Wszystko co musisz wiedzieć o prezerwatywach

Wszystko co musisz wiedzieć o prezerwatywach

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

W świecie seksualności i zdrowia intymnego prezerwatywy odgrywają niezwykle istotną rolę. To nie tylko narzędzie ochronne przed niechcianą ciążą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale także symbol odpowiedzialnego podejścia do własnego zdrowia i partnera. Niemniej jednak, dla wielu osób temat prezerwatyw wciąż pozostaje nie do końca zrozumiały, a często nawet tabu.

W tym artykule pragnę przełamać wszelkie bariery wokół tego ważnego tematu. Od podstawowych definicji i zasad funkcjonowania prezerwatyw, po praktyczne wskazówki dotyczące ich stosowania i wpływu na nasze życie seksualne - zamierzam przedstawić Wam kompleksowy przewodnik na temat prezerwatyw.

Czy znasz historię prezerwatywy?

Historia prezerwatywy jest długa i różnorodna, sięgającą starożytnych czasów. Pierwsze ślady używania prezerwatyw można odnaleźć w różnych kulturach na przestrzeni tysięcy lat.

 • Starożytny Egipt: Istnieją dowody w postaci rysunków na starożytnych rzeźbach i murach przedstawiających, że starożytni Egipcjanie stosowali prezerwatywy wykonane z materiałów naturalnych, takich jak łuski ryb czy jelita zwierzęce. Miały one chronić przed niechcianą ciążą.
 • Starożytny Rzym: Rzymianie używali różnorodnych materiałów do tworzenia prezerwatyw. Wykonywano je z naturalnych skór, takich jak kozia czy jagnięca, a nawet kości słoniowej. Miały one na celu zarówno zapobieganie ciąży, jak i ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Średniowiecze: W tym okresie użycie prezerwatyw było zróżnicowane. W Europie, podobnie jak w starożytności, stosowano prezerwatywy wykonane z jelit zwierzęcych lub innych naturalnych materiałów. Jednakże w innych częściach świata, takich jak Azja, używano prezerwatyw wykonanych z tkanin, które były nasączone płynami lub ziołami mającymi zapewnić ochronę.
 • Ewolucja do czasów nowożytnych: Wraz z postępem nauki i technologii, materiały używane do produkcji prezerwatyw uległy zmianie. Wynalezienie lateksu w XIX wieku doprowadziło do stworzenia prezerwatyw w formie, którą znamy dzisiaj.

Prezerwatywy ewoluowały zarówno pod względem materiałów, jak i zastosowania, stając się nie tylko narzędziem antykoncepcyjnym, ale również skutecznym środkiem ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich historia jest fascynującym przykładem, jak ludzie przez wieki starali się dbać o swoje zdrowie seksualne.

Rodzaje prezerwatyw

W dzisiejszych czasach rynek prezerwatyw oferuje niezwykłą różnorodność dopasowując się do różnych preferencji i potrzeb użytkowników. Od tradycyjnych prezerwatyw lateksowych po nowoczesne, nietolerujące lateksu, prezerwatywy dodatkowo nawilżane czy nawet prezerwatywy o nietypowych smakach i fakturach - wybór jest zaskakująco szeroki.

Prezerwatywy lateksowe na przykład marki Durex to najczęściej spotykany rodzaj. Wykonane są z lateksu, elastycznego materiału, który jest skuteczną barierą przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową i niechcianej ciąży.

Są dostępne w różnych rozmiarach, smakach i fakturach, aby zapewnić jak największy komfort użytkowania.

Prezerwatywy nielateksowe są idealne dla osób uczulonych na lateks. Istnieją prezerwatywy wykonane z alternatywnych materiałów, takich jak poliuretan czy syntetyczny lateks. Zapewniają one skuteczną ochronę bez ryzyka reakcji alergicznych. Jeśli szukasz tego rodzaju prezerwatywy przejrzyj ofertę marki SKYN.

Prezerwatywy smakowe i teksturowane. Oprócz podstawowych funkcji ochronnych, na rynku dostępne są prezerwatywy o różnych smakach, które mogą dodatkowo zwiększyć przyjemność stosunku oralnego. Istnieją także takie z dodatkowymi wypustkami, które mogą wpłynąć na doznania podczas stosunku.

Prezerwatywy z środkiem opóźniającym wytrysk są produktem, który zawiera zazwyczaj środek znieczulający, taki jak benzokaina czy lidokaina, nakładany na wnętrze prezerwatywy. Ten środek ma za zadanie zmniejszyć wrażliwość penisa, co może pomóc opóźnić moment ejakulacji podczas stosunku płciowego.

Działają one poprzez zmniejszenie bodźców docierających do penisa, co może pomóc niektórym osobom w kontrolowaniu momentu wytrysku i wydłużeniu czasu trwania stosunku.

Jak poprawnie dobrać wielkość prezerwatywy?

Dobranie odpowiedniej wielkości prezerwatywy jest kluczowe dla komfortu i skuteczności podczas stosunku seksualnego. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby dobrać właściwy rozmiar prezerwatywy:

 1. Pomiary penisa:
  Obwód penisa: Użyj miarki krawieckiej lub w miarę możliwości papierowej taśmy, by zmierzyć obwód penisa w najgrubszym miejscu. Długość penisa -> Zmierz penisa w stanie erekcji od podstawy do końca.
 2. Porównanie z tabelami rozmiarów:
  Większość producentów prezerwatyw oferuje różne rozmiary. Sprawdź ich tabele rozmiarów online lub na opakowaniach prezerwatyw, aby porównać swoje pomiary z proponowanymi rozmiarami.
 3. Przymiarka:
  Wypróbuj różne rozmiary: Zacznij od wypróbowania prezerwatyw w różnych rozmiarach, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada twoim pomiarom.
 4. Komfort i dopasowanie:
  Odpowiedni rozmiar prezerwatywy powinien być odpowiednio dopasowany, nie za ciasny ani nie za luźny. Prezerwatywa nie powinna ścisnąć penisa na tyle, aby powodować dyskomfort, ani nie powinna być zbyt luźna, by nie zsuwać się podczas stosunku.

Dobranie odpowiedniej wielkości prezerwatywy jest istotne dla komfortu i skuteczności podczas stosunku. Niektórzy ludzie mogą potrzebować czasu i prób, aby znaleźć idealny rozmiar, więc cierpliwość i eksperymentowanie z różnymi opcjami mogą być kluczowe.

Jak założyć prezerwatywę - instrukcja obsługi

Prawidłowe założenie prezerwatywy jest kluczowe dla jej skuteczności w zapobieganiu ciąży oraz chorobom przenoszonym drogą płciową. Pomimo swojej prostoty, często popełniane są błędy, które mogą zmniejszyć efektywność prezerwatywy. 

 • Sprawdź datę ważności - Upewnij się, że opakowanie prezerwatyw nie jest przeterminowane. Stare prezerwatywy mogą tracić swoją elastyczność i stawać się mniej skuteczne.
 • Otwórz opakowanie ostrożnie - Unikaj używania zębami czy ostro zagniatania opakowania prezerwatyw, aby uniknąć uszkodzenia samej prezerwatywy.
 • Sprawdź stronę prezerwatywy - Upewnij się, że prezerwatywa jest odwrócona odpowiednio. Gdy prezerwatywa jest odwrócona, jej zakładanie może być utrudnione.
 • Zabezpiecz odsysanie powietrza - Przed założeniem prezerwatywy, delikatnie wyciśnij powietrze z końca prezerwatywy, aby uniknąć ewentualnego pęknięcia podczas stosunku.
 • Załóż prezerwatywę ostrożnie - Umieść prezerwatywę na czubku erekcji, trzymając końcówkę między kciukiem a palcem wskazującym. Następnie, powoli przesuń prezerwatywę w dół, rozciągając ją delikatnie, aby nie uszkodzić. Upewnij się, że jest równomiernie rozłożona.

Najczęstsze błędy i jak ich unikać

Najczęstszym błędem jest źle dobrana lub źle założona prezerwatywa. Sprawdź jej dopasowanie przed stosunkiem z partnerką/partnerem. Kolejnym często popełnianym błędem jest niewłaściwe jej przechowywanie. Unikaj przechowywania prezerwatywy w kieszeni czy portfelu. Wysokie temperatury, światło słoneczne czy ciągłe otarcia mogą wpłynąć na ich trwałość. Podczas otwierania nie używaj zębów, albo ostrych przedmiotów. Dopilnuj, aby twoje paznokcie były odpowiednio spiłowane. Przed nałożeniem prezerwatywy upewnij się, że powietrze zostało całkowicie wyciśnięte z końcówki prezerwatywy - unikniesz dzięki temu jej pęknięcia podczas stosunku. 

prezerwatywy

Znaczenie prezerwatyw w profilaktyce

Prezerwatywy odgrywają niezwykle istotną rolę w dziedzinie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, zapewniając skuteczną ochronę przed dwoma kluczowymi aspektami: niechcianą ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich używanie nie tylko chroni jednostki przed niepożądaną ciążą, ale także stanowi barierę w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się różnych infekcji.

Korzystanie z prezerwatyw jest niezwykle istotne dla ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV/AIDS, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), chlamydia, rzeżączka czy kiła. Ponieważ prezerwatywa tworzy barierę fizyczną między partnerami podczas stosunku, zmniejsza ryzyko przeniesienia się patogenów, zmniejszając jednocześnie ryzyko zakażenia.

Jak prezerwatywy wpływają na ekologię?

Ochrona środowiska w kontekście prezerwatyw staje się coraz istotniejszym tematem w dzisiejszych czasach. Produkcja i usuwanie prezerwatyw mogą generować negatywny wpływ na środowisko, dlatego też rozwijane są bardziej ekologiczne rozwiązania, a edukacja dotycząca ich właściwego usuwania jest kluczowa.

Bardziej ekologiczne rozwiązania

Firmy produkujące prezerwatywy zaczynają kierować się ku bardziej ekologicznym materiałom i procesom produkcji. Prezerwatywy wykonane z lateksu naturalnego, pochodzącego z odpowiedzialnych upraw drzew kauczukowych, mogą być bardziej przyjazne dla środowiska niż te wykonane z surowców syntetycznych. Ponadto, eksperymentuje się z alternatywnymi materiałami, takimi jak poliuretan czy materiały biozgodne, które mogą być biodegradowalne.

Jak poprawnie wyrzucić prezerwatywę

Ważne jest, aby prezerwatywy były właściwie usuwane, aby zminimalizować wpływ na środowisko. Należy pamiętać, że prezerwatywy należy wyrzucać do kosza na śmieci, a nie do toalety. Ich rozkładanie w kanalizacji może prowadzić do problemów związanych z odpływem wody oraz wpływać na zanieczyszczenie środowiska wodnego.

Co zrobić jeśli prezerwatywa spadnie lub się zsunie?

Jeśli prezerwatywa pęknie podczas stosunku lub przesunie się, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko ewentualnej ciąży lub zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

W przypadku, gdy prezerwatywa pęknie, należy przerwać stosunek natychmiast. Unikaj dalszej penetracji, aby zminimalizować ryzyko kontaktu nasienia z partnerką/partnerem. Warto sprawdzić, czy prezerwatywa faktycznie pękła i czy wystąpiły jakiekolwiek uszkodzenia.

W razie potrzeby można również skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli istnieje ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli istnieje obawa co do niechcianej ciąży, można skorzystać z antykoncepcji awaryjnej. Jest to metoda, którą można zastosować po stosunku, aby zmniejszyć ryzyko ciąży.

Jeśli istnieje obawa o ciążę lub zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową, warto skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub specjalistą ds. zdrowia seksualnego, aby uzyskać dalsze wskazówki i ewentualne zalecenia.

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
MIESIĄC RÓWNOŚCI
MIESIĄC RÓWNOŚCI
Trwa do 30 czerwca 2024
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024
MEGA DEAL NA MASTURBATORY
MEGA DEAL NA MASTURBATORY
Trwa do 02 czerwca 2024
MASKA OBSESSIVE GRATIS
MASKA OBSESSIVE GRATIS
Trwa do wyczerpania zapasów
LUBRYKANT DUREX GRATIS
LUBRYKANT DUREX GRATIS
Trwa do odwołania