Polska jako najbardziej homofobiczne państwo w Unii Europejskiej

Polska jako najbardziej homofobiczne państwo w Unii Europejskiej

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Polska po raz kolejny uzyskała tytuł najbardziej homofobicznego państwa Unii Europejskiej. Potwierdził to ranking Rainbow Map przygotowywany od kilkunastu lat przez ILGA-Europe, stowarzyszenie, które zrzesza organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+. 

Tęczowego raportu możemy spodziewać się co roku w okolicach 17 maja, czyli Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii.

ranking polska homofobia

Polska - homofobicznym krajem w Unii Europejskiej

Polska zajęła ostatnie miejsce - wyniki rankingu ILGA Europe

Ranking ,,Rainbow Map” obejmuje 49 krajów i jest analizowany przez organizacje działające na  rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie. Kampania Przeciw Homofobii (KPH) i Fundacja Trans-Fuzja to dwie polskie organizacje, które brały udział w analizie tegorocznego raportu. 

Warto zaznaczyć, że ranking opiera się na ocenie krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa. Nie bierze on pod uwagę postaw społeczeństwa i panującego w kraju poziomu akceptacji wobec osób LGBT+. Dotyczy on takich kategorii jak: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, uzgodnienie płci i integralność cielesna, integralność cielesna osób interpłciowych, wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji) i prawo do azylu.

ranking tęczowa mapa

Polska po raz kolejny uplasowała się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, osiągając 18%. Nieco wyżej przed nami znalazła się Rumunia (19%) i Bułgaria (23%).

Tęczowy ranking ILGA Europe - Polska ma powód do wstydu

Polska znalazła się na 42 miejscu na 49 możliwych, lokując się w pobliżu takich państw m.in. jak Białoruś (11 proc.), Azerbejdżan (2 proc.) i Rosja (2 proc.), czyli państwa gdzie na porządku dziennym dochodzi do łamania praw człowieka. W trzech kategoriach (rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, integralność cielesna osób interpłciowych) Polsce przyznano 0 punktów. Polska jako kraj demokratyczny wchodzący w skład Unii Europejskiej powinien znajdować się bliżej państw, dla których prawa człowieka, w tym prawa mniejszości, mają znaczenie. 

- Polska, po raz kolejny, znalazła się na ostatnim miejscu wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej. Znamiennym jest brak jakichkolwiek przyznanych punktów w kategorii „rodzina” i „przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści”. Oznacza to brak jakiejkolwiek ochrony tęczowych rodzin oraz osób, które doświadczają nienawiści fizycznej i psychicznej we własnych domach i przestrzeni publicznej. - tłumaczy Julia Kata z Fundacji Trans-Fuzja.

tęczowa mapa

Prawa wobec osób LGBT+ w Polsce

Niechlubny wynik Polski w tęczowym rankingu ILGA-Europe to wynik m.in. braku ochrony dla społeczności LGBT oraz osób doświadczających nienawiści fizycznej i psychicznej.

- W całej Europie osoby LGBT są celem mowy nienawiści i przemocy, a prawa człowieka są stale naruszane. Mimo to nadal widzimy, że zbyt wiele krajów w całym regionie zwleka z dalszymi działaniami w zakresie ochrony prawnej i nie odnawia swoich zobowiązań w ramach krajowych strategii i planów działania. Ten brak działań jest niebezpieczny, ponieważ bez odpowiedniego ustawodawstwa chroniącego mniejszości, w tym osoby LGBTI, nowo wybranym rządom zbyt łatwo będzie szybko podważyć prawa człowieka i demokrację -  podkreśla Katrin Hugendubel, dyrektorka ds. rzecznictwa w ILGA-Europe

tęczowy ranking polska na ostatnim miejscu

W polskim prawie widnieje zakaz przestępstw z nienawiści, w tym o podłożu dyskryminacyjnym wycelowanym w grupy etniczne, narodowościowe i wyznaniowe. Jednak nie są nim objęte pozostałe grupy. Powodem jest brak objęcia cech takich jak niepełnosprawność, tożsamość płciowa czy orientacja seksualna odpowiednimi przesłankami przy tzw. przestępstwach z nienawiści i mowie nienawiści.

Porównanie sytuacji Polski z innymi krajami Unii Europejskiej

Pierwsze miejsce rankingu - jakie kraje są najbardziej przyjazne dla osób LGBT+

Na pierwszym miejscu w rankingu ponownie zasiada Malta (88%), na drugim Islandia (83%) i na trzecim Belgia (78%). Pozytywne zmiany w porównaniu z zeszłym rokiem zanotowały Niemcy, Estonia, Liechtenstein i Grecja.

Prawa człowieka osób LGBT+ w innych krajach Unii Europejskiej

Duże skoki punktowe w krajach takich jak Niemcy, Estonia, Liechtenstein i Grecja to efekt wprowadzenia przez te państwa kluczowych zmian w prawie. Niemcy zakazały przestępstw z nienawiści ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i cechy płciowe. Estonia i Grecja ustanowiły równość małżeńską i umożliwiły parom jednopłciowym adopcję dzieci, Grecja dodatkowo wzmocniła przepisy antydyskryminacyjne, dla lepszej ochrony osób LGBT+, a Liechtenstein zezwolił na adopcję dzieci przez pary homoseksualne.

tęczowy ranking

Zdaniem Kampanii Przeciw Homofobii modyfikacje prawne wprowadzone przez wyżej wymienione kraje to dobry przykład dla Polski. 

- Ostatnie badania opinii publicznej pokazują, że polskie społeczeństwo jest gotowe na wprowadzenie korzystnych dla społeczności LGBT+ zmian. Ochrona przed przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści, związki partnerskie wraz z zabezpieczeniem sytuacji prawnej dzieci wychowujących się w tęczowych rodzinach, to tylko niektóre z obszarów wymagających zmian prawnych, tak, żeby Polska była domem bezpiecznym dla wszystkich - uwypukla Annamaria Linczowska z KPH.

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
BLACK WEEK-DORCEL
BLACK WEEK-DORCEL
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-SVAKOM
6 URODZINY N69-SVAKOM
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PJUR
6 URODZINY N69-PJUR
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PLAYBOY
6 URODZINY N69-PLAYBOY
Trwa do odwołania
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024
MASKA OBSESSIVE GRATIS
MASKA OBSESSIVE GRATIS
Trwa do wyczerpania zapasów