Menopauza i andropauza — czy już nigdy więcej nie będę współżyć?

Michalina Grabowska

1 month ago

Proces starzenia przebiega inaczej u kobiet, niż u mężczyzn. Oboje przechodzą przekwitanie, jednak w przypadku kobiet, będzie objawiać się ono innymi dolegliwościami niż u mężczyzn. Kobiety w Polsce żyją średnio o osiem lat dłużej, jednak u mężczyzn mniej widać oznaki starzenia.

Skóra kobiet szybciej się starzeje, ponieważ zawiera mniej kolagenu i elastyny, mężczyźni mają o 25% grubszą skórę. 

To kobiety są narażone na większy ubytek masy mięśniowej po 75. roku życia oraz osteoporozę. 

para starszych ludzi w płaszczach przećwideszczowych śmiejących się na deszczu

Menopauza — wiek, w którym możemy się jej spodziewać

Dolegliwości wynikające z okresu przekwitania mogą pojawić się nawet dziesięć lat przed całkowitym ustąpieniem menstruacji.

W Polsce kobiety średnio wchodzą w menopauzę w wieku 51 lat, dlatego dolegliwości można zacząć odczuwać już po 40. roku życia, a w niektórych przypadkach nawet wcześniej. 

przekwitnięty kwiatek

Menopauza — objawy charakterystyczne dla przekwitania

Menopauzą nazywamy trwałe i naturalne ustanie cyklu miesiączkowego oraz owulacji. Zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia u kobiet wyczerpują się zapasy komórek jajowych, jajniki nie wytwarzają odpowiedniej ilości estrogenów do podtrzymania cykli miesiączkowych, odstępy między miesiączkami są coraz dłuższe, po czym menstruacja całkowicie ustępuje.

Wśród najpowszechniejszych dolegliwości dotykających kobiety w tym czasie wyróżnia się:

  • uderzenia gorąca, 
  • uczucie uderzenia krwi do głowy, 
  • zwiększoną potliwość, 
  • suchość pochwy, 
  • wahania nastrojów,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • nawracające infekcje intymne,
  • pogorszenie pamięci i trudności ze skupieniem. 

Wiele kobiet skarży się również na inne nietypowe objawy menopauzy, które mogą mieć swoje podłoże w zmianach hormonalnych takie jak obrzęki nóg, szumy w uszach czy bóle kręgosłupa.

Andropauza u mężczyzn 

Chociaż najczęściej używa się określenia andropauza, nie jest ono najtrafniejsze, ponieważ mężczyźni nie przechodzą zatrzymania funkcji hormonalnych, tylko ich zaburzenia.

Inne nazwy dla męskiego przekwitania to klimakterium lub andropenia.

Mężczyźni nie tracą możliwości reprodukcyjnych, ani zdolności seksualnych. Istnieją mężczyźni, którzy spłodzili dzieci po 90. roku życia. 

starszy mężczyzna w różowej bluzie z biała długa brodą

Objawy andropauzy

Najczęściej wymienianą przyczyną andropauzy jest spadek poziomu testosteronu, jednak to nie jedyny czynnik. Również spadek innych hormonów takich jak estradiol, melatonina, DHEA, hormon wzrostu, używki, otyłość, niezdrowa dieta, brak ruchu mogą wywołać oznaki uznawane za świadczące o andropauzie.

Będą to problemy z erekcją, obniżenie libido, spadek masy mięśniowej, przerzedzenie owłosienia, nadmierna potliwość. Istnieją także inne dolegliwości, które mężczyznom gwarantuje andropauza.

Objawy psychiczne będą dotyczyć pogorszenia pamięci, koncentracji i jakości snu, kłopoty z apetytem, zmiany nastrojów czy nawet apatię lub depresję. 

Czy przekwitanie odbiera pożądanie?

Sam proces menopauzy czy andropauzy nie ma bezpośredniego wpływu na funkcje seksualne. Jednak obniżony poziom hormonów może wpłynąć na stan zdrowia całego organizmu.

 Jeśli nie zadbamy o siebie odpowiednio, to oprócz mniejszego libido, będziemy mieć także problemy z osteoporozą i układem krążenia. Podczas menopauzy zmienia się również wygląd kobiet — wypadają lub siwieją im włosy, skóra wiotczeje, co może mieć wpływ na samoocenę i ochotę na seks.

W takich przypadkach pomocne mogą okazać się erotyczne wibratory, na początek te mniejsze i bardziej dyskretne, aby w domowym zaciszu móc uprawiać self love.

Panowie zaś mogą sięgać po produkty do przedłużenia stosunku które są bezpieczne dla zdrowia i wspomagają libido.

Nie ma powodów, dla których kobiety po 50. roku życia musiałaby zaprzestać współżycia z partnerem. Jest to naturalnie jak najbardziej możliwe i korzystne dla zdrowia.

 

 


Michalina Grabowska

Aktualne Promocje

Zobacz wszystkie »