W dzisiejszych czasach walka z chorobami nowotworowymi staje się coraz bardziej skuteczna, pozwalając coraz większej liczbie pacjentów na pokonanie tej trudnej diagnozy. Jednakże, podczas gdy leczenie nowotworów skupia się na eliminowaniu komórek rakowych i przywracaniu zdrowia, często wiąże się z nią szereg trudności i skutków ubocznych, które mogą znacząco wpłynąć na jakość życia pacjenta. Jednym z tych skutków ubocznych, często pomijanych lub bagatelizowanych, są zaburzenia erekcji.
Psychogenne zaburzenia erekcji a choroba nowotworowa
Wiele chorób, w tym nowotworowe, mają wpływ na osiąganie i utrzymywanie erekcji. Rak prostaty, pęcherza moczowego, jądra lub inna choroba nowotworowa występująca w okolicy miednicy może skutkować zaburzeniem erekcji. To efekt uboczny choroby lub procesu związanego z jej zwalczaniem.
Leczenie raka za pomocą operacji, radioterapii, chemioterapii lub poprzez terapię hormonalną oddziałuje na nerwy, naczynia krwionośne i hormony, co wiąże się z tym, że może powodować zaburzenia erekcji.
Sama diagnoza nowotworu może skutkować stresem, lękiem, depresją lub zmniejszonym poczuciem własnej wartości, co może przekładać się na zdolność seksualną.
Nowotwór u mężczyzn z pewnością oddziałuje na ich seksualność - bez względu na wiek. Zaburzenia erekcji to najczęstszy skutek choroby nowotworowej. Zależą one od lokalizacji nowotworu oraz stopnia zaawansowania, a także metod leczenia. Prawidłowe rozpoznanie i leczenie zaburzeń erekcji wymaga właściwej komunikacji z pacjentem onkologicznym.
Przyczyny zaburzeń erekcji w chorobie nowotworowej
Zaburzenia erekcji mogą być wynikiem zarówno samej choroby nowotworowej, jak i jej leczenia, w tym operacji, chemioterapii, radioterapii oraz terapii hormonalnej. Ta trudna sytuacja może wywołać wiele negatywnych emocji i frustracji zarówno u pacjenta, jak i jego partnera. Jednakże, istnieją różne strategie i metody, które mogą pomóc pacjentom poradzić sobie z tym problemem i odzyskać pewność siebie oraz intymność w związku.
Po zdiagnozowaniu nowotworu, wielu mężczyzn doświadcza spadku lub całkowitego braku libido, trudności w osiągnięciu orgazmu, zmniejszenia przyjemności z doświadczania seksu oraz różnych zmian fizjologicznych, takich jak orgazm bez ejakulacji lub nietrzymanie moczu podczas orgazmu. Te zmiany mogą być trudne emocjonalnie i fizycznie dla mężczyzn i mogą wpływać na ich zdolność do cieszenia się z intymności w związku.
Choroba nowotworowa może mieć wpływ na funkcje seksualne mężczyzn zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni. Może dotyczyć nie tylko narządów płciowych, ale także wpływać na postrzeganie siebie, powodować różnego rodzaju dysfunkcje seksualne oraz zaburzenia depresyjne. Warto zauważyć, że depresja jest czynnikiem, który może negatywnie wpływać na funkcje seksualne, działając niezależnie od choroby nowotworowej.
Jakie są objawy zaburzeń erekcji u mężczyzn z chorobą nowotworową?
Zaburzenia erekcji (ED, erectile dysfunction) objawiające się niemożnością uzyskania lub utrzymania na tyle silnego wzwodu, aby móc odbyć stosunek płciowy. Co najmniej 10% mężczyzn leczonych z powodu nowotworów regionu miednicy małej odczuwa dolegliwości bólowe podczas podniecenia lub orgazmu.
Operacje, terapie hormonalne, chemioterapia i radioterapia mogą mieć duży wpływ na zdrowie seksualne. Oprócz efektów ubocznych samego leczenia, wiek pacjenta i jakość erekcji przed rozpoczęciem terapii nowotworowej także mają duże znaczenie dla problemów z erekcją.
W trakcie chemioterapii głównym powodem problemów z erekcją jest uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych przez leki przeciwnowotworowe. Niektóre leki np. przeciwwymiotne mogą również wpływać na poziom hormonów u mężczyzn. Problemy z erekcją występują również podczas leczenia radioterapią. W efekcie napromieniowania są uszkadzane tętnice doprowadzające krew do ciał jamistych prącia, co może przyczyniać się do problemów z utrzymaniem, a nawet uzyskaniem wzwodu.
Leczenie zaburzeń erekcji w wyniku choroby nowotworowej
Wśród najpowszechniejszych sposobów leczenia zaburzeń erekcji wymienia się farmakoterapię inhibitorami fosfodiesterazy typu 5 czyli jeden ze składników wszystkim znanej viagry.
Oprócz farmakoterapii specjalista dobierze odpowiednią terapię mechaniczną. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru takie metody jak np. iniekcje do ciał jamistych prącia, czy specjalna proteza. Dodatkowo można się wspomóc pompkami do penisa, które pod wpływem podciśnienia zwiększają ukrwienie w rejonie penisa. Po uzyskaniu erekcji za pomocą pompki warto dla utrzymania dłuższego efektu założyć lasso lub ring na penisa, który zapobiegnie odpływu krwi z członka.
Ciekawym rozwiązaniem w celu rehabilitacji zaburzeń erekcji po chorobie nowotworowej są różnego rodzaju masturbatory wibrujące. Ciekawym rozwiązaniem jest model Durex Play Ride & Vibe.
Durex Play Ride & Vibe
Durex Play Ride & Vibe wibrujący masturbator z lizaniem to gadżet, który może być stosowany nawet na penisie w stanie spoczynku. Idealna zabawka dla osób, które mają problemy z erekcją. Jest to masturbator, który sprawdzi się idealnie dla każdego mężczyzny. Jego uniwersalna budowa sprawia, że idealnie pasuje na różne rozmiary i kształty penisa. Ten łatwy w użytku masturbator Durex można ładować za pomocą USB i cieszyć się nim nieprzerwanie przez 60 minut. Oprócz wielu trybów wibracji, które w łatwy sposób możemy modyfikować, posiada on także specjalną wypustkę do stymulacji wędzidełka i główki penisa.
Wibracje pobudzają naczynia krwionośne znajdujące się pomiędzy ciałami jamistymi. Poza oczywistą przyjemnością jest to także sposób rehabilitacji pozwalający na uzyskanie erekcji.
W dzisiejszych czasach jest wiele metod wsparcia dla mężczyzn doświadczających problemów z erekcją. Najważniejsze to skonsultować się z seksuologiem w celu dobrania odpowiedniego sposobu walki z problemem.