Jak golić miejsca intymne bez podrażnień?

Michalina Grabowska

3 miesięcy temu

Nasze ciało naturalnie wyposażone jest we włosy łonowe w miejscach intymnych. Mają one za zadanie chronić przed bakteriami i innymi szkodliwymi czynnikami i osłaniać przed podrażnieniami spowodowanymi zbyt intensywnym seksem lub nieodpowiednią bielizną. Golenie okolic miejsc intymnych jest związane z kwestią estetyczną i zależne od osobistych preferencji.

Nie ma znaczenia czy cenisz sobie gładkie ciało, czy włosy zupełnie Ci nie przeszkadzają — oba podejścia są dobre. Depilacja jest konieczna jedynie przed zabiegiem chirurgicznym, a rekomendowana przed porodem. 

Jak się przygotować do depilacji okolic miejsc intymnych?

Dobrym wprowadzeniem do zabiegu depilacji będzie ciepła kąpiel, która otworzy pory oraz zmiękczy naskórek i włoski. W kąpieli można zrobić delikatny peeling, który usunie martwy naskórek, do czego najlepiej sprawdzą się produkty do skóry wrażliwej. Jeśli włoski są długie, po dokładnym wysuszeniu można przyciąć je nożyczkami. Pozwoli to na łatwiejsze manewrowanie maszynką. 

Golenie miejsc intymnych maszynką bez podrażnień — o czym trzeba pamiętać?

Używanie maszynki do golenia nie wymaga wielkiej wprawy. Jest to tani i łatwo dostępny sposób na szybką depilację. Jednak jej nieodpowiednie stosowanie i przechowywanie może spowodować podrażnienia takie jak krostki, uczulenie, zaczerwienienie czy opuchliznę. Zastosowanie się do kilku rad może zminimalizować ryzyko podrażnień. Kluczowe jest, aby nigdy nie golić miejsc intymnych bez zwilżenia włosków. Najlepiej sprawdzą się do tego specjalnie przeznaczone pianki i kremy, które zapewnią poślizg maszynki i zadbają o nawilżenie skóry. Do golenia oprócz standardowej maszynki możesz użyć golarki elektrycznej lub maszynki wielorazowej z wymiennymi żyletkami. 

Jak prawidłowo przechowywać maszynki do golenia?

Chociaż nazwa jednorazowej maszynki wskazuje na jedno użycie, w praktyce działa to podobnie jak jednorazowa reklamówka — czasem służy dłużej. Aby na maszynkach nie rozwijały się bakterie i grzyby, należy po każdym użyciu dokładnie je zdezynfekować.

Trzymanie ich w wilgotnym miejscu zamień na przechowywanie w szafce, najlepiej w zamkniętym pojemniku. Pamiętaj, aby regularnie wymieniać maszynki. 

Z włosem czy może pod włos?

Golenie powinno przebiegać zgodnie z kierunkiem wzrostu włos, prowadząc maszynkę w dół. Odwrotny kierunek może doprowadzić do podrażnienia i pojawienia się stanów zapalnych skóry. Nie należy także zbyt mocno przyciskać maszynki do powierzchni skóry. Bądź cierpliwy/a, ponieważ pośpiech sprzyja podrażnieniom. 

Jak ukoić skórę po goleniu?

Nawet sztywne przestrzeganie wszystkich przedstawionych reguł nie zapobiegnie chwilowym podrażnieniom delikatnej skóry. Po zabiegu wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji, aby mogła zregenerować się szybciej.

Na skórę dobrze podziała krótki, zimny prysznic, który zamknie pory i użycie odpowiedniego środka nawilżającego. 

Michalina Grabowska