Termin popper ma zastosowanie potoczne i jest używany do określenia środka psychoaktywnego, który występuje pod postacią azotynu.
Historia Poppersa
Poppersy swoją historię rozpoczynają w 1867 roku kiedy to brytyjski lekarz Thomas Lauder Brunton odkrył zastosowanie azotynu amylu w leczeniu dusznicy bolesnej. W 1960 roku miejsce azotynu amylu zastąpiła nitrogliceryna.
Już w połowie lat 70 Jay Freezer zmodyfikował skład leków i rozpoczął jego dystrybucję na szeroką skalę.
Jaki jest skład poppersa?
Najpopularniejszym rodzajem poppersa dostępnym na rynku jest ten posiadający związek chemiczny pod postacią azotynu amylu. Warto znać skład wdychanej przez siebie substancji, gdyż tylko niektóre są dopuszczone do użytku, będąc mniej szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli decydujesz się na poppers, sprawdź czy produkt zawiera bezpieczniejsze w użyciu składniki, czyli azotyn pentylu czy azotyn heksylu.
Oczywiście w zależności od producenta skład poppersa może się różnić.
Jak działa poppers?
Ze względu na swój skład chemiczny poppersy bardzo szybko parują w temperaturze pokojowej. Temperatura parowania jest bardzo niska, co jest typowe dla azotynów alkilowych.
Dotykanie zawartości butelki jest bardzo niebezpieczne. Efekty wdychania poppersów pojawiają się już po kilkunastu sekundach i trwają około 3 minut.
Głównym zastosowaniem poppersów jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększenie przepływu krwi i obniżenie ciśnienia. Rozluźnienie mięśni gładkich zwieracza odbytu i pochwy, nie tylko może zwiększyć doznania seksualne, ale przede wszystkim pozwala na delikatniejszą penetrację. Osoba - biorca również przeżywa orgazm na zupełnie innym poziomie przyjemności.
Skutki uboczne stosowania poppersów?
Skutki uboczne wdychania poppersów mogą być bardzo różne i zależą od indywidualnej jednostki. W przypadku kontaktu ze skórą mogą wystąpić np. podrażnienie skóry.
Poppersy zwiększając ukrwienie w okolicy odbytu sprzyja zakażeniu wirusem HIV podczas seksu bez zabezpieczenia. Dodatkowo azotan azylu może powodować wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, a więc nie jest zalecany osobom które cierpią na jaskrę.
Specjalista ds. zdrowia osób LGBTQ+, dr Henry Ng w wywiadzie dla magazynu Health Essentials jednoznacznie stwierdza, że używane poppersów może być potencjalnie niebezpieczne.
Źródło: Dr. Frank Romanelli Pharm.D., Dr. Kelly M. Smith Pharm.D., Dr. Alice C. Thornton M.D., Claire Pomeroy M.D. Poppers: Epidemiology and Clinical Management of Inhaled Nitrite Abuse