Srom - co to jest, jak wygląda i jak o niego dbać

Srom - co to jest, jak wygląda i jak o niego dbać

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Żeńskie narządy płciowe składają się z tych zewnętrznych i wewnętrznych. Srom należy do tych zewnętrznych, które pełnią wiele kluczowych funkcji w organizmie kobiety. Warto zatem wiedzieć, jak wyglądają, gdzie się znajdują oraz jak dbać o zdrowie i higienę sromu.

Podstawowe informacje o sromie

Sromem nazywany jest ogół zewnętrznych narządów płciowych. Ich budowa to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ narządy u każdej kobiety mogą wyglądać nieco inaczej, co jest zupełnie naturalne. Najważniejsze jest to, żeby ich budowa była prawidłowa. Dlatego też każda kobieta powinna wiedzieć, jak wygląda srom, z jakich narządów się składa oraz jakie objawy świadczyć mogą o jego chorobach lub infekcjach.

srom

Co to jest srom - definicja i funkcje 

Zewnętrzne narządy płciowe kobiety, czyli srom, to kluczowy element układu rozrodczego. Pełni on także wiele innych istotnych funkcji. Do tych najważniejszych zalicza się przede wszystkim ochronę wnętrza pochwy przed zewnętrznymi czynnikami, urazami mechanicznymi oraz drobnoustrojami powodującymi choroby i infekcje.

srom

Ponadto zlokalizowane w obrębie sromu gruczoły Bartholina odpowiedzialne są za wydzielanie śluzu, który nawilża pochwę w czasie stosunku. Dodatkowo narządy wchodzące w skład sromu odpowiadają także za odczuwaną przyjemność w czasie pieszczot oraz seksu. 

Anatomia sromu - budowa i unikatowe cechy

Srom zbudowany jest z kilku narządów. Są to wzgórek łonowy, wargi sromowe mniejsze i większe, przedsionek pochwy i łechtaczka, napletek łechtaczki, wędzidełko łechtaczki i warg sromowych oraz spoidło tylne i przednie warg sromowych. Przedsionek pochwy otoczony jest wargami sromowymi mniejszymi, z przodu znajduje się wędzidełko łechtaczki, a z tyłu wędzidełko warg sromowych.

srom

W przedsionku pochwy znajdują się także gruczoły przedsionkowe oraz cewka moczowa. Natomiast wargi sromowe większe wychodzą od wzgórka łonowego w kierunku odbytu. Między nimi znajduje się szpara sromu.

Gdzie jest srom - lokalizacja w ciele człowieka

Srom zlokalizowany jest w obrębie warg sromowych zewnętrznych, czy też zwanych większymi. Elastyczne fałdy skórne otaczają ujście cewki moczowej oraz pochwy tworząc srom. Za nimi znajduje się przedsionek pochwy. Jest to więc intymna część kobiecego ciała, którą z łatwością zlokalizujecie. 

Srom u kobiety - szczegółowe spojrzenie

Warto dokładnie poznać budowę sromu, aby samodzielnie móc zauważyć pojawiające się nieprawidłowości w jego budowie, które wymagają konsultacji z lekarzem.

srom

Srom kobiecy - różnice i podobieństwa

Jak już zostało wspomniane srom kobiecy mimo, że składa się z tych samych narządów, może się nieco różnić wyglądem u każdej kobiety. Wszystko ze względu na to, że wargi sromowe większe i mniejsze, a także łechtaczka, czy też pozostałe narządy mogą mieć odmienne rozmiary i kształty.

U niektórych kobiet wargi sromowe mogą być większe, bardziej rozciągnięte, z kolei u innych krótsze i mniejsze. Jest to zupełnie normalne, ponieważ każde ciało jest inne. Dodatkowo przebyte choroby, ale też porody mają wpływ na kształt i wygląd sromu.

srom

Jak wygląda srom - wargi sromowe zewnętrzne i wewnętrzne

Wargi sromowe zewnętrzne są większych rozmiarów od tych wewnętrznych. Znajdują się przy szparze sromu. Pokryte są włoskami oraz są grubsze niż wargi sromowe mniejsze. Natomiast wargi sromowe wewnętrzne znajdują się głębiej i są bardziej schowane.

Mają mniejsze rozmiary oraz są cieńsze. Widoczne są po rozchyleniu warg sromowych większych. Oba rodzaje warg sromowych są nieregularnych kształtów. 

srom

Należy tutaj być świadomym, że mimo odmiennej budowy warg sromowych u kobiet nie każdy ich wygląd i rozmiar jest prawidłowy. Do najczęściej zaliczanych nieprawidłowości w budowie warg sromowych zalicza się przerost warg sromowych.

Ma on miejsce wtedy, gdy rozmiar warg sromowych jest na tyle duży, że wpływa na codzienne funkcjonowanie oraz nawracające infekcje intymne. Na szczęście współczesna medycyna umożliwia plastykę warg sromowych, aby przywrócić komfort kobietom, a także pewność siebie w kontaktach intymnych.

Ukrwienie sromu - na co wpływa?

Srom jest niezwykle ukrwiony i unerwiony, co sprawia, że odgrywa kluczową rolę w czasie odczuwanej przyjemności w trakcie seksu, jak i ma duże znaczenie w trakcie porodu. W okolicy sromu znajdują się tętnice, które dostarczają do niego krew bogatą w tlen oraz substancje odżywcze.

srom

To właśnie zwiększony przepływ krwi pozwala kobietom na osiąganie orgazmu łechtaczkowego. Dość mocno ukrwione są także wargi sromowe. Ponadto duże ukrwienie sromu wpływa na inne pieszczoty i wrażliwość na dotyk oraz przyjemną stymulację. Jednak ma wpływ także na odczuwanie bólu i wrażliwość miejsc intymnych.

Higiena i pielęgnacja sromu

Prawidłowa pielęgnacja miejsc intymnych jest kluczowa dla ich zdrowia. Duże znaczenie w przypadku zapobiegania infekcjom i chorobom ma dobór odpowiednich środków myjących, a także sam sposób higieny.

srom

Jak myć srom - zasady higieny

Najważniejszą zasadą higieny sromu jest jego regularne mycie. Zaleca się pielęgnację raz dziennie. Nie należy podmywać się częściej, aby też nie zaburzać naturalnej flory bakteryjnej. Wyjątek oczywiście stanowi czas okresu oraz bardzo upalne dni. Zaleca się szybkie prysznice, natomiast długie i ciepłe kąpiele nie są wskazane.

Wszystko ze względu na to, że mogą naruszać barierę ochronną sromu. Dodatkowo należy pamiętać o wyborze odpowiedniego środka myjącego. Możecie posłużyć się samą wodą lub produktem dedykowanym do higieny miejsc intymnych. Warto jedynie zwrócić uwagę na skład, aby był naturalny, bez sztucznych składników oraz intensywnego zapachu.

Pielęgnacja warg sromowych - praktyczne porady

W czasie higieny sromu i warg sromowych ważne jest także to, aby zachować prawidłowy kierunek mycia. Oznacza to, że zawsze powinno zaczynać się od pochwy i ruchy kierować w stronę odbytu. W przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko na przeniesienie bakterii z odbytu do pochwy oraz na rozwinięcie się infekcji.

srom

Kolejną istotną zasadą jest to, aby nie używać gąbek, czy też myjek. Są one doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii. W przypadku higieny miejsc intymnych najlepiej sprawdzi się czysta dłoń. Pamiętajcie także, aby przed założeniem bielizny osuszyć srom przy użyciu bawełnianego ręcznika.

Srom - higiena i potencjalne problemy 

O prawidłową higienę sromu i miejsc intymnych według powyższych zasad należy dbać od najmłodszych lat. Rodzice powinni zadbać o to, aby wydzielina gromadząca się między wargami sromowymi była wymywana u małych dziewczynek regularnie. Dodatkowo od najmłodszych lat, należy uczyć, jak prawidłowo myć okolice intymne.

srom

Dzięki temu można zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii wywołujących infekcje intymne, a także negatywnych ich następstwom. Brak prawidłowej pielęgnacji sromu może powodować często nawracające choroby, a także prowadzić do dyskomfortu i uczucia swędzenia, czy też pieczenia, które są charakterystyczne w trakcje infekcji. 

Choroby i problemy zdrowotne sromu

Srom jak każdy inny narząd narażony jest na problemy zdrowotne oraz dokuczliwe dolegliwości, jak infekcje intymne, czy też inne poważniejsze choroby wymagające profesjonalnego leczenia.

Choroby sromu - najczęstsze dolegliwości

Wśród objawów, które zazwyczaj świadczą o chorobie sromu, zalicza się uczucie swędzenia, pieczenia, a także ból, który towarzyszy w czasie codziennych czynności. Taki stan rzeczy szczególnie jeżeli utrzymuje się kilka dni, powinien być skonsultowany z lekarzem.

srom

Zaniepokoić powinny także wszelkiego rodzaju zmiany na skórze miejsc intymnych, jak pojawienie się pęcherzyków, czy też krost lub obrzęk i zaczerwienienie sromu.

Grzybica sromu i warg sromowych - przyczyny i leczenie

Jedną z często pojawiających się infekcji intymnych jest grzybica. Wywołują ją drożdżaki Candida. Objawia się ona nie tylko pieczeniem i swędzeniem, ale także upławami o białym kolorze i serowatej konsystencji.

W przypadku pojawienia się grzybicy konieczne jest podjęcie leczenia. Lekarz zazwyczaj przepisuje maści lub żele do stosowania miejscowego lub globulki dopochwowe. 

srom

Nowotwór sromu - jak uniknąć i leczyć raka sromu?

Do poważnych chorób sromu zalicza się nowotwór. Najczęściej atakuje on łechtaczkę oraz wargi sromowe. Objawiać się może swędzeniem i pojawieniem się guza wyczuwalnego pod palcami, a także owrzodzeniem sromu.

Większe ryzyko zachorowania pojawia się u kobiet po 60 roku życia oraz u tych, które zostały zakażone wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Leczenie polega głównie na wycięciu zmian, radioterapii, czy też chemioterapii. Metoda leczenia uzależniona jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. 

srom

Infekcje intymne sromu  - opryszczka i inne choroby narządów płciowych

Wśród częstych infekcji intymnych sromu znajduje się także opryszczka wywoływana wirusem. Objawia się wystąpieniem owrzodzenia, licznych pęcherzyków, a także krost. Do innych chorób intymnych sromu zalicza się również świąd sromu, liszaja twardzinowego sromu, czy też zapalenie gruczołu Bartholina.

Zmiany w wyglądzie sromu

Wygląd sromu może ulegać zmianie nie tylko na skutek upływu czasu. Duży wpływ ma także styl życia, przebyte choroby, a także ilość i złożoność porodów. 

srom

Asymetria, przerost i powiększenie warg sromowych - przyczyny i skutki

Asymetria, czyli odmienna wielkość obu warg sromowych często bywa przyczyną kompleksów. Jej podłożem mogą być czynniki genetyczne lub przebyte porody i choroby. Podobnie jest w przypadku przerostu i powiększenia warg sromowych.

Skutkiem takiego stanu rzeczy może być nie tylko utrata pewności siebie i brak ochoty na kontakty intymne, ale także często nawracające infekcje intymne i dyskomfort w czasie noszenia obcisłej bielizny. 

srom

Plastyka warg sromowych - kiedy jest potrzebna labioplastyka

Jeżeli nie jesteście zadowolone z wyglądu swoich warg sromowych, to możecie się poddać zabiegowi plastyki warg sromowych, czyli labioplastyce. Pozwala on na zniwelowanie asymetrii, ale też i zmniejszenie zbyt dużych warg sromowych. Z zabiegu mogą skorzystać kobiety w każdym wieku.

Srom jak widać jest istotnym elementem kobiecego ciała. Odpowiada nie tylko za zdrowie wewnętrznych narządów płciowych, ale także odgrywa dużą rolę w życiu seksualnym. Z tego też powodu warto dbać o zdrowie i jego prawidłową higienę, a wszelkie niepokojące dolegliwości skonsultować z lekarzem.

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
BLACK WEEK-DORCEL
BLACK WEEK-DORCEL
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
6 URODZINY N69-OBSESSIVE
Trwa do wyczerpania zapasów
6 URODZINY N69-SVAKOM
6 URODZINY N69-SVAKOM
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PJUR
6 URODZINY N69-PJUR
Trwa do odwołania
6 URODZINY N69-PLAYBOY
6 URODZINY N69-PLAYBOY
Trwa do odwołania
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024
MASKA OBSESSIVE GRATIS
MASKA OBSESSIVE GRATIS
Trwa do wyczerpania zapasów