Skóra w obrębie narządów płciowych jest bardzo delikatna i wrażliwa. Dlatego też w czasie oraz po stosunku w pochwie mogą zachodzić pewne zmiany. Warto wiedzieć, które z nich powinny wzbudzić niepokój oraz być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.
Zrozumienie podstaw: pochwa po stosunku
Pochwa po stosunku jest oczywiście pobudzona, może być nabrzmiała, a także może wydobywać się z niej większa ilość śluzu, który pojawia się na skutek podniecenia.
Jak wygląda pochwa po stosunku - podstawowe informacje
W zależności od tego, jaki intensywne były pieszczoty oraz samo współżycie, pochwa po stosunku może wyglądać nieco inaczej. Przede wszystkim może być opuchnięta oraz lekko zaczerwieniona. Wszystko ze względu na to, że jest pokryta delikatną błoną śluzową, która jest bardzo wrażliwa na dotyk.
Mimo elastyczności i dostosowania do współżycia, dość często po stosunku jest nabrzmiała.
Pochwa podrażniona i opuchnięta - jakie są przyczyny?
Głównym powodem opuchnięcia i podrażnienia pochwy po stosunku jest siła tarcia. W przypadku intensywnych ruchów i pieszczot, które powtarzają się wiele razy, dochodzi do przekrwienia śluzówki. Jeżeli takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, a podrażnienie i uczucie dyskomfortu szybko mija, nie ma powodów do obaw.
Jednak, aby zapobiec podrażnieniom, warto sięgać po żele intymne, które zapewnią odpowiednie nawilżenie, a tym samym ograniczą negatywne skutki tarcia.
Pieczenie i swędzenie po stosunku - czy to normalne
O ile podrażnienia i opuchlizna pochwy po stosunku zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, o tyle pieczenie i swędzenie powinno Was zaniepokoić. Jest to zazwyczaj pierwsza oznaka tego, że w organizmie doszło do jakichś zmian. Przede wszystkim takie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się infekcji bakteryjnej lub grzybiczej pochwy.
Ponadto pieczenie i swędzenie może być reakcją alergiczną przykładowo na prezerwatywy lateksowe, czy też żel intymny. Dlatego też jeżeli przykre dolegliwości utrzymują się kilka dni, a w czasie zbliżeń nasilają, należy jak najszybciej umówić się do lekarza w celu diagnostyki.
Ból pochwy po stosunku - przyczyny i rozwiązania
Wspólne zbliżenia to chwile, które powinna wypełniać przyjemność i podniecenie, a nie ból i dyskomfort. Z tego powodu warto wiedzieć, kiedy ból jest sygnałem alarmowym i nie powinien być bagatelizowany.
Przyczyny bólu pochwy podczas stosunku
Ból w czasie stosunku może być związany z wieloma różnymi czynnikami, niekoniecznie związanymi ze stanem zdrowia. Wśród częstych jego przyczyn zaliczyć można brak odpowiedniej gry wstępnej i wystarczającego podniecenia. Jeżeli partner zbyt szybko chce przejść do stosunku, gdy partnerka nie jest jeszcze gotowa, moment wejścia do pochwy może być bolesny i skutecznie zmniejszyć ochotę na kontynuowanie zbliżenia.
Ponadto częstą przyczyną bólu pochwy w czasie zbliżenia, jest brak odpowiedniego nawilżenia, ale też budowa anatomiczna narządów płciowych kobiety bądź mężczyzny. W takich wypadkach niektóre pozycje seksualne mogą być bolesne, a w innych dyskomfort nie będzie odczuwany. Co więcej, ból pochwy w czasie stosunku może być wywołany przez infekcje lub alergie.
Ból miejsc intymnych - kiedy powinnaś się martwić?
Przede wszystkim trzeba być świadomym, że każdy ból odczuwany w czasie stosunku nie jest normalny i powinien wzbudzić Waszą czujność. Jeżeli była to sytuacja jednorazowa, nie ma konieczności od razu udawać się do lekarza. Jednak warto obserwować swoje ciało.
Natomiast duży niepokój powinien wzbudzić ból miejsc intymnych, który jest przewlekły, utrzymuje się kilka dni, bądź często wraca, a także, gdy nasila się przy oddawaniu moczu lub w czasie zbliżeń. W takim wypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Jak uniknąć bólu pochwy i zapobiegać dyskomfortowi?
Jeżeli ból pochwy nie jest wywołany infekcją bakteryjną lub grzybiczą, czy też chorobami wenerycznymi, wtedy warto zadbać o odpowiednią stymulację przed penetracją. Uczucie podniecenia sprawia, że pochwa staje się nawilżona, co ułatwia do niej wejście, a także sprawia, że stosunek jest bardziej satysfakcjonujący.
Jeżeli mimo podniecenia i długiej gry wstępnej pochwa nie jest wystarczająco nawilżona, wtedy warto sięgać po dobrej jakości lubrykanty, które zapobiegną otarciom i podrażnieniom.
Jako, że infekcje intymne i choroby przenoszone drogą płciową często powodują ból i piecze, należy stosować prezerwatywy, szczególnie w czasie zbliżeń z partnerami, z którymi nie pozostaje się w stałym związku. Pozwolą one skutecznie zapobiegać przenoszeniu się bakterii i grzybów odpowiedzialnych za infekcje i choroby miejsc intymnych.
Upławy i swędzenie po stosunku - co powinnaś wiedzieć
Upławy pojawiające się po stosunku mogą wystąpić z różnych przyczyn. Najczęściej jest to objaw, który towarzyszy infekcjom bakteryjnym i grzybiczym, szczególnie jeżeli jednocześnie występuje pieczenie i swędzenie.
Upławy po stosunku: co mogą oznaczać?
Upławy po stosunku mogą mieć formę wydzieliny bądź krwi, a także krwi z wydzieliną. Jeżeli pojawiły się jednorazowo, mogą świadczyć między innymi o uszkodzeniu jakiegoś naczynka w pochwie na skutek intensywnych ruchów w czasie stosunku, czy też głębokiej penetracji.
Jednak często pojawiające się upławy mogą świadczyć o infekcjach intymnych, a także chorobach wenerycznych.
Pieczenie, upławy, swędzenie: kiedy powinnaś skonsultować się z lekarzem?
Objawy takie jak pieczenie, upławy i swędzenie, które często nawracają bądź utrzymują się przez kilka dni, zdecydowanie wymagają konsultacji z lekarzem. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, szczególnie jeżeli ich powodem jest rozwijająca się infekcja bądź choroba weneryczna.
Dodatkowo w przypadku bólu podbrzusza, czy też dyskomfortu w czasie współżycia i oddawania moczu także należy umówić się na wizytę do ginekologa. Natomiast jeżeli pieczenie pojawiło się jednorazowo i jest wynikiem niewystarczającego nawilżenia, wtedy nie ma konieczności do niepokoju.
Pielęgnacja intymna i higiena pochwy po stosunku
Dbanie o higienę pochwy po stosunku jest bardzo ważne dla zdrowia miejsc intymnych. Z tego też względu, warto wiedzieć, jak postępować oraz czego unikać, aby zadbać o prawidłową pielęgnację po zbliżeniach.
Jak dbać o higienę pochwy po stosunku?
Jedną z najważniejszych zasada higieny, jest oddanie moczu po stosunku. Najlepiej zrobić to do 15 minut od zakończonej penetracji. Jest to ważne z tego względu, że mocz pozwala opłukać cewkę moczową i pozbyć się w ten sposób nagromadzonych w czasie zbliżenia bakterii. Warto także umyć miejsca intymne lub gdy nie jest to możliwe użyć chusteczek do higieny intymnej.
Podmycie się nie jest jednak koniecznością, jak oddanie moczu. Kolejną ważną zasadą pozwalającą zachować zdrowie miejsc intymnych jest niezakładanie obcisłej i wykonanej ze sztucznych materiałów bielizny zaraz po stosunku. Ciepłe i spocone miejsca intymne są bowiem idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii.
Pielęgnacja intymna - jakie produkty są bezpieczne dla pochwy?
Jeżeli po stosunku lubisz się umyć lub chociaż podmyć miejsca intymne, to należy mieć świadomość, aby w tym celu używać odpowiednich i bezpiecznych dla pochwy produktów. Przede wszystkim nie powinno używać się zwykłego mydła.
Lepszym rozwiązaniem jest sięganie po żele do higieny intymnej. Jednak tutaj także warto być uważnym i wybierać te o prostym i naturalnym składzie. W czasie mycia w żadnym wypadku nie należy wprowadzać żelu intymnego do pochwy, a jedynie umyć jej okolice, a następnie wysuszyć.
Choroby pochwy - jakie mogą być skutki nieleczonych problemów?
Żadna z chorób nie powinna być bagatelizowana, ponieważ narazić się można na poważne konsekwencje zdrowotne. Podobnie wygląda sytuacja, gdy niepokojące objawy takie jak pieczenie, ból, swędzenie, czy upławy nie zostaną na czas skonsultowane z ginekologiem.
Choroby pochwy - które występują najczęściej i jak je rozpoznać?
Najczęstszą przyczyną chorób pochwy są bakterie oraz grzyby, które powodują infekcje intymne oraz choroby weneryczne przenoszone drogą płciową. Jednak wśród chorób miejsc intymnych, które także powodują dokuczliwe dolegliwości zalicza się:
- endometriozę,
- wulwodynie,
- zespół bólowy miednicy mniejszej,
- obecność polipów,
- opryszczkę narządów płciowych,
- uczulenia.
Najczęściej tym chorobom towarzyszą silny ból nie tylko w czasie miesiączki, upławy i plamienia między menstruacją, a także pieczenie, swędzenie i uczucie dyskomfortu.
Ból pochwy po stosunku - czy to może być objaw choroby?
Powtarzający się ból pochwy po stosunku, ale też i w jego trakcie może być jednym z objawów choroby. Najczęściej towarzyszy on infekcjom intymnym, szczególnie grzybicy pochwy.
Jeżeli uczucie dyskomfortu pojawia się często, należy skonsultować to z lekarzem, który sprawdzi przyczynę, a także zaproponuje leczenie, które szybko pozwoli uporać się z dokuczliwymi objawami, a także zapobiegnie dalszemu rozwojowi infekcji.
Oczywiście nie zawsze ból pochwy po stosunku może sugerować problemy zdrowotne. Jeżeli wystąpił on jednorazowo, to prawdopodobnie jest następstwem zbyt intensywnych ruchów partnera bądź nieodpowiedniej pozycji, czy głębokiej penetracji. Natomiast bardzo ostry ból pochwy zawsze powinien być skonsultowany z ginekologiem.
Podsumowanie - jak dbać o zdrowie pochwy po stosunku
W czasie stosunku jedyne uczucie, jakie powinno towarzyszyć obu partnerom, to przyjemność. Wszelkie dolegliwości powodujące dyskomfort w czasie, ale też i po stosunku powinny być konsultowane z lekarzem, w szczególności, gdy często się pojawiają, są przewlekłe i trwają dłuższy czas.
Aby zapobiegać infekcjom intymnym i dbać o zdrowie pochwy, warto pamiętać o prezerwatywach, a także o zasadach higieny miejsc intymnych, takich jak, chociażby oddanie moczu po stosunku.