Kompleksowy przewodnik po budowie i zdrowiu pochwy - od anatomii do biocenozy i HPV

Kompleksowy przewodnik po budowie i zdrowiu pochwy - od anatomii do biocenozy i HPV

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Znajomość budowy pochwy pozwala nie tylko zadbać o prawidłową higienę miejsc intymnych, ale także na zachowanie ich w zdrowiu. Dlatego też każda kobieta dobrze, aby była świadoma anatomii miejsc intymnych i znać objawy, które powinny budzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza specjalisty.

Anatomia pochwy - przedsionek i jego budowa

Przedsionek pochwy jest jedną z części żeńskiego układu płciowego. Jest on miejscem, w którym znajduje się ujście pochwy oraz cewka moczowa. Mimo że jest to niewielki element zewnętrznych narządów płciowych kobiecych, może przysporzyć wiele problemów zdrowotnych.

Budowa przedsionka pochwy - podstawowe informacje

Przedsionek pochwy jest niewielką przestrzenią o kształcie owalnym, w której skóra pokrywa okolice intymne, a także przechodzi w błonę śluzową. Jest to jeden z czterech elementów zewnętrznych narządów płciowych, w których skład wchodzi także srom, łechtaczka oraz wargi sromowe większe i mniejsze. 

budowa pochwy

Co jest istotne, rozwój przedsionka pochwy następuje już w życiu płodowym. Zbudowany jest on z błony śluzowej pokrytej nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. W przedsionku pochwy znajduje się ujście pochwy, które prowadzi do szyjki macicy oraz brodawka cewkowa.

Gruczoły przedsionkowe - ich rola i znaczenie

Gruczoły przedsionkowe są ważną częścią przedsionka pochwy. Znajdują się na jego dnie. Są to gruczoły Bartholina oraz Skenego. Gruczoły Bartholina zwane są większymi i są odpowiedzialne za nawilżenie miejsc intymnych. Produkują bowiem wydzielinę w czasie podniecenia seksualnego.

budowa pochwy

Wydzielina jest transportowana do przedsionka pochwy i samej pochwy co sprawia, że oba te miejsca stają się nawilżone. Natomiast gruczoły Skenego, czyli gruczoły mniejsze położone są blisko ujścia cewki moczowej. One także odpowiedzialne są za produkcję nawilżającego śluzu.

Przedsionek pochwy po porodzie - jakie zmiany mogą nastąpić?

W czasie ciąży oraz porodu siłami natury kobiece ciało przechodzi wiele zmian. Mogą one dotyczyć także przedsionka pochwy. Trudny poród, czy też duże dziecko mogą spowodować, że przedsionek pochwy zostanie rozciągnięty, co w efekcie sprawia, że jest szerszy niż przed porodem.

budowa pochwy

W większości przypadków taki stan rzeczy utrzymuje się w okresie połogu, a następnie przedsionek wraca do normalnych rozmiarów. Jednak bywa i tak, że trudny poród oraz brak przygotowań do niego mogą skutkować trwałym powiększeniem przedsionka pochwy.

Deformacja przedsionka pochwy - kiedy powinniśmy się martwić?

Jeżeli przedsionek pochwy po porodzie został rozszerzony, może to powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Przede wszystkim taki stan rzeczy sprawia, że nie spełnia on swojego zadania, czyli nie chroni narządów wewnętrznych.

Skutkiem tego mogą być częste upławy i zakażenia pochwy. To właśnie te objawy powinny wzbudzić w Was niepokój i skłonić do wizyty u lekarza. Ponadto brak odczuwanej satysfakcji z seksu z powodu szerokiego przedsionka pochwy także warto skonsultować z lekarzem.

Plastyka przedsionka pochwy - kiedy jest potrzebna?

Jeżeli wyżej opisane objawy są dla Was dokuczliwe, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, warto poddać się plastyce przedsionka pochwy. Jej celem jest przywrócenie prawidłowych rozmiarów i proporcji przedsionka pochwy. Dzięki zabiegowi można skutecznie pozbyć się dokuczliwych dolegliwości oraz przywrócić satysfakcję z życia intymnego. 

budowa pochwy

Biocenoza pochwy - równowaga mikroflory

Biocenoza pochwy jest badaniem, które pozwala określić stan ekosystemu pochwy. W czasie badania określa się, jakie mikroorganizmy się w niej znajdują. To właśnie prawidłowa ilość i współpraca drobnoustrojów wpływa na zdrowie miejsc intymnych.

Rola i znaczenie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy jest kluczowa dla zachowania optymalnego pH pochwy, które wynosi od 3,8 do 4,2 pH. Kwaśne środowisko pochwy sprawia, że rozwój zakażeń oraz bakterii zostaje mocno ograniczony. To z kolei przyczynia się do zachowania zdrowia miejsc intymnych. 

budowa pochwy

Badanie biocenozy pochwy - kiedy i dlaczego powinno być wykonane?

Ocena flory bakteryjnej pochwy powinna być wykonana szczególnie w przypadku nawracających infekcji intymnych. Jeżeli problemy ze zdrowiem miejsc intymnych są powodem częstych wizyt u ginekologa, wtedy biocenoza może pomóc w ocenie środowiska bakteryjnego pochwy oraz w wyborze skutecznego leczenia oraz działań pozwalających przywrócić równowagę flory bakteryjnej.

Mikroskopowe badanie biocenozy pochwy - co pokazuje?

Badanie biocenozy pochwy polega na pobraniu wymazu z pochwy. Następnie jest on oceniany pod mikroskopem. Badanie to pozwala dowiedzieć się, czy w obrębie pochwy występuje stan zapalny, a jeżeli tak, to co jest jego przyczyną. Pod mikroskopem lekarz precyzyjnie może określić przyczynę problemów zdrowotnych i wykryć między innymi rzeżączkę, grzybicę, paciorkowca, czy innych drobnoustrojów. 

pochwa

Samo badanie, czyli pobranie wymazu jest krótkie i bezbolesne. Może być wykonane u kobiet w każdym wieku.

Ocena stopnia czystości pochwy - jak interpretować wyniki?

Wyniki badania biocenozy pochwy interpretuje się w stopniach od 0 do IV. Prawidłowy jest wynik mieszczący się w zakresie od I do III. Natomiast nieprawidłowy jest stopień 0 oraz III i IV. Stopień 0 oznacza bowiem, że w przedsionku pochwy nie znajdują się pożądane pałeczki kwasu mlekowego oraz wysoki poziom pH.

pochwa

Stopień III oznacza, że we florze bakteryjnej nie znajduje się wcale lub jest to niewielka ilość bakterii flory fizjologicznej oraz duża liczba patologicznych bakterii i krwinek białych. Z kolei stopień IV to stan, kiedy w przedsionku pochwy nie znajdują się pałeczki kwasotwórcze, natomiast obecne są bakterie patogeniczne, grzyby lub rzęsistek pochwowy.

Stan biocenozy w ciąży - co powinno nas zaniepokoić?

Badanie biocenozy pochwy także można wykonywać w ciąży. Jest to wręcz badanie standardowe w  tym okresie. Każdy wynik świadczący o obecności patologicznych drobnoustrojów powinien być niepokojący. Jeżeli dodatkowo pojawia się ból, swędzenie, czy pieczenie, to mogą one świadczyć o infekcji miejsc intymnych.

pochwa

W takim wypadku lekarz wdroży odpowiednie leczenie.

Zakażenia pochwy - HPV i inne zagrożenia

Zakażenia pochwy i infekcje zdarzają się niemalże każdej kobiecie. Warto jednak znać objawy, które nie są prawidłowe i mogą świadczyć o zakażeniu HPV lub innymi chorobami.

Zakażenie HPV - objawy diagnostyka i leczenie

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który prowadzi do powstawania zmian skórnych w obrębie błon śluzowych. Pojawia się on także w okolicach miejsc intymnych. Do charakterystycznych objawów zalicza się między innymi pojawienie się brodawek w formie guzków o nierównej powierzchni. Często zdarza się, że osoba zarażona nie jest tego świadoma, a zmiany skórne są niewielkie i niezauważalne oraz samoistnie znikają.

budowa pochwy hpv

Diagnostyka HPV polega na wizualnych oględzinach zmian skórnych. Lekarz po oglądnięciu zmian jest w stanie jednoznacznie określić, czy jest to zakażenie HPV. W przypadku niepokojąco wyglądających zmian skórnych pobiera się także próbkę do badania cytologicznego.

Leczenie wirusa brodawczaka ludzkiego polega przede wszystkim na miejscowym podawaniu leków na powstałe zmiany skórne. W przypadku braku ich ustąpienia, można także zdecydować się na chirurgiczne usunięcie.

Kłykciny kończyste - jeden z objawów zakażenia HPV

Kłykciny kończyste są zmianami skórnymi, które wywoływane są przez wirusa HPV. Jest to jeden z pierwszych objawów zakażenia, który powinien skłonić Was do wizyty u lekarza. Mogą mieć wielkość od 1 do 5 mm i przyjmować początkowo różowy kolor, a następnie stają się brunatne. Ich struktura może także się zmieniać i przyjmować formę kalafiorową.

budowa pochwy

Zapalenie przedsionka pochwy - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie przedsionka pochwy zwane jest także westibulodynią. Objawia się przede wszystkim bólem, pieczeniem oraz dużym dyskomfortem w okolicach miejsc intymnych. Główną przyczyną zapalenia przedsionka pochwy jest grzybica, rzęsistkowica, przeniesienie bakterii z okolic odbytu do pochwy, a także nieodpowiednia higiena osobista.

zapalenie pochwy

Leczenie zapalenia pochwy jest uzależnione od przyczyny, które je wywołało. Stosuje się więc leki przeciwgrzybicze czy też antybiotyki w różnej formie.

Zespół zapalenia przedsionka pochwy - jak go rozpoznać?

Zespół zapalenia przedsionka pochwy objawia się bólem, który pojawia się w przypadku dotyku. Jest to ból odczuwany w przedsionku pochwy i może być nasilany pod wpływem ucisku, ocierania i dotykania tego obszaru. Dyskomfort może być odczuwany w czasie aplikacji tamponu, współżycia, badania ginekologicznego, czy też jazdy na rowerze i noszenia obcisłej bielizny i ubrań. 

Wymaz z pochwy - kiedy powinien być wykonany

Wykonanie wymazu z pochwy pozwala na jednoznaczne określenie przyczyny dokuczliwych dolegliwości. Jeśli więc często borykacie się z infekcjami intymnymi, czy też upławami i bólem miejsc intymnych, to lekarz powinien wykonać wymaz z pochwy, aby móc określić przyczynę takiego stanu rzeczy oraz dobrać odpowiednie leczenie.

wymaz z pochwy

Zdrowie miejsc intymnych jest ważne nie tylko ze względu na codzienny komfort funkcjonowania oraz satysfakcję z życia seksualnego, ale też dla zdrowia całego organizmu. Dlatego też wszelkie niepokojące objawy bólowe oraz zmiany skórne w obrębie narządów płciowych powinny być konsultowane z lekarzem. Dzięki temu można podjąć skuteczne leczenie, a także poznać sposób na zapobieganie nawrotów chorób miejsc intymnych. 

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
BLACK WEEK-DORCEL
BLACK WEEK-DORCEL
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-SVAKOM
6 URODZINY N69-SVAKOM
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PJUR
6 URODZINY N69-PJUR
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PLAYBOY
6 URODZINY N69-PLAYBOY
Trwa do odwołania
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024
MASKA OBSESSIVE GRATIS
MASKA OBSESSIVE GRATIS
Trwa do wyczerpania zapasów