Kompleksowy przewodnik po grzybicy pochwy - objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Kompleksowy przewodnik po grzybicy pochwy - objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Jedną z częściej pojawiających się infekcji miejsc intymnych jest grzybica pochwy. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z tego też względu warto znać jej objawy, które powinny skłonić Was do wizyty u lekarza.

Rozpoznanie grzybicy pochwy - objawy i diagnoza

Grzybica pochwy daje dość charakterystyczne objawy. Do tych najczęściej występujących zalicza się uporczywe swędzenie miejsc intymnych, upławy o serowatej strukturze, czy też pieczenie. Ponadto może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk w obrębie narządów płciowych, a także odczuwalny dyskomfort w czasie oddawania moczu oraz stosunku.

grzybica pochwy

Diagnostyka grzybicy pochwy polega przede wszystkim na wywiadzie, który przeprowadza lekarz. Na podstawie informacji o objawach, a następnie pobraniu wymazu z pochwy, jest możliwe jednoznaczne potwierdzenie grzybicy pochwy. W celu dokładnej diagnostyki wykonać można także biocenozę pochwy, co pozwala potwierdzić zakażenia o charakterze mieszanym, czyli przykładowo grzybiczym i bakteryjnym.

Definicja grzybicy pochwy

Grzybica pochwy jest chorobą żeńskich narządów płciowych. Powodowana jest przez drobnoustroje z grupy grzybów drożdżopodobnych Candida albicans, które nadmiernie się rozrastają w środowisku pochwy. Szacuje się, że około 75% kobiet w wieku od 15 do 49 lat przynajmniej raz w życiu zachoruje na infekcję grzybiczą. Jest to więc jedna z częściej pojawiających się chorób żeńskiego układu płciowego.

grzybica pochwy

Swędzenie i pieczenie pochwy - czy zawsze oznacza grzybicę pochwy?

Uporczywe swędzenie, czy też uczucie pieczenia należą do najczęstszych objawów grzybicy pochwy. Jednak te dolegliwości nierzadko zdarzają się w przypadku innych infekcji intymnych. Dlatego też nie zawsze będą oznaczać grzybicę pochwy. Ponadto pieczenie oraz swędzenie może także wynikać z faktu noszenia zbyt obcisłej bielizny, czy też reakcji alergicznej na środki piorące. Jednak w przypadku pojawienia się tych objawów zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby poznać ich przyczynę.

grzybica pochwy

Suchość pochwy jako objaw grzybicy

Mimo że w czasie infekcji grzybiczej pojawiać się mogą obfite upławy, jednocześnie może im towarzyszyć suchość pochwy. Jest to spowodowane tym, że nadmierna produkcja wydzieliny o nieprawidłowym składzie nie zapewnia odpowiedniego nawilżenia miejsc intymnych. Taki stan rzeczy jest dość charakterystyczny właśnie w przypadku grzybicy pochwy. 

Diagnoza grzybicy pochwy - kiedy udać się do lekarza?

Każde niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem. W szczególności, jeżeli utrzymują się przez kilka dni oraz powodują duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Ponadto w przypadku, gdy objawy grzybicy pochwy często nawracają mimo stosowanych ogólnodostępnych w aptekach leków, także należy zwrócić się do lekarza o pomoc. Precyzyjna diagnoza pozwoli bowiem na dobranie odpowiednich leków, które skutecznie zwalczą przyczynę pojawienia się grzybicy pochwy. Ponadto lekarz udzieli wskazówek co do profilaktyki. 

grzybica pochwy

Przyczyny grzybicy pochwy

Kandydoza, czyli inaczej grzybica pochwy nie pojawia się samoistnie. Jej główną przyczyną jest nadmierny rozwój obecnych we florze bakteryjnej grzybów z rodziny Candida albicans. Jeżeli dochodzi do zachwiania proporcji między ilością tych grzybów a bakteriami, wtedy pojawia się infekcja.

Czynniki ryzyka grzybicy pochwy

Do zaburzeń w składzie flory bakteryjnej pochwy dochodzić może z różnych przyczyn. Niekiedy nawet osłabiony organizm na skutek choroby może być powodem, dla którego drożdżaki zaczynają się nadmiernie rozmnażać powodując infekcję intymną.

grzybica pochwy

Ponadto do zakażenia grzybicą może dojść w czasie stosunku, w przypadku zaburzeń hormonalnych, w czasie niektórych chorób przewlekłych, jak przykładowo cukrzyca, a także po długiej antybiotykoterapii. Co więcej, większe ryzyko pojawienia się infekcji intymnej występuje w przypadku braku zachowania odpowiedniej higieny intymnej, ale też stosowania złej diety, czy przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

Grzybica pochwy w ciąży - dlaczego jest tak częsta?

Infekcje grzybicze w czasie ciąży pojawiają się dość często. Wszystko ze względu na to, że w organizmie kobiety w tym okresie dochodzi do wielu zmian hormonalnych, a także do zaburzeń naturalnej mikroflory pochwy.

grzybica pochwy

Taki stan rzeczy może także utrzymywać się w trakcie karmienia piersią. Kobiety ciężarne nie powinny bagatelizować objawów świadczących o grzybicy pochwy, ponieważ nieleczona grzybica może doprowadzić do zakażenia dziecka w czasie porodu. 

Nawracająca grzybica pochwy - przyczyny i możliwe rozwiązania

Grzybica pochwy jest często pojawiającą się chorobą układu płciowego kobiet. Jednak w większości przypadków występuje epizodycznie. Natomiast nawracająca grzybica, czyli pojawiająca się 4 lub więcej razy w ciągu roku wymaga dogłębnej diagnostyki oraz dobranego leczenia.

Za główną przyczynę takiego stanu rzeczy uważa się zaburzenia biocenozy pochwy, czyli flory bakteryjnej pochwy. Z reguły infekcje grzybicze nawracają, gdy w środowisku pochwy nie ma wystarczającej ilości pałeczek kwasu mlekowego. W takim wypadku konieczne jest podjęcie leczenia mającego na celu przywrócenie równowagi biocenozy pochwy. W tym celu stosuje się probiotyki ginekologiczne.

Leczenie grzybicy pochwy

Grzybica pochwy powinna być leczona przy użyciu odpowiednich leków. W aptekach znajdziecie wiele preparatów bez recepty, które mogą doraźnie pomóc w zwalczaniu uporczywych objawów. Jednak, aby leczenie było skuteczne, warto skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu badań diagnostycznych dobierze dedykowane leki.

Leki na grzybicę pochwy - maść, clotrimazolum i inne metody

Leczenie grzybicy pochwy może przebiegać na wiele sposobów. Do dyspozycji są leki w postaci maści, globulek dopochwowych, probiotyków dopochwowych, ale też i w formie doustnej. Często zalecanym lekiem jest maść clotrimazolum.

grzybica pochwy

Przeznaczona jest do miejscowego stosowania w obrębie zewnętrznych narządów płciowych. Leki na grzybicę w składzie zawierają zazwyczaj nystatynę, natamycynę i klotrimazol, a także substancje łagodzące stan zapalny takie, jak jony srebra, zioła, czy kwas borny. 

Leczenie grzybicy sromu - jak skutecznie zwalczyć infekcję?

W przypadku pojawienia się charakterystycznych dla grzybicy pochwy objawów, należy niezwłocznie podjąć działania. Przede wszystkim, aby mieć pewność, że wystąpienie pieczenia, swędzenia oraz innych objawów rzeczywiście spowodowane jest grzybami, konieczna jest wizyta u lekarza.

grzybica pochwy

Na podstawie wykonanego badania oraz wywiadu będzie mógł on potwierdzić rodzaj infekcji oraz dobrać odpowiednie leczenie. Aby skutecznie walczyć z infekcjami intymnymi, należy przestrzegać zaleceń lekarza, a także stosować leki z zalecaną częstotliwością oraz przez wskazany okres. Nie należy na własną rękę ograniczać lub odstawiać leków po ustąpieniu pierwszych objawów grzybicy.

Zapobieganie nawrotom grzybicy

Powracająca infekcja grzybicza pochwy wymaga profesjonalnego leczenia, ale też pewnych zmian w codziennych nawykach. Przede wszystkim, aby zmniejszyć ryzyko ponownego pojawienia się grzybicy pochwy, należy kontynuować przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Niedoleczona grzybica może bowiem szybko powrócić.

Co więcej, warto dbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych, nosić przewiewną bieliznę, a także nie korzystać z cudzych ręczników. Ponadto kluczowe w zapobieganiu nawrotom grzybicy jest ograniczenie korzystania z saun, basenów, jacuzzi oraz brania długich i gorących kąpieli.

grzybica pochwy

Inne problemy intymne - bakteryjne zakażenie pochwy i zapalenie pochwy

Wśród często pojawiających się infekcji intymnych występują także te spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Wywołują one równie nieprzyjemne objawy, jak te w czasie grzybicy pochwy. Jednak zapalenie pochwy także można skutecznie leczyć

Bakteryjne zakażenie pochwy - przyczyny

Jak sama nazwa może wskazywać – bakteryjne zakażenie pochwy wywoływane jest przez bakterie Gardnerella vaginalis. Do infekcji bakteryjnej dochodzi w momencie, gdy we florze bakteryjnej pochwy dojdzie do zachwiania równowagi, a także gdy pH pochwy zostanie zachwiane. Taki stan rzeczy spowodowany może być zaburzeniami hormonalnymi przykładowo w okresie menopauzy, czy też w czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

Zapalenie pochwy - jakie są jego objawy i jak je leczyć?

W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej są to wodnista i obfita wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, pieczenie oraz swędzenie, ból odczuwany w czasie stosunku, czy też trudności z oddawaniem moczu. 

Jeżeli chodzi o przebieg leczenia, to zakażenie bakteryjne pochwy wymaga antybiotykoterapii. Może mieć ona formę doustną lub miejscową w postaci kremów, maści i globulek. Dobór leczenia zależy przede wszystkim od zaawansowania zakażenia oraz uporczywości towarzyszących objawów. W składzie leków na bakteryjne zapalenie pochwy znajdują się zazwyczaj metronidazol oraz klindamycyna, które skutecznie zwalczają bakterie odpowiedzialne za infekcję.

grzybica pochwy

Domowymi sposobami można także złagodzić objawy zapalenia pochwy. Jednak domowe metody powinny być stosowane równolegle z antybiotykoterapią oraz po konsultacji z lekarzem. Do tych najpopularniejszych zalicza się stosowanie mydeł oraz środków higieny intymnej o odpowiednim pH, stosowanie zapachowych podpasek, czy wkładek higienicznych, a także unikać obcisłej bielizny. Leczenie można wspomóc dietą bogatą w probiotyki.

Infekcje grzybicze i bakteryjne pochwy są najczęściej występującymi chorobami kobiecych miejsc intymnych. Nie należy ich bagatelizować, a charakterystyczne objawy zawsze konsultować z lekarzem. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można szybko pozbyć się dolegliwości, zapobiec nawrotom infekcji, ale przede wszystkim zachować zdrowie i komfort codziennego funkcjonowania.

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-SVAKOM
6 URODZINY N69-SVAKOM
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PJUR
6 URODZINY N69-PJUR
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PLAYBOY
6 URODZINY N69-PLAYBOY
Trwa do odwołania
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024
MASKA OBSESSIVE GRATIS
MASKA OBSESSIVE GRATIS
Trwa do wyczerpania zapasów