Maria Rozbicka to wyjątkowa artystka, posiadająca bogate doświadczenie jako certyfikowana instruktorka pole dance fitness oraz rekreacji ruchowej, ze szczególnym zamiłowaniem do tańca towarzyskiego i kulturystyki. Jej osiągnięcia są godne podziwu - zdobyła wiele prestiżowych tytułów, w tym Miss Pole Dance, Exotic Pole Dance oraz pierwsze miejsce w kategorii Artistic Pole na Mistrzostwach IPSF w 2018 roku.
Spotkaliśmy Marię podczas niezwykłego wydarzenia, jakim było Gothic Fetish Party w warszawskim klubie VooDoo. Z tej wyjątkowej okazji postanowiliśmy zadać jej kilka pytań, aby poznać jej historię, pasję i inspiracje.
Pole dance - co to?
Pole dance to forma fitnessu i sztuki, która wykorzystuje metalową rurę jako podstawowy element do wykonywania różnorodnych akrobacji, ruchów tanecznych i figur. Choć pole dance ma korzenie w środowisku klubowym, gdzie był często wykonywany jako element show w klubach nocnych, obecnie stał się popularną formą ćwiczeń i sztuki dla osób w różnym wieku i płci. Podczas treningu pole dance uczestnicy wykonują kombinacje siły, gibkości, równowagi, gracji i tanecznych ruchów, wykorzystując rurę jako podporę i element dekoracyjny. Zajęcia pole dance mogą być prowadzone zarówno w formie grupowej, jak i indywidualnej, a instruktorzy często oferują różne poziomy trudności, aby dostosować zajęcia do zaawansowania uczestników.
Pole dance, czyli taniec na rurze
N: Jesteś już długo w świecie pole dance, czy zauważyłaś zmianę przez lata w postrzeganiu przez ludzi tego sportu?
M.R: Ćwiczę pole dance od 17 roku życia, więc już 14 lat. Zdecydowanie, na początku mojej drogi w Warszawie były 3 szkoły pole dance, teraz jest 10 razy więcej. Na początku słyszałam bardzo dużo pytań w którym klubie tańczę, kiedy mówiłam, że trenuję pole dance (nie mam oczywiście nic przeciwko takiej pracy, nawet sama tego spróbowałam, ale chodziłam wciąż niewyspana i zrezygnowałam, w tej chwili zdarzają mi się pokazy striptease na imprezach, zlotach motocyklowych itp.), ale zadawane bardziej z ciekawości, niż z pogardy. Zmieniło się to, kiedy zaczęłam mówić, że jestem instruktorką pole dance (zaczęłam uczyć po 3 latach swojej nauki), wtedy odpowiedź była najczęściej „o, moja znajoma też ćwiczy, trzeba mieć dużo siły, bardzo wymagający sport”. Teraz już pole dance nie wzbudza większych emocji. Nie spotkałam się nigdy z nieprzyjemną reakcją, czy wyzwiskami.
Czy uważasz że pole dance kształtuje nie tylko sylwetkę ale także charakter?
Pole dance to sport siłowy, więc rosną mięśnie głównie pleców i ramion, nie da się schudnąć jedynie chodząc na rurę (ale dodając do tego zbilansowaną dietę i trening cardio oczywiście tak). Czy charakter, to trudne pytanie. Rura boli, trzymanie skórą boli, mięśnie bolą, figury mogą nie wychodzić 100 razy, a za 101 wyjdą. Wydaje mi się, że podobanie jak każdy sport, spędza się setki godzin na sali, wylewając krew, pot i łzy, żeby potem na scenie przez 4 minuty uśmiechać się pomimo ogromnego stresu, bólu i wysiłku. Oczywiście nie wszyscy, który ćwiczą rurę pokazują to potem na scenie, czy wrzucają zdjęcia na media społecznościowe. Ale rzeczywiście potrzeba dość dużej wytrwałości, by ćwiczyć pole dance, to trudny sport.
Kto może trenować pole dance?
Zawsze mnie zastanawiało, czy każdy może zacząć trening na rurce czy są jakieś ograniczenia?
Są. Widzę, że wiele szkół reklamuje się, że pole dance jest dla każdego, ja tak nie uważam. Do mnie mogą chodzić osoby od 16 roku życia. Wszelkie problemy z kręgosłupem, stawami mogą być przeszkodą, należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Kobiety w ciąży muszą na siebie szalenie uważać i nie wykonują wszystkich ćwiczeń. Z osobami z większą nadwagą również idę powoli z programem, ponieważ nie chcę przeciążyć ich nadgarstków, łokci i barków, musimy najpierw się wzmocnić, a potem przejść do trudniejszych figur.
Zdecydowanie myślę podobnie! Z jednej strony słyszę, że każdy może ćwiczyć, ale zdecydowanie lepsze jest podejście - “to zależy od predyspozycji”. Wyjaśnij mi i pewnie także czytelnikom czym różni się klasyczny pole dance od exotic czy sport?
Pole dance to ogólna nazwa na wszystko, w której mamy pole sport, pole art i exotic. Oczywiście jest to najbardziej ogólny podział, możemy dzielić bardziej szczegółowo, jak na przykład exotic old school, czy exotic flow, exotic hard.
Coraz częściej widzimy, że taniec na rurce przestaje wychodzić poza schemat zarezerwowany wyłącznie dla kobiet. Czy mężczyzna trenujący pole dance jest mniej męski?
Każdy może być jaki chce na rurce. Generalnie pole dance można podzielić na pole sport, czyli figury sportowe i układ który można porównać do łyżwiarstwa figurowego albo gimnastyki artystycznej pole art, czyli sztuka, emocje, historie, to jest moja specjalizacja i exotic czyli taniec w wysokich obcasach, choreografie (najbardziej sensualna odmiana)
Zarówno mężczyzna, jak i kobieta na rurze może być męska lub damska lub neutralna. Znam mężczyzn, którzy wykonują ten sport bardzo po męsku, znam takich którzy tworzą piękną rurę w stylu lirycznym i znam takich, którzy wiją się w obcasach dookoła rury i wyglądają przy tym pięknie. Każdy może odnaleźć własny styl. Niektórzy wykorzystują szpagaty i gięcia, inni siłę i dynamikę. Mój mąż ćwiczy pole dance i jest najbardziej męski na świecie.
Swoją stronę i social media nazwałaś Szczęście by Maria Rozbicka - czym dla Ciebie jest szczęście?
Długo myślałam nad nazwą, chciałam żeby było to coś mojego. Zależy mi, żeby moja szkoła była mała i przytulna, dlatego na pewno nie będę jej powiększać (w tej chwili mam 4 rury, zaczynałam od 1, większość szkół na 8-12 rur). Dlatego też mamy mikołajki, walentynki studia, gdzie są pokazy uczennic i uczniów, później zwykle mamy gościni/gościa z zewnątrz, która/y robi pokaz i później impreza, często do białego rana. Dziewczyny i chłopaki się znają i lubią, ale też bardzo mnie wspierają, co dali mi odczuć podczas pandemii, gdzie byłam szczerze wzruszona, pomagali mi wszystkimi siłami i dbali, by studio przetrwało.
Pole Dance w Mam Talent
Z Maciejem Czarskim wystąpiłaś w Mam Talent - co chcieliście swoim występem przekazać szerszej publice?
Tak, to była skrócona wersja pokazu, którym wygraliśmy najważniejsze na świece konkursy pole dance, takie jak Pole Theatre Latvia, czy Pole Art Italy. Przede wszystkim chcieliśmy pokazać, że pole dance pozwala pokazać każdą historię i poruszyć każdy temat, że jest to narzędzie do tworzenia sztuki, przekazywania i wywoływania emocji.
Dziękujemy Ci, Mario, za dzielenie się swoją niezwykłą historią i cennymi spostrzeżeniami na temat tańca i twojego podejścia do pole dance. Twoja pasja i determinacja są inspirujące dla wielu osób, które chcą osiągnąć swoje cele, niezależnie od przeszkód. Życzymy Ci dalszych sukcesów na scenie i w każdej dziedzinie, którą sobie obierzesz.
Jestem pewna, że Twoja energia i pozytywne podejście będą nadal inspiracją dla innych. Dziękuję za poświęcony czas i udział w wywiadzie!