Brak menopauzy po 50-tce – czy to normalne?

Brak menopauzy po 50-tce – czy to normalne?

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Menopauza, zwana także klimakterium, to naturalny proces w ciele dojrzałej kobiety, któremu towarzyszy wiele zmian hormonalnych. Podczas menopauzy organizm stopniowo przechodzi w stan bezpłodności. Statystycznie menopauza u Polek zaczyna się po 50. Wynikają z niej uderzenia gorąca, nieuzasadniony niepokój lub nadmierna potliwość. Dowiedz się, kiedy zazwyczaj występuje menopauza, czy brak menopauzy po 50. roku życia jest powodem do niepokoju i jakich objawów można się spodziewać. 

brak menopauzy

Kiedy zazwyczaj występuje menopauza?

Menopauza dotyczy okresu, kiedy u kobiety dochodzi do trwałego ustania cyklu miesiączkowego. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie pojawia się krwawienie. Wyjątkiem są sytuacje związane z operacją usunięcia macicy, jajników czy nagłą utratą masy ciała w krótkim czasie. 

Typowy wiek wystąpienia menopauzy

Z biologicznego punktu widzenia menopauza oznacza zakończenie możliwości rozrodczych u kobiety. Kres płodności to naturalny proces, który w zależności od organizmu może wystąpić w różnym wieku. Zazwyczaj menopauza pojawia się między 45. a 55. rokiem życia. W Polsce statystycznie występuje w wieku 51 lat. 

Czynniki wpływające na moment menopauzy

Na moment wystąpienia menopauzy wpływ ma kilka czynników. Są to uwarunkowania genetyczne, moment pojawienia się pierwszej miesiączki, historia ciąż i porodów, długość cyklu miesiączkowego i przebyte choroby. 

Coraz większy wpływ wykazują także czynniki środowiskowe dotyczące stylu życia czy oddziaływanie ekspozomu na organizm i hormony.

Czy brak menopauzy po 50. roku życia jest powodem do niepokoju?

Menopauza nie pojawia się u wszystkich w konkretnym czasie. Nie ma sztywnych widełek. Przeważnie pojawia się między 45. a 55. rokiem życia. Największy wpływ na moment pojawienia się menopauzy jest genetyka.

Badania potwierdzają, że w około 90% przypadkach wystąpienie menopauzy zależy od genetyki. Wcześniejsza menopauza pojawia się u kobiet, które też wcześniej doświadczyły pierwszej menstruacji. Można wziąć pod uwagę także wiek, kiedy klimakterium wystąpiło u naszej babci i mamy. Prawdopodobnie same doświadczymy go w podobnym wieku.  

Jak odróżnić późną menopauzę od innych zaburzeń?

Brak miesiączki po 50. roku życia to najprawdopodobniej objaw menopauzy. Jednak warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z chorobami zaburzającymi cykl miesiączkowy jak endometrioza, mięśniaki macicy, polipy, torbiele jajnika, nowotwory złośliwe jajników, szyjki macicy i macicy. 

Menopauzie towarzyszą typowe objawy jak: uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy, zmiany nastroju.

Warto zgłosić się do ginekologa, gdy:

  • miesiączki stają się bardzo nieregularne, bolesne lub wyjątkowo obfite,

  • po 12 miesiącach całkowitego braku miesiączki pojawi się jakiekolwiek krwawienie,

  • wystąpią inne niepokojące objawy, takie jak gwałtowna utrata masy ciała, silne bóle brzucha czy objawy ze strony układu nerwowego (np. zaburzenia widzenia, zawroty głowy, drętwienia).

brak menopauzy po 50.

Te symptomy mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach, które wymagają diagnostyki i leczenia, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Objawy menopauzy – czego się spodziewać?

Możemy spotkać się z tym że pierwsze objawy świadczące o menopauzie wystąpią nawet 10 lat przed całkowitym ustaniem krwawienia. Jest to okres przejściowy, okołomenopauzalny. Przedwczesna menopauza może pojawić się u kobiet nawet w wieku 35-40 lat. Objawy pojawiają się ze względu na stopniowe zmniejszający się poziom estrogenów w organizmie.

Najczęstsze objawy menopauzy

Do pierwszych objawów menopauzy zaliczymy zmiany i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Innymi najczęstszymi objawami są:

  • uderzenia gorąca,

  • nocne poty,

  • uczucie zmęczenia, apatia,

  • nadmierna nerwowość, drażliwość,

  • obniżenie nastroju, labilność nastroju, stany depresyjne, zaburzenia lękowe,

  • pogorszenie koncentracji, zdolności skupienia uwagi oraz pamięci,

  • obniżenie funkcji poznawczych,

  • zaburzenia snu,

  • kołatania serca,

  • bóle i zawroty głowy,

  • suchość w pochwie, obniżone libido.

 

Nietypowe objawy menopauzy

Istnieją także objawy menopauzy, które bardzo często nie są kojarzone z okresem przekwitania, a jednak do niego należą. Zaliczymy do nich:

  • szumy uszne (dzwonienie, piszczenie, dudnienie, pukanie, szeleszczenie), 

  • parestezje, czyli uczucie mrowienie i drętwienia rąk i dłoni, 

  • bóle kręgosłupa, które wynikają ze zmniejszenia gęstości kości,

  • otyłość brzuszna występująca nawet u kobiet, które nie miały problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała

  • wyższy poziom cholesterolu, 

  • swędzenie skóry - wynika z przesuszenia skóry związanego z mniejszym poziomem estrogenów,

  • zespół suchego oka - uczucie piasku pod powiekami, pieczenie i podrażnienie oczu.

Perimenopauza i postmenopauza – etapy przejściowe

Okres przekwitania to proces, który składa się z takich etapów jak perimenopauza i postmenopauza. Pamiętajmy, że menopauza jest naturalnym procesem biologicznym i nie leczy się jej. Statystycznie klimakterium trwa około 10 lat, ale u niektórych kobiet może wydłużyć się nawet do 12-14 lat.

Czym jest perimenopauza i jak ją rozpoznać?

Perimenopauza to okres okołomenopauzalny, który trwa kilka lat. Podczas niego większość kobiet dostrzega u siebie objawy związane ze zmianami hormonalnymi jak uderzenia gorąca, zmiany nastrojów, bezsenność lub zmęczenie. Wiąże się to ze stopniowym wygasaniem czynności hormonalnej jajników i w konsekwencji zmniejszającą się liczbą pęcherzyków jajnikowych. 

W tym czasie mogą pojawić się nieregularne krwawienia i plamienia. Cykl miesiączkowy staje się krótszy lub dłuższy, a krwawienie bardziej obfite lub skąpe. 

Perimenopauza trwa od kilku do kilkunastu lat. W tym czasie ryzyko ciąży jest mniejsze, ale nadal istnieje. 

jakie objawy ma menopauza

Postmenopauza – co dzieje się po ustaniu miesiączki?

Postmenopauza to czas po ostatniej miesiączce, po wygaśnięciu czynności jajników. Objawy stopniowo ustępują, a organizm przyzwyczaja się do nowego, mniejszego poziomu hormonów. Zmniejszona produkcja estrogenów i spadek metabolizmu przyczynia się do innych dolegliwości występujących w tym czasie jak przyspieszone starzenie się, utrata jędrności skóry, problemy z utrzymaniem wagi, wypadanie włosów i pojawiające się coraz częściej infekcje intymne. W tym okresie nie powinno już występować żadne krwawienie. Każde pojawienie się plamienia lub krwawienia wymaga konsultacji z lekarzem.

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
OBSESSIVE WYPRZEDAŻ
OBSESSIVE WYPRZEDAŻ
Trwa do 25 lipca 2025
SASZETKA SYSTEM JO
SASZETKA SYSTEM JO
Trwa do wyczerpania zapasów
LETNIA WYPRZEDAŻ
LETNIA WYPRZEDAŻ
Trwa do odwołania
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024