Osoby z niepełnosprawnością ruchową stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami, jeśli chodzi o odkrywanie swojej seksualności. Mogą mieć trudności ze znalezieniem partnerów, którzy są otwarci i rozumieją ich ograniczenia fizyczne. Należy jednak pamiętać, że osoby z niepełnosprawnością ruchową są tak samo zdolne do cieszenia się relacjami seksualnymi i wyrażania swoich pragnień i potrzeb, jak osoby pełnosprawne.
Jakie są najczęstsze wyzwania seksualne, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnością ruchową?
Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą stawić czoła różnym trudnościami związanymi z seksualnością.
Przede wszystkim najważniejsza jest komunikacja, aby zrozumieć i spełniać wzajemne potrzeby, zwłaszcza jeśli osoby z niepełnosprawnością ruchową są zależne od wsparcia innych osób.
- Funkcje ruchowe i czuciowe mogą być osłabione przez niepełnosprawność ruchową, co może wymagać zastosowania różnych technik, pomocniczych środków i dostosowań w celu osiągnięcia satysfakcjonującego życia seksualnego. Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą napotykać trudności z poruszaniem się, doświadczać zaburzeń czucia w określonych obszarach ciała (przeniesienie stref erogennych) lub mieć trudności w osiąganiu i utrzymaniu erekcji.
- Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą spotykać się z negatywnymi stereotypami i uprzedzeniami dotyczącymi ich seksualności, co może prowadzić do stygmatyzacji, dyskryminacji lub marginalizacji społecznej. Te negatywne społeczne reakcje mogą wpływać na poczucie własnej wartości oraz samoakceptację w sferze seksualnej.
- OzN często napotykają brak informacji i wsparcia w kwestiach dotyczących seksualności. Mogą mieć ograniczony dostęp do edukacji seksualnej, poradnictwa oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej. Niedostatek wiedzy i brak wsparcia może stanowić przeszkodę w eksplorowaniu i zrozumieniu swojej seksualności.
Fundacja Avalon, z którą N69.pl współpracuje od kilku lat, angażuje się w rozwiązywanie podobnych wyzwań, oferując wsparcie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Projekt Sekson, realizowany przez Fundację, koncentruje się na edukacji seksualnej dla tej grupy osób.
Z jakimi dysfunkcjami mogą mierzyć się osoby niepełnosprawne ruchowo?
Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą doświadczać różnych dysfunkcji związanych z funkcjami ruchowymi i czuciowymi, które mogą wpływać na ich życie seksualne.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową muszą eksplorować na różne sposoby czerpanie przyjemności i budowanie intymności, takie jak zmiana pozycji, korzystanie z specjalnych sprzętów, zabawek erotycznych czy technologii asystujących.
5 gadżetów dla osób z niepełnosprawnością ruchową polecanych przez edukatorkę seksualną
Oprócz popularnych produktów, takich jak specjalne poduszki w kształcie rampy lub prześcieradła nitrylowe (doskonale sprawdzające się dla osób z nietrzymaniem moczu), istnieje szeroki wybór zabawek, które mogą wspierać życie seksualne osób z niepełnosprawnością ruchową. A oto kilka z nich:
Femme Fun Dioni wibrator na palec
Ten kompaktowy gadżet kryje w sobie aż 20 różnych trybów wibracji, zapewniając szeroki zakres doznań zarówno podczas zabaw solo, jak i w parze. Wibrator na palec doskonale nadaje się do stymulacji dodatkowych obszarów ciała podczas aktywności seksualnej, takich jak pieszczoty pochwy, łechtaczki, sutków, moszny czy innych czułych miejsc. Jest to szczególnie przydatny produkt do eksploracji nowych stref erogennych w przypadku ich przeniesienia.
Sportsheets Saffron - poduszka z kajdankami
Zestaw Sportsheets Saffron to komfortowy i praktyczny gadżet do seksu, który składa się z poduszki i pasów do unieruchamiania nóg. Pasy są regulowane, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych preferencji. Często kobiety doświadczają bólu podczas stosunku lub mają trudności z penetracją.
Fun Factory Manta - wibrator dla mężczyzn
Masażer idealny dla mężczyzn, którzy doświadczają problemów z erekcją i mają trudności w osiąganiu orgazmu. Może być używany nawet wtedy, gdy nie jest osiągnięty pełny wzwód. Dzięki karbowaniu po stronie wewnętrznej, stymulacja za pomocą wibracji jest niezwykle przyjemna.
Hot Octopuss Jett masturbator
Ten masturbator dla mężczyzn jest znany jako najmocniejszy dostępny na rynku. Jego siła wibracji jest porównywalna do najniższych trybów wibratora medycznego.
Sterowanie jest łatwe i intuicyjne, a długi kabel umożliwia wygodne użytkowanie nawet w przypadku dysfunkcji górnych kończyn.
Satisfyer Vibes Power Flower wibrator
Jest to wibrator dla kobiet do zabaw solo jak i w parze. Szczególnie poleca go seksuolog i edukator seksualny osób niepełnosprawnych - Basia Płaczek.
Odkrywanie tych obszarów i eksplorowanie nowych źródeł przyjemności może przynieść satysfakcję seksualną. A ta zabawka jest do tego idealnie stworzona!
Zanim wybierzesz gadżet odpowiedź na te pytania - rada edukatora seksualnego
Przy wyborze gadżetu erotycznego istotne jest dostosowanie go do swojej niepełnosprawności oraz związanych z nią dysfunkcji. Podobnie jak w przypadku osób pełnosprawnych, nie istnieje jeden idealny produkt, który spełniałby wszystkie oczekiwania. Przed zakupem warto zadać sobie kilka istotnych pytań:
- Jaka jest waga i rozmiar zabawki erotycznej?
- Czy istnieje określona długość, jaką powinna mieć?
- Czy zabawka musi być elastyczna lub zakrzywiona?
- Czy istnieje możliwość korzystania z niej bez użycia rąk?
- Jakie są opcje sterowania?
- Czy można sterować zabawką zdalnie?
- Jak głośny jest wibrator i czy będzie słyszalny dla innych osób?
- Jak mocne są wibracje wibratora?
Seksualność osób z niepełnosprawnością ruchową jest różnorodna i nie warto zamykać jej w określone ramy. Aby stworzyć zdrowe i satysfakcjonujące życie seksualne ważne jest zapewnienie szacunku, wsparcia i edukacji, a także dostępu do odpowiednich środków pomocniczych i przestrzeni dla wyrażania swojej tożsamości seksualnej.
Natalia Podmokły edukator seksualny