Tabletki antykoncepcyjne są jedną z częściej wybieranych metod zapobiegania ciąży. Ich stosowanie zapewnia wysoką skuteczność, a także umożliwia parom zbliżenia bez dodatkowych zabezpieczeń. Jak dokładnie działają i co warto wiedzieć na temat tego sposobu antykoncepcji?
Rozumienie działania tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne są dedykowane dla kobiet. Jest to antykoncepcja doustna, której skuteczność zależy przede wszystkim od regularności w przyjmowaniu. Przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu tego rodzaju antykoncepcji warto poznać zasady działania tabletek oraz ich rodzaje.
Dobrze dobrana antykoncepcja jest nie tylko skuteczna, ale także pozwala ograniczyć wystąpienie skutków ubocznych.
Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednofazowe i dwuskładnikowe?
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Są to te jednofazowe oraz dwuskładnikowe. Ich działanie różni się od siebie, a podstawowa różnica to ich skład. Tabletki jednoskładnikowe jak sama nazwa sugeruje, opierają się na jednym hormonie, podczas gdy te dwuskładnikowe łączą dwa kluczowe hormony.
Z kolei wersje jednofazowe mogą mieć w składzie jeden lub dwa hormony. Są bardzo wygodne w stosowaniu, ponieważ skład każdej tabletki jest taki sam, co oznacza, że nie ma znaczenia, w którym dniu cyklu tabletka z konkretnego dnia zostanie przyjęta. Zadaniem tabletek antykoncepcyjnych jest zahamowanie owulacji.
Hormony zawarte w tabletce antykoncepcyjnej
Tabletki, które oparte są na jednym składniku zawierają tylko progestagen, z kolei te dwuskładnikowe mają w składzie progestagen i estrogen. Są to żeńskie hormony uzyskane w sposób syntetyczny, czyli w warunkach laboratoryjnych.
Skuteczność antykoncepcji hormonalnej - indeks Pearla
Skuteczność antykoncepcji mierzy się wskaźnikiem Pearla. Określa on liczbę ciąż na 100 kobiet, które stosują dany rodzaj antykoncepcji przez rok. Przy czym rozróżnia się najniżej spodziewany indeks, który ukazuje wyniki w przypadku rzetelnego stosowania antykoncepcji oraz rzeczywisty, który uwzględnia błędy w stosowaniu.
Antykoncepcja hormonalna jest jedną ze skuteczniejszych. Wskaźnik Pearla wynosi tutaj 0,3 w przypadku perfekcyjnego przyjmowania tabletek.
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża - czy można kończyć w środku?
Antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek jest bardzo skuteczna przy prawidłowym stosowaniu. Oznacza to, że nie ma konieczności używania dodatkowych zabezpieczeń.
Można kończyć w środku bez obaw o zajście w ciąże. Dzięki tabletkom antykoncepcyjnym owulacja zostaje zatrzymana, a dodatkowo śluz staje się gęsty, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej.
Różne formy antykoncepcji hormonalnej
Poza doustną antykoncepcją hormonalną do wyboru są jeszcze inne formy antykoncepcji, które zapobiegają niechcianej ciąży. Dzięki temu możecie wybrać metodę odpowiednią dla Was, Waszych potrzeb i oczekiwań.
Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych - jak działają i jakie są ich rodzaje?
Plastry antykoncepcyjne stosowane są na skórze. Przeznaczone są dla kobiet i dostarczają do organizmu hormony progesteron i estrogen. Stosuje się je przez 3 tygodnie, po czym odstawia na tydzień.
Nie trzeba codziennie naklejać nowego plastra, co jest wygodne dla tych z Pań, które mają problem z regularnością przyjmowania tabletek doustnych. Obecnie w Polsce dostępny jest tylko jeden rodzaj plastrów nasączonych dwoma hormonami dostępny na receptę.
Implanty hormonalne - długoterminowa metoda antykoncepcji
Jedną z nowoczesnych metod antykoncepcji, są implanty hormonalne. Metoda ta polega na wszczepieniu pod skórę niewielkich rozmiarów implantu hormonalnego, który stopniowo uwalnia się do organizmu przez mniej więcej 3 lata. Implant umieszcza się w ramieniu ręki, która nie jest dominująca.
Aby mieć pewność, że antykoncepcja działa przez cały czas, należy stan implantu kontrolować raz na pół roku. Dużą zaletą implantów hormonalnych jest to, że są niewidoczne, nie trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu hormonów, a także można je stosować w czasie karmienia piersią. Ponadto są bardzo skuteczną metodą zapobiegania ciąży.
Zastrzyk antykoncepcyjny - alternatywa dla tabletek?
Tabletki antykoncepcyjne zdecydowanie należą do najbardziej popularnych metod zabezpieczania się przed ciążą. Jednak nie jest ona odpowiednia dla wszystkich, ponieważ wymaga regularności w stosowaniu. Alternatywą dla tabletek jest zastrzyk antykoncepcyjny.
Wykonuje się go domięśniowo raz na 12 tygodni i wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Jest to metoda chętnie wybierana przez kobiety karmiące piersią.
Wkładki hormonalne - skuteczność i skutki uboczne
Coraz większą popularnością wśród kobiet cieszą się także wkładki hormonalne. Umieszczane są one w jamie macicy. Oczywiście są niewyczuwalne oraz nie mają wpływu na odczucie w czasie seksu.
Wykonuje się je z materiałów całkowicie bezpiecznych dla organizmu. Wkładki hormonalne uwalniają hormony w zależności od rodzaju i marki produktu do 3 lub 5 lat. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji.
Pamiętać trzeba jednak o skutkach ubocznych, jakie może wywołać. Są to między innymi pojawiające się infekcje miednicy, występowanie plamień między miesiączkami, a także niektóre kobiety skarżą się na ból pleców.
Mechaniczne metody antykoncepcji
Wśród metod antykoncepcji można wyróżnić także te mechaniczne. Polegają one na stworzeniu plemnikom fizycznej bariery przed przedostaniem się do komórki jajowej. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, które mogą być stosowane przez mężczyzn oraz kobiety.
Prezerwatywy damskie i męskie
Do mechanicznych metod antykoncepcji zalicza się prezerwatywy. Rozróżnić można te damskie oraz męskie. Zdecydowanie prezerwatywy damskie są dużo mniej popularne.
Ich kształt przypomina balonik zakończony po obu końcach pierścieniami. Natomiast męskie prezerwatywy są znane wszystkim aktywnym seksualnie. Są dość skuteczne, dostępne bez recepty zarówno w aptekach, drogeriach, jak i supermarketach.
Wkładki wewnątrzmaciczne - jak działają i jakie są rodzaje?
Wkładki wewnątrzmaciczne są bardzo wygodną i długoterminową formą antykoncepcji. Można rozróżnić ich dwa rodzaje - hormonalne i niehormonalne. O hormonalnym wspomnieliśmy już powyżej.
Natomiast te niehormonalne zwane są wkładkami miedzianymi. Ich działanie polega na uwalnianiu jonów miedzi. Wywołują one miejscowy stan zapalny, który powoduje obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy macicy.
W efekcie możliwość zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej jest mocno ograniczona. Ponadto jony miedzi powodują, że śluz jest gęstszy, co również utrudnia plemnikom poruszanie się, a także mają działanie plemnikobójcze.
Antykoncepcja awaryjna - kiedy jest potrzebna?
Antykoncepcję awaryjną stosuje się w sytuacjach, gdy doszło do pełnego stosunku bez żadnego zabezpieczenia lub gdy stosowana metoda zawiodła, jak przykładowo pęknięcie prezerwatywy. Jako antykoncepcję awaryjną rozumie się tak zwaną tabletkę dzień po.
Ma ona na celu opóźnienie lub zahamowanie owulacji, co uniemożliwia zajście w ciąże. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie zaleca się częstego przyjmowania antykoncepcji awaryjnej. Jest to metoda, która powinna być stosowana w wyjątkowych sytuacjach i nie być nadużywana.
Tabletki antykoncepcyjne to zdecydowanie sposób na zapobieganie niechcianej ciąży, który wybiera wiele kobiet w różnym wieku. Jest to skuteczna forma antykoncepcji umożliwiająca stosunek bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Wiele par chętnie się na nią decyduje ze względu na możliwość kończenia w środku i większe poczucie bliskości. Oczywiście do wyboru jest jeszcze wiele innych metod skutecznej antykoncepcji, z których można korzystać. Warto wybrać tą, która będzie dopasowana do Waszych preferencji oraz będzie dla Was wygodna. Z całą pewnością w wyborze i wszelkich wątpliwościach pomoże lekarz ginekolog.