Definicja zdrady nie jest jednakowa u każdego człowieka. Dla jednych zdradą będzie wysyłanie komuś pikantnych SMS-ów, dla innych pocałunek, podczas gdy niektórzy jako zdradę traktują wyłącznie długotrwały romans.
Może się okazać przecież, że nasze wyobrażenia co do wierności są skrajnie różne i w takich sytuacjach możemy wycofać się lub znaleźć kompromis. Warto poruszać tzw. trudne tematy, aby komunikacja w związku przebiegała bez problemów.
Co nas popycha do zdrady?
Powody, dla których zdradzamy, mogą być tak złożone, że potrzebna będzie pomoc specjalisty, aby je odkryć. Często nie jest to jeden czynnik, ale suma kilku sytuacji.
Wśród najpopularniejszych motywacji do zdrady zaliczamy:
- chęć sprawdzenia swojej atrakcyjności,
- chęć sięgnięcia po zakazany owoc i robienia czegoś zakazanego,
- kłopoty w relacji, oddalenie się partnerów,
- brak spełnienia seksualnego,
- problemy zdrowotne partnera,
- próba podniesienia samooceny,
- uzależnienie seksualne,
- uznanie swojej wypieranej dotychczas orientacji seksualnej.
Osoby z impulsywnym charakterem mają mieć większe skłonności do zdradzania, za co odpowiadać mają niektóre geny i hormony.
Zdrada, na którą się zgadzamy
Wyróżniamy także rodzaje zdrady, które mają miejsce przy pełnej świadomości osoby zdradzanej. Zdrada kontrolowana to akt, na który dajemy pozwolenie, ale w nim nie uczestniczymy. I choć może wydawać się to dziwne, ma miejsce wśród dobrze prosperujących związków.
Istnieje też rodzaj zdrady, który nie obejmuje zachowań seksualnych. To zdrada emocjonalna, kiedy zakochujemy się w kimś innym i stale poświęcamy tej osobie czas, w tajemnicy przed partnerem/partnerką.
Jak poradzić sobie ze zdradą?
Badania wykazały, że większość par zmagających się z problemem zdrady ciągle jest razem, a chwilowy kryzys w związku udało im się przekuć w zmiany na lepsze.
Zachowanie męża lub żony po zdradzie może ulec poprawie, ponieważ będzie chciał lub chciała ratować i pracować nad relacją. Można także skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą odnaleźć Wam wspólny język.