Irygacja pochwy to zabieg polegający na płukaniu pochwy. To bardzo popularna czynność, podczas której wykorzystujemy płyn z wody, roztworu leków lub ziół. Jest to sposób, który chroni przed rozwojem infekcji intymnych. Irygacje pochwy można przeprowadzić w domu.
Dowiedz się, czym jest irygacja pochwy, czy jest ona bezpieczna i jak prawidłowo wykonać irygację pochwy.
Czym jest irygacja pochwy?
Irygacja pochwy polega na płukaniu pochwy przy użyciu specjalnych roztworów lub zwykłej wody. Według niektórych ekspertów taki zabieg narusza naturalną florę bakteryjną pochwy i skutkuje wystąpieniem infekcji. Inni specjaliści są zdania, że irygacja może pomóc przy konkretnych dolegliwościach.
Definicja i cel zabiegu
Płukanie pochwy to zabieg higieniczny, który obejmuje wprowadzenie płynów do kobiecych genitaliów i wypłukaniu ich zawartości. Do takiego procesu wykorzystuje się zarówno samą wodę, jak i inne substancje najczęściej charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym, antyseptycznym i przeciwbólowym jak kwas octowy.
Celem irygacji pochwy jest głównie oczyszczenie pochwy z zanieczyszczeń i pozbycie się nieprzyjemnego zapachu lub dyskomfortu wywołanego przez stan zapalny. Irygacje stosuje się także przed niektórymi zabiegami.
Jak działa irygator dopochwowy?
Irygacja pochwy w warunkach domowych może być przeprowadzona z użyciem specjalnego irygatora dopochwowego. Możemy kupić taki sprzęt oddzielnie lub razem ze specjalnym środkiem do irygacji. Irygator dopochwowy występuje najczęściej w formie gruszki lub specjalnie wyprofilowanej butelki. Taka forma irygatora usprawnia samodzielne przeprowadzenie zabiegu.
Irygator dopochwowy to urządzenie, które wprowadza do pochwy roztwory wodne zmieszane z wyciągami ziołowymi lub substancjami o działaniu przeciwzapalnym. Taką mieszankę umieszczamy w pojemniku, a końcówkę irygatora wprowadzamy do odcinka dróg rodnych i aplikujemy płyn.
Wskazania do irygacji pochwy
Irygacja pochwy to zabieg, który najczęściej zalecany jest przez lekarza podczas wystąpienia infekcji lub stanu zapalnego. Często kobiety decydują się na płukanie pochwy w celach higienicznych.
Leczenie infekcji intymnych i zapalenia pochwy
Irygacja pochwy nierzadko wykorzystywana jest jako leczenie uzupełniające infekcji intymnych lub stanów zapalnych. Przykładowo w przypadku infekcji grzybiczych taki zabieg ma zniwelować liczbę kolonii grzybiczych i przyspieszyć leczenie.
Warto przed zdecydowaniem się na irygacje, skonsultować się z lekarzem. Nadmierne płukanie pochwy i używanie mocnych, perfumowanych płynów do higieny intymnej może negatywnie wpłynąć na równowagę mikrobiologiczną pochwy i niekorzystnie oddziaływać na zdrowie.
Niewykluczona jest także sytuacja, gdzie irygacja może pogorszyć przebieg zakażenia. Aplikacja roztworu z mikroustrojami do głębszych części narządów rodnych może skutkować pogorszeniem się zapalenia.
Zabieg płukania pochwy łagodzi takie dolegliwości jak świąd, pieczenie lub nadmierne wydzielanie z pochwy, które bardzo często występują przy infekcjach intymnych. Irygacja wpływa także na lepszą regenerację tkanek i niweluje dyskomfort.
Wspomaganie terapii zapalenia szyjki macicy
Zabieg płukania pochwy może korzystnie wpływać na objawy zapalenia szyjki macicy. Irygacja pochwy pomaga w eliminacji bakterii i grzybów, które mogą powodować zapalenie szyjki macicy.
Płukanie pochwy może złagodzić pieczenie, swędzenie i nadmierne upławy. Stosowanie roztworów zawierających substancje probiotyczne wspomagają florę bakteryjną. Dodatkowo płyny do irygacji mają działanie przeciwzapalne i korzystnie wpływają na regenerację błony śluzowej.
Profilaktyka przedoperacyjna w ginekologii
Irygacja jest także nierzadko stosowana przed operacjami lub innymi zabiegami w okolicach dróg rodnych kobiety. Gwarantuje ona czystość pochwy i niweluje ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Irygacja przedoperacyjna ma zapewnić prawidłowe warunki higieniczne i pomóc w prawidłowej pracy układu rozrodczego.
Pamiętajmy, aby korzystać z płynu do irygacji pochwy dobranego przez specjalistę - lekarza lub farmaceutę. Dzięki temu unikniemy niepożądanych skutków ubocznych. Odpowiednio dobrany roztwór o łagodnym i neutralnym składzie zapewni skuteczny i bezpieczny zabieg.
Czy irygacja pochwy jest bezpieczna?
Irygacja pochwy to zabieg, który bywa zalecany w określonych sytuacjach. Jednak jego nadmierne stosowanie może niekorzystnie wpływać na nasz stan zdrowia. Taki zabieg powinien być wykonywany po uprzedniej konsultacji z ginekologiem.
Wpływ na florę bakteryjną pochwy
Środki stosowane podczas irygacji mogą powodować zaburzenia prawidłowego środowiska pochwy i wpływać na zmianę jego pH, co w konsekwencji wiąże się z wystąpieniem w przyszłości nawracających infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Zbyt częste płukanie pochwy może także podrażnić błonę śluzową i wywołać uczucie pieczenia lub suchości. Nierzadko wypłukiwanie zawartości pochwy sprawia, że objawy groźniejszych dolegliwości ginekologicznych są maskowane, a ich wykrycie i diagnoza opóźnione. Ponadto podczas irygacji może dochodzić do usunięcia korzystnych bakterii probiotycznych, które występują w śluzówce pochwy.
Nadmierna irygacja może prowadzić do zakażeń lub stanów zapalnych, a nawet przeniesienia się infekcji na narządy rozrodcze. Nie należy stosować płukania pochwy podczas ciąży lub miesiączki.
Jak prawidłowo wykonać irygację pochwy?
Irygacje można łatwo wykonać w wannie, pod prysznicem lub siedząc na sedesie. Warto podczas tego zabiegu skorzystać ze specjalnych roztworów do irygacji dostępnych w aptece.
Przed płukaniem umyj okolice intymne i ręce. Końcówkę irygatora ostrożnie umieść w pochwie i ściśnij urządzenie z płynem, aby wprowadzić płyn do środka. Po zakończonym zabiegu wyjmij końcówkę i osusz miejsca intymne.
Po irygacji irygator dopochwowy należy dokładnie umyć delikatnym środkiem myjących i osuszyć. Jeśli korzystaliśmy z jednorazowego sprzętu, to należy wyrzucić go do kosza.
Wybór odpowiedniego płynu do irygacji
Irygacje pochwy można łatwo wykonać za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych płynów, które można znaleźć w aptece. Bardzo często należą do nich preparaty wykonane z benzydaminy. Mają one działanie przeciwzapalne i stosuje się je, aby leczyć dolegliwości bólowe, świąd czy nadmierne upławy i pieczenie.
Podczas irygacji można stosować także ziołowe roztwory. Takie gotowe mieszanki również znajdziemy w aptece. Nie należy samodzielnie wybierać roślin lub stosować innych domowych roztworów.
Pochwa to miejsce o bardzo wrażliwej błonie śluzowej i odpowiednim pH. Należy stosować wyłącznie takie preparaty, które nie zaburzają równowagi i nie wpłyną na florę bakteryjną.
Irygacja pochwy a higiena intymna
Wiele kobiet uważa zabieg irygacji pochwy za sposób dbania o higienę intymną. Niektóre z nich stosują ten zabieg podczas mycia miejsc intymnych, a także po stosunku seksualnym.
Czy irygacja jest konieczna dla zdrowia intymnego?
Irygacja nie jest konieczna dla zdrowia intymnego. Tak naprawdę pochwa oczyszcza się samoistnie i do mycia okolic intymnych wystarczy woda. Irygacje warto stosować wyłącznie w określonych sytuacjach po konsultacji ginekologicznej.
Flora bakteryjna pochwy składa się z pałeczek kwasu mlekowego, które tworzą kwaśne środowisko i dbają o równowagę bakteryjną. Zmiana pH sprawia, że pojawiają się niepożądane bakterie i grzyby. Nadmierna lub nieprawidłowa irygacja pochwy może naruszyć florę bakteryjną i zaszkodzić kwaśnemu środowisku pochwy, co skutkuje pojawieniem się infekcji intymnych.
Alternatywne metody dbania o higienę pochwy
Do skutecznych metod dbania o higienę pochwy zaliczymy:
-
noszenie przewiewnej bielizny,
-
częstą wymianę podpasek i tamponów,
-
unikanie długich i gorących kąpieli,
-
częstą wymianę ręczników łazienkowych lub stosowanie ręczników papierowych do wycierania miejsc intymnych
-
stosowanie płynu do higieny intymnej składającego się z kwasu mlekowego,
-
rezygnację z gąbek lub myjek, które gromadzą drobnoustroje.
Dodanie tych metod do swojej higieny intymnej sprawi, że poczujemy się bardziej komfortowo i świeżo. Pomogą one także w niwelowaniu problemów ze zdrowiem intymnym. Pamiętajmy, że delikatny zapach lub wydzielina w okolicach intymnych to naturalne zjawiska i nie powinno się z nimi walczyć.
Na nasze zdrowie intymne wpływ ma także dieta. Warto wprowadzić do rutyny zdrowy i zbilansowany jadłospis oraz zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe.
Kiedy unikać irygacji pochwy?
Istnieją sytuacje, podczas których zabieg irygacji nie jest zalecany. Zaliczymy do nich z pewnością miesiączkę. Irygacje podczas menstruacji zwiększa ryzyko infekcji i narusza naturalną florę bakteryjną pochwy. Irygacja jest także zabroniona podczas ciąży ze względu na jej negatywny wpływ na nią.
Irygacja nie jest także zalecana, gdy odczuwamy dyskomfort lub ból podczas stosunku, lub borykamy się z infekcjami układu moczowego.