Wargi sromowe są częścią sromu, czyli zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Pełnią wiele kluczowych dla organizmu funkcji. Warto zatem wiedzieć, gdzie się znajdują, jak wygląda ich prawidłowa budowa oraz na jakie choroby są narażone. Dzięki tej wiedzy można szybko rozpoznać niepokojące objawy infekcji, czy też choroby.
Podstawowe informacje o wargach sromowych
Wargi sromowe są elementem kobiecego sromu, czyli miejsca, w którym łączą się trzy kluczowe układy ludzkiego organizmu - układ pokarmowy, moczowy oraz płciowy. Jest to obszar ciała, który w sposób szczególny narażony jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz bakterii, wirusów i grzybów.
Definicja i anatomia sromu
Srom należy do zewnętrznych narządów płciowych, które zlokalizowane są w obrębie pochwy. Składa się między innymi z warg sromowych mniejszych i większych, zwanych wewnętrznymi i zewnętrznymi, łechtaczki, przedsionka pochwy, a także gruczołów przedsionkowych. Odgrywają one istotną rolę w rozmnażaniu, ale też i odczuwanej przyjemności seksualnej.
Podział warg sromowych - wewnętrzne i zewnętrzne
Wyróżnia się dwa rodzaje warg sromowych. Te wewnętrzne umiejscowione są głębiej i z reguły są widoczne dopiero po odsłonięciu warg sromowych zewnętrznych. Są one także cieńsze oraz nieowłosione. Zamykają przedsionek pochwy, a także pełnią kluczową rolę w ochronie pochwy przed przedostaniem się drobnoustrojów powodujących infekcje i inne choroby.
Z kolei wargi sromowe zewnętrzne to fałdy skóry, które rozciągają się od wzgórka łonowego do odbytu. Oddzielone są po boku bruzdą skórno - udową, są owłosione, a także większe od tych wewnętrznych. Wargi sromowe większe otaczają mniejsze. Zbudowane są głównie z tkanki tłuszczowej, jednak jednocześnie są silnie unerwione, co sprawia, że mocno reagują na pieszczoty i dotyk.
Typy budowy warg sromowych
Wygląd warg sromowych to bardzo indywidualna kwestia każdej kobiety. Mimo że zbudowane są w ten sam sposób ich rozmiar oraz kształt mogą być bardzo różnorodne. Jest to oczywiście naturalne, ponieważ każde ciało jest inne. Warto także mieć na uwadze, że wygląd warg sromowych może ulegać zmianie na skutek upływającego czasu, porodów naturalnych, czy też stylu prowadzonego życia.
Ponadto sam kolor warg sromowych może być bardzo różnorodny. Zdrowe wargi sromowe przyjmują kolory odcieni różu, fioletu oraz brązu, na co również wpływ ma kolor karnacji. Jednak jeśli wygląd warg sromowych Was niepokoi, to warto skonsultować się z lekarzem.
Wargi sromowe - prawidłowy wygląd
Zdrowe wargi sromowe przede wszystkim nie powinny powodować żadnego dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli nie towarzyszy Wam nieprzyjemny zapach, upławy, czy też świąd, a także nie odczuwacie bólu w czasie wykonywania codziennych czynności, czy zbliżeń, to wszystko jest w porządku. Wargi sromowe u każdej kobiety mogą wyglądać inaczej.
Przerost warg sromowych - przyczyny i objawy
Jedną z nieprawidłowości budowy warg sromowych jest ich przerost. To schorzenie może powodować dokuczliwe objawy, a także wywoływać dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu oraz w czasie kontaktów intymnych.
Przerośnięte wargi sromowe - przyczyny i skutki
Jednym z powodów pojawienia się przerośniętych warg sromowych są czynniki genetyczne. Do innych przyczyn zalicza się także procesy starzenia się skóry, których skutkiem jest utrata jej jędrności i napięcia.
Ponadto na pojawienie się przerośniętych warg sromowych wpływ mają także czynniki takie, jak ilość i złożoność porodów naturalnych, zastoje limfy, pojawienie się krwiaków, intensywne życie seksualne, a nawet noszenie biżuterii w obrębie warg sromowych. Na ich wygląd mogą mieć wpływ także przebyte choroby i infekcje intymne, podrażnienia skóry spowodowane problemem nietrzymania moczu oraz zaburzenia hormonalne.
Skutkiem nieleczenia przerośniętych warg sromowych może być utrata pewności siebie w kontaktach intymnych, a przez to pogorszenie się życia seksualnego. Ponadto kobiety często skarżą się na dyskomfort w czasie noszenia obcisłej bielizny, a także jazdy na rowerze i niektórych aktywności fizycznych. Przerośnięte wargi sromowe mogą także powodować często nawracające infekcje intymne.
Przerost warg sromowych mniejszych i większych
Zarówno wargi sromowe większe, jak i mniejsze mogą ulegać przerostowi. Decyzję o tym, czy poddać się plastyce miejsc intymnych i w jakim zakresie dokonać zmian w wyglądzie warg sromowych mniejszych lub większych należy podjąć w zgodzie ze sobą. Jeżeli czujecie taką potrzebę, a zabieg pozwoli uporać się Wam z kompleksami i dolegliwościami, to koniecznie skonsultujcie się z lekarzem, który może taki zabieg wykonać.
Leczenie przerostu warg sromowych - labioplastyka
Przerost warg sromowych może być leczony na kilka sposobów. Dużą popularnością wśród pacjentek cieszy się labioplastyka. Wszystko ze względu na dużą skuteczność i możliwość korekcji w szerokim zakresie. Dzięki temu zabieg pozwala na osiągnięcie ostatecznych efektów maksymalnie dopasowanych do indywidualnych oczekiwań każdej pacjentki.
Choroby warg sromowych i sromu
Miejsca intymne także narażone są na choroby i infekcje, które mogą pojawić się zarówno u młodych, jak i dojrzałych kobiet. Warto zatem znać ich objawy oraz sposoby leczenia.
Najczęstsze choroby warg sromowych
Wśród najczęściej występujących chorób warg sromowych i miejsc intymnych zalicza się te wywołane przez bakterie, grzyby lub wirusy. Są to między innymi grzybica, która dotyka niemalże 75% kobiet w różnym wieku. Wywoływana jest przez nadmierny wzrost grzybów drożdżaków.
Często diagnozowana jest tak zwana opryszczka narządów płciowych spowodowana wirusem HSV, a także brodawki narządów płciowych. Każda z tych chorób wymaga odpowiedniego leczenia, które powinno być przeprowadzone pod opieką lekarza.
Zmiany koloru, swędzenie i ból warg sromowych jako objawy chorób
Najczęściej o nieprawidłowościach i chorobach sromu świadczą dość charakterystyczne objawy. Pojawia się uporczywe swędzenie, pieczenie, a także mogą wystąpić obfite upławy.
Jeżeli towarzyszy im dodatkowo nieprzyjemny zapach, a także serowata konsystencja, to bez wątpienia są objawem choroby. Co więcej, wszelkie obrzęki oraz zmiany skórne, także są objawem, który powinien skłonić Was do wizyty u lekarza.
Zapalenie sromu - przyczyny, objawy, leczenie
Rzadziej występującym schorzeniem sromu jest jego stan zapalny. Wywoływany jest on uszkodzeniami mechanicznymi nabłonka sromu. Objawia się zazwyczaj swędzeniem i pieczeniem.
Podrażnienia takie jak otarcia, czy odparzenia mogą być wywoływane złą higieną osobistą, nieodpowiednimi kosmetykami myjącymi, czy piorącymi, a także częstą zmianą partnerów seksualnych. Zdarza się także, że stan zapalny sromu jest następstwem grzybicy pochwy albo infekcjami bakteryjnymi, które nie są leczone w odpowiedni sposób.
Rak sromu - objawy, badania, leczenie
Do poważnych chorób sromu zalicza się raka. W większości przypadków dotyka on łechtaczki i warg sromowych. Objawiać się może jak zwykła infekcja intymna, czyli pieczeniem i swędzeniem.
Ponadto pojawiają się zmiany w postaci wyczuwalnego pod palcami guza. Konieczna jest w takim przypadku poszerzona diagnostyka, która wykluczy lub potwierdzi chorobę nowotworową. Jeżeli chodzi o leczenie to polega ono na chirurgicznym wycięciu zmian skórnych, chemioterapii, radioterapii lub terapii łączonych. Wszystko zależy od stadium zaawansowania oraz stopnia złośliwości choroby.
Zabiegi na wargach sromowych
Wygląd warg sromowych może się zmieniać. Jeżeli nie jesteście z niego zadowolone, to możecie poddać się zabiegom, które pozwolą zmienić ich kształt i rozmiar.
Labioplastyka - na czym polega
Labioplastyka jest popularnym zabiegiem plastyki warg sromowych. Pozwala na ich wymodelowanie poprzez nadanie pożądanego kształtu. Z reguły na zabieg decydują się Panie z przerostem warg sromowych lub ich asymetrią. Dzięki labioplastyce możliwe jest zmniejszenie rozmiaru warg sromowych oraz nadanie im symetrycznego kształtu.
Powiększanie warg sromowych - metody i efekty
Zdarza się także, że rozmiar warg sromowych jest zbyt mały. W takim wypadku można skorzystać z ich powiększenia przy pomocy kwasu hialuronowego, czy też własnego tłuszczu. Efekty utrzymują się w zależności od zabiegu od roku do 3 lat. Zabiegi tego rodzaju można oczywiście powtarzać.
Leczenie prosaków i kaszaków na wargach sromowych
W przypadku pojawienia się zmian skórnych typu kaszaki, czy też prosaki na wargach sromowych, można skutecznie z nimi walczyć. Do dyspozycji są między innymi zabiegi laserowego usuwania, elektrokoagulacja oraz leki przeciwwirusowe.
Pielęgnacja warg sromowych
Higiena intymna jest bardzo ważna dla zdrowia. Pozwala między innymi zapobiegać rozwojowi infekcji miejsc intymnych. Dlatego warto znać podstawowe zasady pielęgnacji i stosować je codziennie.
Prawidłowa pielęgnacja warg sromowych
Do najważniejszych zasad pielęgnacji warg sromowych zalicza się kierunek mycia miejsc intymnych. Zawsze należy myć się w kierunku od warg sromowych do odbytu.
Przeciwny kierunek zwiększa ryzyko przenoszenia się bakterii z odbytu w okolice pochwy powodujących infekcje intymne. Ponadto istotny jest wybór odpowiednich środków do mycia. Powinny być naturalne bez sztucznych składników i mocnego zapachu, aby nie powodować podrażnień.
Unikanie infekcji intymnych - mycie sromu u dziewczynki
Higiena sromu jest kluczowa od najmłodszych lat. Odpowiednia pielęgnacja sromu i wymywanie wydzieliny gromadzącej się między wargami sromowymi pozwala zapobiegać infekcjom intymnym. Dlatego rodzice powinni pamiętać o codziennej higienie miejsc intymnych dziewczynek.
Znaczenie unaczynienia warg sromowych dla zdrowia intymnego
Duże unaczynienie warg sromowych wpływa na doznania odczuwane w czasie zbliżeń, ale też sprawia, że są to okolice bardzo wrażliwe na każdy dotyk w tym także na ból i wszelkiego rodzaju otarcia.
Wargi sromowe należą do zewnętrznych kobiecych narządów intymnych. Pełnią funkcje ochronne narządów wewnętrznych, ale także odgrywają dużą rolę w życiu intymnym. Warto zatem dbać o ich prawidłową pielęgnację, a także znać symptomy, które świadczą o chorobach i infekcjach, aby móc szybko podjąć leczenie.