Po jakim czasie można spodziewać się efektów, ćwicząc mięśnie Kegla?

Paweł Wdowiak
Ładowanie...

Mięśnie Kegla, inaczej mięśnie dna miednicy lub mięsień PC spełniają bardzo ważną funkcję w organizmie, zabezpieczając narządy jamy brzusznej, narządy rozrodcze i narządy układu wydalniczego. Mięśnie te otaczają i chronią pochwę, cewkę moczową oraz odbytnicę. Mięsień PC to mięsień łonowo-guziczny, mięśnie pochwy, odbytu oraz część mięśnia dźwigacza odbytu. Silne mięśnie Kegla zapobiegają nietrzymaniu moczu oraz wpływają pozytywnie na jakość życia seksualnego. 

Mięśnie Kegla — gdzie je znajdziemy?

Mięśni dna miednicy nie widać, ale z łatwością można je poczuć. To te mięśnie, które działają w sytuacji kiedy chcemy przerwać strumień oddawanego moczu. Spinamy i zaciskamy wtedy zwieracze odbytu, cewki moczowej i w przypadku kobiet pochwy. 

Zalety treningu mięśni dna miednicy u kobiet

Silne mięśnie Kegla w przypadku kobiet są nieocenioną pomocą podczas porodu. Ułatwiają poród naturalny, zmniejszają prawdopodobieństwo pęknięcia lub nacięcia krocza i skracają czas potrzebny do powrotu do pełnej sprawności po urodzeniu. Zapobiegają problemom z nietrzymaniem moczu, również wysiłkowemu. To również świetna profilaktyka przeciw hemoroidom. Ponadto, podnoszą intensywność doznań seksualnych i ułatwiają osiągnięcie orgazmu. Piętnastominutowy trening po trzy razy dziennie rekomendowany jest wszystkim kobietom, jednak szczególnie zyskają na nim kobiety po kilku porodach, po operacjach ginekologicznych i urologicznych, w starszym wieku, z nadwagą i otyłością. 

Mięśnie Kegla u mężczyzn — korzyści z ćwiczeń

W przypadku mężczyzn silne mięśnie Kegla zapobiegają nietrzymaniu moczu, co jest częstym efektem operacji prostaty i problemem osób starszych. Poprawiają jakość i wydłużają erekcję, intensyfikują doznania seksualne, zwiększają siłę wytrysku i pozwalają go kontrolować. Trening będzie świetnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z zaparciami i nietrzymaniem stolca.  

Jak wyglądają ćwiczenia mięśni Kegla?

Należy pamiętać, że aby można było odczuć efekty płynące z ćwiczeń, trzeba wykonywać je regularnie. Nie jest to męczący trening i można wykonywać go w każdej pozycji, bez względu na to, czy stoisz, siedzisz czy leżysz, najlepiej trzy razy dziennie. Przed ćwiczeniami należy opróżnić pęcherz i pamiętać o kontroli oddechu. Przy zachowaniu systematyczności możemy zobaczyć efekty już w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy. 

Aby ćwiczyć mięśnie Kegla, najlepiej stanąć w lekkim rozkroku lub położyć na plecach i się rozluźnić. Następnie należy napiąć mięsień PC i utrzymać go w stanie napięcia przez pięć sekund. Kolejne pięć sekund to czas na odpoczynek. Postępuj w ten sposób przez dziesięć powtórzeń, a w każdym kolejnym tygodniu dokładaj jedną serię. Istotne jest, aby pracę wykonywały właśnie mięśnie dna miednicy, a nie inne partie, dlatego należy skupić się na nie angażowaniu mięśni brzucha i pośladków. 

Sprzęt sportowy do ćwiczeń mięśni Kegla

Kolejnym sposobem na trening mięśni dna miednicy są kulki gejszy, czyli ciężarki dopochwowe dla kobiet i kulki analne dla mężczyzn. Umieszczenie ich w pochwie lub odbycie powoduje mimowolne zaciskanie się mięśni, a aktywność fizyczna w ich towarzystwie wzmacnia efekt ich działania. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z czasem i częstotliwością takich treningów.

 

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.