n69.pl blog para trzymająca się za ręce

Seksualność - co warto o niej wiedzieć?

Michalina Grabowska
Ładowanie...

Seksualność określa wrodzoną i naturalną funkcję organizmu i jest jednym z głównych pobudek motywujących do tworzenia relacji i kontaktów międzyludzkich.

Oddziałuje na funkcje biologiczne, psychiczne oraz społeczne. Potencjał seksualny każdego człowieka jest kształtowany przez całe życie dzięki doświadczeniom życiowym. 

Rodzaje seksualności — nie tylko hetero i homoseksualność

Najbardziej znanymi wśród społeczeństwa rodzajami seksualności jest heteroseksualizm, określający osoby, które czują pociąg seksualny i zakochują się w osobach innej niż własna płci oraz homoseksualizm, gdzie uczucia żywi się do osób tej samej płci.

Inny rodzaj seksualności, który wykazują osoby interesujące się zarówno kobietami jak i mężczyznami to biseksualizm. Istnieje także heteroelastyczność, czyli forma orientacji charakteryzująca się podejściem heteroseksualnym z lekkimi skłonnościami do aktywności homoseksualnej. 

Elastyczna seksualność człowieka, w której przy preferowaniu określonej płci człowiek wciąż odczuwa chęć eksperymentowania nazywamy fleksiseksualizmem. Odnosi się zarówno do orientacji heteroseksualnej jak i homoseksualnej. 

seksualność w związku

Kiedy zupełnie nie czujesz pociągu seksualnego 

Aseksualizm to brak pociągu seksualnego do innych osób oraz brak potrzeb seksualnych. Nie jest świadomym wyborem i skutkiem traumy - z aseksualnością tak jak z każdą inną orientacją przychodzimy na świat.

Brak seksualności w związku nie przeszkadza jednak romantycznym uczuciom. Kiedy nie doświadczamy takich uczuć, świadczy to o aromantyczności. W przypadku takiej orientacji możliwe jest zbudowanie związku, jednak będzie on opierał się na przyjaźni lub seksie. 

Inne rodzaje seksualności to:

  • autoseksualność — pociąg do samego siebie,
  • panseksualizm — pociąg do drugiego człowieka niezależnie od jego płci lub tożsamości płciowej i panromantyczność, kiedy zamiast pociągu żywimy uczucia romantyczne,
  • transseksualizm — uczucie zamknięcia w niewłaściwym ciele, kobieta czuje się mężczyzną, a mężczyzna kobietą,
  • poliseksualizm — większe zainteresowanie osobami interpłciowymi lub transpłciowymi,
  • demiseksualizm — określa osoby, które mogą poczuć pociąg seksualny do drugiego człowieka tylko jeśli nawiąże z nim mocną więź emocjonalną.

Orientacje te nie są nowością, tylko dopiero teraz zaczynamy otwierać się na mówienie o nich i otwarcie wyrażamy swoją seksualność, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego każdego człowieka. 

Zaburzenia seksualności

Patologia seksualności występuje, kiedy dojdzie do zaburzenia tożsamości płciowej, dysfunkcji seksualnej albo zaburzeń preferencji seksualnych. Uzależnienie od seksu, choroba wdowia, pochwica, dyspareunia, anorgazmia — to tylko kilka z wielu zaburzeń seksualnych, które można spotkać wśród ludzi.

Często to zmiany hormonalne są odpowiedzialne za zaburzenia, a menopauza jest okresem właśnie takich zmian. Deficyty androgenów mogą osłabić pożądanie, obniżyć wrażliwość miejsc intymnych, wpłynąć na trudności z osiągnięciem orgazmu. Wiele czynników wpływa na seksualność, a depresja oraz leki przeciwdepresyjne mogą skutecznie osłabić wiele z nich.

Choroba prowadzi do obniżenia libido lub całkowitej jego utraty, braku erekcji czy lubrykacji. W każdym z tych przypadków na przeciw wychodzi drogeria erotyczna, w której możecie znaleźć zarówno artykuły wspomagające libido, jak i różnego rodzaju lubrykanty.

Aktualne promocje

Więcej
Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.