Wprowadzenie do IX Śląskiej Konferencji Seksuologicznej
Czym jest konferencja seksuologiczna?
Śląska Konferencja Seksuologiczna to wydarzenie, które cieszy się ogromną popularnością. To okazja do dyskusji, nauki i odkrywania różnorodnych aspektów naszej intymności. Tegoroczna konferencja obejmowała 6 prelekcji i 2 panele dyskusyjne. Poruszana tematyka przełamywała tabu, walczyła z mitami i wyjaśniała niejasności.
Znaczenie IX Śląskiej Konferencji Seksuologicznej
Priorytetem Konferencji była edukacja, bo o seksualności można i należy rozmawiać otwarcie, nie bojąc się kontrowersyjnych tematów. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zaprosił wielu wspaniałych specjalistów z zakresu seksuologii, psychologii czy edukacji seksualnej, by przez jeden dzień spojrzeć na tematy seksualności człowieka z zupełnie innej perspektywy.
Główne tematy poruszone podczas konferencji
Czy rozmiar ma znaczenie?
Konferencja została rozpoczęta prelekcją dr hab n. med. Macieja Sochy na temat długości penisa, a poziomu satysfakcji seksualnej partnerki. Choć treść może wydawać się dosyć kontrowersyjna, dr Maciej Socha znany w sieci jako @nagi_doktor poradził sobie wyśmienicie! Drodzy Państwo, jeśli szukacie odpowiedzi czy penis ma być duży, czy mały to… powiem, że to zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb!
Co ciekawe wyniki badań wskazują, że nawet jeśli partnerka nie jest zadowolona z długości penisa partnera, to nie jest za tym, aby zmieniać ten stan. Najczęstszą obawą są konsekwencje, które mogą wyniknąć z operacji powiększania penisa.
Jak wygląda terapia par jednopłciowych
Kolejna prelekcja została wygłoszona przez mgr Michała Sawickiego - psychologa, seksuologa, terapeutę par, promotora zdrowia seksualnego, trenera. Wspólnie z widownią rozmawialiśmy o terapii par jednopłciowych. Jak można zdefiniować pary jednopłciowe? Z jakimi problemami mogą się takie pary mierzyć? Michał nie zapomniał poruszyć bardzo ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo w seksie. Już niedługo wyda on swoją książkę “Seks bez presji”. Premiery można spodziewać się jeszcze w tym tygodniu!
Panele dyskusyjne na konferencji
Pomiędzy wystąpieniami solo mogliśmy uczestniczyć również w dwóch panelach dyskusyjnych. Jeden z nich dotyczył psychologicznych i zdrowotnych aspektów konsensualnej niemonogamii. Uczestniczkami były: Swingolożka, dr Paulina Banaszkiewicz i mgr Adam Mazurkiewicz.
Drugi panel był o dominującym pięknie. Kiro Queen i mgr Aleksandra Żyłkowska-Wójcik rozważały wspólnie nad dominacją w sferze seksualnej.
Edukacja seksualna dla osób z dysfunkcjami wzroku
Po przerwie kawowej swoje wystąpienie miał Mikołaj Jabłoński - samorzecznik i działacz na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku, edukator seksualny, autor podcastu Beza Wstydu. To, co najbardziej zapadło mi w pamięć to brak dostępności edukacji seksualnej dla osób niewidomych i słabowidzących. Wspomniał historię znajomego, który w ośrodku poprosił swoją koleżankę czy może dotknąć jej piersi, bo nie miał wcześniej z tym styczności.
Miałam nawet okazję wcielić się w rolę osoby niewidomej, a Mikołaj pokazywał na moim przykładzie jak, możemy pomóc osobie z niepełnosprawnością np. przejść przez jezdnię.
Kompulsywne zachowania seksualne - co to?
Mgr Agata Stola - psychoterapeutka, specjalistka terapii seksuologicznej i uzależnień wygłosiła prelekcję na temat kompulsywnych zachowań seksualnych. To, co dla mnie jako psychologa ważne to psychologiczne aspekty świadczące o hiperseksualności. Czym jest? Jak można ją rozpoznać, a w konsekwencji jak leczyć?
Jak mówić o seksie?
Na pewno wiele emocji wzbudziło wystąpienie Agnieszki Szuścik-Zięby. Jest autorką książki „GinekoLOGICZNIE”, ekspertką fundacji SEXEDPL i szkoleniowczynią fundacji Rak’n’Roll. Prezentacja dotyczyła świadomego słownika seksualności, czyli tego jak mówić i nie mówić o seksie, ciele i fizjologii. Wydaje nam się, że nasz język w określeniu seksualności jest ubogi. Aga pokazuje, że to nie prawda. To, co mogliśmy zauważyć to, jak pewne słowa zmieniły swoje znaczenie na przestrzeni lat, skąd pochodzą i jaki był ich pierwotny sens.
Czym jest chemsex?
Obecnie ważny, chociaż jeszcze do końca niespopularyzowany temat przedstawiła mgr Karolina Mrochem - specjalistka chemii sądowej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, członkini Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii oraz Polskiego Towarzystwa Toksykologów. Pani Karolina poruszyła tematy związane z tzw. Chemsexem.
Co to takiego? - Chemsex to termin odnoszący się do używania substancji psychoaktywnych przed lub w trakcie seksualnych interakcji, aby zintensyfikować doznania seksualne, wydłużyć czas trwania stosunku lub zmniejszyć zahamowania. Najczęściej stosowane substancje to m.in. metamfetamina, GHB/GBL oraz mefedron. Praktyka ta wiąże się z różnym ryzykiem zdrowotnym i społecznym, w tym zwiększonym ryzykiem zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową i problemami psychicznymi.
Jest to wciąż rozwijająca się ścieżka nauki, która tak naprawdę zmienia się z dnia na dzień. Pani Karolina spotyka się z sytuacjami zanieczyszczeń substancji psychoaktywnych i ich różnymi kombinacjami. To, co smutne, a jednocześnie fascynujące to, jak dynamicznie zmieniają się środki przyjmowane w celu lepszego haju podczas seksu.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?
Na uwagę zasługuje również krótka rozmowa z prof. dr hab. n. med Krzysztof Nowosielskim na co dzień zajmującym się ginekologią i położnictwem, z naciskiem na ginekologię onkologiczną. Jest także specjalistą seksuologii. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że AI spotykamy nie tylko w branżach związanych z biznesem, ale także uwidacznia się ono w medycynie. Pytanie brzmi: czy AI zastąpi lekarza? Raczej nie. Indywidualne podejście do pacjenta to nadal bardzo kluczowa kwestia w tej branży.
Nasz bezpośredni udział w konferencji
Jakie wykłady prezentowaliśmy?
Na zakończenie konferencji miałam możliwość wygłosić swoją prelekcję dotyczącą tematu czy każdy powinien mieć zabawkę erotyczną w sypialni i co na ten temat mówi nauka. To, co chciałam przekazać to zupełnie inne spojrzenie na gadżet erotyczny.
Czy każdy powinien mieć zabawkę erotyczną?
Posiadanie zabawek erotycznych w sypialni jest kwestią osobistego wyboru i zainteresowań. Nauka wskazuje, że mogą one przynieść różne korzyści. Udowodniono, że zabawki erotyczne mogą poprawić życie seksualne poprzez zwiększenie przyjemności, eksperymentowanie i lepszą komunikację między partnerami.
Mogą też pomóc w osiągnięciu większej satysfakcji seksualnej oraz w lepszym poznaniu własnego ciała. Ponadto, są one czasem rekomendowane przez terapeutów seksualnych w celu rozwiązania specyficznych problemów, takich jak trudności z osiągnięciem orgazmu.
Jednakże nie każdy może czuć potrzebę lub komfort z posiadaniem i używaniem zabawek erotycznych, a decyzja o ich stosowaniu powinna być podejmowana indywidualnie, z uwzględnieniem osobistych preferencji i wartości.
Darmowe badania profilaktyczne na Konferencji Seksuologicznej
Niewątpliwą wisienką na torcie były darmowe badania profilaktyczne: USG piersi, USG jąder oraz badania na HIV, kiłę oraz HCV.
Bardzo cieszę się, że mogłam być częścią tego wydarzenia. Poznałam wiele wspaniałych osób, przeprowadziłam godziny rozmów, podczas których mogliśmy wymienić się swoimi doświadczeniami. Takie spotkania niezwykle poszerzają nasze horyzonty w kwestii ludzkiej seksualności. Mam nadzieję, że uda nam się spotkać także za rok!