Choroby miejsc intymnych mogą dotknąć każdego niezależnie, czy pozostaje aktywny seksualnie, czy nie. Choroby penisa mogą być wywoływane przez różne czynniki oraz powodować odmienne i uciążliwe objawy. Co jest ważne, nieleczone choroby mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym także do niepłodności.
Grzybica penisa - przyczyny, objawy i leczenie
Jedną z często występujących chorób penisa jest grzybica. Warto poznać przyczyny jej pojawienia się, a także charakterystyczne objawy. Dzięki temu będziecie mogli szybko zareagować i podjąć leczenie, które ograniczy negatywne skutki.
Jak rozpoznać grzybicę penisa - objawy i diagnoza
Grzybicę penisa najczęściej wywołują grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Chorobę tą nazywa się także kandydozą napletka i żołędzi. Do charakterystycznych objawów grzybicy penisa zalicz się przede wszystkim:
- uporczywe swędzenie w obrębie penisa,
- zaczerwienienie miejsc intymnych,
- obrzęk główki penisa,
- brzydko pachnącą wydzielinę pod napletkiem,
- trudność w odciągnięciu napletka.
Dodatkowo może się także pojawić ból lub dyskomfort w czasie oddawania moczu. Jeżeli chodzi o diagnostykę to zazwyczaj wystarczy wizyta u dermatologa lub urologa, który na podstawie oględzin członka oraz wywiadu z pacjentem będzie mógł potwierdzić grzybicę penisa. W przypadku wątpliwości lekarz może wykonać wymaz, aby potwierdzić, jakie grzyby wywołały infekcję.
Grzybica penisa - jak ją leczyć i jak zapobiegać?
Podstawową metodą leczenia grzybicy penisa jest stosowanie miejscowo leków grzybobójczych. Najczęściej mają one formę kremów lub żelów należących do grupy pochodnych azolowych, jak klotrimazol lub mikonazo. W leczeniu kluczowa jest regularność. Lek powinien być stosowane według zaleceń lekarza kilka razy dziennie przez 2 tygodnie. Ponadto w leczeniu grzybicy penisa dużą rolę odgrywa codzienna higiena intymna, której celem jest wymywanie wydzieliny spod napletka.
Aby zapobiegać zarażeniu się grzybicą, należy zachować ostrożność w kontaktach seksualnych i unikać tych przypadkowych i ryzykownych. Warto także zawsze stosować prezerwatywę. Co więcej, codzienna higiena i wymywanie mastki spod napletka oraz osuszanie miejsc intymnych pozwala ograniczać ryzyko pojawienia się grzybicy.
Konsekwencje nieleczonej grzybicy penisa
Nieleczona grzybica oraz często nawracająca ma poważne konsekwencje zdrowotne. Może bowiem powodować wiele powikłań. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się pojawienie się stulejki, czyli zwężenia napletka na skutek jego bliznowacenia, a także zniekształcenia żołędzi, czy zwężenie ujścia cewki moczowej.
Metody leczenia grzybicy penisa - farmakologia i domowe sposoby
Jak już zostało wspomniane, w przypadku zdiagnozowania grzybicy penisa stosuje się miejscowe leki z substancjami aktywnymi takimi, jak natamycyna, czy izokonazol. W przypadku dość rozległej infekcji bakteryjnej oraz braku poprawy leczenia miejscowego wdraża się także leczenie doustne lekami z tymi substancjami.
Natomiast domowe sposoby leczenia grzybicy penisa, to przede wszystkim codzienna prawidłowa higiena miejsc intymnych, czy noszenie przewiewnej bielizny, które w połączeniu z lekami pozwalają na szybką poprawę i redukcję nieprzyjemnych objawów.
Białe kropki na penisie - prosaki i inne zmiany skórne
Wszelkie zmiany skórne na penisie powinny wzbudzić niepokój. Zazwyczaj bowiem świadczą o chorobach miejsc intymnych i wymagają konsultacji z lekarzem w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Jedną z takich zmian skórnych są białe kropki zwane prosakami.
Prosaki białe kropki - co to jest i jak je leczyć?
Prosaki to zmiany skórne mające postać białych lub żółtawych krostek bądź grudek. Pojawiają się na powierzchni prącia, a także żołędzi i moszny. Są niewielkich rozmiarów oraz nie są przenoszone drogą płciową.
Prosaki nie wymagają specjalistycznego leczenia, ponieważ w większości przypadków ustępują samoistnie po kilku tygodniach. Jednak, aby mieć pewność, że białe kropki to rzeczywiście prosaki, należy skonsultować się z lekarzem.
Białe krostki na żołędzi i penisie - przyczyny i leczenie
Prosaki powstają na skutek zatkania ujść gruczołów łojowych oraz nagromadzenia się wydzieliny, która jest przez nie produkowana. Dzieje się tak na skutek nadaktywności gruczołów łojowych i nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych.
Białe krostki w większości przypadków znikają samoistnie. Jednak jeżeli tak się nie stanie, to można poddać się zabiegom chirurgicznym. Prosaki usuwa się przy pomocy skalpela lub elektrokoagulacji, czyli prądu o wysokiej częstotliwości i niskim napięciu.
Co jest istotne, prosaków nie da się leczyć farmakologicznie oraz stosując miejscowe leki. Nie należy ich także wyciskać, ścierać, czy też samodzielnie nacinać.
Grudki perliste - czy są niebezpieczne?
Jeżeli grudki i krostki na penisie to prosaki, to zmiany te nie są niebezpieczne. W większości przypadków same znikają i nie można się nimi zarazić drogą płciową. Mogą jednak dla niektórych stanowić problem natury estetycznej.
Opryszczka narządów płciowych - rozpoznanie i leczenie
Wśród innych chorób penisa wyróżnia się opryszczkę. Choroba ta może pojawić się w każdym wieku i powodować dużo dyskomfortu, a także negatywnych skutków zdrowotnych. Dlatego warto wiedzieć, jak ją rozpoznać oraz leczyć.
Opryszczka narządów płciowych objawy i przyczyny
Opryszczka na penisie to zmiany skórne, których początkowo można nie zauważyć. Pojawiają się około 4 dni po zakażeniu. Ich wygląd to pęcherzyki wypełnione płynem, później wydzieliną ropną, które pojawiają się na narządach płciowych oraz w okolicach odbytu.
Pęcherzyki po jakimś czasie pękają i pozostawiają na skórze bolesne owrzodzenia i strupki. Zmianom skórnym może towarzyszyć gorączka, ogólne osłabienie organizmu, bóle mięśni oraz powiększone węzły chłonne.
Za pojawienie się tych nieprzyjemnych zmian skórnych odpowiedzialny jest wirus HSV - 1 i HSV - 2. Jest on przenoszony drogą płciową, ale do zakażenia może dojść również poprzez kontakt z błoną śluzową z owrzodzeniami.
Wirus opryszczki - jak się z nim uporać?
Jeżeli dojdzie do zakażenia i aktywacji wirusa HSV, to pozostaje on już w organizmie na zawsze. Nie ma sposobu, aby się go pozbyć.
Leczenie polega na łagodzeniu objawów poprzez leki przeciwwirusowe stosowane miejscowo, doustnie lub dożylnie. Dodatkowo lekarz może zalecić stosowanie preparatów łagodzących swędzenie oraz suplementację witamin z grupy B.
Kiła a opryszczka - różnice i podobieństwa
Opryszczka jest chorobą, którą można pomylić z kiłą. Wszystko ze względu na to, że jej objawy to także pojawienie się na skórze białych pęcherzyków, czy też krostek. Jednak zasadnicza różnica między tymi dwoma chorobami jest taka, że kiła wywoływana jest przez bakterię krętka białego, a opryszczka przez wirus HSV.
Rak penisa - objawy, przyczyny i leczenie
Zmiany skórne i dolegliwości bólowe w obrębie miejsc intymnych mogą świadczyć nie tylko o chorobach wenerycznych, ale także o raku penisa. Warto zatem być świadomym, które objawy mogą świadczyć o tej chorobie.
Rak penisa - jak go rozpoznać i jakie są metody leczenia
Rak jest chorobą, która bezwzględnie wymaga leczenia. Wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczony.
Jeżeli chodzi o raka penisa, to przede wszystkim objawia się on wyczuwalnym płaski guzem, który zlokalizowany może być w obrębie żołędzi, napletka lub na prąciu. Jest to zmiana bezbolesna. Z czasem do objawów mogą dołączyć powiększone węzły chłonne w pachwinach oraz ból przy oddawaniu moczu.
Wirus HPV a ryzyko raka penisa
Wirus HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się raka penisa. Szczególnie jeżeli zdiagnozowano HPV 18 lub HPV 31, zaliczane do wysokiego ryzyka.
Inne zmiany skórne na penisie - pryszcze, czerwone plamki i zaczerwienienie
Na powierzchni penisa oraz w jego okolicach mogą się pojawić także inne zmiany skórne, które świadczą o chorobach i infekcjach. Najczęściej są to pryszcze, czerwone plamki lub zaczerwieniona skóra.
Pryszcze na penisie - przyczyny i metody leczenia
Pryszcze pojawiające się na prąciu powodowane są nie tylko przez choroby, ale mogą także być wynikiem podrażnienia lub alergii. Najczęściej dochodzi do takich sytuacji w momencie stosowania nieodpowiednich środków do higieny intymnej, czy uczuleń na prezerwatywy.
Jeżeli pryszcze wystąpiły na skutek podrażnienia, należy wyeliminować czynniki, który je wywołał. Reakcje alergiczne warto skonsultować z lekarzem, ponieważ może się okazać, że będzie konieczne wdrożenie leczenia w celu zniwelowania zmian skórnych.
Czerwone plamki i krostki na żołędzi - co mogą oznaczać?
Czerwone zmiany skórne na penisie i żołędzi mogą świadczyć zarówno o chorobach i infekcjach miejsc intymnych, jak i ich podrażnieniach. Jeżeli zaczerwienienie utrzymuje się kilka dni lub przybiera na sile, a dodatkowo towarzyszy mu świąd, czy pieczenie, może to być jeden z objawów chorób intymnych.
Zaczerwienienie penisa - kiedy powinieneś się martwić?
Samo zaczerwienienie penisa jeżeli jest krótkotrwałe, nie jest niczym niepokojącym. Jednak długo utrzymujący się taki stan oraz, uczucie dyskomfortu, czy też opuchlizna, ból i problem z oddawaniem moczu to sygnały, które świadczą o poważnych problemach zdrowotnych.
Kiedy powinieneś skonsultować się z lekarzem?
W przypadku jakichkolwiek zmian skórnych warto umówić się na wizytę do lekarza w celu wykluczenia, czy nie są one objawem choroby wenerycznej lub infekcji wymagającej leczenia.
Kiedy powinieneś udać się do dermatologa, androloga, urologa, czy wenerologa?
Zmiany skórne w obrębie penisa możecie skonsultować z kilkoma lekarzami. Najczęściej lekarzem pierwszego kontaktu jest dermatolog lub urolog. Na wizycie na podstawie wywiadu oraz oględzin zmian skórnych lekarz może szybko postawić diagnozę i wdrożyć leczenie, które pozwoli na pozbycie się uciążliwych dolegliwości.
W przypadku chorób wenerycznych profesjonalnym leczeniem zajmuje się wenerolog, z kolei androlog jest specjalistą od zaburzeń męskiego układu płciowego. Jego pomoc będzie szczególnie istotna w przypadku trudnych przypadków i przewlekłych infekcji intymnych.
Choroby weneryczne - jakie są i jak je leczyć?
Choroby przenoszone drogą płciową mogą wywoływać poważne skutki dla Waszego zdrowia. Najczęściej diagnozuje się kiłę, rzeżączkę, chlamydiozę, czy opryszczkę narządów płciowych.
Sposób leczenia jest zależny od rodzaju choroby, jej stopnia zaawansowania oraz samopoczucia osoby chorej. Jednak odpowiednio wcześnie podjęte pozwala szybko uporać się z problemem i zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.
Jak dbać o zdrowie penisa i zapobiegać chorobom?
Aby móc ograniczyć ryzyko infekcji oraz zakażenia się chorobami wenerycznymi, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim seks zawsze uprawiajcie w prezerwatywie, która chroni nie tylko przed ciążą, ale także przed przenoszeniem się chorób.
Kolejna istotna kwestia, to odpowiednia higiena intymna. Prącie powinno być dokładnie myte z uwzględnieniem napletka i żołędzi. Natomiast każde zmiany skórne i dolegliwości powodujące dyskomfort należy skonsultować z lekarzem, aby w przypadku infekcji szybko podjąć skuteczne leczenie i ograniczyć negatywne skutki chorób.