Seks zamiast siłowni? Ile kalorii spalamy podczas stosunku?

Michalina Grabowska

5 miesięcy temu

Jeżeli planujesz wrócić do formy w przyjemny sposób lub po prostu chcesz dowiedzieć się jakie przyjemności płyną z seksu poza orgazmem, zastanawiasz się pewnie, ile kalorii spala stosunek.

mężczyzna ćwiczy na siłowni z cięzarami

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo na końcową sumę spalonych kalorii ma wpływ wiele czynników — waga partnerów, pozycje, okoliczności, czas stosunku i to, czy był poprzedzony grą wstępną, czy nie. 

Co mówią badania na temat utraty kalorii podczas seksu?

Można spotkać się z opiniami, że seks pozwala spalić setki kalorii, jednak rzeczywistość wygląda inaczej.

Badacze z Uniwersytetu z Montrealu oszacowali, że seks w przypadku mężczyzn spala około 100 kalorii, natomiast kobiety pozbywają się wtedy 69 kalorii na godzinę.

Dlatego, seks może nie jest najszybszą drogą do gubienia zbędnych kilogramów i modelowania sylwetki, ale na pewno jedną z najprzyjemniejszych. 

Najlepsza aktywność to gra wstępna

Na liczbę spalonych kalorii po seksie ma wpływ przede wszystkim pozycja seksualna. W pozycjach stojących możemy zgubić 50 kcal w ciągu minuty, a dodatkowo wzmocnić nogi. Klasyczna pozycja misjonarska, choć może na pierwszy rzut oka na taką nie wygląda, jest na drugim miejscu jeśli chodzi o liczbę straconych kcal (40).

 Dla kobiet korzystną pozycją do ”  robienia formy” będzie pozycja na jeźdźca, gdzie tracą 20 kcal. Należy pamiętać także o tym, że orgazm też wpływa na liczbę utraconych kalorii. 

Gra wstępna ma w tym kontekście niebagatelne znaczenie — same pocałunki pozwolą spalić 68 kalorii w ciągu godziny. Czym dłuższe i głębsze pocałunki, tym więcej kalorii spalicie, za sprawą przyspieszonego oddychania. 

kobieta ćwicząca wyskoki z ciężarkami

Rozbieranie się również angażuje mięśnie i pozwala na spalenie dodatkowych kcal.

Nie są to duże liczby, ale jeśli zamienisz standardowe rozbieranie na zmysłowy striptiz — podziękuje Ci zarówno sylwetka, jak i partner. 
Dobrym sposobem będzie również masaż partnera lub partnerki. Sięgnij po Wasz ulubiony olejek do masażu i pozwól, aby siła Twoich mięśni pozwoliła na relaks, odprężenie i podniecenie seksualne Twojej drugiej połówki.

Intensywny seks = dobry trening 

Nie tylko mocne pchnięcia spalają kalorie. Badania wykazują, że nawet jęki i krzyki podczas stosunku potrafią dodatkowo zmęczyć. Twój partner bądź partnerka pokocha Twoją aktywność podczas zabawy, wszelkie ruchy udami, biodrami czy pośladkami są mile widziane.

Panie mogą stymulować swoich mężczyzn ręcznie, co może skutkować bólem ramion, ale z pewnością pozwoli spalić kalorie. Panowie zaś mogą stymulować wybranki swojego serca wibratorami lub wibratorami zdalnie sterowanymi.

 Klapsy podczas seksu też się sprawdzą. Jeśli zależy Wam na porządnym wysiłku, pomyślcie o seksie w upale lub saunie. To sprawi, że dodatkowo się spocicie, jednak zapach, który będzie Wam towarzyszył, nie należy do najromantyczniejszych. 

Ryzykowny seks spala więcej kalorii

Naukowcy twierdzą, że seks, który uprawiamy z osobą, z którą nie powinniśmy tego robić, podczas romansów lub w miejscu, w którym możemy zostać przyłapani, pozwala spalić więcej kcal. Od czego to zależy?

para nad morzem o zachodzie słońca

Stosunki w takich okolicznościach powodują stres, a stres przyczynia się do utraty większej ilości kalorii. Należy jednak mieć na uwadze, że właśnie podczas takich okoliczności odnotowuje się najwięcej zgonów z powodu zawału serca. 

 


Michalina Grabowska

Aktualne Promocje

Zobacz wszystkie »