Orgazm jest bardzo skomplikowanym procesem, który u każdej osoby może wyglądać trochę inaczej. Do tej pory wiele osób, żyje w przekonaniu, że istnieje wiele różnych rodzajów orgazmów. A co, jeśli powiem Ci, że istnieje jeden - ale masz nieograniczoną ilość dróg by go zdobyć?
Krótka historia orgazmu
Na pewno słyszeliście o histerii. Dosłownie oznacza “cierpienie macicy” i była ogólną diagnozą na prawie wszystkie dolegliwości, które uznał lekarz w kobiecie. Uważano, że nieszczęśliwa macica powoduje wszystko, od nimfomanii po agresywne zachowanie.
Przed wynalezieniem wibratora elektrycznego lekką histerię leczono ręcznie. Wiktoriańczycy zalecali stymulację kobiecych narządów płciowych rękami lekarza.
Słowo orgazm jest obecnie w tak powszechnym użyciu, ale wymyślono je dopiero w 1660 r., kiedy dr Nathaniel Highmore użył go do opisania końcowego efektu masażu miednicy. Pochodzi od francuskiego słowa orgasme lub współczesnej łaciny orgasmus, co oznacza podniecenie i obrzęk.
Jakie zmiany zachodzą w ciele podczas orgazmu?
Boczna kora oczodołowo-czołowa staje się mniej aktywna podczas seksu. Jest to część mózgu odpowiedzialna za rozumowanie, podejmowanie decyzji i ocenianie wartości. Dezaktywacja tej części mózgu wiąże się również ze spadkiem lęku i niepokoju. Wzgórze pomaga zintegrować informacje o dotyku, ruchu i wszelkich wspomnieniach seksualnych lub fantazjach, które ktoś może przywołać, aby pomóc im osiągnąć orgazm. Tymczasem podwzgórze jest zajęte produkcją oksytocyny i może pomóc w koordynacji pobudzenia.
Kiedy masz orgazm, twój mózg uwalnia przypływ dopaminy i oksytocyny
Podczas orgazmu twój mózg pracuje w nadgodzinach, aby wyprodukować mnóstwo różnych hormonów i neuroprzekaźników. Jednym z nich jest dopamina, hormon odpowiedzialny za uczucie przyjemności, pożądania i motywacji.
Orgazm i ból pobudzają te same obszary w mózgu
- U kobiet i mężczyzn w trakcie orgazmu mięśnie pochwy i odbytu mogą kurczyć się mniej więcej raz na sekundę, czyli około 5-8 razy. Częstość akcji serca i tętna może wzrosnąć.
- U kobiet przed i w trakcie orgazmu może dojść do naturalnej lubrykacji lub squirtu. Bezpośrednio po orgaźmie łechtaczka może być bardziej wrażliwa lub nieprzyjemna w dotyku.
- U mężczyzn, penis może uwolnić około 1-2 łyżek ejakulatu. Wtrysk może - ale nie musi - wiązać się z orgazmem.
Drogi do przyjemnego orgazmu
Jak już wspomniałam orgazm jest złożonym odruchem wywołanym przez stymulację narządów płciowych. Taka stymulacja aktywuje pobudzające szlaki neurochemiczne w mózgu i rdzeniu kręgowym, które ostatecznie stymulują układ współczulny i hamują przywspółczulnych obwodów rdzenia kręgowego w dolnym odcinku lędźwiowym.
Sugeruje to, że kontrola orgazmu może aktywować się samoczynnie w określonych warunkach charakterystycznych dla danej osoby.
Rodzaje stymulacji w drodze do orgazmu:
- masaż łechtaczki
- stosunek/masturbacja pochwy
- stymulacja analna
- masaż przedniej ściany pochwy i punktu G
- wywołane obrazami: Orgazmy mogą wystąpić jako reakcja na obrazy bez stymulacji fizycznej
- stymulacja sutków
Zdolność orgazmu jest możliwa dzięki doświadczeniom seksualnym przez całe życie. Chociaż uzyskanie tej najwyższej formy przyjemności najczęściej jest w sposób bezpośredni, to można wywołać go również bez stymulacji narządów płciowych. Kobieta, która była badana przez Jamesa Pfausa i Karolin Tsarski była zdolna wprowadzić się w stan orgazmu po latach praktyki jogi i tantry. Dowodził temu m.in wzrost prolaktyny.
Czy orgazm pochwowy jest lepszy?
Być może orgazmy pochwowe są uważane za przyjemniejsze niż orgazmy łechtaczkowe, bo stosunek stwarza jednoczesną przyjemność dla obu zaangażowanych partnerów. Stymulacja łechtaczki wydaje się być bardziej skuteczna w wywołaniu orgazmu, ale sam akt przez niektórych może być odbierany jako mało romantyczny. Wszystko za sprawą mediów, które orgazm pokazują wyłącznie w romantycznych scenach seksu.
Niestety wiele kobiet zgłasza niemożność osiągnięcia orgazmu przez stymulację pochwy. Kobiety martwią się o to co partner może pomyśleć i czują się niepewnie. Nie jest to reguła, ale zdarzają się mężczyźni którzy uważają, że ich obowiązkiem jest dawanie kobietom orgazmów. Przenosi się to na bierną rolę seksualną kobiet i wzięcie przez mężczyznę odpowiedzialności za jej orgazm. Kobiety rzadko instruują Partnera w trakcie seksu. Alberta Ellis w 1998 w swoich badaniach stwierdziła, że wielu mężczyzn uważa, że jeśli nie są w stanie przynieść swojej partnerce orgazmu to są słabi lub nieudolni. A jeśli kobieta nie jest w stanie osiągnąć orgazmu to nie jest prawdziwą kobietą. Absolutnie nie jest to prawda!
Na podstawie artykułu: James G. Pfaus, Karolin Tsarski, A Case of Female Orgasm Without Genital Stimulation, Sex Med 2022;10