Prawidłowa i regularna higiena miejsc intymnych jest kluczowa dla zdrowia. Zapobiega bowiem namnażaniu się bakterii odpowiadających za nieprzyjemne dolegliwości takie, jak pieczenie, świąd, zaczerwienienia. Jak zatem kobiety powinny dbać o higienę intymną? Warto znać najważniejsze zasady i wdrożyć je do codziennej pielęgnacji. Sprawdźmy, o czym koniecznie trzeba pamiętać.
Pielęgnacja pochwy
Jedną z podstawowych zasad, które pozwolą zachować Wam zdrowie miejsc intymnych, jest niemycie pochwy wewnątrz. Jest to ważne z tego względu, że wewnątrz pochwy jest flora bakteryjna, która ją chroni w naturalny sposób przed infekcjami. Podczas stosunku zawsze warto stosować dobrej jakości lubrykanty na przykład na bazie wody. Pozowli to na uniknięcie niepotrzebnych i bolesnych otarć.
Stosując środki myjące, nawet te specjalnie przeznaczone do miejsc intymnych i myjąc pochwę od środka, możecie tylko jej zaszkodzić. W ten sposób bowiem zaburza się florę bakteryjną, a także niski poziom pH, który jest pożądany. W czasie pielęgnacji lepiej jest unikać mycia od środka, a więc także wszelkich irygacji, ponieważ wypłukują one pałeczki kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są za zdrowie miejsc intymnych.
Sposób prawidłowego mycia pochwy
W czasie higieny intymnej pamiętajcie o kierunku, w którym się myjecie. Zawsze należy to robić w kierunku od pochwy do odbytu. Jest to ważne z tego względu, aby nie przenosić szkodliwych drobnoustrojów, które mogą spowodować infekcje. Dodatkowo nie używajcie gąbek, a także innych myjek i akcesoriów, ponieważ one także mogą być siedliskiem bakterii. Lepszą opcją jest użycie własnej dłoni, z tym że zadbajcie także, aby wcześniej ją umyć.
Jeżeli lubicie relaks w wannie, to trzeba mieć na uwadze, że nie zaleca się długich i częstych kąpieli w bardzo ciepłej wodzie, ponieważ naruszają one barierę ochronną miejsc intymnych. Lepszym rozwiązaniem jest prysznic bądź skorzystanie z bidetu i użycie strumienia czystej wody.
Mycie warg sromowych
Myjąc miejsce intymne pamiętajmy nie tylko o okolicach pochwy, ale też i wargach sromowych. Powinno się je myć delikatnie, bez wprowadzania do środka płynów i innych produktów do higieny intymnej. Nie używajcie też gąbek. Wystarczy otwarta dłoń. Dodatkowo zachowajcie delikatność i nie pocierajcie mocno wrażliwych miejsc, a także nie rozchylajcie mocno warg sromowych.
Odpowiednia częstotliwość mycia miejsc intymnych
Aby nie zaburzać naturalnego mikrobiomu kobiecych miejsc intymnych, należy zachować umiar w częstotliwości ich mycia. Nie ma potrzeby robić tego więcej niż dwa razy na dobę. Najlepiej rano i wieczorem. Zbyt częsta pielęgnacja miejsc intymnych przyczynia się do wypłukiwania naturalnej wydzieliny z przedsionka pochwy, która pełni bardzo ważną rolę, ponieważ chroni pochwę, ale też cewkę moczową przed infekcjami i stanami zapalnymi dróg moczowych.
Używanie odpowiednich kosmetyków
W czasie mycia miejsc intymnych należy używać tylko i wyłącznie kosmetyków przeznaczonych do kontaktów z wrażliwymi miejscami w okolicach pochwy. Nie sięgajcie po żele pod prysznic, czy mydła, które mogą nawet podrażnić. Dobrym wyborem są płyny do higieny intymnej. Jednak nie każdy z nich jest odpowiedni. Najlepiej, aby miał on pH około 5. Dodatkowo zwróćcie uwagę na skład. Lepiej zrezygnować z kosmetyków ze sztucznymi aromatami, wyraźnie wyczuwalnymi, czy innymi nienaturalnymi składnikami. Mogą one bowiem powodować podrażnienia, a także prowadzić do wysuszenia, które nie jest wskazane.
Mycie miejsc intymnych samą wodą
Woda mogłoby się wydawać, że jest to najlepszy środek myjący. Jednak stosowanie samej wody nie zawsze jest wystarczające. Co więcej, takie praktyki mogą też powodować wysuszanie skóry krocza, a także przyczyniać się do swędzenia miejsc intymnych. Najlepiej jest użyć delikatnego płynu lub żelu do higieny intymnej, zwłaszcza w przypadku infekcji.
Pielęgnacja w czasie infekcji
Nieprzyjemnie pieczenie, ból, a także upławy i przykry zapach mogą świadczyć o infekcji. Są to dolegliwości mało przyjemne, które mogą postępować i być uciążliwe. W przypadku długo utrzymujących się objawów należy zgłosić się do ginekologa, który rozpozna rodzaj infekcji i włączy odpowiednie leczenie doustne lubdopochwowe.
Natomiast w domu także możecie wesprzeć miejsca intymne w walce z infekcją. W tym celu wybierzcie płyn do higieny intymnej, który zawiera w składzie kwas mlekowy. Jest on bowiem odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej.
Osuszanie miejsc intymnych
Po podmyciu się, czy też po prysznicu warto zadbać o osuszenie miejsc intymnych. W tym celu najlepiej użyć delikatnego ręcznika lub jednorazowych ręczników papierowych. Jeżeli wolicie używać ręczników, wybierzcie te bawełniane. Dlaczego dokładne wytarcie miejsc intymnych jest tak ważne? Wszystko ze względu na to, że połączenie wilgoci z ciepłem stanowi doskonałe warunki do rozwoju drobnoustrojów, które odpowiedzialne są za infekcje i choroby.
Podczas osuszania krocza pamiętajcie o kierunku wycierania. Powinien być on taki sam jak w przypadku mycia, czyli od przodu do tyłu tak, aby nie przenosić drobnoustrojów z odbytu. Oczywiście nie pocierajcie mocno, a wykonujecie delikatne ruchy. Absolutnie nie wycierajcie pochwy od środka. Obecny tam śluz jest czymś naturalnym i wręcz pożądanym.
Ręcznik używane do osuszania miejsc intymnych należy często wymieniać na świeże i prać je w wysokiej temperaturze, aby uniknąć rozwijania się drobnoustrojów i ich przenoszenia do miejsc intymnych. Dobrze też przeznaczyć osobny ręcznik do wycierania krocza.
Higiena po seksie
O higienie po seksie mało się mówi, a jest ona bardzo ważna. Pierwsza istotna zasada, o której trzeba pamiętać, to oddanie moczu najlepiej do 15/20 minut po stosunku. Jest to istotne, aby oczyścić cewkę moczową, ponieważ w czasie zbliżenia łatwo o przeniesienie bakterii. Zaniedbując tę praktykę można doprowadzić do infekcji intymnych.
Prawidłowa higiena w czasie miesiączki
Zachowanie czystości miejsc intymnych w czasie miesiączki jest bardzo ważne dla ich zdrowia. Pamiętajcie więc, aby często zmieniać podpaski, wkładki, a także tampony. Najlepiej robić to nie rzadziej niż co 4h. Dodatkowo, jak już wspomnieliśmy, możecie zwiększyć częstotliwość podmyć przy użyciu kosmetyków. Jeśli chcemy przyczynić się do dbania o środowisko warto rozważyć używanie specjalnych kubeczków menstruacyjnych.
Ważny jest oczywiście wybór odpowiednich środków higieny osobistej. Mocno perfumowane podpaski i wkładki nie są najlepszym pomysłem, ponieważ mogą dodatkowo podrażniać. Bezpieczniej jest postawić na naturalne i dobrej jakości produkty, a także zadbać o odpowiednio częstą ich wymianę.
Odpowiednia bielizna ma znaczenie
Dla zdrowia miejsc intymnych niewątpliwy wpływ ma nie tylko ich prawidłowa pielęgnacja, ale też noszenie odpowiedniej bielizny. Powinna być ona przewiewna, aby nie dopuścić do przegrzania. Dobrym wyborem jest oczywiście bielizna bawełniana. Postawcie też na kroje, które nie będą Was obcierać oraz uciskać.
Postępowanie w czasie depilacji
Gładka skóra w okolicy krocza wymaga regularnej depilacji bądź golenia. Jednak nie są one do końca obojętne dla kondycji i zdrowia miejsc intymnych. Przede wszystkim w czasie golenia, ale też i depilacji szczególnie pośpiesznej i nieumiejętnej, często dochodzi do podrażnień skóry.
Co więcej, włosy na wargach sromowych stanowią naturalną barierę obronną dla pochwy i zapobiegają wnikaniu drobnoustrojów do jej wnętrza. Regularne depilowanie miejsc intymnych może więc przyczyniać się do nawracających infekcji. W takich wypadkach dobrze jest ograniczyć depilację i golenie bądź zdecydować się na laserowe usuwanie owłosienia.
Prawidłowa pozycja mikcyjna
Ostatnią z naszych wskazówek, która pozwoli Wam zachować zdrowie miejsc intymnych, jest prawidłowa pozycja w trakcie oddawania moczu. W czasie korzystania z toalety należy siedzieć wyprostowanym, nie opierać się o kolana oraz lekko rozchylić nogi. Po oddaniu moczu należy się podetrzeć, pamiętając o kierunku od przodu do tyłu, aby nie przenosić drobnoustrojów z okolicy odbytu.
Stosując tych kilka prostych zasad higieny kobiecych miejsc intymnych, możecie skutecznie dbać o ich zdrowie, a także zapobiegać nawracającym infekcjom. Wdrożenie ich do codziennej pielęgnacji nie jest trudne, a także nie wymaga dodatkowych działań. Dlatego też każda kobieta powinna zadbać o prawidłową pielęgnację.