Poznajesz kogoś. Pierwsze, drugie spotkanie. Nieustanne wymienianie wiadomości, później długie rozmowy przez telefon. Coraz więcej wspólnie spędzanego czasu. Zaczyna się robić miło.
Nagle pojawia się unikanie spotkań, brak odpowiedzi na wiadomości, nie odbieranie telefonów. Ktoś właśnie zamienił się w ducha.
Ghosting to powszechny sposób kończenia relacji bez żadnych wyjaśnień. Dowiedz się, czym jest ghosting, jak go rozpoznać i jak pozbierać się po kontakcie z duchem.
Czym jest ghosting?
Definicja ghostingu: zjawisko nagłego zrywania kontaktu
Ghosting polega na nagłym, zerwaniu kontaktu z kimś bez żadnych wyjaśnień. Bardzo często, gdy osoba, która została zghosotwana (ghosted) chce nawiązać ponowny kontakt lub uzyskać jakieś wyjaśnienia, spotyka się z ciszą.
Pojęcia pochodzi od angielskiego słowa ghost, czyli duch. Ghosting to określenie na to, jak ktoś nagle bez żadnych wyjaśnień znika z naszego życia - właśnie jak duch.
Każda osoba inaczej reaguje na taki sposób kończenia relacji. Są przypadki, kiedy naszą odpowiedzią na tego typu zachowanie jest obojętność, a są i takie sytuacje, gdy czujemy się bardzo zdradzeni i zranieni.
Zjawisko ghostingu oddziałuje także na samego ghostera, czyli osobę, która chwyta się tego sposobu unikania niekomfortowych sytuacji. Ghosting wydaje się łatwym wyjściem, po które dana osoba sięga, aby uniknąć konfrontacji z drugim człowiekiem. Taki sposób wychodzenia z relacji nie ma żadnych korzyści dla umiejętności komunikacyjnych ghostera.
W konsekwencji taka osoba może mieć problemy ze stworzeniem w przyszłości zdrowego i długotrwałego związku, którego podstawą są umiejętności rozwiązywania problemów i otwarta komunikacja.
Ghosting w relacjach: od znajomości internetowych do długotrwałych związków
Ghosting to określenie na nagłe zerwanie kontaktu w relacjach romantycznych, ale może ono występować także w relacjach koleżeńskich lub rodzinnych.
To zjawisko może pojawiać się podczas pierwszych randek, w relacjach przyjacielskich, a nawet w pracy. Dla osoby, która sięga po tego rodzaju sposób odejścia, zakończenie danej relacji jest szybkim i łatwym wyjściem. Nie musi niczego tłumaczyć, unika ewentualnych kłótni, konieczności odpowiadania na niewygodne pytania i oczywiście konfrontacji z osobą zghostowaną i jej uczuciami.
Mimo że wydaje się to być idealnym wyjściem - ghoster nie robi nic, aby poprawić swoje umiejętności komunikacyjne w relacjach.
Osoba zghostowana bardzo często czuje niepewność. Sytuacja, gdy nie mamy oczywistego zamknięcia relacji, jest niekomfortowa. Pierwsze myśli, które często pojawiają się w głowie w takich przypadkach, to najczęściej takie, gdzie obwiniamy się za to, co się stało.
Zastanawiamy się, co jest z nami nie tak, co zrobiliśmy źle, co było nie tak w naszej relacji lub co takiego złego zrobiliśmy na randce/spotkaniu i dlaczego wcześniej nie zauważyliśmy, że coś jest nie w porządku.
Rodzaje ghostingu: różne formy kończenia relacji
Ghosting to zjawisko występujące w wielu relacjach międzyludzkich. Najczęściej przejawia się ono przez znikającego partnera, ale duchem może stać się też przyjaciółka, sąsiad lub brat. Ma ono wiele form. Wybrane rodzaje ghostingu:
- Nieodpowiadanie na wiadomości tekstowe
- Brak kontaktu po spotkaniu
- Nagłe zerwanie komunikacji z kimś z kim spotykano się przez dłuższy czas
- Celowe powolne lub zdawkowe odpisywanie na wiadomości, żeby doprowadzić do rezygnacji
- Niepojawienie się na umówionym spotkaniu
- Rozmowa kwalifikacyjna z kimś w sprawie pracy, a następnie brak informacji o wyniku rekrutacji
- Rezygnacja z pracy bez poinformowania pracodawcy
Dlaczego ludzie stosują ghosting?
Psychologia ghostingu: jakie mogą być przyczyny praktykowania ghostingu
Ghosting jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Ma on duży wpływ na osobę, która została porzucona bez żadnych wyjaśnień. Ghosting to nieuprzejma i pasywno-agresywna forma zrywania kontaktu. Bardzo często ta druga osoba po styczności z tym zjawiskiem jest zdezorientowana i zraniona.
Oczywiście istnieją wyjątki od reguły, które uzasadniają takie nagłe kończenie relacji. Najczęściej są to okoliczności, gdzie względy bezpieczeństwa lub ekstremalne sytuacje popychają człowieka do sięgnięcia po ghosting. Jednak w większości przypadków najlepszym wyjściem z poszanowaniem drugiej osoby jest szczera i otwarta rozmowa.
Takie zachowanie nie wynika z konkretnych cech osobowości. Nie możemy po danym charakterze oszacować czy jego właściciel zniknie bez śladu, czy jednak nie. Nierzadko ghostingu dopuszczają się dobre, sympatyczne osoby, które w pewnym momencie swojego życia uważają, że takie zerwanie kontaktu jest łatwiejszym wyjściem.
Ghosting jako forma odrzucenia: dlaczego ghosting nas rani
Oczywiste, że ghosting boli. Jest to okrutny sposób kończenia relacji, bez wyjaśnień i żadnych wskazówek, co poszło źle i co należy poprawić w odniesieniu do przyszłych relacji.
Osoba zghostowana zostaje jedynie z wieloma mieszanymi uczuciami do uporządkowania.
Bardzo często takie zachowanie sprawia, że problemy dotyczące poczucia własnej wartości albo porzucenia, wychodzą na światło dzienne.
Jako ofiara ghostingu możemy czuć się odrzuceni, czuć żal, wstyd i poczucie winy. Bardzo ważne jest przy tym pamiętać, że takie zachowanie nie ma nic wspólnego z nami, ale więcej mówi o osobie, która zerwała kontakt w taki sposób.
Ghosting często jest seryjny: kto stosuje ghosting i dlaczego
Ghosterem tak naprawdę może zostać każdy, kto znajdzie się w niekomfortowej sytuacji.
Będąc po kilku randkach, chłopak lub dziewczyna woli przestać odpisywać, niż tłumaczyć, że wcześniejsze zainteresowanie nagle zniknęło. Kiedy czujemy, że nasz przyjaciel bądź przyjaciółka źle nas traktuje, unikamy kontaktu, zamiast zmuszać się do konfrontacji. Osoby, które są niedoceniane w pracy, także często po prostu przestają do niej przychodzić zamiast złożyć wypowiedzenie.
Nierzadko osoba, która decyduje się na ghosting, też nie jest do końca zadowolona z wybranej formy kończenia relacji. Jednak wykonuje pewnego rodzaju gimnastykę emocjonalną.
Nagłe urwanie kontaktu z drugą osobą bez jakichkolwiek wyjaśnień jest także w jej mniemaniu czymś negatywnym i dlatego najpierw stara się ona przekonać samą siebie. Za słusznością jej postępowania stoi myśl, że ta druga osoba też pewnie wolałaby uniknąć niekomfortowej i trudnej rozmowy. Gdyby nie taki tok myślenia, ghoster mógłby zacząć odczuwać poczucie winy.
Jak rozpoznać ghosting?
Znaki ostrzegawcze: jak przejawia się ghosting
Jeśli nagle osoba, z którą mieliśmy regularny kontakt, znika bez śladu - to znak, że zostaliśmy zghostowani. Jest to oczywisty sygnał.
Do sygnałów poprzedzających całkowity brak kontaktu możemy zaliczyć:
- Regularne rezygnowanie z umówionych spotkań.
- Trudności z podejmowaniem zobowiązań.
- Niechęć do dzielenia się osobistymi informacjami.
- Niechęć do wspólnych spotkań z jej przyjaciółmi lub rodziną.
- Znikanie z mediów społecznościowych.
- Rzadkie odpowiadanie na SMS-y lub połączenia.
Osoba nagle znika: jak rozpoznać, że padliśmy ofiarą ghostingu
Ghosting jest silnie obecny w mediach społecznościowych. Ghosterzy nie dość, że zrywają kontakt i nie odpisują na wiadomości, to mogą także bez wyjaśnień przestać Cię obserwować lub nawet zablokować na wszystkich platformach. Dodatkowo zdarza się tak, że oni sami dezaktywują lub usuwają swoje profile, aby uniemożliwić jakikolwiek kontakt.
Jak radzić sobie z ghostingiem?
Porzucona osoba: jak poradzić sobie z nagłym zakończeniem relacji
Powinieneś zdać sobie sprawę, że jeśli twój ex wybrał strategię ghostingu, by z tobą zerwać, to prawdopodobnie mówi ci to coś o nim i jego niedociągnięciach, a nie wskazuje, że problem leży po twojej stronie.
twierdzi Dr Gwendolyn Seidman, profesor nadzwyczajny psychologii i przewodnicząca wydziału psychologii w Albright College w Pensylwanii
- Przestań kontaktować się po trzech próbach
Jeśli po kilku próbach nawiązania kontaktu, ghoster nadal nie odpowiada, uszanuj jego decyzje i niewypowiedzianą chęć zakończenia relacji - nawet gdy jest to bolesne.- Nie mieszaj w to innych
Bardzo często, gdy zostaliśmy zghostowani, kuszące wydaje się poproszenie znajomego o to, aby skonfrontował się z naszym ghosterem i poprosił o wyjaśnienia. Jednak jest to bardzo zły pomysł. Nie dość, że nie polepszy to naszej sprawy, to jeszcze z pewnością postawi w niezręcznej sytuacji naszego pośrednika.- Wygadaj się najbliższym
Bardzo dobrym pomysłem jest zwierzenie się ze swojego problemu komuś bliskiemu - dobrej przyjaciółce lub siostrze. Izolowanie się od innych i ciągłe rozmyślanie i analizowanie sytuacji, w której się znaleźliśmy tylko pogłębia uczucie przygnębienia.- Zadbaj o siebie
Postaraj się zostawić to za sobą i skupić na sobie. Poświęć więcej czasu na swoje hobby, pielęgnuj inne relacje w swoim życiu, zacznij uprawiać jakiś sport, medytacje albo oddaj się poznawaniu nowej kuchni. Zachowaj swoją godność i zostaw ghostera z ostatecznymi konsekwencjami swojej niedojrzałości i tchórzostwa.- Kontynuuj budowanie relacji
Bycie zghostowanym często wiąże się z tym, że chcemy unikać życia towarzyskiego. Takie przebywanie w samotności może jeszcze bardziej zintensyfikować odczuwanie negatywnych emocji. Pamiętaj, że to, że nie wyszło nam z jedną osobą, nie znaczy, że coś jest z Tobą nie tak. Podejmij próby nawiązania nowych znajomości lub pielęgnuj już istniejące. Nie jesteś wybrakowany i zasługujesz na pozytywne relacje międzyludzkie.Psychological support: jak szukać pomocy, jeśli ghosting stał się dla nas traumatycznym doświadczeniem
Ghosting sprawia, że jego ofiara zaczyna wątpić w siebie, pojawiają się problemy dotyczące samooceny i swojego miejsca w relacjach z innymi. Zghostowany może bez końca analizować, co poszło nie tak w tak brutalnie zakończonej relacji. Nie ma on jednak jak się, tego dowiedzieć. Bardzo często człowiek porzucony nie potrafi pogodzić się z ową sytuacją i dochodzi nierzadko do kolejnych prób nawiązania kontaktu z ghosterem.
W przypadku gdy taka osoba nie jest w stanie wyjść sama z sytuacji i jej samoocena i nastrój nie polepszają się - warto udać się do specjalisty. Rozmowa z terapeutą na pewno pozwoli zrozumieć to, co się stało. Specjalista także może zaradzić na problem z niską samooceną, bądź obwinianiem się.
Spotkanie z terapeutą to także dobry sposób na zrozumienie tego, co kierowało ghosterem i spróbowanie samodzielnego zamknięcia relacji. Taka rozmowa na pewno pomoże w zaakceptowaniu stanu rzeczy i pogodzeniu się z tym, że dana osoba już nie wróci.
Anty-ghosting już tu jest: jak uniknąć ghostingu w przyszłości
Unikanie ghostingu ma pozytywny wpływ zarowno na ghostera, jak i zghostowanego. Gdy podejmiemy decyzje o zakończeniu pewnej relacji, bez znaczenia czy była ona długa, czy krótka, najlepszym wyjściem jest potraktowanie drugiej osoby w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być potraktowani.
Dobrym pomysłem jest też napisanie prostej wiadomości z jasnym wyjaśnieniem sytuacji. Krótkie i szczere wiadomości są dobrym sposobem zasygnalizowania, że nie chcemy dalej się spotykać i prowadzić konwersacji. Możliwe, że druga osoba poczuje się zraniona i zareaguje negatywnie, ale przynajmniej otwarcie wytłumaczyliśmy sytuację i nie zniknęliśmy bez słowa.
Unikajmy ignorowania ludzi. W ostateczności otwarta, szczera rozmowa to coś, co jest dobre dla obu stron - nawet gdy nie należy do łatwych. Jeśli jest to dla Ciebie stresująca sytuacja, możesz przećwiczyć rozmowę z kimś innym lub zapisać ją na kartce, żeby potrenować pewność siebie.
Nawet jeśli pojawi się pokusa ucieczki bez wyjaśnień, to nie rezygnuj z konfrontacji - po prostu to zrób. To nigdy nie będzie łatwe, a czekanie tylko pogarsza sytuację.Jeśli należysz do osób, które zapominają o SMS i zdarza Ci się na okrągło nieumyślnie kogoś ignorować, ustaw codzienny budzik na konkretną godzinę, który będzie przypominał Ci o przejrzeniu spisu połączeń i wiadomości.
Czy ghosting może być czymś dobrym?
Ghosting jako forma ochrony: czy ghosting może być uzasadniony
Zazwyczaj ghosting jest określany jako okrutny sposób na zakończenie relacji. Jest on wykorzystywany, gdy nie chce się już z kimś spotykać i kontaktować. Są jednak przypadki, gdy ghosting jest uzasadniony, najczęściej są to sytuacje, gdy kontynuowanie relacji jest niebezpieczne bądź szkodliwe.
Uzasadniony ghosting występuje wtedy, gdy dana osoba jest w relacji, gdzie bierze udział w nielegalnych lub niemoralnych zachowaniach albo jest ofiarą toksycznego zachowania.Takie przypadki to jak najbardziej sytuacje uzasadniające zerwanie relacji bez wyjaśnień.
Drugie strony medalu: jak ghosting może pomóc zakończyć toksyczne relacje
Gdy czujemy się niekomfortowo albo czujemy, że dana relacja nie jest dla nas bezpieczna, mamy prawo do zakończenia jej, nawet za pomocą ghostingu. Ghosting może przybrać formę skutecznego sposobu samoobrony. W takich okolicznościach nie powinniśmy mieć żadnych wyrzutów sumienia w związku z działaniem, które zapewni nam bezpieczeństwo i wyjdzie nam na dobre.
Tak samo w przypadku, gdy kończąc relację, obawiamy się, że druga strona zareaguje w sposób obraźliwy albo agresywny. Toksyczne relacje opierają się także na próbach manipulacji. Bardzo dobrym wyjściem jest wtedy całkowite odcięcie się.
Pamiętajmy, żeby stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu i korzystać z ghostingu, jeśli ma to nam zagwarantować uniknięcie niebezpiecznych sytuacji.