Andropauza, czyli męskie przekwitanie a seksualność

Andropauza, czyli męskie przekwitanie a seksualność

Natalia, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Wraz z wiekiem w ludzkim organizmie zachodzi wiele zmian, które mają ogromny wpływ na wygląd, ale też naszą seksualność. W przypadku mężczyzn naturalnym procesem jest wystąpienie andropauzy, czyli męskiego przekwitania. Czym się ono objawia, jakie zmiany przynosi w życiu mężczyzny oraz jak wpływa na seksualność? Warto poznać najważniejsze informacje o andropauzie, aby nie dać się zaskoczyć.

Jak u mężczyzn objawia się andropauza?

Andropauza dotyczy bezpośrednio starzenia się organizmu. Jest to naturalna i nieunikniona kolej rzeczy, która wiąże się ze zmianami psychologicznymi oraz seksualnymi. Okres andropauzy związany jest z wytwarzaniem mniejszej ilości męskich hormonów takich, jak między innymi testosteron, co daje dość charakterystyczne objawy.

Przede wszystkim objawem, który może świadczyć, że przechodzi się męskie przekwitanie, jest ogólne osłabienie. Oznacza to zazwyczaj brak sił fizycznych, uczucie ciągłego zmęczenia, a także spadek masy mięśniowej. Jednocześnie masa tkanki tłuszczowej wzrasta, przez co ogólna waga też jest większa. Często pojawiają się też problemy z oddawaniem i nietrzymaniem moczu bądź jego częstym oddawaniem szczególnie w nocy. Dodatkowo do objawów andropauzy zalicza się problemy ze snem, a w tym między innymi trudności z zasypianiem, częste pobudki w nocy, a także nadmierna senność.

Naszą uwagę powinna zwrócić także nadmierna potliwość i niespodziewane uderzenia gorąca, a także nagłe pojawienie się rumieńców podczas wysiłku fizycznego bądź stresujących sytuacji. Co więcej, mężczyźni w trakcie andropauzy mogą mieć problemy z erekcją, zbyt wczesnym wytryskiem oraz odczuwają spadek libido. Warto wtedy wspomóc się produktami drogeryjnymi wzmacniającymi erekcję

Natomiast do psychicznych objawów andropauzy zalicza się trudności z koncentracją, obniżone poczucie własnej wartości, brak pewności siebie, problemy z zapamiętywaniem i kojarzeniem faktów, a także nadmierne rozdrażnienie i uczucie niepokoju.

Wszystkie te objawy mogą świadczyć o andropauzie. Długo utrzymujące się mogą być bardzo uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie nie tylko nam samym, ale też bliskim. Dlatego warto udać się do lekarza, aby przy pomocy środków farmakologicznych je załagodzić.

Co przechodzą mężczyźni?

Andropauza to naturalny etap życia każdego mężczyzny. Wywoływana jest na skutek procesów starzenia się organizmu podobnie, jak u kobiet menopauza. Ze względu na dość charakterystyczne i uciążliwe objawy dotykające sfery psychicznej i cielesnej, okres andropauzy jest ciężkim czasem dla większości mężczyzn.

Zmiany, jakie zachodzą w sylwetce, a więc utrata widocznych mięśni i zwiększenie tkanki tłuszczowej jest dla wielu mężczyzn dużym problemem. Pogorszenie wyglądu znacząco wpływa na poczucie pewności siebie oraz samoocenę. Do tego, wypadające i rzadsze włosy, a także brak dotychczasowej energii bywają przytłaczające.

Nie bez znaczenia jest również gorsze samopoczucie związane z brakiem siły fizycznej, przemęczeniem i problemem ze snem. Jeżeli te objawy się skumulują i utrzymują przez dłuższy czas, mogą doprowadzić nawet do depresji.

Dodatkowo aktywni seksualnie mężczyźni mogą odczuwać znaczne pogorszenie życia seksualnego głównie ze względu na problemy z erekcją. To z kolei będzie miało duży wpływ na poczucie własnej wartości, a także pewność siebie podczas zbliżeń z partnerką. 

Jeśli doskwiera nam problem z osiągnięciem erekcji można spróbować treningów z użyciem pompki do penisa. Jeśli erekcja bardzo szybko opada, bardzo dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju pierścienie oraz lassa na penisa. Pozwalają one na przedłużenie erekcji w bezpieczny sposób. Zatrzymują krew w naczyniach penisa w obrębie ciał jamistych wzmacniając wzwód. Należy jednak pamiętać, że ringu i lassa nie używamy dłużej niż 15-20 min. 

Bez wątpienia okres andropauzy jest trudny i wymagający dla organizmu i psychiki mężczyzn. Ze względu na dokuczliwe zmiany, jakie zachodzą w ciele mężczyzny, wielu z nich szuka sposobu na to, aby podnieść pewność siebie, czy zwiększyć poczucie własnej wartości poprzez dla wielu osób nietypowe zachowania, jak zmiana stylu ubioru, na bardziej młodzieżowy, chęć zakupu drogich przedmiotów oraz radykalną zmianę trybu życia. Przez takie zachowania okres andropauzy często nazywany jest kryzysem wieku średniego. Chcąc przejść andropauzę łagodnie i zminimalizować odczuwane objawy, warto skorzystać ze środków łagodzących symptomy i skonsultować się z lekarzem.

Czy andropauza mija?

Trzeba podkreślić, że andropauza jest procesem nieodwracalnym oraz stałym. Oznacza to, że kiedy się pojawi, trwa do końca życia. Jednak dzięki współczesnej medycynie można złagodzić jej przebieg i skutecznie walczyć z uciążliwymi objawami. Aby terapia była skuteczna, konieczna jest trafna diagnoza.

W celu diagnostyki wykonuje się przede wszystkim badania krwi, aby określić ilość hormonu testosteronu. Warto udać się do lekarza w przypadku pojawienia się pierwszych charakterystycznych objawów andropauzy. Dzięki jego pomocy wykluczy się inne problemy zdrowotne i potwierdzi, że to andropauza odpowiedzialna jest za zmiany w samopoczuciu.

W jakim wieku mężczyźni przechodzą menopauzę?

Męskie przekwitanie może występować w różnym wieku, a także u każdego mężczyzny przebiegać w nieco inny sposób. Wszystko ze względu na to, że każdy organizm jest inny, a także starzeje się w różnym tempie. Jednak można w przybliżeniu określić wiek, kiedy andropauza może się pojawić. Zazwyczaj można się jej spodziewać między 50. a 60. rokiem życia. Natomiast nie jest to regułą, ponieważ zdarzają się Panowie, którzy już w znacznie wcześniejszym okresie życia zmagają się z męskim przekwitaniem. Zdarza się i tak, że andropauza pojawia się u mężczyzn już po 30. roku życia.

Andropauza a seksualność

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie mężczyzny odbijają się na życiu seksualnym na wielu polach. Jeżeli towarzyszy nam uporczywe zmęczenie i brak energii, to libido i chęć do seksu również będzie niższa. Co więcej, taki stan rzeczy może się przyczynić do problemów z erekcją. Dodatkowo spadek męskich hormonów również ma wpływ na jakość erekcji.

Trzeba też mieć na uwadze, że większa waga i zmiana sylwetki również może u niektórych mężczyzn spowodować mniejszą pewność siebie i mniejsze chęci do zbliżeń z partnerką.

Jak łagodzić objawy andropauzy?

Zdiagnozowaną andropauzę warto leczyć, aby codzienne funkcjonowanie nie było zaburzone przez dokuczliwe objawy. Jednym ze sposobów jest terapia hormonalna. Zleca ją lekarz i ustala odpowiednie dawki przyjmowania hormonów, głównie testosteronu. Podczas całego trwania terapii należy pozostawać pod ścisłą opieką lekarza.

Istnieją też inne sposoby na złagodzenie objawów andropauzy. Należą do nich leki o działaniu wpływającym na nastrój i samopoczucie. Ich rolą jest poprawa samooceny pacjenta. Dodatkowo w przypadku problemów z sennością lekarz może przepisać odpowiednie preparaty, a także można skorzystać z farmakologicznych środków na potencję oraz łagodzących przerost prostaty.

Można też stosować naturalne metody, które poprawią komfort codziennego życia w okresie andropauzy. Polecane są między innymi zioła zwiększające chęci do współżycia, czy wpływające na wyciszenie przed snem, co może ułatwić zasypianie. Do naturalnych metod łagodzenia objawów andropauzy należy też aktywność fizyczna. W połączeniu ze zdrową dietą i odstawieniem używek przynosi niezwykle pozytywny wpływ na samopoczucie, radość z życia, a także pozwala utrzymać wygląd sylwetki i wagę na zadowalającym poziomie.

Ilość stosunków seksualnych po pięćdziesiątce według badań

Życie seksualne wraz z wiekiem się zmienia. Dotyczy to przede wszystkim częstotliwości stosunków seksualnych. Nie da się ukryć, że im jesteśmy starsi, tym tych zbliżeń jest znacznie mniej. Dowodzą temu liczna badania przeprowadzone na nie małych ilościach osób.

Według danych zgromadzonych przez G. Nassa i A. Kinseya ilość zbliżeń między małżonkami spada już po skończonym 30. roku życia. Spadek ten wynosił ilość stosunków do 2,8 w tygodniu po ukończeniu tego wieku. Natomiast pary po 40. roku życia kochają się już 1,5 na tydzień, po skończeniu 50 lat jest to średnio 1 stosunek w tygodniu, a po 60. roku życia 0,6. Oczywiście są to wartości uśrednione.

Podobne wyniki uzyskano też kilka lat później podczas badań na Uniwersytecie Duke. Jednoznacznie stwierdzono, że ilość stosunków seksualnych w ciągu tygodnia maleje wraz z wiekiem. Dwa lub więcej razy w tygodniu w przedziale wiekowym 45 – 50 lat współżyje zaledwie 33% mężczyzn oraz 21% kobiet.

Naturalnie upływający czas i pojawienie się andropauzy może stanowić pewne ograniczenie, które wpływa na częstotliwość stosunków seksualnych. Jednak, jeżeli seks jest dla nas czymś naturalnym i potrzebujemy bliskości z partnerką, to warto podjąć działania, które pozwolą na dalszą aktywność seksualną nawet po ukończeniu 50. roku życia.

Męskie przywitanie, czyli andropauza to etap w życiu mężczyzny, który związany jest ze starzeniem się organizmu. Niestety objawy, które są mocno odczuwalne, mogą znacząco wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne, a także spadek libido. Warto zatem nie lekceważyć objawów, a sięgnąć po środki farmakologiczne, które pozwolą w dalszym ciągu cieszyć się z aktywnego życia seksualnego, a także załagodzą problemy ze snem, czy brakiem energii. Należy pamiętać, że pojawienie się andropauzy nie oznacza końca przyjemnych zbliżeń z partnerką i rezygnacji z innych aktywności.

 

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
BLACK WEEK-DORCEL
BLACK WEEK-DORCEL
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-SVAKOM
6 URODZINY N69-SVAKOM
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PJUR
6 URODZINY N69-PJUR
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PLAYBOY
6 URODZINY N69-PLAYBOY
Trwa do odwołania
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024
MASKA OBSESSIVE GRATIS
MASKA OBSESSIVE GRATIS
Trwa do wyczerpania zapasów