Miesiączka to czas, kiedy każda kobieta korzysta z artykułów higienicznych. Decydują się one na te, które gwarantują im największy komfort i zapewniają higienę. Najczęstszym wyborem są podpaski lub tampony, ale coraz częściej wybór pada na kubeczek menstruacyjny.
Kubeczek menstruacyjny to innowacyjny produkt higieniczny, który zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet na całym świecie. Jest to zamiennik klasycznych podpasek i tamponów. Jest on wykonany z silikonu medycznego, który służy do zbierania krwi menstruacyjnej podczas okresu. Dowiedz się, jak działa kubeczek menstruacyjny, jak go używać i jak idealnie go dopasować.
Czym jest kubeczek menstruacyjny i jak działa?
Kubeczek menstruacyjny wprowadza się do pochwy, gdzie zbiera krew menstruacyjną przez cały okres miesiączkowania. Po zapełnieniu, kubeczek należy opróżnić, umyć i ponownie włożyć. W odróżnieniu od tamponów, kubeczek menstruacyjny nie wchłania wilgoci z pochwy, co pozwala na zachowanie naturalnej flory bakteryjnej i uniknięcie wysuszenia śluzówki.
Jest to wygodna, ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych produktów higienicznych. Coraz więcej kobiet docenia zalety kubeczka menstruacyjnego i wybiera go jako swoją ulubioną metodę higieniczną podczas menstruacji.
Podstawowe informacje o kubeczkach menstruacyjnych
Kubeczek menstruacyjny to środek higieniczny pomagający kobietom z intensywnymi miesiączkami. Kubeczek charakteryzuje się kształtem elastycznego kapturka, który najczęściej wykonany jest z gumy, silikonu lub tworzywa termoplastycznego (TPE).
Jest to produkt do higieny intymnej, który staje się coraz popularniejszy. To ciekawy zamiennik podpasek i tamponów. Doskonale dopasowuje się do anatomii kobiecego ciała. Jego działanie polega na zbieraniu wydzielin i krwi, przez co może być używany wiele razy - w przeciwieństwie do innych popularnych środków higienicznych, które wchłaniają krew.
Zalety i wady stosowania kubeczków menstruacyjnych
Do zalet kubeczka menstruacyjnego zalicza się z pewnością możliwość używania go przez kilka lat. Dzięki temu nie musimy co miesiąc wydawać na niego pieniędzy, tak jak na inne produkty do higieny intymnej. Dodatkowo jest to ekologiczne rozwiązanie. Ten mały, elastyczny pojemnik jest bardzo łatwy w użyciu, a zakończenie w postaci pętelki ułatwia jego wyjmowanie. Kubeczek menstruacyjny wykonany jest z bezpiecznego dla ciała materiału, który nie uczula i nie podrażnia.
Można z nich korzystać w ciągu dnia i nocy. Użytkowniczki kubeczków menstruacyjnych za zaletę uważają, także to, że kubeczek zbiera krew przez co mogą one zaobserwować ewentualne niepokojące objawy i zmiany. Do wad możemy zaliczyć problem z dobraniem odpowiedniego rozmiaru, ewentualne problemy z aplikowaniem tego typu środka higienicznego - zwłaszcza za pierwszym razem - oraz opróżnianie kubeczka.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar kubeczka menstruacyjnego?
Rozmiar small, medium czy large - jaki wybrać?
Kubeczek menstruacyjny występuje na rynku w kilku podstawowych rozmiarach, najczęściej od S do L. Różnią się one od siebie średnicą. Wybierając kubeczek warto wziąć pod uwagę obfitość miesiączki i to, czy kobieta rodziła drogą naturalną. Ważna jest także anatomia.
Przykładowo tyłozgięcie macicy może wymagać innego rozmiaru lub przy nisko położonej szyjce macicy, warto przed dobraniem rozmiaru, ją zmierzyć.
Czy średnica kubeczka menstruacyjnego ma znaczenie?
Średnica kubeczka menstruacyjnego to główna różnica pomiędzy dostępnymi rozmiarami tego środka higienicznego. Przeważnie kubeczki występują w rozmiarach S-L/XL.
Kubeczek w rozmiarze S to produkt przeznaczony dla szczupłych i drobnych nastolatek i kobiet, które nie rodziły lub rodziły przez cięcie. To dobry wybór przy mniej obfitych miesiączkach. Dla kobiet po porodach lub takich, które obficie krwawią zalecane są kubeczki w rozmiarze L.
Jakie czynniki powinny kierować wyborem kubeczka menstruacyjnego?
Obfitość miesiączki a wybór kubeczka
Bogata oferta kubeczków menstruacyjnych to odpowiedź na różne szerokości, długości, kąty nachylenia i elastyczności kobiecych pochew. Dzięki odpowiedniemu doborowi rozmiaru unikniemy przeciekania i zagwarantujemy sobie komfort podczas noszenia.
Prawidłowo dobrany i poprawnie zaaplikowany kubeczek będzie niewyczuwalny w czasie użytkowania. Rozmiar dobieramy na podstawie: wieku, budowy ciała, wysokości szyjki macicy w czasie okresu, stanu napięcia mięśnie dna miednicy, liczby naturalnych porodów, aktywności fizycznej i stylu życia, aktywności seksualnej i obfitości miesiączki.
Przy obfitym krwawieniu kubeczek menstruacyjny to dobry wybór, bo gromadzi on o wiele więcej ilości krwi niż tampon i nie trzeba go tak często reaplikować jak inne środki higieniczne.
Jak zmierzyć wysokość szyjki macicy?
Wysokość szyjki macicy przekształca się podczas cyklu menstruacyjnego. Szyjka jest najwyższa podczas owulacji i najniższa podczas krwawienia. Wysokość zmienia się także w różnych porach dnia lub przy napięciu mięśni brzucha lub gdy kobieta jest podniecona.
Jak zmierzyć szyjkę macicy? Istnieje na to prosty i bezpieczny sposób. Wystarczy włożyć palec w wejście pochwy. Powinno się to odbywać w spokoju, z użyciem najdłuższego palca, czyli środkowego, w pierwszych trzech dniach okresu i dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Przed pomiarem warto dokładnie umyć okolice intymne i dłoń. Kucamy lub siadamy i zapamiętujemy odległość od wejścia pochwy aż do miejsca, gdzie czujemy szyjkę. Mierzymy długość palca od czubka do miejsca, gdzie zaczyna się wejście pochwy.
Pamiętaj, że wysokość szyjki macicy, to nie długość pochwy lub długość szyjki macicy. Na jej wysokość natrafimy przesuwając palcem po przedniej ścianie pochwy, czyli tej obok pęcherza moczowego. Szyjka macicy jest zlokalizowana na końcu pochwy, a w dotyku jest gładka, zaokrąglona i twarda. Może znajdować się w centrum lub po którejś ze stron. Jest delikatnie wystająca i można nią lekko poruszać.
Jeśli nie dosięgamy do szyjki, warto wybrać najdłuższy kubeczek. W przypadku gdy wysokość szyjki była mniejsza niż 3.5 cm to należy wybrać najkrótszy.
Jak dbać o higienę kubeczka menstruacyjnego?
Jak założyć i usunąć kubeczek menstruacyjny?
Przed założeniem kubeczka, należy go zdezynfekować i umyć ręce. Włóż kubeczek do garnka z wrzątkiem i pozostaw na 5 minut - pamiętaj, żeby kubeczek nie dotykał dna. Po wystygnięciu można przystąpić do aplikacji. Kucnij lub oprzyj nogę o wannę lub toaletę. Przed włożeniem kubeczka możemy złożyć go w:
- literę C - składamy kubeczek na pół tak, aby brzegi utworzyły kształt C,
- literę S - ściskamy krawędzie kubeczka tak, aby brzegi ułożyły się w kształt S
- punch down - jedną ścianę kubeczka wciskamy do jego środka i uzyskujemy kształt trójkąta.
Po aplikacji kubeczka możemy poobracać go parę razy, aby uniknąć problemu z brakiem właściwego przyczepienia się. Właściwie zaaplikowany kubeczek nie będzie się ruszał. Jednak w przypadku gdy tak się dzieje, można nim delikatnie pokręcić i poczekać, aż przyklei się do ścianek pochwy.
Aplikowanie kubeczka to czasochłonna czynność, która może nie wyjść za pierwszym razem, dlatego nie trzeba się tym przejmować.
Jeśli chcemy wyciągnąć kubeczek, wystarczy przyjąć podobną pozycję jak podczas aplikacji i zacząć zaciskać i rozluźniać mięśnie - spowoduje to przesunięcie się kubeczka bliżej wejścia pochwy. Złap za końcówkę kubeczka i ściśnij. Kubeczek zacznie się odczepiać od ścianek i będzie można łatwo go wyjąć. Opróżnij go i dokładnie umyj.
Porównanie popularnych modeli kubeczków menstruacyjnych
Kubeczek Perfect Cup - czy jest idealny?
Kubeczek Perfect Cup to środek higieniczny, który gwarantuje ochronę i komfort w trakcie okresu. Można korzystać z niego wiele razy, przez co jest przyjazny dla środowiska i nie ma potrzeby comiesięcznego ponoszenia kosztów na produkty do higieny intymnej.
Kubeczek Perfect Cup powstał z wysokiej jakości silikonu medycznego Silpuran. To sprawia, że kubeczek jest bezpieczny dla ciała i nie powoduje alergii, a także nie powoduje wysuszenia śluzówki pochwy. Można z niego korzystać przez około 12 godzin.
Często zadawane pytania dotyczące kubeczków menstruacyjnych
Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny dla dziewic?
Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do stosowania kubeczka menstruacyjnego przez dziewice. Kobiety, które jeszcze nigdy nie współżyły mogą korzystać z tego typu środka higienicznego.
Kubeczek menstruacyjny to również dobry wybór dla kobiet z wewnątrzmaciczną wkładką antykoncepcyjną. Nie jest to przeszkodą podczas użytkowania kubeczka. Ten produkt do higieny intymnej może być stosowany przez wszystkie kobiety w każdym wieku, o każdej budowie ciała i obfitości krwawienia.