Prezerwatywa to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Taki stan rzeczy z pewnością wynika z tego, że jest ona łatwo dostępna, tania i możliwa do kupienia bez recepty. Dodatkowo poza zapobieganiem niechcianej ciąży, chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dowiedz się, jak działa prezerwatywa, jakie są jej rodzaje, jak należy ją dopasować i jak prawidłowo jej używać.
Czym jest prezerwatywa i jak działa?
Prezerwatywa, znana także jako kondom, to elastyczna osłonka wykonana z cienkiego materiału, zwykle lateksu lub poliuretanu, która zakłada się na penisa przed stosunkiem seksualnym.
Prezerwatywa tworzy fizyczną barierę między członkiem a genitaliami partnera seksualnego, co zapobiega bezpośredniemu kontaktowi płciowemu oraz wymianie płynów ustrojowych, takich jak sperma czy wydzieliny pochwowe. Dzięki temu, prezerwatywa jest skuteczną metodą antykoncepcyjną, chroniącą przed niechcianą ciążą oraz zapobiegającą zakażeniom chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV, wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) czy chlamydią.
Co to jest prezerwatywa: Podstawowe informacje
Prezerwatywa to najczęściej wybierana metoda antykoncepcji. Jej głównym celem jest ochrona przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywę, którą nazywa się także kondomem, zakłada się na penisa.
Najczęściej wykonana jest z lateksu, ale znajdziemy także prezerwatywy wykonane z poliuretanu czy syntetycznej żywicy. Na rynku dostępne są różne rozmiary, stopnie grubości i nawilżenia prezerwatyw. Można wybierać spośród prezerwatyw z wypustkami, przedłużających stosunek, smakowych i zapachowych.
Mechaniczna metoda antykoncepcji: Jak działają prezerwatywy?
Prawidłowo założona prezerwatywa tworzy fizyczną barierę, która uniemożliwia plemnikom drogę do komórki jajowej. Blokuje ona kontakt nasienia z drogami rodnymi.
Ten rodzaj antykoncepcji jest popularny i łatwo dostępny. Prezerwatywy można kupić w aptece, drogerii, każdym sklepie czy na stacji benzynowej.
Różne rodzaje prezerwatyw: Męskie, kobiece, lateksowe, prążkowane
Różnorodność prezerwatyw jest ogromna. Każdy może dobrać idealny rodzaj pod siebie i swoje potrzeby. Wyróżniamy prezerwatywy męskie, które są najbardziej popularne. Zakłada się je na penisa i najczęściej wykonane są z lateksu. Dostępne są także specjalne prezerwatywy dla kobiet. Mają takie samo zadanie jak klasyczne prezerwatywy, czyli chronić przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Kobiece prezerwatywy mają podobny kształt do klasycznych prezerwatyw, ale są bardziej luźne. Wyróżniają się także elastycznymi pierścieniami na końcach. Jeden z nich należy włożyć do pochwy, a drugi ma wystawać na zewnątrz - w ten sposób dodatkowo chroni wargi sromowe. Podczas stosunku uważamy, żeby prezerwatywa nie znalazła się w środku pochwy.
Prezerwatywy najczęściej tworzone są z lateksu. Jednak dla osób, które są uczulone lub z innych powodów nie lubią lateksu, dostępne są prezerwatywy nielateksowe. Ten rodzaj kondomów zrobiony jest np. z poliizoprenu lub poliuretanu.
Ciekawym wyborem są także prezerwatywy z prążkami lub wypustkami. Taki rodzaj prezerwatyw może znacząco urozmaicić życie intymne. Dodatki w postaci np. prążków intensyfikują doznania i zwiększają przyjemność. Tego typu prezerwatywa posiada prążki na całej swojej długości. Podczas stosunku prążkowane prezerwatywy stymulują zarówno mężczyznę, jak i kobietę. Pobudzają one łechtaczkę, okolice ujścia pochwy i penisa.
Jak prawidłowo używać prezerwatyw?
Zakładanie prezerwatywy: Krok po kroku
Odpowiednie założenie prezerwatywy to klucz do skutecznej ochrony przed ciążą lub chorobami. Prezerwatywę zawsze zakładamy na penisa w stanie erekcji. przykładamy ją do penisa i łapiemy opuszkami palców za część na górze i nasuwamy do samego końca na penisa. Prezerwatywa powinna dobrze przylegać i nie przesuwać się po penisie. Ważne jest też, aby w zbiorniczku na górze nie było powietrza.
Dobór rozmiaru prezerwatywy: Czy rozmiar ma znaczenie?
Prezerwatywy najczęściej występują w uniwersalnym rozmiarze. Klasyczny rozmiar ma około 18 cm długości i 52-56 mm szerokości. Jest to wielkość dostosowana do średniego obwodu europejskiego - 11,5 cm. Prawidłowy rozmiar prezerwatywy poznamy po tym, że nie zsuwa się ona z penisa, nie uciska tylko odpowiednio przylega do członka.
Przechowywanie prezerwatyw: Jak wpływa na skuteczność?
Pamiętajmy, żeby przed zastosowaniem sprawdzić datę ważności prezerwatyw. Ważne jest także ich prawidłowe przechowywanie. Trzymajmy je z dala od ciepła lub słońca oraz ostrych przedmiotów.
Warto unikać przechowywanie prezerwatywy w portfelu, bo może tam ocierać się o monety. Najlepszym miejscem jest szuflada koło łóżka lub pudełko w sypialni. Jeśli chcesz je mieć zawsze przy sobie, można je przechowywać w małym pudełeczku lub kieszonce.
Podczas otwierania opakowania też bądźmy ostrożni. Nie otwierajmy go zębami lub nożyczkami. Starajmy się nie zahaczyć paznokciami lub biżuterią.
Skuteczność prezerwatyw jako metody antykoncepcji
Wskaźnik skuteczności prezerwatyw: Czy są one wystarczającym zabezpieczeniem?
Skuteczność prezerwatyw wynosi ok. 98%. Oczywiście odnosi się do sytuacji, gdy jest ona prawidłowo nałożona i stosowana zgodnie z zaleceniami. Przy niewłaściwym stosowaniu prezerwatyw wskaźnik spada do 82%. Odnosi się to do klasycznych prezerwatyw przeznaczonych dla mężczyzn.
Wskaźnik skuteczności dla damskich prezerwatyw to 95%. Skuteczność maleje do 79%, jeśli damska prezerwatywa jest źle stosowana.
Rozbieżności w skuteczności prezerwatyw: Czy wszystkie prezerwatywy są równie skuteczne?
Do najbardziej skutecznych prezerwatyw należą te, które są prawidłowo użytkowane. Po pierwsze kupując prezerwatywy, warto zwrócić uwagę na datę ważności, brak uszkodzeń na opakowaniu i odpowiedni certyfikat. Inną ważną kwestią w korzystaniu z prezerwatyw jest dobór rozmiaru. Uniwersalna wielkość to ok. 180-200 mm długości i 53 do 56 mm szerokości. Dla osób z mniej standardowymi rozmiarami penisów powstały prezerwatywy o różnych rozmiarach. Takie osoby powinny zmierzyć obwód i długość członka w wzwodzie. Odpowiednia prezerwatywa nie uciska i nie zsuwa się z penisa. Stosunek z prezerwatywą powinien być tak samo komfortowy, jak i bez niej.
Czy prezerwatywy są bezpieczne?
Prezerwatywa a HIV i choroby weneryczne: Czy chronią przed zakażeniem?
Plusem prezerwatyw jest to, że jest to metoda antykoncepcji, która chroni przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywa chroni przed wnikaniem drobnoustrojów, które rozprzestrzeniają się głównie przez kontakt z wydzieliną z dróg rodnych. Z tego względu ten środek antykoncepcji najskuteczniej chroni przed zakażeniem HIV, rzeżączką, chlamydią i rzęsistkowicą. Warto pamiętać, że prezerwatywy nie są skuteczne w 100%. Ich wskaźnik skuteczności to 98%.
Uszkodzenia prezerwatywy: Co zrobić, gdy prezerwatywa pęknie lub ześlizgnie się?
Prezerwatywy to często wybierana forma antykoncepcji. Są one tanie, łatwo dostępne i mają wysoką skuteczność. Jednak do ich wad możemy zaliczyć ryzyko pęknięcia lub zsunięcia się podczas stosunku. Jeśli przytrafi się nam taka sytuacja - zachowajmy spokój. To nie musi oznaczać kłopotów.
Pęknięta czy zsunięta prezerwatywa często wiąże się z ryzykiem zajścia w ciążę czy zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlaczego prezerwatywa pęka lub się zsuwa? Powiązane jest to ze złym doborem produktu. Nasza prezerwatywa mogła być źle przechowywana i została uszkodzona lub skorzystaliśmy z przeterminowanego kondoma.
Uszkodzenia prezerwatywy też mogą być wynikiem zastosowania jej na penisie bez erekcji lub źle dobranego produktu nawilżającego.
Gdy podczas stosunku doszło do wytrysku i uszkodzenia prezerwatywy, a to było nasze jedyne zabezpieczenie to konieczne jest zastosowanie tabletki dzień po, która wyeliminuje ryzyko ciąży. W sytuacji, gdy był to jednorazowa przygoda z kimś nowym, warto po 14 dniach zbadać się pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową.
Bezpieczeństwo korzystania z prezerwatyw: Czy są one bezpieczne dla każdego?
Prezerwatywy to bezpieczny sposób ochrony przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jedyne niebezpieczeństwo związane jest z prezerwatywami lateksowymi i osobami, które mają alergię na ten rodzaj tworzywa. Jednak producenci nawet dla takich osób znaleźli rozwiązanie - prezerwatywy nielateksowe.
Są to najczęściej prezerwatywy wyprodukowane z poliizoprenu. Jest to bardziej miękki i przyjemny materiał niż lateks. Jest to także tworzywo bardziej delikatne, dlatego może zapewniać bardziej naturalne doznania.
Są całkowicie bezpieczne dla alergików. Nie wywołują pieczenia, swędzenia czy podrażnień. Tego typu prezerwatywy również skutecznie chronią przed ciążą i chorobami wenerycznymi.
Zalety i wady stosowania prezerwatyw
Plusy i minusy prezerwatyw: Czy warto je używać?
Prezerwatywy to bardzo popularny wybór ze względu na cenę i szeroką dostępność - można je kupić niemal wszędzie. Dodatkowo wybór prezerwatyw jest bardzo duży i zróżnicowany.
Można je dobrać pod względem smaku, zapachu i różnorodnych funkcji jak np. nawilżające, rozgrzewające lub przedłużające stosunek. Ponadto istnieją także takie wyposażone w wypustki czy prążki, które stymulują penisa, ale i łechtaczkę podczas stosunku.
Wielką zaletą prezerwatyw jest ich dodatkowa ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mają także wysoką skuteczność na poziomie 98%.
Z pewnością do wad tej metody antykoncepcji zaliczymy to, że jej złe stosowanie może spowodować pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy, czego skutkiem jest nieskuteczne zabezpieczenie podczas stosunku.
Prezerwatywy jako najpopularniejsza metoda antykoncepcji: Dlaczego są tak popularne?
Prezerwatywy to popularna metoda antykoncepcji ze względu na swoją stosunkowo niską cenę, brak konieczności wizyty u lekarza, dużą dostępność i możliwość natychmiastowego użycia. Dodatkowo zabezpieczają one przed chorobami przenoszonymi droga płciową i są częstym wyborem podczas jednorazowych przygód i stosunku z nieznajomym.
Prezerwatywy są jedną z najczęściej wybieranych form antykoncepcji. Wiele wyników raportu podkreśla, że prezerwatywa jest wybierana przez 60% społeczeństwa. Bardzo często jest ona stosowana jako jedyne zabezpieczenie, ale nierzadko prezerwatywy są uzupełnieniem dla innej metody antykoncepcji.
Prezerwatywy smakowe, przedłużające stosunek, prążkowane: Czy warto je wypróbować?
Różnorodne rodzaje prezerwatyw mogą urozmaicić seks. Wartym uwagi produktem są np. prezerwatywy smakowe. To świetny wybór podczas seksu oralnego. Uatrakcyjnia on ten rodzaj zbliżenia i chroni przed chorobami, które mogą przenieść się z ejakulatu do śluzówki jamy ustnej. Prezerwatywy smakowe można stosować także podczas seksu waginalnego. Pamiętajmy tylko, żeby nie stosować jednej i tej samej prezerwatywy do seksu oralnego i waginalnego.
Do ciekawego rodzaju prezerwatywy zaliczymy także te przedłużające stosunek. Tego typu produkt zawiera benzokainę, czyli środek znieczulający. Działa on na penisa i opóźnia wytrysk i w konsekwencji przedłuża stosunek. Takie prezerwatywy pokryte są substancją tylko od wewnątrz.
Prezerwatywy prążkowane i z wypustkami to kondomy, które są wyposażone w dodatkowo stymulujące wypustki i prążki na całej długości. Podczas stosunku oddziałują one nie tylko na samego penisa, ale także na łechtaczkę i okolice ujścia pochwy. Są ciekawym urozmaiceniem i sposobem na zwiększenie doznań płynących z seksu.