Bliskość fizyczna oraz seks jest bardzo ważnym elementem każdej relacji. Potrzeby seksualne oraz chęć ich zaspokajania mogą się zmniejszać wraz z wiekiem, jednak rzadko kiedy całkowicie zanikają. Oczywiście należy być świadomym, że seks w wieku starszym będzie inny, jednak wciąż może dostarczać wiele przyjemności i gwarantować spełnienie seksualne.
Zrozumienie seksualności seniorów
Seksualność, potrzeba bliskości, poczucie zrozumienia i możliwość zaspokajania własnych potrzeb są kluczowe dla szczęśliwego związku. Dotyczy to nie tylko młodych par, ale też relacji tworzonych przez seniorów. Mimo starszego wieku seksualność wciąż odgrywa w ich życiu bardzo istotną rolę i pozwala na budowanie trwałych relacji.
Wpływ zmian hormonalnych na życie intymne
Na libido i chęć zbliżeń wpływ ma wiele czynników. Niestety wiek nie zawsze jest tym czynnikiem sprzyjającym. Wszystko ze względu na to, że wraz z upływającym czasem, w ludzkim organizmie zachodzi wiele zmian, w tym także hormonalnych. To właśnie one odgrywają dość istotną rolę w życiu intymnym. Należy więc mieć świadomość, że zmiany w potrzebie częstotliwości zbliżeń, a także samego sposobu poczucia intymności mogą się zmieniać z wiekiem.
Istotnym etapem w życiu kobiet jest tak zwany okres przekwitania, czy też menopauzy. To wtedy w organizmie kobiety dochodzi do bardzo wielu zmian hormonalnych. Występuje wtedy spadek ilości estrogenów, co z kolei skutkuje takimi dolegliwościami, jak suchość pochwy, czy utrata elastyczności jej tkanek. Mogą to być czynniki, które skutecznie ograniczają chęć na zbliżenia oraz przyjemność w trakcie seksu. Co więcej, zmiany hormonalne negatywnie mogą odbijać się na poziomie libido.
Z kolei w przypadku mężczyzn upływający czas powodować może obniżenie czynności hormonalnej jąder, co związane jest z niższym poziomem testosteronu. Obniżenie męskiego testosteronu oddziałuje na pogorszenie się erekcji, czy też ejakulację. Oznacza to, że czas erekcji może się skracać, a osiągnięcie twardego członka i podniecenie także bywa trudniejsze w osiągnięciu.
Rola intymności emocjonalnej w dojrzałym wieku
Intymność postrzegana jest przez każdą parę w inny sposób. Jednak jest to jeden z ważniejszych elementów relacji, który pozwala tworzyć silny i szczęśliwy związek. Szczególnie duże znaczenie odgrywa intymność emocjonalna, która daje poczucie bezpieczeństwa, oparcia w drugiej osobie oraz pewności siebie w związku. Jest to nic innego jak pełne zaufanie, poczucie bliskości i akceptacji bez stosunku seksualnego. W przypadku dojrzałego wieku, gdzie seks nie jest już tak ważny lub ze względów zdrowotnych nie zapewnia już takich doznań i emocji jak za czasów młodości, to właśnie intymność emocjonalna cementuje związek i sprawia, że oboje partnerzy czują się szczęśliwi w relacji.
Zdrowie i problemy seksualne
Nie da się ukryć, że stan zdrowia odgrywa istotną rolę w trakcie zbliżeń intymnych. Niestety upływający czas powoduje zmiany w organizmie, nie tylko te wpływające na wygląd zewnętrzny, ale też na samopoczucie fizyczne. Dlatego należy być świadomym pewnych ograniczeń wynikających ze starszego wieku, ale też znać sposoby, które pozwolą na walkę z nimi.
Suchość pochwy - jak ją załagodzić
Nawilżenie miejsc intymnych jest niezbędne do odbycia przyjemnego i satysfakcjonującego stosunku. Jednak na skutek zmian hormonalnych, jak te zachodzące w czasie menopauzy, jak i chorób czy też przyjmowanych leków, może dojść do problemów z suchością pochwy. Taki stan rzeczy może utrudniać seks, ale też skutecznie do niego zniechęcać poprzez odczuwany w trakcie dyskomfort. Jednak nie warto rezygnować ze zbliżeń, tylko ze względu na suchość pochwy. W prosty sposób można bowiem temu zaradzić. Wystarczy sięgnąć po żele intymne i lubrykanty. Najlepiej wybierać te o prostym i naturalnym składzie. Już niewielka ilość dobrej jakości lubrykantu pozwoli Wam na poprawę nawilżenia pochwy oraz poprawi doznania odczuwane w czasie zbliżeń. Tego rodzaju kosmetyki intymne można aplikować zarówno w okolice pochwy, jak i na członka.
Andropauza i zaburzenia erekcji
Męska menopauza, czyli andropauza, to także okres wielu zmian w organizmie mężczyzny. Jest to czas, kiedy dochodzi do spadku poziomu kluczowych dla sfery seksualnej hormonów takich, jak testosteron, dihydrotestosteron, melatonina i hormony wzrostu. Zazwyczaj andropauza pojawia się u mężczyzn między 45 a 55. rokiem życia i znacznie oddziałuje na jakość życia intymnego.
Przede wszystkim obniżona ilość testosteronu wpływa na jakość erekcji i ejakulacji oraz spadek libido. Mężczyźni mogą zauważyć, że aby osiągnąć satysfakcjonujący wzwód, potrzebują więcej czasu lub też sama erekcja trwa krócej. Mogą to być dość frustrujące zmiany, które mogą zniechęcać do zbliżeń.
Wspomaganie aktywności seksualnej
Trudności w zbliżeniach intymnych, jakie pojawiają się wraz z upływającym czasem, wcale nie muszą oznaczać rezygnacji z seksu. Istnieje wiele metod na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie stawia przed parami dojrzały wiek, aby móc korzystać z satysfakcjonującego życia intymnego.
Lubrykanty - poprawa komfortu
Jednym z prostych i skutecznych sposobów na wspomaganie aktywności seksualnej u seniorów jest stosowanie lubrykantów. Te kosmetyki intymne mogą znacznie poprawić komfort Waszych zbliżeń, a także dostarczyć dodatkowych wrażeń. Wszystko ze względu na to, że dostępne są w wielu opcjach. Pomogą Wam przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych, ale możecie także sięgać po produkty o dodatkowych właściwościach, jak przykładowo lubrykanty rozgrzewające, czy chłodzące, które dostarczą Wam zupełnie nowych doznań.
Bezpieczne stosowanie prezerwatyw
Należy pamiętać, że mimo starszego wieku i ograniczonych możliwości zajścia w ciąże, stosowanie prezerwatyw w dalszym ciągu jest zalecane. Jest to nie tylko sposób antykoncepcji, ale przede wszystkim zabezpieczenie przed przenoszeniem się chorób. Warto sięgać po prezerwatywy bez względu na to, czy pozostajecie ze sobą w długoletnim związku, czy też decydujecie się na zbliżenie z nowo poznaną osobą. Co więcej, prezerwatywy mogą być świetnym sposobem na urozmaicenie zbliżeń. Wystarczy tylko, że wybierzecie modele z wypustkami, które zapewnią dodatkową stymulację.
Edukacja i świadomość seksualna
Świadomość ograniczeń i możliwości, które związane są z wiekiem oraz seksualnością jest bardzo ważne w utrzymaniu równowagi między zdrowiem a zaspokajaniem potrzeb seksualnych. Dlatego też edukacja z tego zakresu jest tak istotna.
Znaczenie edukacji seksualnej dla seniorów
Wiele par seniorów całkowicie rezygnuje z życia intymnego mimo swoich potrzeb. To głównie niechęć do rozmów o problemach i trudnościach, jakie pojawiają się po 60. roku życia w sferze seksualnej, przyczynia się do rezygnacji ze zbliżeń, mimo odczuwania takiej potrzeby. Z tego też względu wiedza na temat tego, co zmienia się w organizmie człowieka oraz jakie powoduje ograniczenia wraz z wiekiem, a przede wszystkim sposoby radzenia sobie z tymi zmianami, pozwalają na satysfakcjonujące życie intymne obu partnerów bez względu na wiek.
Przełamywanie stereotypów seksualnych
Mylne jest przekonanie, że seks to tylko aktywność dla młodych osób. Niestety seks osób po 60. roku życia bywa tematem tabu. Seniorzy niechętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w tej kwestii ze względu na powszechne stereotypy. Jednak wiele par świadomych swojego ciała oraz potrzeb nie rezygnuje z życia intymnego mimo upływającego czasu.
Można także coraz częściej usłyszeć lub przeczytać o tym, jak stawiać czoła ograniczeniom wynikającym ze stanu zdrowia, zmian hormonalnych, czy zmian w wyglądzie ciała, aby życie erotyczne w każdym wieku było w pełni satysfakcjonujące dla obu stron.
Wpływ zdrowia na życie seksualne
Nie da się zaprzeczyć, że stan zdrowia ma ogromne znaczenie w przypadku życia seksualnego. Niektóre choroby mogą bowiem mimo chęci ograniczać możliwość odbycia stosunku.
Choroby przewlekłe a aktywność seksualna
Choroby przewlekłe wymagające leczenia bardzo często wpływają na jakość życia seksualnego i to nie tylko seniorów. Zazwyczaj negatywny wpływ na życie intymne ma cukrzyca, choroby układu sercowo - naczyniowego, wątroby, czy nerek, a także wszelkiego rodzaju zaburzenia neurologiczne. Mogą one nie tylko skutecznie obniżać libido i chęć zbliżeń, ale także mocno je ograniczać ze względu na samopoczucie, czy przyjmowane leki. Co więcej, przewlekły stres i przemęczenie są czynnikami, które także negatywnie odbijają się na sferze intymnej.
W przypadku chorób przewlekłych i przyjmowanych leków, warto rozmawiać z lekarzem o swoich potrzebach, również seksualnych. Jeżeli dany lek utrudnia Wam zbliżenia, ponieważ znacznie wpływa na libido, czy też utrudnia osiągnięcie erekcji, to lekarz jeżeli będzie taka możliwość może przepisać inne leki, które pozwolą zachować zdrowie oraz pozwolą na aktywność seksualną.
Korzyści zdrowotne aktywności seksualnej
Spełnienie seksualne i zaspokojenie własnych potrzeb jest bez wątpienia istotne w każdej relacji. Udane pożycie nie tylko cementuje związek, zbliża do siebie i tworzy intymną więź między partnerami, ale też pozytywnie oddziałuje na samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Osiągnięcie orgazmu bowiem dostarcza wielu pozytywnych emocji, poprawia nastrój, ale także częste współżycie może przyczynić się do poprawy jakości zbliżeń oraz jeszcze większych doznań.
Praktyczne porady dla aktywnych seksualnie seniorów
Oczywiście każda para powinna zawsze brać pod uwagę swoje ograniczenia i możliwości, aby seks po 60. roku życia był nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny. Istotne jest zarówno zdrowie fizyczne, jak i potrzeby psychiczne.
Polecane pozycje seksualne dla seniorów
Przede wszystkim pozycja seksualna powinna być wygodna dla obojga partnerów. Możliwości jest tutaj wiele, a wszystko zależy od sprawności fizycznej seniorów. Bezpieczna z całą pewnością będzie klasyczna pozycja misjonarska. Można ją modyfikować, używając poduszki, czy też ręcznika zwiniętego w rulon i położonego pod pośladki. Pozwoli on odciążyć kręgosłup. Jeżeli sprawność fizyczna Wam pozwala, możecie wybierać pozycje na stojąco, siedząco, a nawet na jeźdźca.
Sposoby na zwiększenie libido
Jeżeli problemy z libido pojawiły się na skutek okresu przekwitania i zmian hormonalnych, to możecie je wspomóc, dbając o zrównoważoną dietę i aktywność fizyczną. Ponadto dostępnych jest wiele suplementów diety, które mają za zadanie zwiększyć ochotę na seks. Jednak tutaj należy być ostrożnym i wybierać produkty o naturalnym składzie i najlepiej po konsultacji z lekarzem, szczególnie jeśli przyjmowane są leki na choroby przewlekłe.
Niekiedy zmiana przyjmowanych leków może znacząco poprawić libido, czy też zadbanie o siebie, przykładowo zrzucając kilka zbędnych kilogramów bądź też poprzez polepszenie swojej kondycji fizycznej.
Seks po 60 dla wielu par jest wciąż ważnym elementem związku. Zbliżenia nie tylko pozytywnie wpływają na trwałość relacji, ale pozwalają zaspokoić wzajemne potrzeby, czuć się kochanym, potrzebnym oraz akceptowanym mimo upływającego czasu. Dlatego nie należy rezygnować ze zbliżeń mimo upływającego czasu.