Jaką funkcję w organizmie pełni łechtaczka?

Michalina Grabowska

2 miesięcy temu

Łechtaczka jest organem, który pozwala czerpać niesamowitą radość z seksu. Jest dużo bardziej wrażliwa, niż najbardziej czułe miejsce erogenne na ciele mężczyzny. Często lekceważona, zapomniana, niekiedy okaleczana jest skarbem każdej kobiety i warto dowiedzieć się o niej więcej.

Chociaż w większości łechtaczka kojarzona jest z małym guziczkiem, tak naprawdę jest to jej zewnętrzna część, zwana żołędziem. Łechtaczka w całości mierzy około 15 centymetrów, więc nie jest wcale mała. 

majtki damskie różowe z kwiatem

Budowa łechtaczki — podobieństwa między łechtaczką a penisem 

Łechtaczka jest organem homologicznym do męskiego członka. W czasie życia płodowego łechtaczka rozwija się z dokładnie tego samego guzka płciowego jak prącie. Oprócz żołędzia ma także odnogi rozkładające się w kształt litery V. Tak samo jak prącie ma ciała jamiste, łączące się z kośćmi łonowymi, które podczas podniecenia seksualnego wypełniają się krwią.

Wzwód łechtaczki, bo tak fachowo nazywa się taka sytuacja, powoduje skurcze mięśni i więzadeł oraz twardnienie, ciemnienie i powiększenie żołędzia łechtaczki. Do prącia porównuje ją także napletek, fałdka skóry, która chroni ją przed podrażnieniami. 

rysunek łechtaczki

Do czego służy łechtaczka?

Łechtaczka w rzeczywistości jest organem, bez którego da się żyć. Nie spełnia ona żadnej roli w procesie rodzenia dzieci. Jednak mimo braku zastosowania w prokreacji, żadna świadoma seksualności kobieta nie pozbawiłaby się jej.

Dlaczego więc łechtaczka jest kobiecym skarbem? Ponieważ jej funkcja polega tylko i wyłącznie na dawaniu przyjemności. Posiada około 8 tysięcy zakończeń nerwowych, co powoduje, że jest ona bardzo wrażliwa na dotyk. Dwa razy więcej zakończeń niż w przypadku penisa, powoduje, że nawet najsilniejszy męski orgazm nie dorównuje orgazmowi łechtaczkowemu. 

smoczy owoc na pomarańczowym tle

Stymulowanie łechtaczki 

Takie unerwienie łechtaczki sprawia, że wiele kobiet nie jest w stanie osiągnąć orgazmu podczas stosunku bez dodatkowej stymulacji tego organu. Sposobów na stymulację łechtaczki jest kilka. Można ją delikatnie pocierać, masować, zataczać palcami kółka lub subtelnie naciskać. Idealnie do stymulacji sprawdzą się także pieszczoty oralne za pomocą języka czy specjalne masażery bezdotykowe dedykowane łechtaczce.

Masażery łechtaczki

Podniecenie i stymulacja łechtaczki aktywuje systemy w mózgu odpowiedzialne za pobudzenie, zachowania społeczne czy pamięć. Zwiększa przepływ tlenu i krwi oraz podnosi temperaturę ciała. Takie pieszczoty mogą przynieść kobiecie więcej przyjemności niż klasyczny seks waginalny. Istnieją oczywiście także kobiety, które nie są fankami pieszczot łechtaczki, z uwagi na zbyt intensywne doznania, jednak ich odsetek jest niewielki.

masażer łechtaczki w dłoniach kobiety satisfyer


Michalina Grabowska