Prezerwatywy są najchętniej wybieraną metodą antykoncepcji ze względu na wiele zalet. Są łatwo dostępne i w przystępnej cenie, lecz jednocześnie są podatne na uszkodzenia.
W jaki sposób można zepsuć prezerwatywę?
Najczęstszą przyczyną pękania prezerwatyw jest korzystanie z nich po upłynięciu terminu ważności. Dlatego tak istotna jest kontrola daty zdatności do użycia, ponieważ nawet w aptekach może się zdarzyć, że kupimy przeterminowane opakowanie. Innym powodem uszkodzeń jest złe przechowywanie prezerwatyw.
Innymi czynnikami mogącymi wpłynąć na pęknięcie jest nakładanie prezerwatywy na penisa w niepełnym wzwodzie, zbyt sucha pochwa, nakładanie prezerwatywy długimi paznokciami lub w towarzystwie biżuterii na dłoniach, nieodpowiedni lubrykant, który wchodzi w interakcję z materiałem prezerwatywy dlatego tak ważne jest aby zadbać o dobre nawilżenie i odpowiedni lubrykant.
Pęknięta prezerwatywa podczas stosunku - po czym poznać?
Czy można zauważyć podczas stosunku, że prezerwatywa pękła przed wytryskiem? Wszystko zależy od indywidualnych odczuć. Zazwyczaj zmienia się intensywność doznań i różnica jest odczuwalna. Mężczyzna czuje, że penis dotyka ścian pochwy lub odbytu, natomiast u kobiet pojawiają się większe doznania, nieograniczone barierą np. lateksową. Ciągłość prezerwatywy łatwiej zweryfikować po seksie, lecz jeśli czujecie, że coś jest nie tak, warto zrobić sobie przerwę i sprawdzić od razu.
Pęknięta prezerwatywa - co robić?
Najważniejsze podczas pęknięcia prezerwatywy jest natychmiastowe zaprzestanie stosunku. Rekomendowane jest oddanie moczu, dzięki czemu można pozbyć się pozostałości ewentualnego nasienia partnera, które można pozostawać w okolicach cewki moczowej. Nie wolno przemywać ani irygować wnętrza pochwy za pomocą substancji dezynfekujących. Mogą doprowadzić do przeniknięcia bakterii chorobotwórczych znacznie głębiej, co wpływa na większe ryzyko chorób wenerycznych i ciąży. Dodatkowo zaburzają także naturalną florę bakteryjną pochwy.