Priapizm - przyczyny, objawy i leczenie

Priapizm - przyczyny, objawy i leczenie

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Priapizm jest schorzeniem, które dotyka mężczyzn w różnym wieku. Dotyczy ono penisa, a dokładnie mówiąc długotrwałego i bolesnego wzwodu, który nie jest uzależniony od pobudzenia seksualnego. Priapizm nie zdarza się zbyt często, jednak gdy się pojawi stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też warto wiedzieć, czym jest powodowany oraz jak go leczyć.

Czym jest priapizm?

Priapizm może być dość wstydliwą przypadłością dla mężczyzn. Jednak długotrwały wzwód w żadnym wypadku nie powinien być lekceważony, szczególnie jeżeli towarzyszy mu dyskomfort i nie jest wywołany na skutek bodźców seksualnych i podniecenia.

priapizm co to

Definicja i klasyfikacja priapizmu

Schorzenie o nazwie priapizm definiowane jest jako stan patologiczny w organizmie mężczyzny, w czasie którego ciała jamiste prącia wypełniają się krwią, powodując powiększenie i twardość, podczas gdy ciało gąbczaste, czyli żołądź, jest wiotkie.

O priapizmie mówimy zatem w sytuacji, gdy wzwód utrzymuje się ponad 4 godziny i nie jest wywołany podnieceniem seksualnym. W takim wypadku niezbędna będzie pomoc specjalisty. 

Mechanizm wzwodu prącia a priapizm

Penis zbudowany jest z dwóch podłużnych ciał jamistych, które ułożone są równolegle do prącia oraz jednego ciała gąbczastego umiejscowionego w obrębie żołędzi.

priapizm co to objawy leczenie

Na skutek podniecenia seksualnego oraz bodźców zewnętrznych, do ciał jamistych i gąbczastych napływa krew, powodując że prącie staje się większe oraz sztywniejsze, czyli osiąga wzwód. Natomiast po satysfakcjonującym stosunku lub ustąpieniu bodźca seksualnego krew odpływa, a członek staje się wiotki.

W przypadku priapizmu napływ krwi następuje tylko do ciał jamistych. Ciało gąbczaste pozostaje wiotkie. Taki stan rzeczy powoduje ból i dyskomfort i nie jest związany z odczuwaną przyjemnością seksualną.

Rodzaje priapizmu - niskoprzepływowy, wysokoprzepływowy i idiopatyczny

Wyróżnia się kilka rodzajów priapizmu, które różnią się od siebie w zależności od przyczyny, jaka go wywołuje. Najczęściej diagnozowany jest priapizm niskoprzepływowy. Polega na utrudnionym odpływie krwi z członka, co powoduje utrzymanie wzwodu, mimo że bodziec seksualny już minął.

priapizm co to objawy leczenie

Kolejny rodzaj priapizmu, to wysokoprzepływowy. Jest on spotykany dużo rzadziej i pojawia się na skutek uszkodzeń tętnicy głębokiej prącia lub jej gałęzi, zazwyczaj na skutek urazu mechanicznego. Ostatnim rodzajem priapizmu jest ten idiopatyczny. W przypadku jego wystąpienia nie jest znana przyczyna powodująca bolesne wzwody.

Przyczyny priapizmu

Czynniki, które wywołują problem z długotrwałą i bolesną erekcją, są bardzo złożone i różnorodne. Dlatego warto poznać te, które najczęściej powodują problematyczne schorzenie, jakim jest priapizm.

Niedokrwienne przyczyny priapizmu

Duża część przypadków priapizmu powodowana jest przez problemy z krążeniem i zaburzeniami w przepływie krwi. Jest to bardzo groźny stan ze względu na to, że krew długo pozostająca w prąciu jest pozbawiona tlenu. Jeżeli przez długi czas pozostanie w członku, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia tkanek prącia.

priapizm przyczyny długotrwała erekcja

Niedokrwienne przyczyny priapizmu to przede wszystkim stosowanie leków na poprawę zaburzeń wzwodu, czy też przeciwdepresyjnych, a także w chorobach psychicznych. Ponadto leki, które przyjmuje się w celu rozrzedzenia krwi, także mogą przyczyniać się do pojawienia priapizmu.

Inne przyczyny priapizmu

Priapizm może być też powodowany przez nadmierne spożywanie alkoholu, który oddziałuje na układ krążenia. Inne używki takie, jak kokaina, czy marihuana także mogą być przyczyną wystąpienia priapizmu.

Ponadto wspomniane już urazy mechaniczne powodujące uszkodzenie tętnicy głębokiej prącia lub jej gałęzi mogą powodować pojawianie się bolesnego wzwodu. Dodatkowo uszkodzenia rdzenia kręgowego, jad niektórych owadów, żywienie pozajelitowe, czy też zapalenie cewki moczowej mogą także wpłynąć na pojawienie się tego schorzenia.

priapizm długotrwała erekcja długotrwały wzwód

Priapizm a choroby hematologiczne - niedokrwistość sierpowatokrwinkowa

Choroby krwi w tym też nowotwory mają negatywny wpływ na jakość erekcji, a co więcej mogą powodować priapizm.

Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa jest chorobą, w czasie której występują zaburzenia zarówno w przepływie, jak i krzepnięciu krwi. Taki stan rzeczy utrudnia odpływ krwi z ciał jamistych, przyczyniając się do długotrwałej i nieprzyjemnej erekcji.

Objawy priapizmu

Priapizm objawia się dość charakterystycznie, dlatego z pewnością każdy mężczyzna zauważy nieprawidłowości we wzwodzie i czasie jego trwania. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ długotrwały wzwód to nie zawsze powód do dumy.

Jak objawia się priapizm?

Przede wszystkim do wzwodu dochodzi w różnych momentach dnia lub nocy. Nie jest on wywołany żadnym czynnikiem zewnętrznym, czy też podnieceniem. Pojawiać się może samoistnie.

priapizm jakie są przyczyny

Początkowo może wyglądać jak zwykły wzwód, czyli członek staje się większy i twardszy. Jednak żołądź pozostaje miękka, co z kolei sprawia, że pojawia się ból. Taki stan rzeczy utrzymywać się może dość długo. Zazwyczaj o priapizmie mówimy, gdy bolesny wzwód trwa więcej niż 4 godziny.

Bolesny wzwód i inne symptomy priapizmu

Ból w czasie wzwodu to charakterystyczny objaw priapizmu. Jeżeli erekcja oraz dyskomfort nie ustępują samoistnie po 4 godzinach, konieczna jest szybka pomoc lekarza. 

Priapizm łechtaczki - czy kobiety mogą doświadczyć priapizmu?

Kobieca łechtaczka jest narządem, który budową przypomina męskie prącie. Wszystko ze względu na to, że zbudowana jest z ciał jamistych oraz żołędzi. Ciała jamiste łechtaczki, podobnie jak penisa, na skutek podniecenia wypełniają się krwią.

priapizm jakie są przyczyny

Dlatego też priapizm może występować także u kobiet. Zazwyczaj jest to priapizm niedokrwienny wynikający z zaburzeń przepływu krwi.

Diagnostyka priapizmu

Diagnostyka bolesnego wzwodu nie jest trudna ze względu na charakterystyczne objawy. Po zgłoszeniu się do lekarza będzie on mógł szybko potwierdzić schorzenie i zaproponować leczenie.

Rozpoznanie priapizmu - badania i procedury

Diagnostyka priapizmu polega głównie na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i zebraniu informacji, w jakich okolicznościach oraz kiedy doszło do wzwodu.

jak rozpoznać priapizm

Lekarz będzie potrzebować także informacji o przewlekłych chorobach, czy też przyjmowanych lekach lub ewentualnych urazach okolic krocza. Kolejny krok w rozpoznaniu priapizmu to badanie członka, moszny, krocza oraz pachwin i brzucha. 

Zakrzepica członka a priapizm - różnice w diagnostyce

W celu jednoznacznego rozpoznania schorzenia powodującego bolesność członka w trakcie wzwodu lekarz może zlecić także dodatkowe badania. Są to między innymi gazometria, czyli pobranie krwi z ciała jamistego członka, morfologia krwi, a także parametry krzepnięcia krwi.

priapizm jak leczyć

Dodatkowo w diagnostyce priapizmu wykonuje się testy toksykologiczne mające na celu wykluczyć lub potwierdzić obecność substancji psychoaktywnych w organizmie. Natomiast w przypadku podejrzenia zakrzepicy członka wykonuje się USG metodą Dopplera, aby ocenić przepływ krwi.

Leczenie priapizmu

Priapizm może być skutecznie leczony. Jednak niezbędne jest poznanie przyczyny, która wywołuje problemy z przypływem i odpływem krwi z ciał jamistych prącia. Niezbędna jest więc poszerzona diagnostyka.

Metody leczenia priapizmu - od aspiracji krwi do embolizacji tętnicy

W przypadku priapizmu niedokrwiennego w celu szybkiej ulgi stosuje się aspirację krwi, czyli odsysanie krwi z ciał jamistych. Lekarz znieczula członka, a następnie przy pomocy cienkiej igły i strzykawki odciąga krew z ciał jamistych do momentu ustąpienia bólu i wzwodu. Następnie wykonuje się płukanie ciał jamistych roztworem NaCl.

priapizm co to

Inną metodą leczenia jest embolizacja tętnicy. Polega ona na chirurgicznym zamknięciu uszkodzonej tętnicy drogą naczyniową. Jest ona stosowana w przypadku priapizmu wysokoprzepływowego, czyli tętniczego.

Leki α-adrenomimetyczne w terapii priapizmu

Do metod leczenia priapizmu szczególnie w przypadku braku reakcji i ustąpienia wzwodu po aspiracji krwi, zalicza się podanie leków. Istnieją dwie formy podania. Pierwsza z nich to wstrzyknięcie w penisa, a druga to doustne podanie.

Czy całkowite wyleczenie priapizmu jest możliwe?

Zazwyczaj całkowite priapizmu jest możliwe. Jednak ważne jest, aby mężczyzna zgłosił się do lekarza w odpowiednim momencie, aby nie doszło do trwałych uszkodzeń tkanek na skutek niedotlenienia. 

czy można wyleczyć priapizm

Powikłania i profilaktyka priapizmu

Brak reakcji na długotrwały i bolesny wzwód może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, które nieodwracalnie mogą wpłynąć na jakość życia seksualnego.

Możliwe powikłania priapizmu

Powikłania nieleczonego priapizmu są bardzo poważne i mogą być trwałe. Przede wszystkim może dojść do niedotlenienia, co z kolei skutkuje uszkodzeniem tkanek prącia.

Długo utrzymująca się erekcja oraz brak lekarskiej interwencji może doprowadzić nawet do martwicy członka oraz impotencji o charakterze trwałym i nieodwracalnym.

priapizm powikłania

Profilaktyka priapizmu - jak zapobiegać nawrotom?

Jeżeli znany jest powód wystąpienia priapizmu, to należy go unikać. Przykładowo jeżeli to substancje psychoaktywne, czy alkohol powodują u Was problem z bolesną erekcją, należy je całkowicie wyeliminować.

Natomiast, gdy priapizm wywołany jest inną chorobą, jej leczenie i opieka specjalisty mogą skutecznie pomóc w uniknięciu ponownego pojawienia się priapizmu.

bolesny i długotrwały wzwód

Długotrwały i bolesny wzwód nie jest czymś normalnym, a także nie jest powodem do dumy. Jeżeli taka sytuacja się Wam przytrafi, to absolutnie nie wolno jej bagatelizować, ponieważ po upływie 4 godzin w organizmie zaczynają zachodzić poważne zmiany, które wpływają na zdrowie intymne. 

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
BLACK WEEK-DORCEL
BLACK WEEK-DORCEL
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-SVAKOM
6 URODZINY N69-SVAKOM
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PJUR
6 URODZINY N69-PJUR
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PLAYBOY
6 URODZINY N69-PLAYBOY
Trwa do odwołania
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024
MASKA OBSESSIVE GRATIS
MASKA OBSESSIVE GRATIS
Trwa do wyczerpania zapasów