Zdradzamy - dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić?

Michalina Grabowska

1 month ago

Definicja zdrady nie jest jednakowa u każdego człowieka. Dla jednych zdradą będzie wysyłanie komuś pikantnych SMS-ów, dla innych pocałunek, podczas gdy niektórzy jako zdradę traktują wyłącznie długotrwały romans.

Pytanie o definicję zdrady warto zadać nie tylko swojemu partnerowi lub partnerce, ale także sobie samemu. Rozmowy na temat granic w związku i potrzeb mogą zapobiec przykremu rozczarowaniu.

Może się okazać przecież, że nasze wyobrażenia co do wierności są skrajnie różne i w takich sytuacjach możemy wycofać się lub znaleźć kompromis. Warto poruszać tzw. trudne tematy, aby komunikacja w związku przebiegała bez problemów. 

smutna kobieta siedzi na krawędzi łóżka, mężczyzna próbuje z nią porozmawiać

Co nas popycha do zdrady?

Powody, dla których zdradzamy, mogą być tak złożone, że potrzebna będzie pomoc specjalisty, aby je odkryć. Często nie jest to jeden czynnik, ale suma kilku sytuacji.

Wśród najpopularniejszych motywacji do zdrady zaliczamy:

  • chęć sprawdzenia swojej atrakcyjności,
  • chęć sięgnięcia po zakazany owoc i robienia czegoś zakazanego,
  • kłopoty w relacji, oddalenie się partnerów,
  • brak spełnienia seksualnego,
  • problemy zdrowotne partnera,
  • próba podniesienia samooceny,
  • uzależnienie seksualne,
  • uznanie swojej wypieranej dotychczas orientacji seksualnej.

Osoby z impulsywnym charakterem mają mieć większe skłonności do zdradzania, za co odpowiadać mają niektóre geny i hormony.

I chociaż wysoki poziom wazopresyny faktycznie sprzyja związkom monogamicznym, zdrada męża lub żony nie może być tłumaczona charakterem, lub genami, gdyż posiadamy umiejętność świadomego podejmowania decyzji. 

załamana kobieta siedzi na kanapie

Zdrada, na którą się zgadzamy

Wyróżniamy także rodzaje zdrady, które mają miejsce przy pełnej świadomości osoby zdradzanej. Zdrada kontrolowana to akt, na który dajemy pozwolenie, ale w nim nie uczestniczymy. I choć może wydawać się to dziwne, ma miejsce wśród dobrze prosperujących związków.

Zdrada żony lub męża, w której zapraszamy osobę trzecią do naszego łóżka, również nazywa się często zdradą kontrolowaną, choć powszechniejszy jest termin cuckold. To akt, w którym jesteście świadkami lub aktywnymi uczestnikami.

Istnieje też rodzaj zdrady, który nie obejmuje zachowań seksualnych. To zdrada emocjonalna, kiedy zakochujemy się w kimś innym i stale poświęcamy tej osobie czas, w tajemnicy przed partnerem/partnerką. 

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Badania wykazały, że większość par zmagających się z problemem zdrady ciągle jest razem, a chwilowy kryzys w związku udało im się przekuć w zmiany na lepsze.

Jeśli zastanawiasz się jak wybaczyć zdradę, pozwól sobie na refleksję na temat dotychczasowego wspólnego życia i spróbuj opracować nową strategię. Osoba, która zdradziła, zwykle czuje motywację, aby naprawiać swoje błędy, można więc otwarcie porozmawiać o potrzebach, a może o nowej postaci związku.

Zachowanie męża lub żony po zdradzie może ulec poprawie, ponieważ będzie chciał lub chciała ratować i pracować nad relacją. Można także skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą odnaleźć Wam wspólny język. 

pokłócona para siedzi na łóżku sypialnianym


Michalina Grabowska

Aktualne Promocje

Zobacz wszystkie »