Znana pigułka gwałtu to substancja niebezpieczna, która w znacznym stopniu wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz świadomość. Jest ona nielegalna, a jej posiadanie jest karalne w większości krajów. Jak dokładnie działa pigułka gwałtu oraz jak się przed nią chronić? Warto poznać najważniejsze informacje o tym zagrożeniu.
Zrozumienie pigułki gwałtu
O pigułce gwałtu słyszał chyba każdy. Jest to potoczna nazwa używana, jako określenie wielu substancji chemicznych o działaniu obezwładniającym i ograniczającym świadomość i pamięć. Zazwyczaj sprawcy sięgają po niedozwolone substancje po to, aby wykorzystać seksualnie swoją ofiarę, stąd też nazwa pigułka gwałtu.
Czym jest GHB i jak działa?
GHB, czyli gamma-hydroksymaślan to kwas będący związkiem chemicznym zawartym w pigułce gwałtu. Może mieć różną postać zarówno tabletki, proszku, jak i płynu. Co więcej, łatwo rozpuszcza się w wodzie, nie ma żadnego zapachu, ani też smaku. Wszystko to sprawia, że GHB jest niewyczuwalne po podaniu w napojach.
Kwas GHB bardzo szybko działa. Już w kilka minut po spożyciu przenika przez barierę krew - mózg i wpływa na funkcjonowanie organizmu. Wywołuje między innymi zaburzenia równowagi, utratę przytomności, odbiera zdolność do podejmowania jakichkolwiek decyzji, co sprawia, że ofiara jest zupełnie bezbronna i nieświadoma.
Co więcej, mogą pojawić się zawroty głowy i problemy z widzeniem, a także mdłości. Pigułka gwałtu wywołuje także amnezje, przez co ofiara nie pamięta, co się wydarzyło. Ponadto jest to substancja, która bardzo szybko się rozkłada i metabolizuje w organizmie, co utrudnia jej wykrycie.
Konieczne jest pobranie próbki moczu lub osocza do kilkunastu godzin od spożycia, aby móc potwierdzić jej obecność.
Rola GBL jako prekursora GHB
GBL to substancja chemiczna, która była wykorzystywana jeszcze przed GHB. Została pierwotnie stworzona jako płyn do czyszczenia felg. Jednak okazało się, że spożywana w małych ilościach daje takie same efekty, jak spożycie alkoholu.
GBL i GHB mają bardzo podobne działanie. Największa różnica jest taka, że GBL posiada chemiczny i dość wyraźny zapach i w większości przypadków występuje w formie płynnej.
Flunitrazepam i jego zastosowanie
Wśród innych substancji o silnym działaniu na organizm, jest flunitrazepam. Jest to lek, ale też substancja nadużywana w przestępstwach seksualnych. Wszystko ze względu na swoje właściwości.
Flunitrazepam ma działanie nasenne, przeciwlękowe i zmniejszające napięcie mięśni. Ponadto wywołuje amnezję oraz spowolnienie psychoruchowe. Lek ma postać tabletki i po spożyciu wywołuje długi sen. Wykorzystywany jest w psychiatrii, leczeniu bezsenności, czy w czasie znieczulenia pacjenta do operacji.
Niestety substancja wykorzystywana jest także jako alternatywa dla pigułki gwałtu. W połączeniu z alkoholem wywołuje amnezję, która trwa kilka godzin.
Z tego powodu podjęto kroki, aby ograniczyć wykorzystywanie flunitrazepamu do czynów niemoralnych. Obecnie jest to lek trudno dostępny, nisko rozpuszczalny w płynach, a także po wrzuceniu do napoju zmienia jego barwę na niebieski, co ułatwia rozpoznanie obecności niepożądanej substancji w drinku.
Ketamina - zastosowanie i efekty
Kolejną substancją mocno oddziałującą na ludzki organizm jest ketamina. Posiada właściwości uspokajające, uśmierza ból, ale też znieczula i wywołuje utratę przytomności. Wykazuje także działanie halucynogenne.
Wykorzystywana jest między innymi do wykonania znieczulenia ogólnego w czasie operacji i zabiegów chirurgicznych oraz w celu wywołania krótkiej sedacji w przypadku pacjentów niewspółpracujących lub z bolesnymi złamaniami i zwichnięciami. Dodatkowo substancja stosowana jest jako lek w zwalczaniu depresji.
Zastosowań ketaminy w medycynie jest znacznie więcej, jednak jest to substancja bardzo silnie działająca i konieczna jest duża ostrożność w jej dawkowaniu i przyjmowaniu.
Substancje psychoaktywne w pigułkach gwałtu
W pigułkach gwałtu znajduje się wiele różnych substancji w zmiennych proporcjach. Każda pigułka może mieć nieco inny skład wywołujący pożądane przez przestępcę reakcje organizmu u osoby, która ją spożyje. Do popularnych substancji psychoaktywnych zalicza się benzodiazepiny, opioidy, BGL, ecstasy, alkohol, czy amfetaminę.
Benzodiazepiny i ich wpływ na organizm
Najczęściej w pigułkach gwałtu znajdują się substancje będące pochodnymi benzodiazepiny takie, jak przykładowo diazepam i klonazepam. Oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, doprowadzając do spadku pobudliwości neuronów i zahamowania przewodzenia impulsów.
Efektem tego jest działanie uspakajające, senność i uczucie relaksu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że różne leki z grupy benzodiazepin mają określony czas działania. Przykładowo jedne działają do 6 godzin, podczas gdy inne oddziałują na organizm nawet do 24 godzin.
Benzodiazepiny wykorzystywane są przede wszystkim w przypadku krótkotrwałego leczenia bezsenności, przed operacjami lub też po, w celu uspokojenia pacjentów oraz w leczeniu stanów lękowych. Niestety właściwości tych substancji wykorzystywane są także w pigułkach gwałtu.
Wykrywanie i zapobieganie
Pigułki gwałtu i substancje odurzające podawane są zazwyczaj bez zgody osoby ją spożywające poprzez dodanie do drinka lub innego napoju. Taki proceder ma miejsce w klubach, dyskotekach, czy też pubach. Jak więc wykryć, czy w drinku znajduje się jakaś dodatkowa substancja oraz jak zapobiegać nieświadomemu jej spożyciu?
Testy na obecność GHB - jak działają?
GHB jest substancją, którą ciężko jest dostrzec w napoju. Ze względu na to, że jest bezwonna i bezbarwna najczęściej wybierana jest przez przestępców. Stworzono testy, którymi można sprawdzić, czy w drinku nie znajdują się niepożądane substancje.
Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie są one w 100% skuteczne, ponieważ wykrywają tylko określone związki chemiczne, jak GHB, ketaminę i flunitrazepam. Aby sprawdzić obecność GHB w organizmie, najskuteczniejszą metodą jest pobranie i zbadanie próbki moczu lub krwi. Jednak musi to nastąpić jak najszybciej od momentu spożycia substancji, ponieważ pigułka gwałtu szybko się metabolizuje w organizmie.
Drinktestery - narzędzia do ochrony
Dostępne są także drinktestery, które mają wykazać, czy w drinku znajduje się jakaś podejrzana substancja. Jeżeli tak jest, to kolor napoju ulegnie zmianie, co będzie sygnałem, że w znajduje się w nim coś więcej poza alkoholem, czy sokiem.
Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze drinktestery podobnie jak testy na obecność GHB są tak skuteczne, ponieważ skład i różnorodność substancji odurzających w podawanych pigułkach są bardzo odmienne.
Jak zapobiec odurzeniu pigułką gwałtu?
Podanie pigułki gwałtu jest bardzo proste. Z tego też powodu warto w czasie imprez w miejscach takich jak kluby, dyskoteki, czy wśród nieznajomych osób stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Rozpoznawanie objawów odurzenia
Pierwszym z sygnałów, który może świadczyć o tym, że w wypitym napoju była pigułka gwałtu, jest uczucie nadmiernego upojenia alkoholowego nieadekwatnego do ilości spożytego alkoholu.
Prosty przykład to złe samopoczucie już po wypiciu pierwszego drinka, czy też jednego piwa. Mogą wtedy pojawić się zawroty głowy, mdłości, silne uczucie senności, czy też dezorientacja.
Co zrobić, gdy podejrzewasz odurzenie?
Jeżeli pojawiły się niepokojące objawy, to koniecznie należy poprosić o pomoc. Warto zgłosić swoje obawy znajomym, czy obsłudze lokalu. W żadnym wypadku nie należy się oddalać w odludne miejsce. Warto także szybko wykonać telefon na 112 poinformować o objawach i podać miejsce pobytu.
Można także zadzwonić do bliskiej i zaufanej osoby jeżeli nie ma jej obok. Jeżeli świadomość nie została jeszcze ograniczona, należy przyjąć pozycję bezpieczną, usiąść na podłodze, czy też położyć się na niej, aby w przypadku utraty przytomności zapobiec uderzeniu w głowę i poważnym obrażeniom.
Aby zapobiegać odurzeniu, należy przede wszystkim pilnować spożywanych napojów. Nie powinno się zostawiać ich bez nadzoru na stoliku, czy barze. Ponadto jeżeli nie widzieliście jak drink, który ktoś Wam przyniósł, został przygotowany, to lepiej go nie pić, szczególnie jeżeli jest on od osoby dopiero co poznanej.
Wsparcie i pomoc dla ofiar
Ważne jest także, aby w przypadkach gdy zauważycie podejrzaną sytuację lub ktoś poprosi o pomoc, nie ignorować tego. Swoim zainteresowaniem możecie ochronić ofiarę przed gwałtem i traumą na całe życie.
Jak pomóc osobie, która padła ofiarą pigułki gwałtu?
Jeżeli podejrzewacie, że ktoś został odurzony pigułką gwałtu lub wprost zostaliście poproszeni o pomoc w takiej sytuacji, to w pierwszej kolejności zadbajcie o swoje bezpieczeństwo. Należy poinformować obsługę lokalu o sytuacji, a ofiarę ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej.
Niezwłocznie należy zadzwonić pod 112. Pamiętajcie, aby osoby odurzonej nie wyprowadzać na zewnątrz w odosobnione miejsce i do czasu przyjazdu pomocy z nią pozostać. Możecie także zabezpieczyć drink lub napój, jeżeli widzieliście, jak ktoś dodawał do niego jakieś substancje.
Organizacje wspierające ofiary
Niestety zdarza się tak, że ofiary gwałtów po ustąpieniu działania substancji odurzających budzą się po kilku godzinach w zupełnie innym miejscu, jak przykładowo park w pobliżu miejsca zabawy.
Takim osobom też warto pomóc, zachęcić, aby od razu udały się na policję oraz poddały się badaniom potwierdzającym obecność GHB, czy innych niedozwolonych substancji.
Dodatkowo ofiary wykorzystania seksualnego mogą szukać pomocy i wsparcia po trudnych przeżyciach w licznych fundacjach i organizacjach. Rozmowy i spotkania z profesjonalnymi terapeutami pozwolą przepracować traumę i wrócić do normalnego funkcjonowania mimo trudnych przeżyć.
Brak podjęcia jakichkolwiek działań w przypadku bycia ofiarą wykorzystania seksualnego może doprowadzić do depresji, zaburzeń, a także uniemożliwić stworzenie szczęśliwego związku i czerpania przyjemność z aktywności seksualnej i bliskości drugiej osoby.
Warto szukać pomocy w organizacjach i grupach wsparcia. Z łatwością odnajdziecie je w internecie. Można zdecydować się na kontakt telefoniczny, mailowy, czy też udać się osobiście i poprosić o pomoc.
Pigułka gwałtu jest niestety jedną z popularnych substancji na całym świecie, która ułatwia przestępcom wykorzystanie seksualne. Łatwo ją podać, szybko się rozpuszcza i jest niewyczuwalna w napojach.
Dlatego też jej zauważenie w drinku jest praktycznie niemożliwe. Co więcej, GHB i inne substancje odurzające wykorzystywane są nie tylko w celu przestępstw seksualnych, ale też innych, jak chociażby kradzieże, czy zdobycie poufnych informacji.