Zapalenie gruczołu krokowego - objawy i leczenie

Zapalenie gruczołu krokowego - objawy i leczenie

Kamila, Edukator Seksualny
Ładowanie...

Zapalenie gruczołu krokowego, czyli prostaty to schorzenie, które dotyka wielu mężczyzn w różnym wieku. Może powodować dokuczliwe objawy oraz wpływać na komfort codziennego funkcjonowania. Czym dokładnie jest zapalenie gruczołu krokowego oraz jak się objawia? Warto sprawdzić. 

Co to jest zapalenie prostaty?

Prostata, czyli gruczoł krokowy jest narządem, który odgrywa istotną rolę w procesie rozmnażania. Odpowiedzialny jest za produkcję składników męskiego nasienia i dostarcza składników odżywczych wpływających na jakość plemników.

Ponadto przez prostatę przebiega także cewka moczowa, dlatego w przypadku pojawienia się stanu zapalnego, zaburzona zostaje praca także układu moczowego.

zapalenie gruczołu krokowego

Różnice między ostrym a przewlekłym zapaleniem 

Rozróżnia się dwa rodzaje zapalenia prostaty. Jest to zapalenie ostre oraz przewlekłe. W przypadku ostrego zapalenia prostaty dochodzi do zastoju wydzieliny gruczołu. Ponadto ostrej infekcji mogą towarzyszyć bakterie obecne we krwi, a także silne dolegliwości bólowe.

Ostre zapalenie prostaty wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Na szczęście ten rodzaj schorzenia dotyka mężczyzn rzadko. Natomiast przewlekłe zapalenie prostaty występuje wtedy, gdy objawy stanu zapalnego utrzymują się przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Ten rodzaj zapalenia ma przebieg łagodny i mniej dokuczliwy. Niektóre objawy nasilać się mogą tylko okresowo. 

Bezobjawowe zapalenie prostaty

Bezobjawowe zapalenie prostaty jak sama nazwa sugeruje, przebiega bez zauważalnych objawów. Zazwyczaj trwa przez kilka dni i nie jest dostrzegane przez mężczyznę. 

Objawy zapalenia prostaty

W zależności od rodzaju zapalenia prostaty, objawy jak i sama choroba mogą przebiegać zupełnie inaczej. Dlatego warto znać charakterystyczne symptomy, aby móc rozróżnić rodzaj zapalenia prostaty, ale także móc szybko zacząć leczenie.

Objawy ze strony układu moczowego

W przypadku ostrego zapalenia prostaty mogą pojawić się takie objawy ze strony układu moczowego, jak trudność z oddawaniem moczu, czy uczucie potrzeby ciągłego oddawania moczu. Co więcej, może pojawić się słaby przepływ moczu przez cewkę moczową.

zapalenie gruczołu krokowego

Natomiast nieco inaczej mogą wyglądać objawy w sytuacji przewlekłego zapalenia prostaty. Są one bardzo podobne do tych występujących w ostrym przebiegu choroby, jednak pojawiają się okresowo. Dodatkowo w czasie oddawania moczu może pojawić się pieczenie i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza oraz ból w dole brzucha.

Objawy ze strony układu płciowego 

Zapalenie prostaty może powodować także uciążliwe objawy dotykające układ płciowy. Przede wszystkim można zauważyć, że po wytrysku pojawia się dyskomfort, a nawet ból. Co więcej, jakość erekcji może znacznie spać, a ilość nasienia w czasie wytrysku może ulec zmniejszeniu. Są to charakterystyczne objawy dla ostrego przebiegu zapalenia prostaty. Ich pojawienie się nie tylko utrudnia udane współżycie, ale też może ograniczyć chęć do zbliżeń i ograniczyć ich częstotliwość.

Objawy psychologiczne i emocjonalne

Długotrwale utrzymujące się objawy zapalenia gruczołu prostaty mogą powodować dodatkowe symptomy choroby. Przede wszystkim towarzyszący dyskomfort i ból mogą skutecznie obniżać nastrój, wpływać na pewność siebie, a także prowadzić do zniechęcenia, rozdrażnienia oraz niepokoju.

To z kolei może przyczyniać się do pogorszenia się relacji z drugą połówką, obniżenia jakości życia seksualnego, a nawet całkowitą rezygnację ze zbliżeń. Z tego też powodu, nie należy bagatelizować żadnych objawów i mimo dla wielu mężczyzn dość krępującej tematyki, warto zawsze skonsultować je z lekarzem, aby uniknąć poważnych konsekwencji długotrwałego stanu zapalnego prostaty, a także depresji, czy innych trudności w sferze emocjonalnej.

zapalenie gruczołu krokowego

Przyczyny zapalenia prostaty

Zapalenie gruczołu krokowego występuje u mężczyzn w różnym wieku. Z reguły wywoływane jest przez infekcję bakteryjną lub wirusową. Jednak występuje jeszcze wiele innych czynników, które sprzyjają pojawieniu się zapalenia prostaty.

Infekcje bakteryjne i Escherichia coli

Najczęściej to zakażenie bakteryjne powoduje uciążliwe objawy i stan zapalny prostaty. Wywołują je bakterie pochodzące z naturalnej flory jelita grubego. W 80 % powodowane są przez bakterię Escherichia coli. Do zakażenia może dojść na skutek stosunku seksualnego oraz nieprawidłowej higieny miejsc intymnych.

Wszystko ze względu na to, że bakterie z jelita przedostają się w czasie wypróżniania na skórę odbytu i okolicy. Brak higieny, czy też nieprawidłowy kierunek podcierania się sprawiają, że bakterie w łatwy sposób mogą się przedostać do ujścia cewki moczowej.

Następnie przemieszczają się do pęcherza i prostaty wywołując stan zapalny i dokuczliwe objawy. Warto mieć na uwadze, że infekcje bakteryjne są przede wszystkim odpowiedzialne za ostre zapalenie gruczołu krokowego.

Czynniki ryzyka - stres i zaburzenia hormonalne

W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty przyczyny schorzenia nie są jednoznacznie określone. Uważa się, że w tutaj duży wpływ na pojawienie się stanu zapalnego ma przewlekły stres, a także zaburzenia hormonalne, a nawet emocjonalne. Co więcej, u mężczyzn z osłabionymi mięśniami dna miednicy oraz z zaburzeniami autoimmunologicznymi częściej może się pojawić problem z zapaleniem gruczołu krokowego.

Diagnostyka zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty daje dość charakterystyczne objawy. W przypadku ich pojawienia się należy zgłosić się do lekarza, który w większości przypadków będzie mógł od razu potwierdzić lub zaprzeczyć obecności stanu zapalnego gruczołu krokowego.

zapalenie gruczołu krokowego

Badania laboratoryjne i obrazowe

W celu diagnostyki schorzenia najlepiej udać się do urologa. W czasie wizyty lekarz przeprowadzi obszerny wywiad, który dostarczy informacji o objawach, ich nasileniu oraz samopoczuciu pacjenta. Następnie wykonuje się badanie prostaty przez odbyt.

W diagnostyce zapalenia prostaty zleca się także badania laboratoryjne takie, jak morfologia krwi, badanie moczu, czy też poziom PSA i CRP. Dodatkowo w przypadku podejrzenia przewlekłego zapalenia prostaty zaleca się jeszcze wykonanie wymazu z cewki moczowej.

Różnicowanie z innymi schorzeniami

Jednoznaczne potwierdzenie zapalenia prostaty wymaga specjalistycznego badania przez odbyt oraz badań laboratoryjnych. Same objawy mogą nie być wystarczające do postawienia trafnej diagnozy. Wszystko ze względu na to, że objawy schorzenia są charakterystyczne także dla innych chorób.

Często pokrywają się z chorobami układu moczowego, czy też problemami związanymi z życiem erotycznym. Dlatego też nie należy podejmować samodzielnych prób leczenia poprzez korzystanie z ogólnodostępnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. 

Leczenie zapalenia prostaty

W przypadku zdiagnozowania stanu zapalnego męskiego gruczołu krokowego konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Jego przebieg zależy od tego, czy schorzenie ma charakter ostry, czy przewlekły oraz jakie daje objawy.

Antybiotykoterapia i leki przeciwzapalne

Przede wszystkim w czasie zapalenia prostaty stosuje się antybiotykoterapię i leki przeciwbólowe. Zazwyczaj podaje się je około 2 tygodnie w zależności od reakcji organizmu. Co jest ważne, leczenie tego typu stosowane jest w przypadku ostrego zapalenia prostaty. Natomiast w przewlekłym przebiegu choroby czas leczenia może trwać znacznie dłużej. Podaje się wtedy także antybiotyk oraz leki przeciwzapalne. 

zapalenie gruczołu krokowego

Terapie wspomagające - masaż prostaty i nasiadówki 

Jeżeli leczenie farmakologiczne przewlekłego zapalenia prostaty nie przynosi zamierzonych efektów, można stosować dodatkowe terapie wspierające. Są to między innymi techniki relaksacyjne, jak masaż prostaty oraz nasiadówki w ciepłej wodzie, które pozwalają zniwelować dokuczliwe dolegliwości.

Leczenie farmakologiczne - alfa-blokery i inhibitory 5-alfa-reduktazy

Leki, które podaje się w czasie leczenia zapalenia gruczołu krokowego to głównie alfa-blokery i inhibitory 5-alfa-reduktazy. Są one szczególnie skuteczne w przypadku przerostu prostaty i pozwalają na skuteczne przeprowadzenie leczenia i zredukowanie dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu.

Zapobieganie zapaleniu prostaty

Stan zapalny prostaty może być bardzo uciążliwy i na długo pozbawić mężczyznę komfortu. Dlatego też warto wiedzieć, jak zapobiegać schorzeniu, aby nie narazić się na długotrwałe leczenie i ograniczenia, które powoduje choroba.

Jak unikać nawrotów i powikłań?

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się zapalenia gruczołu krokowego, przede wszystkim należy stosować się do najważniejszych zasad higieny osobistej. Zawsze powinno podcierać się w kierunku do odbytu, czyli od przodu do tyłu. W ten sposób ogranicza się ryzyko przeniesienia bakterii odpowiedzialnych za wywołanie choroby, do cewki moczowej. Dodatkowo w trakcie stosunków seksualnych należy zawsze używać prezerwatyw, które także chronią przed przenoszeniem się bakterii.

Zmiana stylu życia i diety

W przypadku mężczyzn w starszym wieku lub u tych, u których często pojawiają się problemy ze strony układu moczowo - płciowego, dużą rolę mogą odegrać zmiana stylu życia i diety. Wprowadzenie ruchu oraz zbilansowanej diety może być pomocne w walce z nawracającymi problemami zdrowotnymi. 

Często zadawane pytania

Zapalenie prostaty jest schorzeniem, które absolutnie nie powinno być bagatelizowane. Może bowiem prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych bez względu na wiek.

Czy zapalenie prostaty jest wyleczalne?

Przestrzeganie zaleceń lekarza oraz przyjmowanie przepisanych leków pozwala na wyleczenie zapalenia prostaty. Jednak raz przebyta choroba nie daje odporności i należy być świadomym, że może powracać. Dlatego ważne są działania zapobiegające.

Jakie są długoterminowe skutki zapalenia prostaty?

Pojawienie się dokuczliwych objawów ze strony układu moczowego i płciowego należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Brak leczenia w przypadku zapalenia prostaty może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Można doprowadzić bowiem do zatrzymania moczu, powstania ropnia w gruczole krokowym, a także wywołać dysfunkcje seksualne.

zapalenie gruczołu krokowego

W przypadku wystąpienia bólu i dyskomfortu w podbrzuszu oraz problemów z oddawaniem moczu warto umówić się na wizytę do urologa. Badania diagnostyczne pozwolą na szybkie określenie przyczyny dolegliwości i w przypadku zapalenia prostaty na wdrożenie dopasowanego leczenia, które zapobiegnie rozwojowi choroby i jej powikłaniom.

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
PUSSY EGG
PUSSY EGG
Trwa do wyczerpania zapasów
WALENTYNKI TUŻ, TUŻ
WALENTYNKI TUŻ, TUŻ
Trwa do 23 lutego 2025
KARNAWAŁ WYPRZEDAŻY
KARNAWAŁ WYPRZEDAŻY
Trwa do 28 lutego 2025
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024