Tampony odgrywają istotną rolę w życiu wielu kobiet, zapewniając wygodę i dyskrecję podczas okresu. Jednak, czy tampon z aplikatorem jest zdrowy? W niniejszym artykule dokładnie przyjrzymy się różnym aspektom zdrowotnym związanym z używaniem tamponów.
Czy tampony są zdrowe i bezpieczne do stosowania?
Tampon to bardzo popularna forma zabezpieczania się podczas okresu. Jego głównym przeznaczeniem jest zbieranie krwi menstruacyjnej. Tampon może być używany przez każdą kobietę, która miesiączkuje. Błędnie powielaną informacją jest to, że dziewice nie mogą z nich korzystać.
Tampon z aplikatorem to idealna opcja dla aktywnych kobiet, które często podróżują lub uprawiają sport. Jest to produkt, który przez swój mały rozmiar zmieści się do torebki czy kieszeni. Pierwsze doświadczenia z tamponem mogą być nieco trudne. Jednak z czasem, po kilku próbach i zaznajomieniu się ze swoim ciałem aplikowanie go będzie bardzo proste.
Używając tampon należy przede wszystkim zadbać o higienę - przy aplikacji, jak i usuwaniu tamponu. Koniecznie umyj ręce przed jego zastosowaniem, jak i po. Przy wkładaniu lub usuwaniu produktu rozluźnij się - ułatwi to aplikację. Przy wyborze tamponu warto zwrócić uwagę na jego skład. Najlepiej gdyby był jak najbardzij naturalny.
Rozważania zdrowotne dotyczące stosowania tamponów
Tampony to produkt higieniczny, którego wielką zaletą jest to, że nie ogranicza kobiety podczas czynności wykonywanych na co dzień. Można w nich uprawiać sport i nie rezygnować z aktywności nad wodą. Odznaczają się większą ochroną w porównaniu do podpasek. Za ich stosowaniem przemawia także fakt, że wchłaniają krew, zapobiegając tym samym jej kontaktom z waginą.
Do wad tego typu środka higienicznego zaliczamy zwiększone ryzyko infekcji pochwy - jeśli nie są regularnie zmieniane. Istnieje także mit o tym, że tampon używany przez kobietę, która jeszcze nie współżyła, może uszkodzić błonę. Jest to z reguły niemożliwe, ale takim użytkowniczką środków higienicznych zaleca się stosowanie tamponów w rozmiarze mini. Tampon może także powodować ból u kobiet, które zmagają się z suchością pochwy. Dlatego powstały tampony z aplikatorami, które ułatwiają wprowadzenie produktu.
Czy tampony są bezpieczne? Mit czy rzeczywistość?
Tampony to bezpieczny produkt. Trzeba tylko stosować go zgodnie z zaleceniami. Kluczowa jest jego regularna wymiana. Tampon powinno się wymieniać co 4-8 godzin. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zespołu wstrząsu toksycznego (TSS). Warto wybierać środki higieniczne od sprawdzonych producentów. Takie produkty nie zawierają szkodliwych substancji.
Warte uwagi są także tampony, do których produkcji wykorzystano naturalne materiały, jak np. organiczna bawełna. Charakteryzują się tym, że są delikatniejsze dla ciała i ograniczają ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii. Skład naturalnych materiałów jest także wolny od pestycydów, dioksyn i glifosatu, co przekłada się na to, że takie tampony to bezpieczna i zdrowa opcja.
Ryzyko TSS (wstrząsu toksycznego) związane z używaniem tamponów
Używanie tamponów wiąże się z ryzykiem TSS, czyli zespołem wstrząsu toksycznego. Jest to bardzo rzadka choroba, która często dotyczy użytkowniczek tamponów. Do jej objawów zaliczamy biegunkę, zawroty głowy, podwyższoną temperaturę, bóle mięśni i kłopoty z nerkami i wątrobą.
Do głównych przyczyn TSS należało bielenie tamponów chlorem. Była to czynność, która ułatwiała kontakt tamponów z dużą ilością związków chemicznych jak dioksyny. Później podczas długotrwałego kontaktu z błoną śluzową pochwy toksyny przenikały do organizmu. Obecnie produkty do higieny intymnej nie są bielone chlorem, więc ryzyko TSS przy korzystaniu z tamponów jest takie same jak przy stosowaniu innych środków menstruacyjnych.
Jak bezpiecznie stosować tampony: praktyczne wskazówki
Jak często powinno się wymieniać tampony?
Tampon powinien być zmieniany co 4 do 6 godzin. Jeśli potrzebujemy częstszego wymieniania, warto wypróbować tampony o większej chłonności.
Maksymalnie jeden tampon można stosować do 8 godzin. W przypadku gdy po około 8 godzinach wyciągamy tampon i czujemy opór to znak, że powinniśmy przerzucić się na mniejsze tampony, bo dotychczasowe niedostatecznie nasiąkają.
Bezpieczne wkładanie i usuwanie tamponu
Najistotniejszą kwestią przy aplikacji tamponu jest umycie rąk. Następnie wyjmujemy tapon z folii i rozciągamy sznureczek, który jest przy końcówce tamponu. Podczas wkładania tamponu, warto przyjąć wygodną pozycję: kucnąć lub oprzeć jedną nogę wyżej np. o wannę. Rozchylamy wargi sromowe. Palec wskazujący kładziemy na końcu tamponu, tak gdzie znajduje się sznureczek i wsuwamy produkt do środka pochwy.
Zaaplikowany tampon powinien być dla nas nieodczuwalny. Jeśli czujemy dyskomfort, możemy poprawić jego lokalizację, umieszczając go pod kątem.
Jak usunąć tampon? Wygodnie usiądź na toalecie i lekko rozłóż nogi. Gdy tampon jest wystarczająco nasiąknięty, jego usunięcie jest szybkie i łatwe. Wystarczy się rozluźnić i pociągnij za sznurek tamponu. Tampon powinien wyjść płynnie i bezboleśnie.
Czy można stosować tampony nocne?
Stosując tampony bardzo ważna jest ich regularna wymiana. Jeśli chcemy założyć tampon na noc, najlepiej zaaplikować go tuż przed pójściem spać i wyjąć od razu po przebudzeniu. Tampon nie powinien być stosowany dłużej niż 8 godzin. Jeśli wiemy, że będziemy spać dłużej, zdecydujmy się na podpaskę albo nastawmy budzik specjalnie na zmianę tamponu.
Wybór tamponu: standardowe, organiczne czy probiotyczne?
Na rynku dostępne są różne rodzaje tamponów: standardowe, organiczne i probiotyczne. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i zalety, które warto rozważyć przed wyborem odpowiedniego.
Porównanie standardowych i organicznych tamponów
Standardowe i organiczne tampony różnią się od siebie przede wszystkim składem. Organiczne tampony powstają z bawełny organicznej. Jest to pozbawiony chemikaliów i syntetycznych dodatków, bezzapachowy i hipoalergiczny materiał. Standardowe tampony składają się z barwników i substancji zapachowych lub ze zwykłej bawełny, której uprawa nie wyklucza pestycydów.
Czy tampony organiczne mogą wywołać wstrząs toksyczny?
Zespół wstrząsu toksycznego to rzadko występujący stan, który wywołują niektóre szczepy bakterii. Ryzyko wywołania go przez tampony organiczne jest takie samo jak w przypadku innych produktów do higieny menstruacyjnej. Warto przestrzegać zaleceń, co do częstotliwości wymiany tamponów i innych środków higienicznych. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia TSS. Najlepiej stosować tampon od 4 do 6 godzin.
Zalety stosowania tamponów probiotycznych
Tampony probiotyczne składają się z 3 szczepów bakterii kwasu mlekowego, które wspierają naturalną florę bakteryjną pochwy. Są one uwalniane na skutek ciepła i wilgoci. Ograniczają rozwój niekorzystnych bakterii i drożdży, które mogą powodować infekcje. Tampony probiotyczne mogą zastąpić przyjmowanie probiotyków dopochwowych, których skuteczność w czasie miesiączki słabnie.
Tampony probiotyczne to dobry wybór dla kobiet w okresie menopauzy lub takich, które borykają się z problemem nawracających infekcji układu moczowo-płciowego. Taki produkt zmniejsza pieczenie, swędzenie i uczucie dyskomfortu. Przywracają prawidłową florę bakteryjną i właściwe PH pochwy. Są świetną opcją także dla kobiet po kuracji antybiotykowej, która nierzadko sprzyja rozwijaniu się grzybów.
Tampony a inne metody higieny intymnej
Tampon czy podpaska: co lepsze dla miesiączkujących kobiet?
Tampon to produkt menstruacyjny, którego aplikacja wewnątrz ciała ogranicza ryzyko poplamienia bielizny, przyklejania się lub podwijania, które nierzadko towarzyszy użytkowniczkom podpasek. Na korzyść tamponów przemawia także to, że nie czujemy zapachu wchłanianej krwi. Kolejną zaletą tamponów jest jego kompaktowy rozmiar - możemy go zmieścić w ręce i iść do łazienki. Tampon to także idealna opcja, gdy jesteśmy na wakacjach lub chcemy iść na basen.
Podpaska to najczęstszy wybór wśród kobiet, które dopiero rozpoczęły miesiączkowanie. Łatwiej ją aplikować i monitorować czas, kiedy mamy ją wymienić. Podpaska jest także wariantem wybieranym, gdy poza bólem brzucha odczuwamy bóle w okolicach intymnych. To wybór także wtedy, gdy kobieta zmaga się z infekcją intymną.
Kubeczek menstruacyjny vs tampon: porównanie
Kubeczek menstruacyjny i tampon to środki menstruacyjne, które aplikuje się do pochwy. Do zalet kubeczka z pewnością zaliczyć można jego ekologiczność. Jest on wielorazowego użytku, więc można go stosować przez wiele lat, ograniczając tym samym ilość odpadów. To idealne rozwiązanie dla kobiet, które chcą dbać o środowisko. Chociaż początkowy koszt kubeczka może być wyższy, inwestycja szybko się zwraca, ponieważ przestajemy wydawać pieniądze na jednorazowe produkty higieniczne.
Dodatkowo kubeczek może pomieścić więcej płynu niż większość tamponów, co pozwala nosić go nawet do 12 godzin. To szczególnie wygodne podczas nocy czy w podróży. Ponadto, kubeczek nie wysusza pochwy, ponieważ zbiera krew, a nie wchłania ją, co zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnych i zespołu wstrząsu toksycznego (TSS). Jednak korzystanie z kubeczka menstruacyjnego wymaga pewnej wprawy. Włożenie i wyjęcie kubeczka może być na początku trudne, co może zniechęcić niektóre kobiety.
Tampony są dostępne praktycznie w każdym sklepie i aptece, co jest ich ogromną zaletą. Tampony występują w różnych rozmiarach i chłonnościach, dzięki czemu łatwo dopasować je do intensywności miesiączki. Są małe i dyskretne, co sprawia, że łatwo je nosić ze sobą, a to ważne, gdy jesteśmy w ruchu. Niestety, tampony mają też swoje wady. Są jednorazowego użytku, co generuje znaczne ilości odpadów i w dłuższej perspektywie ich koszt może być wyższy niż jednorazowy zakup kubeczka menstruacyjnego.
Czy tampony mogą przyczyniać się do grzybicy?
Tampony bezpośrednio nie przyczyniają się do grzybicy pochwy. Jednak tak jak inne infekcje intymne, mogą pojawić się przez ich niewłaściwe stosowanie. Istotną kwestią w ograniczeniu ryzyka grzybicy pochwy jest regularna wymiana tamponów, dbanie o higienę intymną i właściwe dopasowanie tamponów.
Tampony nie powinny być stosowane w przypadku pojawienia się grzybicy pochwy lub przy problemach z nawracającymi infekcjami intymnymi.
Możemy ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia grzybicy poprzez:
- dopasowanie odpowiedniego rozmiaru tamponu do intensywności krwawienia,
- stosowanie podpasek nocą,
- ograniczenie stosowania tamponów podczas infekcji intymnych
- częste wymienianie tamponów (co 4-6 godzin),
- używanie tamponów z naturalnym składem
- mycie rąk przed i po aplikacji tamponu
- dbanie o higienę okolic intymnych i stosowanie produktów z prawidłowym pH i kwasem mlekowym.