Inny wygląd skóry miejsc intymnych zazwyczaj są sygnałem, że w organizmie doszło do zmian. Mogą one świadczyć o infekcjach intymnych, ale też i problemach skórnych. Warto zatem być świadomym, które ze zmian są groźne i co mogą oznaczać. Najczęściej zauważa się czerwone i białe plamki oraz krostki na penisie. O czym świadczą?
Najczęstsze przyczyny czerwonych plamek
Skóra w obrębie miejsc intymnych może się zmieniać na skutek wielu czynników. Nie zawsze zmiany w jej wyglądzie muszą się wiązać z problemami zdrowotnymi, jednak najczęściej jest to ich jeden z pierwszych objawów. Czerwone plamki zazwyczaj są oznaką infekcji i chorób intymnych.
Grzybica penisa - objawy i leczenie
Jedną z dość powszechnych infekcji miejsc intymnych jest grzybica penisa. Wywoływana jest przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Choroba dotyka mężczyzn w każdym wieku.
Występuje nawet u chłopców. Jeżeli chodzi o objawy infekcji wywołanej grzybami z rodzaju Candida, to przede wszystkim pojawia się zaczerwienienie napletka, któremu towarzyszy także swędzenie, czy pieczenie. Dodatkowo mogą pojawić się niewielkie wykwity na powierzchni penisa i żołędzi oraz pęcherzyki o rumieniowym podłożu.
Pod napletkiem ujawnia się biała wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i grudkowatej konsystencji. Charakterystyczne zmiany skórne mogą pojawić się nie tylko na powierzchni penisa i żołędzi, ale też moszny, jąder, pachwin i szpar między pośladkowych.
Leczenie grzybicy penisa polega przede wszystkim na terapii farmakologicznej. Stosuje się leki przeciwgrzybicze w postaci miejscowej. Najczęściej są to kremy i maści. W niektórych przypadkach stosuje się także leki doustne.
Zazwyczaj ta metoda leczenia wybierana jest w przypadku rozległej infekcji bądź braku postępów w leczeniu miejscowym. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych. Zaleca się codzienne dokładne wymywanie wydzieliny spod napletka.
Kiła - jak rozpoznać i leczyć?
Wśród chorób wywołujących zmiany w wyglądzie miejsc intymnych jest kiła, zwana także syfilisem. Wywoływana jest przez bakterie krętka bladego.
Do zarażenia najczęściej dochodzi w czasie współżycia lub dużo rzadziej przez krew, uszkodzoną skórę i błony śluzowe. Co więcej, do zarażenia się kiłą może dojść poprzez łożysko oraz w trakcie porodu.
Kiła może objawiać się na wiele sposobów, a wszystko zależy od stadium jej rozwoju i rodzaju. Symptomy jej obecności mogą bowiem występować nawet po kilku tygodniach lub latach od zarażenia się.
Kiła pierwotna, czyli pojawiająca się od 3 do 9 tygodni po zakażeniu objawia się pojedynczym, raczej niebolesnym owrzodzeniem miejsc intymnych. Zmiany skórne mają owalny kształt, są gładkie i równe. Ponadto dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych.
Kiła wtórna występująca od 9 do 16 tygodni po zakażeniu objawia się natomiast plamami i grudkami w dużych ilościach. Zmiany te są powierzchowne, mają podobną wielkość i kształt.
Istnieje także kiła późna, która ujawnia się po około 2 latach od zakażenia. Jej objawy to zmiany grudkowo - wrzodziejące. Choroba atakuje także różne narządy i układy, doprowadzając do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
W leczeniu kiły stosuje się przede wszystkim antybiotyki. Zazwyczaj jest to penicylina dawkowana w zależności od rodzaju kiły. Leczenie jest długotrwałe i może trwać nawet do miesiąca. Po jego zakończeniu konieczna jest regularna kontrola i wykonywanie testów serologicznych, które wykrywają obecność choroby w organizmie.
Opryszczka narządów płciowych - symptomy i terapia
Do innych powszechnych chorób intymnych wywołujących czerwone plamki na penisie zalicza się opryszczkę narządów płciowych. Jest to choroba wywoływana przez wirusy HSV - 1 i HSV - 2. Do zarażenia najczęściej dochodzi w czasie stosunków seksualnych.
Objawy tej infekcji wirusowej to przede wszystkim występowanie na penisie osutki pęcherzykowej. Jej pojawienie się może poprzedzać uczucie swędzenia i pieczenia. Pierwszą zmianą na powierzchni skóry jest uwidocznienie się czerwonych grudek.
Następnie przekształcają się w pęcherzyki, które po pęknięciu mają postać nadżerki lub owrzodzenia. Najczęściej opryszczka pojawia się na prąciu, ale może być zlokalizowana także na mosznie, czy też wewnętrznej części ud.
Leczenie opryszczki narządów płciowych polega na przyjmowaniu leków przeciwwirusowych. Dawkowanie oraz długość terapii uzależniona jest od nasilenia i stopnia rozwoju choroby.
Inne możliwe przyczyny czerwonych plam na penisie
Niestety wiele czynników może wywoływać czerwone plamy w miejscach intymnych. Choroby okolic intymnych dotykają nie tylko osoby bardzo aktywnie seksualne. Zarazić się może każdy, zarówno w wieku młodszym, jak i starszym.
Wirus brodawczaka ludzkiego HPV i jego skutki
HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego powoduje wiele zmian na skórze i błonach. Jest wysoko zaraźliwy, ponieważ przenosi się nie tylko drogą płciową, ale także poprzez kontakt ze skórą osoby chorej.
Objawia się występowaniem brodawek o guzowatej i nierównej powierzchni. Osiągają one niewielkie rozmiary do kilku milimetrów i nie powodują bólu. Może jednak towarzyszyć im uczucie swędzenia. Co więcej, wirus może powodować pojawienie się kłykcin kończystych o różowym zabarwieniu i płaskim kształcie.
Skutki zakażenia wirusem HPV mogą być bardzo różnorodne. Do tych najczęściej diagnozowanych zalicza się nadkażenie bakteryjne, trudności w oddawaniu moczu w przypadku zlokalizowania zmian skórnych w cewce moczowej, krwawienie przy uszkodzeniu mechanicznym wykwitów, ale też trudności z akceptacją swojego wyglądu, niechęć do kontaktów seksualnych i pogorszenie samopoczucia psychicznego.
Rzeżączka - objawy i leczenie
Rzeżączka to infekcja, którą wywołują bakterie dwoinki rzeżączki. Przenoszona jest drogą płciową. Do zakażenia może dojść także w czasie porodu naturalnego.
U mężczyzn rzeżączka najczęściej objawia się bólem oraz ropnym wyciekiem z cewki moczowej. Może także pojawić się pieczenie, dyskomfort w czasie oddawania moczu, ale też obrzęk najądrzy. Dodatkowo infekcji może towarzyszyć stan podgorączkowy.
Jako że rzeżączka jest infekcją bakteryjną, w jej leczeniu stosuje się antybiotykoterapię. Lek oraz czas trwania terapii określa lekarz na podstawie stadium zaawansowania choroby. Po zakończonym leczeniu wykonuje się test, który ma potwierdzić wyleczenie infekcji.
Zapalenie żołędzi zoona - co warto wiedzieć?
Mianem zapalenia żołędzi zoona określa się stan zapalny prącia o łagodnym charakterze, który zazwyczaj dotyka mężczyzn nieobrzezanych w średnim wieku. Objawia się charakterystycznymi czerwonymi kropkami na powierzchni prącia, żołędzi lub napletka.
Zmiany skórne mogą także przyjmować postać pojedynczych plam. Zazwyczaj stan zapalny pojawia się na skutek nieprawidłowej higieny intymnej miejsc intymnych.
Zaniedbanie regularnego mycia prącia i napletka z żołędzią prowadzi do gromadzenia się wydzieliny, resztek moczu, potu i łoju pod napletkiem, które stają się idealną pożywką dla bakterii i grzybów. Warto mieć także na uwadze, że zoona może występować w czasie chorób wenerycznych.
W przypadku łagodnego przebiegu zapalenia żołędzi objawy powinny zniknąć same po kilku dniach w sytuacji wyeliminowania przyczyny powstania. Jednak jeżeli tak się nie stanie, niezbędne będzie leczenie farmakologiczne miejscowe lub doustne.
Brak podjęcia leczenia może doprowadzić do sklejenia napletka z żołędzią, co z kolei skutkuje dyskomfortem i wpływa negatywnie na życie seksualne.
Choroby dermatologiczne i alergie
Nie tylko choroby weneryczne mogą wywoływać nieprzyjemne objawy i zmiany w obrębie narządów płciowych. Schorzenia dermatologiczne, a także alergie mogą również przyczynić się do dużego dyskomfortu.
Łuszczyca narządów płciowych - objawy i postępowanie
Łuszczyca jest chorobą, która występuje także w obrębie narządów płciowych męskich i kobiecych. Objawia się przede wszystkim łuszczeniem naskórka, powstawaniem pęknięć, czy też wysięków na powierzchni skóry.
W przypadku mężczyzn łuszczący naskórek uwidacznia się w obrębie pachwin i na prąciu. Zmiany skórne przyjmują także formę błyszczących czerwonych blaszek.
Schorzenie to warunkowane jest w głównej mierze przez genetykę. Jednak również stosowanie niektórych leków, czy przebyte infekcje i nieodpowiednia pielęgnacja skóry mogą przyczyniać się do pojawienia się problemu.
W leczeniu łuszczycy narządów płciowych stosuje się przede wszystkim leczenie miejscowe preparatami ograniczającymi stan zapalny, uczucie swędzenia i pieczenia.
Kontaktowe zapalenie skóry - przyczyny i leczenie
Kontaktowe zapalenie skóry to reakcja organizmu na bezpośredni kontakt z alergenem. Objawiać się może wypryskami, zaczerwienieniem, swędzeniem i łuszczeniem skóry, a także pęknięciami naskórka i sączącymi nadżerkami.
Reakcja alergiczna może także wystąpić w miejscach intymnych. Najczęściej dochodzi do niej w wyniku stosowania prezerwatyw lateksowych lub też środków do higieny intymnej oraz żeli i lubrykantów z nieodpowiednim składem zawierającym substancję, na którą ma się alergię.
Aby zapobiec wystąpieniu reakcji alergicznej, konieczne jest poznanie alergenu, który wywołuje niepożądane zapalenie skóry. Po jego zdiagnozowaniu należy unikać kosmetyków i produktów, które posiadają uczulającą substancję w składzie. Ponadto w celu złagodzenia zmian skórnych stosuje się antybiotyki, czy glikokortykosteroidy.
Kiedy udać się do lekarza?
Wizyta u lekarza wskazana jest zawsze, gdy pojawią się niepokojące objawy i zmiany w wyglądzie okolic miejsc intymnych. Wszelkie wykwity, zaczerwieniona skóra, krostki i towarzyszące im swędzenie, pieczenie i ból, należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.
W większości przypadków są to pierwsze objawy chorób wenerycznych i infekcji intymnych, które wymagają leczenia. Brak podjęcia leczenia może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, w tym także ograniczać płodność.
Jak diagnozować i leczyć czerwone plamki?
W przypadku pojawienia się czerwonych plam na penisie warto udać się do wenerologa. Jest to lekarz specjalizujący się w chorobach miejsc intymnych. Na podstawie wywiadu z pacjentem, a także oględzin zmian skórnych będzie mógł szybko postawić diagnozę. To właśnie od zidentyfikowania przyczyny, która wywołała czerwone plamki, uzależniony jest rodzaj leczenia.
Czerwone plamy na penisie z reguły świadczą o problemach zdrowotnych miejsc intymnych. Dlatego też wizyta u lekarza powinna być koniecznością. Im szybciej zgłosicie się do specjalisty, tym większe szanse na skuteczne i szybkie wyleczenie, a także ograniczenie negatywnych skutków wywoływanych przez choroby weneryczne.