Objawy takie, jak swędzenie i opuchlizna warg sromowych powodują duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Mogą one świadczyć o zakażeniu grzybiczym lub bakteryjnym miejsc intymnych. Dlatego też warto wiedzieć, co dokładnie powoduje takie dolegliwości, jak je leczyć oraz zapobiegać.
Rozpoznawania objawów - swędzenie, opuchlizna i pieczenie warg sromowych
Dyskomfort odczuwany w miejscach intymnych jest czymś, co powinno wzbudzić niepokój. Sygnalizuje bowiem, że coś nieprawidłowego może dziać się w organizmie. Najczęściej dokuczliwe dolegliwości to swędzenie, opuchlizna oraz pieczenie warg sromowych.
Jakie są przyczyny swędzenie warg sromowych?
Pojawienie się uporczywego swędzenia warg sromowych może być spowodowane przez wiele różnorodnych czynników.
Często za taki stan rzeczy może być odpowiedzialna alergia. Nowy środek do prania, czy też do higieny intymnej posiadający w składzie substancje mogące powodować alergie na skórze, nierzadko jest przyczyną swędzenia warg sromowych. Ponadto do przyczyn tej dolegliwości zaliczyć można infekcje intymne i problemy zdrowotne miejsc intymnych.
Objawy swędzenia i pieczenia warg sromowych
Wargi sromowe i okolice narządów płciowych są bardzo wrażliwe. Dlatego też ich podrażnienie wywołane środkami higieny bądź alergią i infekcjami powoduje dokuczliwie dolegliwości.
Swędzenie i pieczenie warg sromowych zdecydowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych - kiedy powinno zaniepokoić?
Zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych może być wywołane przez wiele czynników. Jeżeli taki stan rzeczy utrzymuje się przez dłuższy czas, a dodatkowo utrudnia codzienne funkcjonowanie, czy też współżycie, wtedy jest to sygnał niepokojący.
Jednak w przypadku, gdy wargi sromowe są obrzęknięte po zbliżeniu i pieszczotach nie jest to nic niepokojącego. Często na skutek intensywnych i ostrych zabaw, czy też penetracji, może dojść do obrzęku, który samoistnie zniknie.
Ból warg sromowych - kiedy jest to powód do niepokoju?
Odczuwany ból warg sromowych w czasie codziennych czynności, a także oddawania moczu czy współżycia jest wyraźnym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Takich objawów nigdy nie należy lekceważyć i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Grzybica warg sromowych - rozpoznawanie i leczenie
Jedną z często pojawiających się infekcji intymnych, jest grzybica. Warto zatem wiedzieć czym jest powodowana, jak przebiega oraz jak wygląda jej diagnostyka i leczenie.
Jak wygląda grzybica na wargach sromowych?
Grzybica powodowana jest przez grzyby z rodzaju Candida albicans. Powodują one świąd, pieczenie i ból, a także zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych.
Są to główne objawy, które mogą świadczyć o grzybicy. Jednak, aby jednoznacznie dokonać diagnozy, konieczna jest wizyta u ginekologa, który wykona badanie.
Objawy kandydozy sromu i grzybiczych infekcji sromu
Poza wyżej wymienionymi objawami grzybicy, w przypadku zarażenia, występować może także dyskomfort w czasie oddawania moczu i zbliżeń oraz zmiany skórne na wargach sromowych takie, jak pleśniawki. Do innych objawów kandydozy sromu zalicza się także upławy, które mają nieprzyjemny zapach oraz konsystencję serowatą.
Metody leczenia grzybiczych zapaleń sromu i pochwy
Aby móc rozpocząć skuteczne leczenie grzybiczej infekcji sromu i pochwy, konieczna jest prawidłowa diagnoza oraz rozpoznanie stadium zaawansowania choroby. Do głównych metod leczenia grzybicy pochwy zalicza się miejscowe leki takie, jak maści, kremy oraz globulki dopochwowe.
Stosuje się także doustne środki farmakologiczne. Pozwalają one w kilka dni uporać się z dokuczliwym problemem.
Inne infekcje intymne powodujące swędzenie i opuchliznę warg sromowych
Niepokojące objawy oraz uczucie dyskomfortu w miejscach intymnych nie tylko powodowane są przez grzyby. Istnieje wiele innych infekcji i chorób, które objawiają się w ten sposób.
Zakażenie bakteryjne sromu - objawy i leczenie
Wśród często diagnozowanych infekcji intymnych zaliczyć można zakażenie bakteryjne sromu. Powodowane jest ono przez bakterie takie, jak Escherichia coli, Proteus mirabilis, Neisseria gonorrhoeae i bakterie z rodzaju Bacteroides.
Wywoływać mogą one wiele chorób w tym kiłę, rzeżączkę i wrzody weneryczne, a także zapalenie gruczołu Bartholina. Leczenie zakażenia bakteryjnego sromu polega przede wszystkim na podaniu leków miejscowych, a w niektórych przypadkach także i antybiotyków doustnych.
Bakteryjne i wirusowe zapalenie pochwy - jak je rozpoznać?
Bakteryjne i wirusowe zapalenie pochwy dają bardzo podobne objawy. Jest to pieczenie, swędzenie, obrzęk miejsc intymnych oraz upławy.
Aby jednoznacznie określić, czy powodem infekcji są bakterie, czy też wirusy, konieczna jest wizyta u ginekologa. W czasie badania będzie mógł on określić rodzaj zapalenia pochwy oraz dobrać odpowiednie leczenie.
Opryszczkowe zapalenie sromu - objawy i metody leczenia
Opryszczka pojawiająca się na narządach płciowych to choroba weneryczna, która powodowana jest przez wirusa HSV. Do głównych objawów zakażenia zalicza się pojawienie się w okolicach sromu i miejsc intymnych zmiany skórnej, która może przypominać wyglądem opryszczkę, która pojawia się na ustach.
Przed jej wystąpieniem osoba zakażona może odczuwać pieczenie, swędzenie i mrowienie. Następnie w miejscu tych objawów pojawia się grudka, a później pęcherzyk. Pęka dość szybko, tworząc nadżerkę lub owrzodzenie.
Opryszczkowe zapalenie sromu leczy się lekami przeciwwirusowymi, które w zależności od nawrotów i stopnia rozległości opryszczki stosuje się doraźnie lub długotrwale.
Leczenie domowe i leki bez recepty na swędzenie i opuchliznę warg sromowych
Uporczywe dolegliwości towarzyszące infekcjom intymnym można łagodzić, sięgając po domowe sposoby oraz leki bez recepty. Warto wiedzieć, które z nich są skuteczne i które wybierać.
Jak złagodzić swędzenie i pieczenie warg sromowych w domu?
Aby móc skutecznie walczyć ze swędzeniem i pieczeniem warg sromowych, warto poznać, co jest ich przyczyną. W przypadku alergii na środki piorące, czy też nowy środek do higieny intymnej, warto sięgać po korę dębu, a dokładniej wykorzystać ją do nasiadówek.
Ponadto w celu przyspieszenia pozbycia się dolegliwości, zaleca się wietrzenie miejsc intymnych, stosowanie bawełnianej i przewiewnej bielizny, a także można wykonywać kąpiele tymiankowe.
Leki bez recepty na swędzenie i opuchliznę warg sromowych
W przypadku dokuczliwych dolegliwości w miejscach intymnych, pomocy można szukać także w aptece. Dostępnych jest wiele leków bez recepty, które skutecznie pozwolą na złagodzenie swędzenia, czy też opuchlizny warg sromowych.
Są to między innymi kremy, maści, globulki dopochwowe, czy też probiotyki ginekologiczne, które wspierają odbudowę flory bakteryjnej pochwy. Leki bez recepty powinny być stosowane zgodnie z informacją na ulotce. Nie należy zwiększać dawki, czy też wydłużać czasu ich stosowania.
Zapobieganie nawrotom infekcji intymnych
W celu ograniczenia nawrotów infekcji intymnych, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny miejsc intymnych. Należy używać odpowiednich płynów do higieny intymnej nosić przewiewną bieliznę, a także często zmieniać ręcznik, który używany jest do wycierania po kąpieli.
Ponadto należy unikać gąbek i myjek, długich i gorących kąpieli, a w czasie infekcji nie korzystać z basenów, saun oraz jacuzzi. W przypadku nawracających infekcji grzybiczych, dobrym rozwiązaniem jest wyeliminowanie cukru z diety, który jest świetną pożywką dla bakterii.
Kiedy powinnaś udać się na badanie ginekologiczne?
Każda kobieta powinna badać się regularnie. Dodatkowa wizyta u ginekologa bez wątpienia powinna zostać umówiona w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak długotrwałe pieczenie, swędzenie, ból, czy też opuchlizna.
Znaczenie regularnych badań ginekologicznych w wykrywaniu infekcji intymnych
Regularne badanie ginekologiczne to najbardziej skuteczna część profilaktyki chorób miejsc intymnych. Wczesne wykrycie chorób znacznie zwiększa skuteczność leczenia, a także skraca jego czas.
Ponadto wykrycie infekcji intymnej na początkowym stadium ogranicza ryzyko pojawienia się powikłań. Z tego też powodu warto regularnie umawiać się na kontrolę ginekologiczną, a nie dopiero w momencie pojawienie się niepokojących objawów.
Jak przygotować się do badania ginekologicznego?
Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa nie należy do tych najprzyjemniejszych. Jednak odpowiednie przygotowanie pozwala ograniczyć dyskomfort, a także przełamać opór przed szczerą rozmową z lekarzem.
Na wizytę warto założyć wygodne ubranie, w którym będziesz czuła się komfortowo, a także które szybko zdejmiesz. Ponadto przed wizytą należy powstrzymać się od aktywności seksualnej minimum przez dwa dni, a także nie wykonywać irygacji pochwy.
Dodatkowo ważne jest zadbanie o higienę miejsc intymnych oraz aby bezpośrednio przed wizytą oddać mocz. Pozwoli to na opróżnienie pęcherza moczowego, co z kolei ułatwia przeprowadzenie badania USG. Ważne jest także, aby zabrać ze sobą aktualne wyniki badań oraz sprawdzić ostatnią datę miesiączki.
Ponadto warto zapisać sobie na kartce nurtujące pytania, aby nie zapomnieć o nich w czasie rozmowy z lekarzem.
Opuchlizna, swędzenie, czy też pieczenie warg sromowych i okolic intymnych są dolegliwościami, które mogą świadczyć o chorobach. Dlatego też nie warto ich bagatelizować i w przypadku długiego utrzymywania się takich objawów lub częstych nawrotów, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.