para trzymająca się za dłonie n69.pl

Lęk przed zaangażowaniem - jak sobie z nim radzić?

Michalina Grabowska
Ładowanie...

Lęk przed bliskością, czyli inaczej filofobia jest określeniem sytuacji, w której człowiek nie jest w stanie zaangażować się w żadną relację partnerską. Dotyczy osób, które odcinają się od relacji, kiedy zaczyna się ona robić poważna lub w ogóle nie rezygnują ze statusu singla, tłumacząc to sobie komfortem życia w pojedynkę.

Uporczywy lęk często jest nieuświadomiony i choć wiele ludzi chciałoby stworzyć satysfakcjonującą relację z drugim człowiekiem, nie jest w stanie przejść kolejnych etapów związku. Jest to problem, który dotyka kobiety równie często jak mężczyzn i może objawiać się nie tylko w sferze psychicznej.

Lęk przed zaangażowaniem potrafi wywołać przyspieszoną akcję serca, duszności czy nadmierną potliwość. 

para trzymająca się za ręce

Po czym poznać strach przed bliskością?

Jeśli jesteś osobą, która nigdy nie nawiązuje relacji pierwsza, unika kontaktu fizycznego, unika trudnych rozmów, u której próby wydobycia jakiejś deklaracji uczuć powodują panikę, a przebywanie w związku wywołuje sprzeczne uczucia — brak zaangażowania jest Ci dobrze znany.

Również jeśli u swojego partnera zauważysz niechęć do deklaracji, chęć zerwania przy pojawieniu się pierwszych problemów, wyszukiwanie na siłę powodów, dla których związek nie przetrwa i nieumiejętność mówienia o emocjach, może to świadczyć o strachu przed bliskością.

Jeśli Twój partner na co dzień jest opiekuńczy i troskliwy, a na wspomnienie o zaręczynach czy małżeństwie zaczynają odpychać partnera i stają się zamknięci w sobie — taka sytuacja też świadczy o obawach związanych z zaangażowaniem. 

Dlaczego boimy się bliskości?

Głównym powodem, dla którego dorośli nie potrafią stworzyć długotrwałej, głębokiej relacji są niepewności w relacjach z rodzicami w dzieciństwie. Często osoby cierpiące na nieumiejętność zaangażowania wywodzą się z rodzin dysfunkcyjnych, gdzie rodzice lub opiekunowie nie byli w stanie zapewnić poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa.

Problem jest powszechny wśród dorosłych dzieci alkoholików (DDA). Zaangażowanie w związku może nas przerażać również, kiedy w dzieciństwie mieliśmy do czynienia z nadopiekuńczością. Takim osobom bliska relacja może się kojarzyć z utratą kontroli nad swoim życiem. 

splecione ręce pary

Jak sobie radzić, kiedy boimy się zaangażować w relacje?

Taka sytuacja wymaga cierpliwości, szczególnie partnera osoby cierpiącej na taką przypadłość. Otwartość, szczere rozmowy, poświęcenie czasu na porozmawianie o naszych obawach, przeżyciach z dzieciństwa z pewnością pozytywnie wpłyną na jakość relacji.

Należy pamiętać, że to lęk przed bliskością wywołuje odpychanie i niechęć partnera, nie jest to robienie na złość. Taka osoba potrzebuje wsparcia, a nie utarczek z drugą połówką. Jeśli mimo prób nie widzimy poprawy i zbliżenia, warto porozmawiać ze specjalistą.

Psychoterapia pomoże ustalić przyczynę problemów i obiektywnie spojrzeć na aktualny związek. Osoby które mają problem z zaangażowaniem a mają wysokie libido, mają swoje potrzeby seksualne, mogą zaspokoić swoje potrzeby w domowym zaciszu domowym w samotności. Dla pań które lubią swoją seksualność najelpiej sprawdzą się masażery łechtaczki lub masażery do ciała wand, te drugie sprawdzą się świetnie również w parze.

Aktualne promocje

Więcej
Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.