Seks jest ważną częścią życia każdego człowieka. Ma on przynosić przyjemność i służyć prokreacji. Jednak może się on różnić w zależności od zakątka świata. Powiedzenie co kraj, to obyczaj ma przełożenie także na kwestie intymne. Dowiedz się, jak wygląda seks w innych krajach.
Różnorodność praktyk seksualnych na świecie
Jak różne kultury uprawiają seks?
Seks to element życia każdego człowieka. Jednak praktyki seksualne mogą się od siebie różnić w zależności od danej kultury. Wiąże się to z tradycją, ale też temperamentem i poziomem libido.
Badania przeprowadzone przez brytyjską grupę medyczną Dr Felix, uwypuklają trend na coraz częściej urozmaicony i bezwstydny seks. Popularnym dodatkiem są gadżety erotyczne. Do krajów, które najczęściej wyszukują informacji o tym, gdzie kupić i jak używać zabawki dla dorosłych należą mieszkańcy krajów anglojęzycznych np. Kanady lub Wielkiej Brytanii. Te kraje to także miejsca, które odznaczają się największą otwartością na nowe i nietradcycyjne aktywności seksualne.
Według World Population Review krajem, który może pochwalić się największą liczbą partnerów seksualnych, jest Turcja. Przeciętny mieszkaniec Turcji ma 14 partnerów seksualnych. Niżej w rankingu uplasowały się Islandia, Nowa Zelandia i Australia ze średnio 13 partnerami.
Zgodnie z artykułem opublikowanym przez The Sun aż 35% ankietowanych mieszkańców Norwegii ma regularne orgazmy. Artykuł podkreślił także zamiłowanie Niemców do swingowania. Mieszkańcy tego kraju często odwiedzają plaże dla nudystów, a w samym mieście można znaleźć dużo klubów dla swingersów. Według The Sun najbardziej lubianą pozycją seksualną w Polsce jest pozycja na łyżeczkę.
Badania aplikacji randkowej 3somer udowodniły, że największymi fanami trójkątów są mieszkańcy Stanów Zjednoczonych - głównie Nowojorczycy.
Kontakty seksualne w różnych kulturach: od miłości do seksu
Starożytni Egipcjanie wierzyli, że odpływy i przypływy Nilu wynikają z wytrysku boga Atum. Z tego względu faraonowie regularnie uprawiali soloseks w tej rzece. W starożytnym Egipcie masturbacja nie była czymś potępianym. W trakcie święta boga Min bardzo często można było spotkać się z mężczyznami, którzy publicznie się onanizowali.
Starożytna Grecja to miejsce, gdzie praktykowano stosunki homoseksualne. Jednak były one akceptowane w postaci relacji pomiędzy dorosłymi mężczyznami i młodymi chłopcami. Starożytni uważali pederastię za jedyną prawdziwą miłość. Oczywiście chodziło głównie o więź intelektualną i duchową między partnerami, która miała przynieść przyjaźń na całe życie.
Pon to święto, które w Indonezji celebruje się siedem razy do roku. Polega ono na uprawianiu seksu przez mieszkańców na wyspie Jawa, które ma przynieść powodzenie i szczęście. Należy tylko przestrzegać zasad, do których należy zakaz uprawiania seksu pomiędzy małżonkami i nakaz aktywności seksualnej z tą samą osobą podczas wszystkich siedmiu wizyt. To gwarantuje szczęście i powodzenie.
Seks pozamałżeński: tabu czy norma?
Seks przed ślubem to indywidualna decyzja. Czy warto czekać z seksem do ślubu? Na to pytanie każdy sam powinien sobie odpowiedzieć.
Seks pozamałżeński to kontakty seksualne, do których dochodzi przed prawnym wstąpieniem w związek małżeński. Jest on uważany przez Kościół Katolicki jako grzech. Nauka kościoła uważa wstrzemięźliwość seksualną za jedyną właściwą drogę. Dla niektórych taka praktyka jest konserwatywna, ale inni się z tym zgadzają i w zgodzie z nią żyją.
Osoby, które zdecydowały się na czekanie z seksem do ślubu, uważają, że taka decyzja pozwoliła im stworzyć więcej przestrzeni na budowanie związku bazującego na bliskości emocjonalnej.
Wytrwanie we wstrzemięźliwości seksualnej to niełatwe zadanie, które zbliża do siebie parę i wzmacnia zaufanie. Dodatkowo sprawia, że ten wspólny pierwszy raz jest magicznym przeżyciem i czymś wyjątkowym.
Oczywiście seks przed ślubem nie jest niczym złym. To niezwykły element relacji, który jest zwieńczeniem relacji i kolejnym krokiem w relacji.
Seks opiera się na szacunku, zaufaniu i miłości. To cudowne przeżycie dla pary, która zaczekała z nim do ślubu, ale i dla tych, którzy nie zdecydowali się na wstrzemięźliwość seksualną.
Seks grupowy i seks analny: kontrowersyjne praktyki na świecie
Seks analny i grupowy to częste tematy, które owiane są tabu i kontrowersją. Seks analny polega na penetracji odbytu. Zdaniem profesora Zbigniewa Izdebskiego w ,,Seksualności Polaków” 1/6 dorosłych mieszkańców Polski uprawiała seks analny.
Seks analny to przyjemne doświadczenie, które urozmaica życie seksualne. Należy się jednak do niego odpowiednio przygotować. Niewłaściwe podejście do tego rodzaju seksu może sprawić, że nie będziemy odczuwać przyjemności, a nawet przysporzymy sobie problemów zdrowotnych.
Według Bedbible Research Center Grecja jest krajem, w którym 55% ankietowanych przyznało, że próbowało seksu analnego. Dalej mamy Szwajcarię i Meksyk z 49% i Danię z 45%.
Zgodnie z badaniem ,,Fantazje seksualne Polek i Polaków” przygotowanym przez Ipsos 31% Polaków fantazjuje o seksie grupowym. Stosunek, w którym udział bierze więcej niż 3 osoby, nazywamy jest seksem grupowym. Taki rodzaj seksu może polegać na tym, że dwie pary spotykają się ze sobą i by uprawiać seks ze swoimi partnerami, ale będąc w jednym pokoju. Może on także przybrać formę orgii, w której każdy uprawia seks z każdym bez względu na płeć i orientację.
Wiek zgody na czynności seksualne w różnych krajach
Różnice wieku przyzwolenia na czynności seksualne
Najniższy wiek przyzwolenia w Europie wynosi 14 lat, a najwyższy 18 lat. Kraje, gdzie wiek zgody to 14 lat to: Albania, Austria, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Estonia, Liechtenstein, Węgry, Macedonia, Czarnogóra, Niemcy, Portugalia, Włochy, San Marino, Serbia.
15 lat to wiek przyzwolenia, który obowiązuje w takich krajach jak Czechy, Dania, Francja, Grecja, Chorwacja, Islandia, Polska, Monako, Rumunia, Szwecja, Słowacja, Słowenia.
Azerbejdżan, Andora, Cypr Północny, Belgia, Wielka Brytania, Kazachstan, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Finlandia, Białoruś, Gruzja, Holandia, Mołdawia, Norwegia, Rosja, Armenia, Hiszpania, Szwajcaria, Ukraina to kraje, gdzie aktywność seksualną można podejmować od 16 lat.
Na Cyprze i w Irlandii granica wieku wynosi 17 lat. Najwyższa granica zgody, czyli 18 lat obowiązuje na Malcie, w Turcji i Watykanie.
Pozostałe kraje mają najczęściej zróżnicowane przepisy dotyczące wieku zgody. Przykładowo w Nigerii to 11 lat, na Filipinach 12, w Korei Południowej 20 i w Bahrajnie 21 lat.
Możemy spotkać się także z krajami, gdzie nie ma w ogóle ograniczeń wiekowych, ale jest zakaz seksu przed ślubem - są to głównie kraje islamskie. Na przykład Afganistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Jemen, Katar czy Arabia Saudyjska.
Osoba poniżej minimalnego wieku: konsekwencje prawne
Wiek zgody, czyli minimalny wiek, w którym osoba prawnie może wyrazić zgodę na kontakty seksualne, ma na celu ochronę młodych ludzi przed wykorzystywaniem seksualnym i zapewnienie im bezpiecznego środowiska do dorastania. Naruszenie tych przepisów jest poważnym przestępstwem, które niesie za sobą surowe konsekwencje prawne.
W przypadku, gdy jedna z osób uczestniczących w akcie seksualnym jest poniżej wieku przyzwolenia, druga strona może zostać oskarżona o przestępstwo, nawet jeśli nie była świadoma wieku partnera.
Konsekwencje prawne dla osoby dorosłej uprawiającej seks z osobą poniżej wieku zgody są bardzo poważne. W Polsce, stosunki seksualne z osobą poniżej 15 roku życia są klasyfikowane jako przestępstwo i mogą skutkować karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.
Seksualność w świecie arabskim
Kraje arabskie to miejsce, gdzie seks jest warunkowany religią. W tym przypadku seksualność podporządkowana jest Koranowi. Zgodnie z nim seks poza funkcją prokreacyjną, ma nieść też przyjemność, ale musi on odbywać się między małżonkami.
Podczas zbliżenia potrzeby kobiety są na tym samym poziomie, co potrzeby mężczyzny. Istnieją także takie hadisy (przekazy wypowiedzi Mahometa), które mówią o tym, że podczas zbliżenia to kobieta powinna pierwsza osiągnąć orgazm.
Koran zakazuje także stosunków podczas menstruacji i seksu analnego. Należy zrezygnować także ze współżycia do 40 dni po porodzie.
Przemoc seksualna i wykorzystywanie seksualne na świecie
Definicja gwałtu oparta na międzynarodowych standardach
Ostatnia nowelizacja Kodeksu karnego w Polsce przekształciła definicję gwałtu z 1932 r. Modyfikacja dotyczyła wprowadzenia przesłanki, która sprawia, że za gwałt uznawany jest stosunek seksualny bez świadomej i dobrowolnej zgody.
Obecna definicja gwałtu to: „Kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku jej zgody, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15”.
Formy przemocy seksualnej: globalny przegląd
Przemoc seksualna może objawiać się w wielu formach, które łączy brak wyrażonej zgody na jakąkolwiek czynność. Do przemocy seksualnej zaliczamy nieprzyzwoite żarty, aluzje i uwagi o charakterze seksualnym, niechciany dotyk, zmuszanie do czynności seksualnych lub kontaktu z treściami pornograficznymi. Gwałt jest najbardziej drastyczną formą przemocy seksualnej.
Przemoc seksualna może dotyczyć dzieci. Często dziecko wykorzystywane jest do zaspokojenia potrzeb dorosłego. W takiej sytuacji możemy spotkać się z wykorzystaniem przez dorosłego swojego autorytetu i pozycji oraz istniejącej zależności.
Oczywiście przemoc seksualna obecna jest także wśród dorosłych, nawet w małżeństwie. Przemoc obejmuje wymuszanie nieakceptowanych pieszczot, komentowanie naszego ciała, ocenianie sprawności seksualnej i naszego wyglądu.
Istnieje także forma przemocy seksualnej zwana slut-shamingiem. Polega to na zawstydzaniu danej osoby z powodu jej wyglądu lub życia seksualnego. Ze slut-shamingiem możemy spotkać się w prawdziwym świecie, ale też w Internecie. Głównie jest to przemoc w kierunku kobiet, które swoim zachowaniem lub wyglądem podkreślają swoją seksualność i przybiera formę poniżania i wyśmiewania.
Doświadczenie przemocy seksualnej: skutki dla ofiar
Przemoc seksualna może wpłynąć na zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Bardzo często osoba, która doświadczyła przemocy, może czuć szok, ale też wstyd i poczucie winy. Zazwyczaj takie osoby rozpamiętują to, co się wydarzyło. Bardzo pomocne w takich sytuacjach jest wsparcie psychologiczne i terapia.
Najczęściej osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej, są kobiety. Może to spotkać osoby w każdym wieku. Przemoc seksualna może być wymierzona w dziecko, nastolatkę, osobę dojrzałą lub seniora. Sprawcą przemocy seksualnej mogą być obce osoby, ale też znajomi czy bliscy np. partner, ktoś z rodziny lub znajomy z pracy.
Seksualność singli i ich życie intymne na świecie
Jak wygląda życie seksualne singli w różnych krajach?
Bardzo popularne są aplikacje randkowe, które oferują poznanie nowych ludzi, a nierzadko okazję do jednorazowego seksu. Sypianie z nieznajomymi deklaruje około 44% mieszkańców krajów skandynawskich.
Popularne są także wydarzenia erotyczne, których najwięcej oferują takie kraje jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone - zwłaszcza Londyn i Nowy Jork. Popularną rozrywką dla singli są także kluby nocne, których nie brakuje w Las Vegas czy Berlinie.
Bardzo często wykorzystywane przez singli są także hotele na godziny, których najwięcej - bo aż 118- istnieje w Nowym Jorku.
Fantazje seksualne i upodobania seksualne singli
Według badań przeprowadzonych przez grupę medyczną Dr Felix mężczyźni najczęściej fantazjują o seksie oralnym, stosunku z dwiema kobietami, seksie poza partnerskim i w nietypowym miejscu. Natomiast kobiety pragną seksu w romantycznej scenerii, w nietypowym miejscu lub seksu oralnego.
Inne badania firmy Ipsos z 2023 roku wzięło pod lupę fantazje Polek i Polaków. Mieszkanki Polski najczęściej marzą o eksperymentach z użyciem zabawek (29%), seksie z nieznajomym (24%) i stosunku w miejscu publiczny (21%). Polacy marzą o seksie oralnym (37%), seksie z nieznajomą (32%) i seksie grupowym (31%).
Do częstych fantazji zaliczyć można także seks z byłym partnerem/partnerką, odtworzenie sceny widzianej w filmie, seks z kimś popularnym, seks z przyjacielem/przyjaciółką, seks analny, podglądanie, BDSM, seks ze znajomym z pracy, seks z kimś starszym lub młodszym.