Libido to pojęcie, które do obiegu społecznego wprowadził Zygmunt Freud. Oznacza popęd seksualny. To proces, na którego wpływ ma wielu czynników, ale przede wszystkim opiera się na prawidłowym stanie gospodarki hormonalnej. Libido nie jest stałe. Ma na nie wpływ m.in. stan psychiczny człowieka. Kobiece libido często podlega także cyklowi miesiączkowemu i ówczesnemu poziomowi hormonów. Dowiedz się, jak podnieść libido i co wpływa na jego spadek.
Libido — co to jest i co ma na nie wpływ?
Popęd seksualny to naturalne doznanie, które towarzyszy każdemu człowiekowi. Polega na odczuwaniu chęci podjęcia aktywności seksualnej i pojawieniu się myśli zabarwionych seksualnie. Zwiększony poziom libido powoduje, że zwiększa się ukrwienie w okolicach narządów płciowych, ich obrzmienie i wzmożoną wrażliwość na dotyk. U kobiet może to także objawiać się zwiększeniem produkcji wydzielin w pochwie.
Jak podnieść libido? Poziom libido zmienia się wraz z wiekiem. U chłopców największy poziom libido występuje w okresie dojrzewania i trwa do około 35 roku życia. Po tym okresie zaczyna delikatnie spadać. Popęd seksualny u kobiet na wysokim poziomie utrzymuje się do około 45 lat. Zmniejsza się w okresie menopauzy.