Kłykciny sromu i pochwy - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Kłykciny sromu i pochwy - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Kłykciny sromu i pochwy, czyli kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze w okolicach miejsc intymnych. Jest to dość wstydliwa choroba, dlatego warto wiedzieć, co ją powoduje oraz jak jej zapobiegać, a także jakie są jej charakterystyczne objawy, które powinny wzbudzić niepokój.

kłykciny sromu

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste to choroba, która przenoszona jest głównie drogą płciową. Wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. W większości przypadków pojawiające się na skórze zmiany są łagodne i często same ustępują. Nazywane są również brodawkami płciowymi lub brodawkami wenerycznymi.

Kłykciny kończyste - definicja i charakterystyka

Zmiany skórne, jakie wywołuje wirus HPV, są dość charakterystyczne. Mają postać kalafiorowatą i są miękkie oraz różowe. Dodatkowo ich powierzchnia jest brodawkowata o średnicy od 1 do 5 mm. W przypadku dużych zmian ich kolor nie jest różowy, a bardziej brunatny.

kłykciny sromu

Początek choroby to przede wszystkim liczne małe i czerwone grudki na skórze, które z czasem zlewają się w kalafiorowate wykwity.

Gdzie występują kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste najczęściej pojawiają się w obszarze narządów płciowych kobiecych i męskich. Jednak to nie jedyne miejsce ich występowania. Zdarza się także, że występują na błonie śluzowej jamy ustnej oraz na języku i wargach.

Kłykciny kończyste na sromie i w pochwie

W przypadku wystąpienia choroby u kobiet, wykwity na skórze zlokalizowane są na wargach sromowych mniejszych i większych, a także w przedsionku pochwy. Ponadto niekiedy kłykciny kończyste występują w obrębie szyjki macicy, krocza oraz łechtaczki. W przypadku pojawienia się wykwitów w szyjce macicy, mają one postać tak zwanych kłykcin płaskich.

kłykciny sromu

Kłykciny kończyste odbytu - czy to możliwe?

Kalafiorowate zmiany skórne mogą także pojawić się w okolicach odbytu. Częściej takie umiejscowienie odnotowuje się u mężczyzn. W czasie analnej aktywności seksualnej może dojść do zarażenia wirusem HPV i w takim wypadku zmiany pojawić się mogą w kanale odbytu, a nawet głębiej.

Przyczyny i czynniki ryzyka kłykcin kończystych

Za występowanie kłykcin kończystych odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego, który występuje w wielu typach. Choroba przenoszona jest najczęściej drogą płciową.

kłykciny sromu

Infekcja HPV jako główna przyczyna kłykcin kończystych

Większość kłykcin kończystych powodowana jest przez typ 6 i 11 HPV. Są to typy niskiego ryzyka. Z tego też powodu nie zawsze wirus prowadzi do powikłań, a przeważnie zanika sam, nie powodując żadnych problemów zdrowotnych w organizmie. 

Czynniki ryzyka związane z wystąpieniem kłykcin kończystych

Wirus 6 i 11 HPV nie powoduje poważnych zmian skórnych, które mogą doprowadzić pojawienia się nowotworów. Jednak w czasie kontaktów intymnych z osobą zarażoną wirusem, może dojść do zakażenia kilkoma różnymi typami wirusa, w tym podtypami, które mają zdolność tworzenia zmian nowotworowych.

kłykciny sromu

Typy HPV, które mają wysoki potencjał onkogenny – w większości przypadków prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy.

Drogi zakażenia wirusem HPV

Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi w czasie stosunku, gdy skóra jednego z partnerów dotyka obszaru, gdzie u drugiej połówki występują obecnie kłykciny kończyste. Jest to kontakt bezpośredni. Inną drogą zakażenia jest przeniesienie wirusa z rąk na narządy płciowe.

kłykciny sromu

Dotyczy to sytuacji, gdy osoba ma brodawki na dłoniach i w czasie kontaktu z miejscami intymnymi wirus zostaje przeniesiony, co może wywołać kłykciny kończyste pochwy bądź odbytu. Ponadto do zakażenia wirusem HPV może dojść, gdy korzysta się z ręcznika, czy innych przyborów kosmetycznych osób, które miały styczność wcześniej z kłykcinami. 

Kontakt seksualny a ryzyko zakażenia HPV

Bez wątpienia do dużej części zakażeń wirusem HPV dochodzi w czasie kontaktów seksualnych. W trakcie stosunku często pojawiają się mikrourazy nabłonka w okolicach narządów płciowych, co jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju wirusa brodawczaka ludzkiego.

klykciny sromu

Jeżeli świadomie podejmuje się współżycie mimo obecności kłykcin kończystych, to zwiększa się ryzyko nie tylko na zarażenie drugiej połówki, ale też zwiększenie ilości zmian skórnych u osoby już zakażonej.

Objawy kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste, które pojawią się w okolicach miejsc intymnych, mogą dawać różne objawy. Jednak są one na tyle charakterystyczne, że można niemal od razu potwierdzić ich obecność,

Jakie są objawy kłykcin kończystych?

Najczęściej pierwszym objawem kłykcin kończystych są wykwity na skórze. Początkowo są małych rozmiarów i mogą to być zmiany pojedyncze lub łączące się ze sobą. Z wyglądu przypominają grudki o jasnoróżowym kolorze, niekiedy też beżowym lub brunatnym. Mają one kształt przypominający kalafior ze względu na liczne brodawkowe wypustki.

kłykciny sromu

Objawy kliniczne kłykcin kończystych u kobiet i mężczyzn

Objawy kłykcin kończystych poza wykwitami na skórze w okolicach miejsc intymnych, to także uczucie dyskomfortu w czasie stosunku. Ich pojawienie się może także przyczynić się do wystąpienia krwawienia w trakcie lub po stosunku w przypadku kobiet.

Natomiast u mężczyzn objawami sugerującymi obecność kłykcin kończystych mogą być zmiany skórne, które jeżeli ulokują się w obrębie cewki moczowej, mogą także przeszkadzać w oddawaniu moczu. Wśród innych objawów klinicznych kłykcin kończystych zalicza się zmiany w wyglądzie warg sromowych czy kształtu prącia, które podobne są do tych, pojawiających się w czasie i po infekcji miejsc intymnych.

kłykciny sromu

Ból i świąd: specyfikacja objawów kłykcin kończystych

Niekiedy poza samymi wykwitami na skórze o charakterystycznym wyglądzie, podczas zakażenia wirusem HPV można odczuwać ból i świąd. Jest on szczególnie dokuczliwy w czasie stosunku. Dotykać może zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Diagnostyka i badania kłykcin kończystych

W większości przypadków rozpoznanie kłykcin kończystych jest proste ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Doświadczony lekarz ginekolog od razu po zobaczeniu zmian będzie mógł potwierdzić, czy są to kłykciny kończyste.

kłykciny sromu

Jak zdiagnozować kłykciny kończyste?

Diagnostyka kłykcin kończystych polega przede wszystkim na wizualnym oglądnięciu zmian przez lekarza. W uzasadnionych przypadkach wykonuje się także badanie histopatologiczne, aby wykluczyć nowotworowy charakter wykwitów. Jeżeli kłykciny kończyste pojawiły się w obrębie narządów płciowych kobiet, zaleca się wykonanie cytologii szyjki macicy.

Rozpoznanie różnicowe kłykcin kończystych

Podejrzane zmiany skórne rozpoznaje się, wykonując dodatkowe badania. Mają one na celu przede wszystkim dokładne rozpoznanie typu kłykcin, a także wykluczenie ich nowotworowego charakteru.

kłykciny sromu

W tym celu wykonywane jest badanie histopatologiczne, badania wirusologiczne oraz genotypowanie onkogennych i nieonkogennych typów HPV. W rozpoznaniu drobnych zmian wykorzystuje się urządzenie, jakim jest kolonoskop.

Leczenie kłykcin kończystych

Sposobów leczenia kłykcin kończystych jest wiele, a postępowanie zależy od rozległości problemu i umiejscowienia zmian skórnych. Jednak proces ten jest długotrwały i wymaga systematyczności w działaniu.

Kłykciny kończyste - leczenie zachowawcze czy zabiegowe?

Jedną z metod leczenia kłykcin kończystych jest metoda zachowawcza. Polega na zastosowaniu specjalnego kremu, czy maści w przypadku zmian na zewnętrznych obszarach narządów płciowych lub leku, który także nakłada się miejscowo na zmiany skórne.

kłykciny sromu

Natomiast leczenie zabiegowe polega na usunięciu kłykcin poprzez ingerencję w skórę. Musi być więc przeprowadzone przez doświadczonego lekarza.

Leczenie kłykcin laserem - skuteczność i przebieg

Wśród zabiegowych metod leczenia kłykcin wyróżnia się zabieg laserowy. Polega on na usunięciu kłykcin przy pomocy wiązki lasera.

kłykciny sromu

Najczęściej ta metoda jest wykorzystywana w przypadku zlokalizowania zmian w odbycie. Leczenie jest skuteczne, jednak przy rozległych wykwitach może być konieczne wykonanie kilku zabiegów.

Usuwanie kłykcin kończystych - metody i efekty

Do innych metod usuwania kłykcin kończystych zalicza się zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu zmian, a także, elektrokoagulację, krioterapię, czy kwas trójchlorooctowy. Wszystkie metody i pozwalają pozbyć się wstydliwych zmian, jednak trzeba mieć na uwadze, że kłykciny kończyste często nawracają.

Zapobieganie zakażeniu HPV i kłykciom kończystym

Wirus HPV często pojawia się u młodych osób aktywnych seksualnie. Warto wiedzieć, jak zapobiegać zakażeniu, aby chronić się przed nieestetycznymi zmianami skórnymi.

Jak zapobiegać zakażeniu wirusem HPV?

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia wirusem HPV, warto stosować prezerwatywy, a także ograniczać kontakty seksualne z przypadkowymi osobami.

kłykciny sromu

Ponadto należy zawsze używać tylko własnych ręczników oraz przyborów higienicznych, a w przypadku pojawienia się brodawek na rękach, unikać dotykania miejsc intymnych.

Czy można współżyć mając kłykciny kończyste?

W czasie występowania kłykcin kończystych w miejscach intymnych należy powstrzymać się od zbliżeń. Aktywność seksualna może przyczynić się do powstania nowych wykwitów skórnych, a także zakażenia drugiej połówki. Dlatego zaleca się wstrzemięźliwość do momentu całkowitego wyleczenia.

Kłykciny kończyste w ciąży - ryzyko i zapobieganie

W okresie ciąży kłykciny kończyste mogą się bardzo szybko powiększać, co jest wynikiem zmian hormonalnych. Ponadto może dojść do wzrostu kłykcin, które przed ciążą były utajone. Trzeba mieć także na uwadze, że w czasie porodu może dojść do zakażenia dziecka wirusem HPV. Z tego powodu warto w czasie ciąży dbać o zasady higieny, a także poddać się leczeniu pod kontrolą lekarza.

kłykciny sromu

Kłykciny kończyste to zmiany skórne często pojawiające się w obszarze miejsc intymnych. Ich obecność może powodować dolegliwości i dyskomfort, ale także wpływać na wygląd wizualny skóry. Wykwity skórne powodowane przez wirusa HPV nie powinny być bagatelizowane szczególnie jeżeli często powracają.

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
6 URODZINY N69-PJUR
6 URODZINY N69-PJUR
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PLAYBOY
6 URODZINY N69-PLAYBOY
Trwa do odwołania
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024
MASKA OBSESSIVE GRATIS
MASKA OBSESSIVE GRATIS
Trwa do wyczerpania zapasów