Na rynku istnieje wiele rodzajów antykoncepcji, można podzielić je na metody hormonalne jak np. tabletki, plastry, wkładki domaciczne, krążki dopochwowe, implanty podskórne, iniekcje. Lub metody mechaniczne, a wśród nich najpopularniejsze prezerwatywy, kapturki naszyjkowe, błony dopochwowe, wkładki domaciczne. Mniej popularne są metody chemiczne, czyli preparaty plemnikobójcze, ponieważ mają one najmniejszą skuteczność i zalecane jest używanie innej formy antykoncepcji, dodatkowo mogą powodować alergie.
Należy pamiętać, że ze wszystkich metod antykoncepcji tylko prezerwatywy dodatkowo chronią przed zarażeniami przenoszonymi drogą płciową (chorobami wenerycznymi). Jak łatwo zauważyć prawie wszystkie metody są skierowane do kobiet, prócz prezerwatyw. Istnieją prace i badania nad męską antykoncepcją hormonalną, lecz jest ona wciąż w fazie testów.
Co, gdy antykoncepcja zawiedzie?
Zdarza się tak, że zapomnisz wziąć tabletkę, plaster się odklei, a prezerwatywa pęknie i co wtedy?
Z pomocą przychodzą tabletki „dzień po". Niestety w Polsce od 2017 roku są one dostępne tylko na receptę, co często bardzo utrudnia sytuację. Wiele kobiet nie stać na wizytę albo nie mają możliwości zwolnić się z pracy, by iść do lekarza na NFZ, żeby dostać receptę.
Co więcej, wiąże się to z niepotrzebnym stresem, a lekarze wciąż zasłaniają się tak zwaną klauzulą sumienia. Pamiętaj jednak, że każde zasłanianie się klauzulą sumienia przez lekarza lub farmaceutę jest niezgodne z prawem i możesz żądać pisemnej odmowy, jeżeli jest ona nieuzasadniona medycznie, możesz to zgłosić. W dalszej części wpisu podamy wam strony, gdzie można się kierować, aby uzyskać pomoc, jeżeli chodzi o tabletkę "dzień po", bardzo szybko i bez stresu.
Ile kosztuje tabletka „dzień po”?
Antykoncepcja awaryjna, bo tak jest nazywana tabletka „dzień po”, jak już wspominaliśmy, może być używana, gdy istniało ryzyko zajścia w ciąże. Zadaniem tabletki jest uniemożliwienie uwolnienia komórki jajowej do jajowodów i zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy.
Nie jest to tabletka poronna, jak czasami mylnie jest nazywana. Tabletka nie przerywa już istniejącej ciąży, co więcej nie ma badań, z których wynikałoby, że tabletka działa szkodliwie na zarodek. Obecnie na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek „po”:
Co lepsze, EllaOne czy Escapelle?
Tutaj wybór jest prosty, zależy od czasu, który upłynął od współżycia bez zabezpieczenia. Jeżeli nie minęło więcej niż 72h, to spokojnie można sięgnąć po Escapelle, natomiast jeśli nie jesteś pewna to lepiej sięgnąć po EllaOne. Jedną i drugą tabletkę można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego.
Jakie skutki uboczne po tabletce "dzień po"?
Ok, wiesz ile minęło czasu od stosunku, wybrałaś już tabletkę - musisz wiedzieć, że jak każde inne leki jest możliwość wystąpienia skutków ubocznych.
Skutki uboczne po wzięciu tabletki występujące u jednej na 10 osób
- nudności,
- ból brzucha,
- wymioty,
- bóle mięśni i głowy,
- zmęczenie.
Skutki uboczne u jednej na 100 osób
- biegunka,
- zmiany skórne,
- gorączka,
- krwawienia z dróg rodnych.
Najrzadziej występujące skutki uboczne
- pokrzywka,
- bóle miednicy,
- światłowstręt,
- obrzęki twarzy.
Nie bój się, tabletka nie ma negatywnych skutków, jeżeli chodzi o Twój cykl i późniejsze starania się o ciąże. Po zażyciu osłabia jednak czasowo działanie tabletek antykoncepcyjnych, wtedy w celu uniknięcia ciąży przy kolejnych współżyciach potrzebna jest dodatkowa antykoncepcja np. prezerwatywy do czasu wystąpienia krwawienia.
Jak i gdzie dostać tabletkę "dzień po"?
Jeżeli jesteś na wyjeździe w krajach Europejskich, bez problemu możesz kupić ją w każdej aptece bez recepty, to bardzo ważna informacja, jeżeli przydarzy się taka sytuacja. Możesz również przywieźć do kraju 5 opakowań na własny użytek.
W języku angielskim tabletki nazywają się "morning after pill" i "emergency contraception".
Tylko w Polsce, Węgrach i Rosji wymagane jest okazanie recepty od lekarza. Niestety utrudnia to dostanie tabletki i generuje niepotrzebny stres. Na szczęście w całym kraju działają kobiety i mężczyźni, lekarze i lekarki, którzy chcą pomóc, tworząc grupy wsparcia, na których można szybko i łatwo dostać receptę.
To tylko przykładowe adresy, na które warto zajrzeć, by uzyskać pomoc. Oprócz tego receptę można uzyskać u każdego lekarza na NFZ nawet dentysty oraz we wszystkich przychodniach online i receptomatach.
22 635 93 92 - Telefon Zaufania - ginekolożki, psycholożki, edukatorki seksualne
22 635 93 95 - Jeżeli jesteś w ciąży a twoje życie i zdrowie jest zagrożone
Pamiętaj, nie jesteś sama!
„Tabletkę po” można przyjąć po doświadczeniu przemocy seksualnej. Gdy zgłaszamy na policję gwałt, przysługuje nam darmowa "tabletka po" oraz darmowe leczenie ograniczające zakażenie HIV!