Kobiece miejsca intymne i narządy płciowe odpowiadają nie tylko za rozmnażanie, ale też pełnią ważną rolę w życiu seksualnym. Warto znać anatomię i zasady pielęgnacji warg sromowych i łechtaczki, które pozwolą Wam zachować ich zdrowie, a także uświadomią, w jaki sposób można je pieścić, aby zwiększyć przyjemność ze wspólnych pieszczot
Podstawowe informacje o anatomii żeńskich narządów płciowych
Żeńskie narządy płciowe można podzielić na te wewnętrzne oraz zewnętrzne. Wszystkie pełnią wiele różnorodnych funkcji, które są kluczowe w procesie rozrodczym.
Wargi sromowe zewnętrzne - budowa i funkcje
Wargi sromowe zewnętrzne, zwane także dużymi, to podłużne fałdy skóry, które pokryte są włosami. Ulokowane są między wzgórkiem łonowym a odbytem. Po boku oddzielone są bruzdą skórno - udową.
Pomiędzy wargami sromowymi zewnętrzni znajduje się szpara sromu. Do najważniejszych funkcji warg sromowych większych, zalicza się te ochronne. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów wewnętrznych przed mechanicznymi urazami miejsc intymnych, a także przed przedostawaniem się drobnoustrojów, które mogą powodować infekcje intymne.
Łechtaczka - budowa i rola w przyjemności seksualnej
Łechtaczka zbudowana jest z dwóch ciał jamistych, trzonu, napletka i żołędzia. Umiejscowiona jest między wzgórkiem łonowym a przednim końcem warg sromowych większych.
Jest to bardzo unerwiony obszar na ciele kobiecym, przez co jest wrażliwy na wszelki dotyk. Z tego powodu, łechtaczka odgrywa dużą rolę w przyjemności seksualnej, a co więcej, jej odpowiednia stymulacja może także doprowadzić do intensywnego orgazmu bez penetracji pochwowej.
Narządy płciowe kobiety - przedsionek pochwy i inne elementy
Przedsionek pochwy znajduje się między wargami sromowymi. Jest to bardzo delikatny obszar. Wprowadza on do kanału właściwego pochwy.
Dodatkowo w przedsionku pochwy znajduje się także cewka moczowa oraz ujście przewodów gruczołów przedsionkowych - Bartholina. Inne zewnętrzne kobiece narządy płciowe to także wzgórek łonowy, wargi sromowe wewnętrzne i opuszka przedsionka. Z kolei do tych wewnętrznych zalicza się pochwę, macicę, jajowody oraz jajniki.
Zrozumieć różnorodność warg sromowych i łechtaczki
Budowa ludzkiego ciała jest bardzo różnorodna i mimo występowania tych samych narządów płciowych u kobiet, ich wygląd może być nieco odmienny.
Asymetria, kształt i długość warg sromowych
Wargi sromowe mają bardzo różnorodną budowę i mogą się różnić od tych, których fotografie znaleźć można w internecie czy podręcznikach. Ich rozmiary, a także kształt są odmienne, jednak jeżeli coś Was niepokoi w ich wyglądzie, to warto skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli chodzi o długość warg sromowych, to z reguły mieści się ona w przedziale od 7 do 12 centymetrów w przypadku warg sromowych zewnętrznych. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów, który ma podstawy estetyczne, jest asymetria warg sromowych. Jest to sytuacja, kiedy jedna z warg różni się długością, czy też wielkością od drugiej.
Jak wyglądają zdrowe wargi sromowe i łechtaczka?
Zdrowe wargi sromowe mają intensywnie różowy kolor, co jest spowodowane tym, że są mocno ukrwione. To, co powinno zaniepokoić w ich wyglądzie, to wszelkie zmiany skórne, które są widocznie na ich powierzchni.
Podobnie jest w przypadku łechtaczki. Ma ona także różowy kolor i jest bardzo wrażliwa na dotyk. Wszelkie zmiany skórne na jej powierzchni mogą świadczyć o infekcjach lub chorobach. Jeżeli chodzi o objawy, które poza zmianami skórnymi sugerować mogą nieprawidłowości, to są to pieczenie oraz swędzenie.
Zmiany w wyglądzie sromu i łechtaczki z wiekiem
Ludzkie ciało zmienia się wraz z upływem czasu. Odnosi się to także do wyglądu sromu i łechtaczki.
Skóra w tym obszarze może być mniej jędrna, a dodatkowo porody, czy też przebyte infekcje i choroby, także mają duży wpływ na wygląd miejsc intymnych. Ścianki pochwy stają się cieńsze oraz bardziej wrażliwe, a także mogą pojawić się problemy z nawilżeniem.
Ze względu na utratę kolagenu i elastyny wraz z wiekiem, skóra w okolicach sromu i łechtaczki może być bardziej wiotka i się rozciągać.
Pielęgnacja warg sromowych i łechtaczki
Odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych pozwala zachować ich zdrowy stan na dłużej, a także w przypadku infekcji i chorób skrócić czas dokuczliwych dolegliwości, czy też zapobiegać pojawianiu się tych infekcji.
Jak pielęgnować wargi sromowe i łechtaczkę?
Miejsca intymne wymagają szczególnej pielęgnacji. W przypadku warg sromowych i łechtaczki, ale też i pozostałych kobiecych narządów zewnętrznych i wewnętrznych, należy sięgać po dedykowane środki higieny. Nie powinno się do mycia wykorzystywać zwykłego mydła, czy żeli pod prysznic.
Mogą one zaburzyć naturalne pH pochwy, które odpowiedzialne jest za utrzymanie zdrowia miejsc intymnych. Warto sięgać po dedykowane produkty do higieny intymnej, które mają dobry skład bez sztucznych substancji mogących wywoływać alergie.
Wystarczy niewielka ilość środka myjącego oraz delikatne ruchy, aby umyć wargi sromowe i łechtaczkę. Pamiętać należy, że żel do higieny intymnej stosuje się tylko na zewnętrzne okolice, i nie powinno się go wprowadzać do wnętrza pochwy.
Znaczenie higieny narządów płciowych zewnętrznych
Prawdiłowa higiena intymna pozwala zachować zdrowie miejsc intymnych i ograniczyć ryzyko pojawienia się infekcji.
Używając odpowiednich produktów myjących wspiera się naturalną florę bakteryjną pochwy oraz poziom pH, które redukują ryzyko rozwoju drobnoustrojów.
Podobny wpływ ma także częsta zmiana bielizny, używanie tej wykonanej z przewiewnych materiałów, a także oddawanie moczu krótko po odbytym stosunku.
Czy wargi sromowe chronią przed infekcjami?
Główną funkcją warg sromowych jest właśnie ochrona narządów wewnętrznych przed wnikaniem drobnoustrojów. To właśnie one powodują wiele infekcji, czy też chorób. Ponadto wargi sromowe stanowią barierę ochronną przed urazami mechanicznymi, które także mogą mieć wpływ na zdrowie wewnętrznych narządów kobiecego układu rozrodczego.
Problemy zdrowotne związane z wargami sromowymi i łechtaczką
Infekcje intymne to najczęstszy powód pojawiających się dokuczliwych dolegliwości. Mogą być wywoływane przez bakterie, grzyby, a także wirusy.
Świąd, pieczenie i zaczerwienienie warg sromowych - przyczyny i leczenie
Do dokuczliwych dolegliwości, które są objawami chorób miejsc intymnych, zalicza się przede wszystkim świąd, pieczenie oraz zaczerwienienie. Mogą się one pojawić zarówno w obrębie warg sromowych, jak i łechtaczki. Ich przyczyną są infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe, ale też choroby weneryczne.
Choroby warg sromowych - grzybica, zapalenie łechtaczki i inne
Jedną z często pojawiających się infekcji miejsc intymnych jest grzybica. Wywołują ją zazwyczaj grzyby z rodziny Candida albicans. Objawia się nie tylko pieczeniem i swędzeniem miejsc intymnych, ale też zmianami skórnymi, jak pleśniawki, które pojawiają się na wargach sromowych. Do innych często występujących infekcji zalicza się zapalenie łechtaczki, HPV, opryszczka narządów płciowych oraz chlamydioza.
Atrofia warg sromowych - przyczyny i możliwości leczenia
Atrofia warg sromowych i sromu to choroba, która dotyka szerokie grono kobiet po menopauzie. Jej wynikiem jest zanik nabłonka błony śluzowej pochwy. Za główną przyczynę schorzenia uważa się zmiany hormonalne, które zachodzą w kobiecym organizmie wraz z wiekiem.
W okresie menopauzy oraz po jej przejściu spada poziom estrogenu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie elastyczności ścian pochwy, a także produkcję wydzieliny. Atrofia może być leczona poprzez doustną terapię hormonalną lub w przypadku mało uciążliwych objawów przez miejscowe stosowanie hormonów w postaci maści, żeli, czy lubrykantów.
Korekta warg sromowych - labioplastyka
Labioplastyka jest zabiegiem, który pozwala na zmianę wyglądu warg sromowych. Jest skuteczny i pozwala zażegnać kompleksy i problemy zdrowotne związane z budową warg sromowych.
Kiedy rozważyć labioplastykę warg sromowych?
Labioplastyka jest doskonałym zabiegiem, jeżeli wygląd warg sromowych powoduje u Was kompleksy, ogranicza pewność siebie, a także wpływa na jakość współżycia. Można się na niego zdecydować w przypadku przerostu warg sromowych lub ich asymetrii.
Oczywiście labioplastyka wymaga konsultacji z lekarzem w celu określenia oczekiwań pacjentki, a także wykluczenia przeciwwskazań do jej wykonania. Ponadto korekta budowy warg sromowych może mieć także wskazania medyczne.
Przykładowo w przypadku przerostu warg sromowych często występuje dyskomfort, a nawet pieczenie i swędzenie miejsc intymnych w czasie codziennych czynności, ale też i uprawiania sportu i innych aktywności.
Przebieg procedury korekty warg sromowych
Zabieg labioplastyki przeprowadza się z wykorzystaniem 3 metod. Są to usunięcie brzegów warg sromowych, klinowa resekcja, czyli wycięcie tkanek w kształcie litery V oraz z wykorzystaniem lasera. Bez względu na metodę, zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Czas labioplastyki to od 90 do 120 minut w zależności od oczekiwań pacjentki oraz budowy warg sromowych. Rekonwalescencja wynosi około 14 dni i w jej czasie należy powstrzymać się od współżycia oraz aktywności fizycznych.
Przywracanie symetrii - labioplastyka w przypadku asymetrii warg sromowych
Labioplastyka jest także doskonałym zabiegiem w przypadku występowania asymetrii warg sromowych. Pozwala skutecznie zmniejszyć dysproporcje w ich wyglądzie w mało inwazyjny sposób. Po zagojeniu się miejsca zabiegu różnica w wielkości warg sromowych nie będzie już zauważalna.
Wargi sromowe i łechtaczka to kluczowe narządy intymne kobiet. Wargi sromowe pełnią ważne funkcje ochronne, z kolei łechtaczka odgrywa istotną rolę w sferze przyjemności i orgazmów odczuwanych w czasie zbliżeń. Dbanie o miejsca intymne jest więc kluczowe dla zdrowia organizmu, a także satysfakcjonującego życia seksualnego.