Infekcja grzybicza pochwy jest chorobą, która dotyka wiele kobiet. Może pojawić się zarówno w wieku nastoletnim, jak i u dojrzałych Pań, czy też małych dziewczynek. Jest to choroba, która może nawracać i powodować duży dyskomfort w codziennym życiu. Warto zatem wiedzieć, co ją wywołuje, jak się objawia oraz jakie są metody jej leczenia.
Co to jest grzybica pochwy?
Grzybica pochwy, inaczej nazywana kandydozą, to infekcja, która łatwo się rozprzestrzenia. Diagnozowana jest u kobiet w każdym wieku, a najczęściej w wieku reprodukcyjnym i aktywnych seksualnie. Wywoływana jest przez grzyby i może negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie oraz zdrowie miejsc intymnych.
Rola Candida albicans w infekcjach
Choroby narządów płciowych mogą być powodowane przez wiele różnorodnych czynników. W przypadku grzybicy pochwy, to grzyby drożdżopodobne z rodziny Candida wywołują nieprzyjemne dolegliwości. Co jest istotne, występują one naturalnie w organizmie człowieka i są częścią flory bakteryjnej pochwy.
Jeżeli stan flory bakteryjnej jest prawidłowy, występują one w niedużej liczbie. Jednak w sytuacji namnażania się grzybów Candida dochodzi do infekcji grzybiczej pochwy. Zbyt duża ich ilość powoduje niepożądane reakcje organizmu i infekcję, która wymaga leczenia.
Do namnażania się Candida albicans może dojść na skutek wielu czynników. Niektóre są zależne od człowieka, jego nawyków i postępowania, z kolei na inne nie ma się tak dużego wpływu.
Najczęstsze objawy grzybicy pochwy
Kandydoza pochwy może objawiać się na wiele sposobów. Jednak dolegliwości, jakie wywołuje są dość charakterystyczne i łatwo rozpoznać, że w organizmie dzieje się coś niepożądanego i doszło do infekcji. Znając objawy grzybicy pochwy, można szybko zareagować i rozpocząć leczenie, które pozwoli w krótkim czasie pozbyć się dokuczliwych dolegliwości.
Jak rozpoznać grzybicę pochwy?
W większości przypadków, gdy dojdzie do niekontrolowanego namnażania się grzybów Candida, objawy choroby pojawiają się nagle, a ich nasilenie może mieć różny charakter. Przede wszystkim o infekcji grzybiczej może świadczyć uczucie pieczenia oraz swędzenia w okolicach intymnych.
Pieczenie może się nasilać w czasie oddawania moczu i powodować duży dyskomfort w czasie wypróżniania. Co więcej, do objawów grzybicy pochwy zalicza się białe upławy o charakterystycznej konsystencji serowatej. Kandydoza wywołuje także zaczerwienienie i obrzęk okolic pochwy.
U niektórych kobiet pojawić się może suchość pochwy oraz dyskomfort w czasie stosunku. Objawy te mogą się szybko nasilać i utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Przyczyny grzybicy pochwy
Grzybica pochwy wywoływana jest przez grzyby drożdżopodobne Candida, które naturalnie występują we florze bakteryjnej miejsc intymnych. Jest to główna przyczyna problemów zdrowotnych wrażliwych okolic. Jednak warto wiedzieć, co sprzyja namnażaniu się tych grzybów oraz jak unikać tej sytuacji.
Czynniki ryzyka - ciąża i antybiotykoterapia
W momencie, gdy zostanie zachwiana flora bakteryjna pochwy, dochodzi do namnażania się grzybów. Taki stan rzeczy, może być wywołany przez wiele czynników. Najczęściej flora bakteryjna ulega zmianie w przypadku długotrwałego stosowania antybiotykoterapii. Substancje zawarte w antybiotykach oddziałują bowiem dość szeroko na cały organizm człowieka – nie tylko pomagając w chorobach, ale też wywołując skutki uboczne.
Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się grzybicy pochwy, jest ciąża. Wszystko ze względu na to, że jest to czas, w którym zachodzi wiele zmian w ciele kobiety. Dotyczą one nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale też przystosowania organizmu do utrzymania ciąży, a następnie porodu. Jest to możliwe między innymi dzięki zmianom w gospodarce hormonalnej. Niestety często problemy hormonalne i zaburzenia hormonów nie tylko w czasie ciąży są przyczyną zwiększającą ryzyko wystąpienia kandydozy pochwy.
Ponadto same możecie nieświadomie stwarzać środowisko przyjazne namnażaniu się grzybów. Najczęściej to niewystarczająca lub nieprawidłowa higiena miejsc intymnych doprowadza do zaburzeń równowagi flory bakteryjnej, a także noszenie ciasnej i nieprzewiewnej bielizny. W ten sposób tworzy się wilgotne i ciepłe środowisko, które pozwala na szybkie namnażanie się grzybów.
Warto także wiedzieć, że niektóre choroby mogą także zwiększać ryzyko wystąpienia i nawracania grzybicy pochwy. Jest to między innymi cukrzyca, otyłość, obniżona odporność długotrwały stres, czy też wspomniane zaburzenia hormonalne.
Diagnostyka grzybicy pochwy
W celu jednoznacznego określenia, co jest powodem dokuczliwych dolegliwości miejsc intymnych, niezbędna będzie wizyta u lekarza. Diagnostyka polega przede wszystkim na wywiadzie z pacjentką oraz badaniu i oględzinach miejsc intymnych. Doświadczony lekarz szybko rozpozna, czy objawy wywołane są przez grzyby Candida i wdroży odpowiednie leczenie.
Znaczenie biocenozy pochwy
W przypadkach wątpliwych lub gdy lekarz podejrzewa infekcję grzybiczą i bakteryjną, zleca się dodatkowe badania. Jest to głównie biocenoza pochwy. Polega na pobraniu z pochwy próbki wydzieliny z dróg rodnych. W tym celu lekarz wykorzystuje specjalny, sterylny patyczek zakończony wacikiem oraz wziernik.
Zabezpieczona próbka badana jest w laboratorium. Dzięki wykonaniu rozmazu pod mikroskopem możliwe jest dokładne określenie składu flory bakteryjnej pochwy. Otrzymany wynik interpretuje się na podstawie skali wg Kuczyńskiej. I stopień świadczy o prawidłowym pH pochwy i składzie obfitym w pałeczki kwasu mlekowego.
II stopień także jest prawidłowy, jednak skład ma nieliczne bakterie i leukocyty. Z kolei stopień III świadczy o niskim poziomie pałeczek kwasu mlekowego oraz dużej ilości leukocytów. Stopień IV mówi o braku pałeczek kwasu mlekowego oraz o licznych grzybach, patogenach i leukocytach we florze bakteryjnej pochwy. W przypadku wyniku biocenozy na poziomie III i IV niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Skuteczne leczenie grzybicy pochwy
Aby móc pozbyć się uciążliwych objawów oraz ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania i rozwoju choroby, konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. Najlepiej zgłosić się do lekarza, który dokona diagnozy i dobierze metodę leczenia w zależności od nasilenia objawów i stadium zaawansowania kandydozy.
Leki przeciwgrzybicze - flukonazol, nystatyna i klotrimazol
W leczeniu infekcji grzybiczej pochwy wykorzystuje się głównie leki zwalczające grzyby. Najczęściej stosuje się je miejscowo lub dopochwowo w postaci globulek. Są to substancje takie jak nystatyna, czy klotrimazol. Natomiast w przypadku zaawansowanego stadium choroby lub częstych nawrotów kandydozy wykorzystuje się leczenie doustne, ogólnoustrojowe. Tego typu leki oparte są przede wszystkim o flukonazol. Leczenie powinno trwać zgodnie z zaleceniami lekarza mimo ustąpienia pierwszych objawów.
Rola probiotyków ginekologicznych
W czasie leczenia grzybicy pochwy często także zaleca się stosowanie probiotyków. Mogą mieć one postać dopochwową oraz doustną. Tego typu produkty zawierają przede wszystkim w składzie pałeczki kwasu mlekowego. Pozwalają one na przywrócenie równowagi flory bakteryjnej pochwy oraz jej prawidłowego pH. Probiotyki ginekologiczne także powinny być stosowane przez zalecony czas, aby mogły spełnić swoją rolę.
Zapobieganie grzybicy pochwy
Stosując się do pewnych zasad można skutecznie ograniczać ryzyko pojawienia się grzybicy pochwy. Odpowiednie, postępowanie jest szczególnie istotne, w przypadku gdy kandydoza powraca.
Jak dbać o prawidłową mikroflorę pochwy?
Przede wszystkim, aby nie dopuścić do niekontrolowanego namnażania się grzybów w pochwie, należy dbać o jej mikroflorę. W tym celu konieczne jest regularne mycie miejsc intymnych przy użyciu odpowiednich preparatów. Powinny mieć one naturalny skład, bez sztucznych substancji oraz mocnych aromatów. Dodatkowo ważne, aby pH środków myjących było zbliżone do tego naturalnego pochwy.
Kolejną ważną zasadą jest unikanie tworzenia ciepłego i wilgotnego środowiska sprzyjającego rozmnażaniu się grzybów. Zaleca się więc na co dzień noszenie przewiewnej i luźnej bielizny. Co więcej, warto w trakcie przyjmowania antybiotyków oraz jakiś czas po zakończonym leczeniu stosować probiotyki ginekologiczne, które zapobiegną zmianom we florze bakteryjnej pochwy.
Grzybica pochwy w ciąży - co warto wiedzieć?
Jak już zostało wspomniane, grzybica pochwy w okresie ciąży jest często diagnozowana. Wynika to przede wszystkim ze zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety. Niepokojące objawy należy niezwłocznie zgłosić ginekologowi, ponieważ podjęcie leczenia jest niezbędne dla zachowania zdrowia matki i dziecka.
Konsekwencje braku leczenia mogą być bardzo poważne. Nieleczona grzybica pochwy może wywołać przedwczesny poród, czy też poronienie. Co więcej, infekcja może zostać przeniesiona na dziecko w momencie porodu siłami natury.
Nawracająca grzybica pochwy - jak sobie z nią radzić?
Problem z często nawracającą kandydozą nie jest wcale rzadko spotykany. Aby ograniczyć częste pojawianie się infekcji grzybiczej, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza. Nie zaleca się przerywania leczenia lub skracania jego okresu mimo lepszego samopoczucia.
To właśnie brak konsekwencji w leczeniu jest najczęstszym powodem nawracania choroby. Dodatkowo warto zadbać o prawidłową higienę intymną z wykorzystaniem dedykowanych i bezpiecznych środków myjących, unikać używania wspólnych przyborów toaletowych, szczególnie ręczników, zadbać o zabezpieczenie w czasie seksu, czy też nosić luźną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów. Istotną rolę w ograniczaniu ryzyka ponownego pojawienia się kandydozy ma także zbilansowana dieta uboga w cukier.
Grzybica pochwy jest chorobą często diagnozowaną wśród kobiet. W przypadku pojawienia się jej charakterystycznych objawów warto zgłosić się do lekarza. Nie należy podejmować leczenia na własną rękę przy użyciu leków bez recepty, ponieważ w skutecznym leczeniu kluczowe jest jednoznaczne określenie, co wywołało infekcję intymną.