Erekcja - co to jest, jak funkcjonuje i jak radzić sobie z problemami

Erekcja - co to jest, jak funkcjonuje i jak radzić sobie z problemami

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Zaburzenia z erekcją są problemem dość wstydliwym dla mężczyzn. Trudności z osiągnięciem wzwodu wypływa bowiem na jakość życia seksualnego. Warto zatem wiedzieć, co wpływa na prawidłowy wzwód, jakie dolegliwości powinny Was zaniepokoić oraz jak sobie radzić z problemami z erekcją. Dzięki temu można skutecznie przeciwdziałać i wspierać prawidłowe funkcjonowanie erekcji.

Podstawowe informacje o erekcji

Erekcja pojawia się zazwyczaj w momencie podniecenia. Wzwód jest niezbędny do odbycia stosunku, a jego jakość wpływa na odczucia mężczyzn, ale przede wszystkim kobiet. Jak się okazuje, problemy z erekcją dotykają nie tylko starszych mężczyzn, ale też i tych w sile wieku.

erekcja co to

Definicja erekcji - co to jest i jak dochodzi do wzwodu?

O erekcji mówimy wtedy, gdy penis na skutek podniecenia zmienia swoje rozmiary. Staje się większy oraz twardy. Taki stan powinien utrzymać się przez cały czas stosunku, aż do momentu osiągnięcia przez mężczyznę orgazmu, czyli wytrysku nasienia. 

Do wzwodu dochodzi w wyniku pobudzenia neuronów przywspółczulnych. Powodują one rozkurcz tętniczki, która doprowadza krew do ciała gąbczastego i ciał jamistych prącia. Jest to możliwe za sprawą wzrostu tlenku azotu. Dodatkowo w czasie erekcji dochodzi do skurczów najądrzy i nasieniowodów, co sprawia, że nasienie wydalane jest do cewki i możliwy jest wytrysk. 

erekcja

Fizjologia erekcji - mechanizm i biochemiczne podstawy

Mechanizm erekcji oparty jest o współdziałanie układu nerwowego i naczyniowego. To właśni on odgrywa bardzo ważną rolę w uzyskaniu wzwodu. Na skutek podniecenia w wyniku stymulacji dotykiem, czy też fantazjowania bądź oglądania materiałów o charakterze erotycznym, układ nerwowy uwalnia tlenek azotu.

Jest on odpowiedzialny za rozszerzanie naczyń krwionośnych w ciałach jamistych penisa. To z kolei powoduje zwiększony przepływ krwi i wypełnienie się ciał jamistych. Efektem tego jest usztywnienie, powiększenie i uniesienie penisa, czyli erekcja. Co ważne, erekcja jest utrzymywana przez pewien okres czasu dzięki zwężaniu naczyń krwionośnych. Ten mechanizm powoduje utrudnienie odpływu krwi z prącia, co wpływa na czas erekcji.

erekcja co to zaburzenia erekcji

Fazy erekcji - od pierwszego wzwodu do pełnej erekcji

Jako że erekcja jest dość złożonym procesem fizjologicznym, można wyróżnić kilka jej faz. Pierwsza z nich ma miejsce wówczas, gdy dochodzi do zmiany równowagi między napływem krwi tętniczej a odpływem krwi żylnej na skutek podniecenia. Kolejna faza to usztywnienie członka oraz zwiększenie jego objętości. Następnie dochodzi do uciskania naczyń krwionośnych, co wpływa na zmniejszenie odpływu krwi z prącia, czyli osiągnięcie pełnego wzwodu. Ostatnia faza erekcji to uzyskanie orgazmu i wytrysk. 

Czas trwania erekcji - ile powinna trwać i jak wydłużyć erekcję?

Przyjmuje się, że erekcja może trwać od 7 do 13 minut. Jednak są to tylko pewne widełki, którymi nie należy się bezwzględnie sugerować. Czas erekcji zależy bowiem od wielu czynników takich, jak bodźce wzrokowe, dotykowe, czy też zmysłowe. To właśnie dzięki nim można wpływać na czas trwania erekcji i ją wydłużać. Ponadto w celu wydłużenia erekcji warto ćwiczyć męskie mięśnie Kegla, co także pozwoli na opóźnienie wytrysku. W internecie możecie znaleźć wiele przykładowych ćwiczeń, które warto wykonywać regularnie.

erekcja co to jest

Wpływ wieku na erekcję - różnice w erekcji u mężczyzn 20+, 30+, 40+ i 50+

Umiejętność osiągania wzwodu jest możliwa u większości mężczyzn do 60. lub nawet 70. roku życia. Jednak nie da się ukryć, że jakość wzwodu oraz czas erekcji może się różnić w zależności od wieku mężczyzny. W wieku 20 lat mężczyzna stosunkowo szybko osiąga stan podniecenia, a erekcja utrzymywać się może przez długi czas.

Ponadto ponowna erekcja możliwa jest nawet w krótkim odstępie czasu po wytrysku i osiągnięciu orgazmu. W wieku 30 lat jakość erekcji może się nieco zmienić, jednak większość mężczyzn pozostaje w dalszym ciągu w pełni sprawnych seksualnie. Problemy z erekcją mogą się niestety rozpocząć w wieku 40 i 50 lat.

W tym momencie życia duży wpływ na wzwód mają czynniki zdrowotne oraz kondycja fizyczna, czy przyjmowane leki. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mogą zadbać o jakość zbliżeń i przeciwdziałać czynnikom wpływającym na pogorszenie się jakości wzwodu.

erekcja co to

Problemy z erekcją i ich przyczyny

Trudności w osiągnięciu pełnego i satysfakcjonującego wzwodu mogą mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Dlatego też, aby skutecznie pozbyć się problemu lub go ograniczyć, warto skonsultować się z lekarzem.

Zaburzenia erekcji - definicja i objawy

O zaburzeniach erekcji mówi się w sytuacjach, gdy przez okres 6 miesięcy w czasie zbliżeń i prób stosunku w większości przypadków pojawiły się takie objawy, jak:

  • brak możliwości lub znaczne trudności w osiągnięciu wzwodu w czasie zbliżenia,
  • problemy z utrzymaniem erekcji do końca stosunku seksualnego,
  • mniejsza i osłabiona sztywność członka w czasie erekcji i stosunku seksualnego.

jak radzić sobie z problemami erekcji

Dodatkowo za zaburzenia erekcji uważa się każdy problem, który uniemożliwia satysfakcjonujący stosunek seksualny. Oczywiście w sytuacji, gdy trudności te pojawiają się regularnie przez okres co najmniej pół roku.

Przyczyny zaburzeń erekcji - fizyczne, hormonalne i psychologiczne

Problemy z erekcją zauważalne są nie tylko u mężczyzn po 40. roku życia i starszych, ale także u młodszych. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji zalicza się trudności z napływem krwi do penisa, uszkodzenia układu nerwowego, które zaburzają odbiór i przetwarzanie bodźców seksualnych, a także niewydolność zdolności prącia do tworzenia i utrzymania erekcji. Te przyczyny jednak nie pojawiają się bez powodu. Są następstwem między innymi niezdrowego stylu życia, czyli palenia papierosów, nadużywania alkoholu, czy też złej diety i otyłości. Natomiast do hormonalnych przyczyn zaburzeń erekcji zalicza się:

  • choroby tarczycy,
  • schorzenia nadnerczy,
  • problemy ze zbyt niskim poziomem testosteronu,
  • hipogandyzm,
  • hipoprolaktynemię.

zaburzenia erekcji

Wśród przyczyn psychologicznych mogących wywoływać trudności z osiąganiem satysfakcjonującego wzwodu wyróżnia się:

  • problemy z relacją,
  • lęki,
  • zaburzenia odżywiania,
  • depresję,
  • przewlekły stres.

problemy z erekcją

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że niektóre choroby oraz leki, które są niezbędne do utrzymania zdrowia, także mogą powodować zaburzenia erekcji. Występują one u mężczyzn chorujących na cukrzycę, Parkinsona, po udarach mózgu, czy też w przypadku problemów z infekcjami układu moczowego i rozrostu prostaty. 

Niepełny wzwód i słaba erekcja - przyczyny i sposoby leczenia

Aby móc skutecznie walczyć o satysfakcjonujące życie seksualne, należy poznać przyczynę powodującą zaburzenia erekcji. Dopiero wtedy można podjąć leczenie, które przyniesie efekty i będzie bezpieczne. W przypadku, gdy na problemy ze wzwodem wpływ ma niezdrowy tryb życia, zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej może skutecznie zniwelować problem. Warto także ograniczyć stres.

W przypadku, gdy to zaburzenia hormonalne lub choroby powodują problemy z erekcją stosuje się leczenie farmakologiczne dostosowane do każdego pacjenta indywidualnie. Natomiast jeżeli przyczyny z pełną erekcją leżą po stronie psychologicznej, zalecana jest terapia.

erekcja co to jest

Brak erekcji - przyczyny i możliwość terapii

Całkowity brak erekcji jest poważnym zaburzeniem wymagającym pogłębionej diagnostyki. Zazwyczaj powodowany jest przez choroby współistniejące. Dlatego współpraca z lekarzem jest niezbędna, aby móc skutecznie walczyć z impotencją. Sposobów jest wiele, a zazwyczaj farmakoterapia i zmiana stylu życia pozwala uporać się z problemem i móc ponownie cieszyć się z satysfakcjonującego życia seksualnego.

Wpływ alkoholu na erekcję - dlaczego alkohol jest problemem?

Od dawna wiadomo, że nadużywanie alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie, w tym także na erekcję i jej jakość. Wszystko ze względu na to, że alkohol osłabia odczuwanie bodźców zewnętrznych, które z kolei są konieczne do uruchomienia mechanizmu erekcji. Co więcej, alkohol negatywnie oddziałuje na układ krwionośny, ciśnienie tętnicze krwi, które są niezbędne do uzyskania, a także utrzymania wzwodu. Warto mieć także świadomość, że alkohol oddziałuje na procesy myślowe.

problemy z erekcją

Choroba prostaty a erekcja - jakie są skutki?

Problemy z prostatą, czyli jej przerost ma ogromny wpływ na mechanizm erekcji. Gruczoł krokowy odpowiada bowiem za produkcję plemników oraz płodność u mężczyzn. Rozrost prostaty może powodować trudności z osiągnięciem wzwodu, jego utrzymanie, a nawet znacząco ograniczać satysfakcję seksualną.

Diagnostyka i leczenie zaburzeń erekcji

Regularne problemy z erekcją powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Odpowiednim specjalistą jest urolog lub seksuolog, którzy pomogą w znalezieniu przyczyny zaburzeń erekcji oraz dobiorą odpowiednie leczenie.

Badania w kierunku zaburzeń erekcji - jak wygląda diagnostyka?

Podstawą diagnostyki zaburzeń erekcji jest przeprowadzenie z pacjentem obszernego wywiadu. Lekarz na podstawie informacji o stylu życia, chorobach, przyjmowanych lekach, czy też towarzyszących objawach będzie mógł postawić pierwsze wnioski i skierować na dalsze badania, które potwierdzą jednoznacznie przyczynę problemów z erekcją. Standardowe badania, jakie są zalecane w przypadku diagnostyki zaburzeń erekcji, to morfologia krwi, badanie moczu, oznaczenie stężenia glukozy, hemoglobiny glikozylowanej, kreatyniny, a także testosteronu, transaminazy, prolaktyny, TSH, LH, PSA i lipidogramu. Dzięki tym badaniom lekarz uzyskuje dość szczegółowy obraz stanu zdrowia danego mężczyzny. 

problemy z erekcją

Leczenie zaburzeń erekcji - terapia hormonalna, tabletki i inne metody

Jak zostało już wspomniane, leczenie zaburzeń erekcji często związane jest z farmakoterapią. Dobór odpowiednich leków zazwyczaj pozwala ograniczyć czynnik wpływający na problemy z erekcją. Dostępne są także w aptekach suplementy oraz preparaty na erekcję, po które można sięgać doraźnie.

W przypadku dużych problemów z zaburzeniami erekcji można się wspomagać także ćwiczeniami i gadżetami erotycznymi, które pozwalają na poprawę jakości erekcji.

Zapobieganie problemom z erekcją - jak zadbać o prawidłową erekcję?

Ogromny wpływ na jakość erekcji ma styl życia, który prowadzicie. Dlatego jeżeli chcecie zapobiegać i nie dopuścić do tego, aby Wasze życie seksualne się pogorszyło, to zadbajcie o siebie. Przede wszystkim warto wdrożyć zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, owoce i witaminy. Regularny ruch i odpowiednia waga także sprzyjają poprawie wydolności organizmu i mają duże znaczenie w zapobieganiu problemom z erekcją. Ważne jest także, aby zadbać o wystarczającą ilość snu i wypoczynku, a także ograniczyć przewlekły stres.

erekcja

Psychologiczne aspekty zaburzeń erekcji - jak radzić sobie z problemem?

Trudności z osiągnięciem wzwodu, czy też wytrysku i orgazmu mogą negatywnie wpływać na psychikę mężczyzn. Jednak najlepsze co można zrobić, to przyznać się do problemu i sięgnąć po pomoc specjalisty. Leczenie farmakologiczne warto uzupełnić o terapię lub kilka wizyt u seksuologa, który pomoże odnaleźć się w sytuacji oraz wskaże sposoby na radzenie sobie w trudnych chwilach. Wsparcie partnerki w problemach z erekcją także może okazać się kluczowe dla zdrowia psychicznego mężczyzny.

erekcja co to

Zaburzenia erekcji to niestety dość częsta dysfunkcja, która negatywnie odbija się na współżyciu mężczyzn w każdym wieku. Objawów świadczących o zaburzeniach erekcji nie należy lekceważyć. Wizyta u lekarza, poznanie przyczyny i wdrożenie leczenia pozwolą skutecznie pozbyć się problemu i przywrócić pełną satysfakcję ze zbliżeń.

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
6 URODZINY N69-FLESHLIGHT
6 URODZINY N69-FLESHLIGHT
Trwa do 16 listopada 2024
6 URODZINY N69-SVAKOM
6 URODZINY N69-SVAKOM
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PJUR
6 URODZINY N69-PJUR
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PLAYBOY
6 URODZINY N69-PLAYBOY
Trwa do odwołania
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024
MASKA OBSESSIVE GRATIS
MASKA OBSESSIVE GRATIS
Trwa do wyczerpania zapasów