Seksting jest spolszczeniem angielskiego słowa „sexting”, który łączy w sobie dwa wyrazy — sex oraz texting. Oznacza więc wysyłanie wiadomości erotycznych, które mają za zadanie pobudzić napięcie seksualne u drugiej osoby. Jednak z uwagi na to, że ten rodzaj rozmowy jest popularny nie tylko wśród dorosłych, ale także młodzieży czy nawet dzieci, trzeba być świadomym zagrożeń z niego płynących.
Seksting — co to jest i po co się z niego korzysta?
Większa anonimowość, łatwiejszy sposób na przekazanie swoich myśli, erotyczne doświadczenia mimo odległości między kochankami — to główne powody, dla których mnóstwo ludzi pokochało seksting.
Seksting sprawi, że Twoja druga połówka nie będzie mogła doczekać się Waszego wspólnego spotkania. Erotyczne, sprośne wiadomości z często towarzyszącymi nagimi lub mniej zdjęciami i filmikami pozwalają na osiągnięcie seksualnej satysfakcji bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz. Taką zabawę można urozmaicić również o zdalnie sterowane wibratory.
Seksting — konsekwencje prawne
Seksting wiąże się z wielkim niebezpieczeństwem w przypadku dzieci i młodzieży. W internecie bez trudu można udawać kogoś, kim się nie jest. Dlatego seksting jest pożywką dla pedofilów i innych przestępców seksualnych, którzy udają rówieśników młodych ludzi i wzbudzając ich zaufanie, proszą o intymne zdjęcia. Nastolatkowie w związkach chcą bardziej przypodobać się drugiej połówce i dlatego uprawiają seksting. Zdjęcia jednak mogą zostać wykorzystane przeciwko nim, kiedy relacja nie przetrwa. Eks chłopak czy dziewczyna może w ramach zemsty obrazy udostępnić publicznie, a młodzi ludzie tracą reputację i doświadczają wyśmiewania ze strony innych.
Seksting — badania wśród młodzieży
Badanie 1863 osób w wieku 15-19 lat wykazały, że prawie połowa polskich nastolatków spotkała się ze zjawiskiem sekstingu wśród swoich znajomych. Ponad jedna trzecia badanych osobiście otrzymała taką wiadomość. Co dziewiąta osoba zadeklarowała, że samodzielnie stworzyła wiadomość tego typu.
Jak bezpiecznie uprawiać seksting?
Aby seksting mógł być bezpieczny i nie przynosił upokorzenia i obaw, należy przy wysyłaniu wiadomości zachować zdrowy rozsądek.
- Wykadrowanie twarzy i wysłanie zdjęcia czy filmiku samego ciała pozwoli na anonimowość w razie gdyby coś poszło nie tak.
- Kiedy Twoja druga połówka jest na spotkaniu biznesowym lub w trakcie prezentacji — wstrzymaj się. Raczej nie chcesz, żeby współpracownicy przez przypadek mieli okazję podziwiać Twoje wdzięki, a jego stawiać w bardzo niezręcznej sytuacji.
- Pamiętajcie też, aby na bieżąco usuwać takie zdjęcia i filmy ze swoich telefonów i komputerów, ponieważ mogą one wpaść w ręce złodzieja lub hakera, który może wypuścić je do internetu.