Chemseks to zjawisko, które w ostatnich latach zyskuje na popularności. Niestety nie jest ono pozytywne i może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym także zdrowotnych. Określenie to odnosi się do aktywności seksualnej, która podejmowana jest pod wpływem odurzenia.
Czym jest chemseks?
Chemseks znany jest także pod pojęciem PNP, czyli “party and play” i w dosłownym tłumaczeniu oznacza imprezuj i baw się. W odniesieniu do seksu sformułowanie to dotyczy aktywności seksualnej zazwyczaj dwójki osób podejmowanej po świadomym spożyciu narkotyków lub alkoholu. Substancje psychoaktywne mają poprawić i wzmocnić doznania.
Definicja i historia chemseksu
Określenie chemseks nie jest przypadkowe. Chems oznacza bowiem w potocznym języku substancje takie, jak GHB i GBL oraz metamfetaminę. Są to trzy najbardziej popularne substancje odurzające stosowane przez osoby decydujące się na tego rodzaju aktywność seksualną.
Pierwsze wzmianki o chemseks pojawiły się nieco ponad 20 lat temu, kiedy to w Wielkiej Brytanii zauważono rosnącą liczbę osób świadomie sięgających po substancje psychoaktywne i podejmujących aktywność seksualną.
Było to szczególnie zauważalne wśród homoseksualnych mężczyzn w Londynie. W kolejnych latach zjawisko to zyskało coraz większą popularność w dużych miastach, gdzie dostęp do narkotyków był łatwiejszy przy jednoczesnej możliwości zachowania anonimowości.
Dlaczego chemseks staje się coraz bardziej popularny?
Chemseks stał się bardzo popularny w niektórych środowiskach. Najczęściej młodzi ludzie decydują się na tego rodzaju aktywność w celu poprawy doznań seksualnych.
Seks pod wpływem narkotyków pozwala bowiem łatwiej przekraczać swoje bariery zarówno psychiczne, jak i fizyczne, umożliwia wydłużenie stosunku seksualnego, zmniejszenie napięcia oraz zwiększa odprężenie.
Co więcej, chemseks dla wielu osób ze środowisk homoseksualnych MSM jest sposobem na stres związany ze swoimi potrzebami i preferencjami seksualnymi, czy też ucieczką od trudnych emocji.
Substancje psychoaktywne stosowane w chemseksie
Jak już zostało wspomniane istotą chemseks jest seks po spożyciu narkotyków. Mogą to być bardzo różnorodne substancje psychoaktywne, w tym także i alkohol. Jednak z reguły miłośnicy tej aktywności seksualnej sięgają po mocne i niedozwolone substancje.
GHB/GBL - depresanty ich wpływ na zachowania seksualne
GHB, czyli gamma-hydroksymasłowy i GBL gamma-butyrolakton to jedne z częściej wybieranych depresantów w czasie chemseks. Mają one działanie relaksujące, rozluźniające oraz wywołujące poczucie euforii.
Ponadto substancje te wzmacniają uczucie podniecenia, obniżają zahamowania i mogą działać jako środki zwiotczające. W połączeniu z innymi lekami, narkotykami lub alkoholem mogą stanowić zagrożenie życia oraz powodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Metamfetamina - stymulant zwiększający wytrzymałość i pobudzenie
Kolejnym popularnym narkotykiem wśród zwolenników chemseks jest metamfetamina. To substancja pozyskiwana sztucznie łącząca wiele chemicznych związków, jak leki, amfetamina, kwas akumulatorowy, czy środki do czyszczenia kanalizacji.
Po jej spożyciu energia się zwiększa, organizm jest pobudzony, a jednocześnie wszelkie bariery zostają obniżone. Dodatkowo narkotyk wpływa na intensyfikację doznań seksualnych.
Mefedron - popularny narkotyk w chemseksie
Do substancji psychoaktywnych wykorzystywanych w chemseksie zalicza się także mefedron. Zazwyczaj ma on postać proszku, który można przyjmować doustnie, poprzez wstrzyknięcie lub wciąganie. Jest niedrogi i dość łatwo dostępny w Europie, co przyczynia się do jego popularności.
Po spożyciu zwiększa się ochota na seks oraz ilość energii. Dodatkowo substancja ta ma właściwości stymulujące, wywołujące euforię oraz poprawiające nastrój.
Chemseks w społecznościach LGBTQ+
O chemseksie po raz pierwszy usłyszano właśnie w kontekście par homoseksualnych, w szczególności tworzących związek dwóch mężczyzn. To właśnie wśród społeczeństwa LGBTQ+ ten rodzaj aktywności seksualnej jest szczególnie popularny i chętnie na niego decydują się młode osoby.
MSM (mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami) a chemseks
W historii i definicji chemseks pojawia się pojęcie MSM. Opisuje ono seks, który uprawiają dwaj mężczyźni.
W takich relacjach seks po spożyciu narkotyków jest nie tylko sposobem na intensyfikację doznań seksualnych, przekraczania swoich granic, ale także środkiem na radzenie sobie dyskryminacją związaną z orientacją seksualną, czy też niską samooceną.
Pobudki psychologiczne dla których sięga się po narkotyki i seks są szczególnie niebezpieczne. Mogą bowiem pogłębiać problem, a dodatkowo negatywnie wpływają na zdrowie fizyczne.
Jednak niektórzy mężczyźni decydują się na przyjmowanie narkotyków tylko w celach poprawy doznań, czy też wydłużenia stosunku i przełamania barier do spróbowania czegoś nowego. Mimo to w dalszym ciągu chemseks jest niebezpieczną aktywnością.
Seksworkerzy i chemseks - zjawisko w kontekście pracy seksualnej
Okazuje się mimo wszystko, że nie tylko społeczność MSM, czy szersza LGBTQ+ sięga po chemseks. Często na przyjmowanie substancji odurzających decydują się tak zwani seksworkerzy, czyli osoby świadczące usługi seksualne za pieniądze.
Narkotyki pozwalają im na odprężenie, relaks, przełamanie niekiedy niechęci do podejmowanych czynności, czy też na zwiększenie doznań i czerpanie przyjemności ze spotkań z klientami. Dla niektórych seksworkerów wykonywanie swojej pracy pod wpływem substancji zakazanych jest także łatwiejsze i pozwala na obsłużenie większej ilości klientów.
Ryzyka i zagrożenia związane z chemseksem
Chemseks nie jest bezpieczny z wielu powodów. Samo przyjmowanie narkotyków stanowi już zagrożenie dla zdrowia i może wywołać wiele zmian w organizmie, również tych nieodwracalnych.
HIV i inne choroby przenoszone drogą płciową
Brak pełnej świadomości w czasie seksu, czy też łatwiejsze nawiązywanie relacji intymnych i współżycie po przyjęciu środków odurzających z przypadkowymi osobami zwiększa ryzyko zakażenia HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Ograniczona świadomość lub też duże pobudzenie seksualne mogą spowodować, że chętniej partnerzy będą decydować się na seks bez zabezpieczenia, co znacznie podnosi ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi.
WZW C - ryzyko związane z używaniem wspólnych igieł
WZW C, czyli wirusowe zapalenie wątroby jest chorobą zagrażającą zdrowiu i życiu. Bardzo łatwo jest się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną krwią.
W przypadku przyjmowania narkotyków dożylnie w czasie spotkań towarzyskich, czy imprez w ramach których praktykuje się chemseks, prawdopodobieństwo zakażenia znacznie wzrasta. Brak świadomości o zagrożeniach, jakie związane są z przyjmowaniem narkotyków i braku zachowania higieny może przyczynić się właśnie do zakażenia WZW typu C.
Seks bez zabezpieczeń - zwiększone ryzyko zakażeń
Euforia, większa ochota na seks, czy też nieco ograniczone racjonalne myślenie po spożyciu narkotyków, może powodować, że partnerzy będą decydować się na seks bez zabezpieczeń.
To z kolei w sytuacji przypadkowych zbliżeń lub częstych zmian partnerów znacznie zwiększa ryzyko zakażenia się chorobami wenerycznymi. Już jeden stosunek seksualny bez prezerwatywy może spowodować przeniesienie się bakterii, czy wirusa do drugiego organizmu.
Uzależnienie od chemseksu - jak rozpoznać problem?
Przyjmowanie narkotyków może prowadzić do uzależnienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Regularne odurzanie się często kończy się uzależnieniem od substancji psychoaktywnej.
Uzależnienie można rozpoznać przede wszystkim po tym, że chęć przyjęcia narkotyku jest bardzo silna i dana osoba nie potrafi odmówić. Dodatkowo niechęć podejmowania współżycia bez wcześniejszego przyjęcia narkotyku także może być objawem uzależnienia. Co więcej, alarmujące powinny być sygnały takie, jak ciągła chęć sięgania po narkotyk, nie tylko w czasie intymnych spotkań z partnerem.
Konsekwencje zdrowotne chemseksu
Nie bez powodu narkotyki są substancjami zakazanymi. Ich przyjmowanie wywołuje negatywne skutki dla zdrowia zarówno w okresie krótkotrwałym, jak i długofalowo. Dlatego też warto być świadomym, z czym wiąże się przyjmowanie substancji psychoaktywnych.
Zaburzenia psychiczne - depresja, lęki i paranoja
Narkotyki przynoszą zazwyczaj chwilową euforię, pozwalają zapomnieć o problemach oraz zaakceptować siebie.
Jednak w długim okresie czasu mogą potęgować negatywne uczucia, szczególnie te związane z brakiem akceptacji swojej orientacji seksualnej i potrzeb, czy chęci bycia lubianym w danym środowisku. Wraz z upływem czasu pojawiają się uczucia braku kontroli nad swoim życiem, a to z kolei może powodować lęki i paranoje, czy depresję.
Fizyczne skutki nadużywania substancji psychoaktywnych
Częste decydowanie się na seks pod wpływem narkotyków nie tylko zwiększa ryzyko chorób wenerycznych, które nie są bez znaczenia dla kondycji organizmu, szczególnie jeżeli nie są odpowiednio wcześnie wykryte i leczone.
Co więcej, narkotyki mogą osłabiać układ odpornościowy, uszkadzać narządy wewnętrzne, prowadzić do zatrucia organizmu, czy też zaburzeń pracy serca. Dodatkowo substancje psychoaktywne zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.
Ostre intoksykacje i ich wpływ na organizm
Intoksykacja to stan ostrego zatrucia organizmu. Zazwyczaj występuje on krótko po spożyciu danej substancji szkodliwej. W przypadku narkotyków szczególnie niebezpieczne jest łączenie ich z innymi lekami oraz alkoholem, co bardzo często wywołuje zatrucia.
Ostra intoksykacja objawia się między innymi wstrząsami, utratą przytomności, wymiotami, czy też nieregularnym tętnem. Może to być stan nie tylko zagrażający zdrowiu, ale też i życiu.
Leczenie uzależnienia od chemseksu
Uzależnienie od chemseksu wymaga profesjonalnej pomocy. Jednak aby terapia była skuteczna, osoba uzależniona musi być świadoma problemu, a także zagrożeń wynikających z sytuacji, w której się znajduje.
Psychoterapia poznawczo - behawioralna jako skuteczna forma terapii
W leczeniu uzależnień często stosuje się psychoterapię poznawczo - badawczą. Pozwala ona osobie uzależnionej poznać swój sposób myślenia i utrwalone zachowania. W czasie terapii pod opieką specjalisty pracuje się nad zmianą myślenia i postrzegania siebie, a także problemów.
Wsparcie dla osób uzależnionych - gdzie szukać pomocy?
Osoby chcące zakończyć aktywność typu chemseks mogą szukać pomocy na wiele sposób. Można skorzystać z fundacji, które wskażą konkretne poradnie i lekarzy mogących pomóc w terapii uzależnienia bądź zdecydować się na prywatną wizytę u specjalisty, a także uczęszczać na spotkania grup wsparcia.
Profilaktyka i redukcja szkód chemseks
Niewątpliwie duże znaczenie w profilaktyce i zapobieganiu negatywnym skutkom chemseksu, ma edukacja. Świadomość zagrożeń i działania substancji psychoaktywnych może być pomocne w podejmowaniu racjonalnych decyzji i rezygnacji ze świadomego odurzania.
PrEP - profilaktyka przedekspozycyjna w zapobieganiu HIV
PrEP jest metodą, która ma na celu nie dopuścić do rozwoju wirusa HIV w organizmie. Polega ona na podaniu leków w momencie wniknięcia wirusa do organizmu. Stosowana jest przede wszystkim u osób, które nie używają prezerwatyw w czasie stosunków seksualnych mimo częstej zmiany partnerów.
Jak zapobiegać zagrożeniom chemseksu?
Edukacja i świadomość konsekwencji chemseksu jest kluczowa w zapobieganiu zagrożeniom tego zjawiska. Osoby świadomie i chętnie decydujące się na tego typu aktywność seksualną powinny zawsze pamiętać o prezerwatywie i zachowaniu zasad higieny oraz niekorzystaniu ze wspólnych akcesoriów służących do przyjmowania narkotyków.
Eksperci i badania nad chemseksem
Zjawisko chemseksu zostało zaobserwowane i oficjalnie sprecyzowane w XXI wieku Pojawiło się nawet wiele badań na ten temat, które obszernie opisują problem, jego przyczyny oraz skutki.
David Stuart - twórca terminu i jego wkład w leczenie chemseksu
Ważną osobą, która miała swój duży udział w stworzeniu terminu chemseks oraz jego opisie jest David Stuart. Niegdyś sam praktykował tą aktywność seksualną. Obecnie pomaga osobom uzależnionym w uwolnieniu się od nałogu między innymi w londyńskiej klinice zdrowia seksualnego.
Chemseks mimo bardzo poważnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego i fizycznego pozostaje w kręgu zainteresowań różnych grup społecznych, a w szczególności MSM i LGBTQ. Dlatego tak istotna jest edukacja z zakresu negatywnych skutków, do jakich prowadzi chemseks.