Clitoris, czyli ta widoczna część łechtaczki zlokalizowana jest poniżej spojenia warg sromowych mniejszych, nad cewką moczową. Jej rozmiar różni się w zależności od kobiety i porównywany jest zwykle do ziarnka grochu. Żołędziem nazywamy czubek łechtaczki, czyli ten dwucentymetrowy trzon, który zakończony jest wierzchołkiem.
Clitoris pokryta jest miękkim napletkiem, który ją chroni. Może spod niego wystawać, lub chować się pod nim. Każda łechtaczka jest inna, różni się grubością, mięsistością, kolorem i kształtem. Łechtaczka niezauważalnie rośnie wraz z wiekiem kobiety, dzięki hormonom uwalnianym w okresie pokwitania.
Najpopularniejsze rodzaje łechtaczek
Wśród najpowszechniejszych typów clitoris możemy wyróżnić kształty:
- Barbie — wagina z małymi wargami sromowymi większymi i mniejszymi. Wargi sromowe większe dobrze okrywają wargi sromowe mniejsze, dzięki czemu nie wystają i są praktycznie niewidoczne, jak u lalek Barbie,
- bułeczki — clitoris charakteryzują się dużymi i mięsistymi wargami sromowymi większymi i małymi, praktycznie niewidocznymi wargami mniejszymi,
- motylka — łechtaczka z małymi wargami sromowymi większymi i dużymi wargami sromowymi mniejszymi, które wystają na zewnątrz,
- asymetryczny — clitoris z różnicami w wielkości warg sromowych,
- podkowy — łechtaczka z zewnętrznymi wargami sromowymi, które częściowo odsłaniają, jak i zakrywają wargi sromowe wewnętrzne.
Łechtaczki różnią się między sobą także kolorami. Są różowe, fioletowe i brązowe. Jednak kiedy zauważymy, że wargi sromowe są czerwone i obrzęknięte, może to świadczyć o stanie zapalnym lub podrażnieniu. Powodem może być źle dopasowana bielizna lub zbyt długa jazda na rowerze.
Kiedy łechtaczka jest za duża
W przypadku niektórych osób, za sprawą genetyki lub zmian hormonalnych pojawia się przerost łechtaczki, określany profesjonalnie klitoromegalią. Jest to zaburzenie budowy zewnętrznych części łechtaczki, dzięki czemu przypomina ona męskie prącie. Powoduje ból, otarcia i podrażnienia.
Najpowszechniejszą metodą leczenia tej dolegliwości jest klitoroplastyka, czyli leczenie chirurgiczne. Przy zaburzeniach hormonalnych niezwykle istotna jest także diagnostyka endokrynologiczna.
Zaakceptuj i pokochaj swoją łechtaczkę
Jeśli jednak nie istnieją medyczne uzasadnienia do takiego zabiegu, zamiast na siłę zmieniać wygląd natury, warto zaakceptować wygląd swojej clitoris. Ogromna ilość kobiet poddaje się waginoplastyce, a wycinanie tak wrażliwej części ciała tylko dlatego, że potencjalny partner mógłby mieć wątpliwości co do jej wyglądu, nie jest rozsądne. To ważna część erogenna kobiecego ciała i asymetria czy różnice w wielkości są zupełnie normalne. Tak jak w przypadku piersi często występuje asymetria, tak samo wargi sromowe mogą się różnić od siebie i nie ma w tym nic złego.