Aborcja jako prawo konstytucyjne we Francji

Aborcja jako prawo konstytucyjne we Francji

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Kongres Parlamentu Francuskiego 04.03.2024 r. przegłosował ustawę o wpisaniu prawa do aborcji do konstytucji kraju. Taką decyzję poparło 780 parlamentarzystów, a przeciwnych było 72. Tym samym Francja stała się pierwszym państwem, który tego dokonał. Decyzja ta została w większości poparta zarówno przez partie lewicowe (Jean-Luc Melenchona), jak i prawicowe (Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen).

prawo aborcyjne we francji

Prawo do aborcji w Konstytucji Francji - zgodnie z wolą Francuzów

Według sondaży przeprowadzonych wśród francuskiego społeczeństwa - aż 80% popiera prawo do aborcji. We Francji legalna aborcji obowiązuje od 1974 roku. Teraz to prawo zostanie odnotowane w konstytucji w artykule 34. Z tej okazji na Wieży Eiffla wyświetlono napis ,,My Body My Choice”.  

Zgromadzenie Narodowe, czyli jedna z izb parlamentu Francji, przegłosowała ustawę o aborcji już na początku roku (za - 493, przeciw - 30), a Senat zajął się nią pod koniec lutego (za 267, przeciw - 50). Poniedziałkowe głosowanie było więc jedynie formalnością. 

Aborcja w Konstytucji - prezydent Macron inicjatorem

Wprowadzenie prawa do aborcji w konstytucji to reakcja na wydarzenia z czerwca 2022 roku, kiedy to Stany Zjednoczone zdecydowały o zdelegalizowaniu aborcji, a w Polsce prawo aborcyjne zostało zaostrzone. Prezydent Emmanuel Macron postanowił przekształcić konstytucję, aby wzmocnić prawo, które jak twierdzi, przysługuje kobietom. 

prawo aborcyjne we francji

Już w październiku 2022 roku prezydent Francji deklarował, że projekt nowej ustawy konstytucyjnej zostanie przekazany do Rady Stanu i rząd rozpocznie nad nim pracę jeszcze przed 2024.  

Emmanuel Macron decyzję o wpisaniu prawa do aborcji do konstytucji określa jako ,,francuska duma” i  ,,uniwersalne przesłanie” dla innych krajów. Modyfikacja konstytucji będzie celebrowana w Międzynarodowy Dzień Kobiet w Paryżu.

Sytuacja aborcyjna w Polsce

Do Sejmu wpłynęły projekty, które dotyczą przyznania prawa osobom w ciąży do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania oraz projekt odwracający wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Jednak te projekty będą rozpatrywane dopiero po pierwszej turze wyborów samorządowych, czyli 11 kwietnia - tak we wtorek 05.03 poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Obecnie w naszym kraju po wyroku TK z października 2020 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmodyfikowane. Od 1993 r. obowiązywał tzw. kompromis aborcyjny, który dopuszczał aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ten zapis zgodnie z wyrokiem TK już nie obowiązuje. 

 

Aktualne promocje

Więcej
Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.