Złamanie prącia może wydawać się przypadłością nierealną. Jednak doznanie złamania penisa jest prawdopodobne. Warto zatem wiedzieć, jak uchronić się przed tym urazem oraz jakie są objawy, które mogą świadczyć o złamaniu.
Czym jest złamanie penisa?
O złamaniu prącia mówi się w sytuacji, gdy dochodzi do pęknięcia naczyń jamistych, które znajdują się w penisie. Jest to dość rzadkie zjawisko i na szczęście dotyczy tylko ok. 2% przypadków związanych z urazami penisa.
Jak dochodzi do złamania penisa?
Mimo że w penisie nie znajdują się żadne kości, to może dojść do jego złamania. Wszystko ze względu na to, że złamaniem penisa określa się pęknięcie błony białawej, która pokrywa ciała jamiste w czasie wzwodu, a więc kiedy są one wypełnione krwią. Do tej sytuacji może dojść w wielu przypadkach. Najczęściej jednak złamania doznaje się w czasie seksu, masturbacji lub na skutek urazów mechanicznych.
Anatomia prącia a złamanie - błona biaława i ciała jamiste
Aby dokładnie zrozumieć, czym jest złamanie penisa, należy poznać jego budowę. Przez środek penisa przechodzi cewka moczowa, którą okala ciało gąbczaste oraz dwie zatoki w kształcie rurek - czyli ciała jamiste. Są one pokryte tkanką łączną nazywaną błoną białawą. Jej budowa sprawia, że jest to część penisa elastyczna i może się rozciągać, co jest niezbędne w czasie wzwodu. W sytuacji, gdy granica możliwości rozciągania błony białawej zostanie przekroczona, dochodzi do jej pęknięcia, czyli tak zwanego złamania penisa.
Przyczyny złamania penisa
Mimo że złamanie prącia jest rzadkim urazem, to jednak przytrafia się mężczyznom w różnym wieku. Wyróżnia się trzy podstawowe czynniki wpływające na większe ryzyko złamania penisa. Dotyczą one między innymi zachowań seksualnych.
Pozycje seksualne zwiększające ryzyko złamania - na jeźdźca i na pieska
Najczęściej do złamania penisa dochodzi w sytuacji wzwodu, kiedy penis jest twardy. Dlatego też w czasie seksu szczególnie tego ostrzejszego może dojść do urazu. Zazwyczaj pozycja na jeźdźca oraz na pieska są tymi, które zwiększają to ryzyko.
Ponadto nagłe i niespodziewane zmiany pozycji seksualnej, czy bardzo ostry seks także mogą przyczynić się do złamania penisa. W przypadku masturbacji też może dojść do przerwania ciał jamistych, szczególnie jeżeli jest bardzo intensywna lub nieumiejętna. Dodatkowo korzystanie z niektórych gadżetów erotycznych w czasie masturbacji w nieodpowiedni sposób również może przyczynić się do urazu prącia.
Praktyka taqaandan jako czynnik ryzyka
Praktyka taqaandan wywodzi się z Bliskiego Wschodu. Polega na stłumieniu i opanowaniu erekcji, co może powodować przyjemność, ale dużo częściej podejmuje się takie działania ze względu na społeczne zawstydzenie.
Aby pozbyć się podniecenia, mężczyźni w czasie wzwodu zginają górną część penisa, jednocześnie trzymając jego dolną część do momentu usłyszenia charakterystycznego kliknięcia, które często towarzyszy pękaniu ciał jamistych. Taka praktyka nie zawsze doprowadza do złamania penisa, jednak w dużym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tego urazu.
Choroba Peyroniego a ryzyko złamania penisa
Mężczyźni ze zdiagnozowaną chorobą Peyroniego są bardziej narażeni na złamanie penisa. Jest to bowiem schorzenie, które prowadzi do zaburzeń w budowie tkanki łącznej penisa, co skutkuje wygięciem penisa. Zakrzywiony kształt penisa w czasie erekcji i seksu w określonych pozycjach może zwiększać ryzyko bolesnego złamania prącia.
Objawy złamania penisa
Złamanie penisa to dość charakterystyczny uraz, który łatwo rozpoznać. Mimo że nie towarzyszy mu wydostawanie się krwi, z pewnością każdy mężczyzna będzie wiedział, że doszło do uszkodzenia wrażliwego prącia.
Trzask i nagły ból - pierwsze oznaki złamania
Jednym z pierwszych objawów, który może świadczyć o złamaniu penisa, jest pojawienie się bardzo jednoznacznego dźwięku, który może przypominać trzask lub kliknięcie. Świadczy on o przerwaniu ciał jamistych. Następnie odczuwalny jest dość silny ból w obrębie penisa. Są to oznaki, które w większości przypadków będą świadczyć, że doszło do złamania penisa.
Obrzęk i krwiak - co dzieje się z prąciem po urazie?
Do kolejnych objawów złamanego penisa zalicza się wystąpienie obrzęku i krwiaka na jego powierzchni. Dodatkowo na skórze może uwidocznić się zasinienie, a także to, że penis zgina się w przeciwnym kierunku do krwiaka, czyli uszkodzonego ciała jamistego. Zazwyczaj wtedy jego kształt może przypominać saksofon. Oczywiście w momencie doznania urazu erekcja szybko ustępuje.
Krwiomocz i uszkodzenie cewki moczowej
W czasie złamania penisa może dojść także do uszkodzenia cewki moczowej. W takim wypadku pojawia się krew w moczu, a co więcej, może być ona widoczna u ujścia cewki moczowej. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia cewki moczowej, często pojawiają się trudności z oddawaniem moczu, a nawet może dojść do całkowitego zatrzymania moczu. Jest to więc stan niebezpieczny dla zdrowia.
Diagnostyka złamania penisa
Objawy złamanego penisa są dość charakterystyczne. Dlatego lekarz po wywiadzie z pacjentem oraz oględzinach prącia powinien szybko postawić diagnozę. Kluczowe jest, aby w przypadku podejrzenia złamania prącia szybko sięgnąć po pomoc lekarza, najlepiej urologa.
USG Doppler prącia - jak potwierdzić złamanie
W sytuacjach wątpliwych, gdy po oględzinach penisa nie można jednoznacznie stwierdzić złamania, stosuje się USG. Pozwala ono szybko potwierdzić diagnozę. Dzięki dokładności uzyskanego obrazu w kilka chwil lekarz będzie mógł stwierdzić, czy rzeczywiście doszło do przerwania ciał jamistych, czy może dolegliwości powodowane są przez inny uraz.
Leczenie złamania penisa
Bez wątpienia w przypadku złamania penisa konieczna jest pomoc lekarska. Im wcześniej uraz zostanie zdiagnozowany, tym szybciej można rozpocząć leczenie i zapobiec negatywnym skutkom załamania.
Zabieg chirurgiczny - jak naprawia się złamanie penisa?
Obecnie złamanie penisa leczone jest tylko i wyłącznie poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent z reguły otrzymuje antybiotyk oraz środki przeciwbólowe. Sam zabieg polega na usunięciu krwiaka oraz zszycia błony białawej i ciał jamistych. W przypadku uszkodzenia cewki moczowej w czasie operacji dokonuje się także rekonstrukcji więzadła podwieszającego lub cewki moczowej.
Znieczulenie miejscowe podczas operacji
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po podaniu leków oraz unieruchomieniu członka lekarz przystępuje do operacji. U większości mężczyzn fakt uszkodzenia penisa oraz operacja budzą silne emocje, dlatego też nie rzadko podawane są leki uspokajające. Dzięki temu zabieg może odbyć się bez zbędnych nerwów pacjenta.
Cewnik po operacji - dlaczego jest potrzebny?
Jako że znieczulenie miejscowe działać może przez jakiś czas po zakończonym zabiegu, pacjentowi zakładany jest cewnik. Pozwoli on także na oddawanie moczu w przypadku uszkodzenia cewki moczowej.
Powikłania złamania penisa
Złamany penis nie tylko powoduje duży dyskomfort, ale też brak odpowiedniego leczenia może powodować powikłania zdrowotne oraz wpłynąć na życie seksualne. Dlatego w przypadku podejrzeń urazu, warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Zaburzenia erekcji po złamaniu
Jednym z problemów, z którymi mogą zmagać się mężczyźni po złamaniach prącia, są zaburzenia erekcji. Brak osiągnięcia satysfakcjonującego wzwodu może być powodem do frustracji i utraty pewności siebie. Co więcej, brak leczenia może doprowadzić do całkowitej niezdolności do osiągnięcia lub utrzymania erekcji.
Skutki nieleczonego złamania penisa
U mężczyzn, którzy nie podjęli leczenia po złamaniu penisa, często zauważalne są zmiany w jego wyglądzie. Może dojść do skrzywienia prącia, pojawienia się widocznych blizn na jego powierzchni, a także do zwężenia się cewki moczowej. To z kolei może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego oraz prawidłowe oddawanie moczu.
Rekonwalescencja po złamaniu penisa
Po wykonanej operacji, która pozwala na zapobiegnięcie negatywnym skutkom złamania penisa, konieczna jest rekonwalescencja. U każdego mężczyzny czas ten może być inny, ponieważ duże znaczenie ma zaawansowanie doznanego urazu.
Jak długo trwa powrót do zdrowia?
Sam zabieg nie jest skomplikowany i długotrwały. Jednak po jego przeprowadzeniu należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim niezbędne będzie przyjmowanie przez kilka dni środków przeciwbólowych oraz pozostanie w szpitalu. Po usunięciu cewnika pacjent wypisywany jest do domu.
Proces gojenia się jest bardzo odmienną i indywidualną kwestią. Zazwyczaj wynosi do kilku tygodni. W czasie okresu rekonwalescencji konieczne jest pozostanie pod opieką lekarza, który będzie monitorować, czy wszystko goi się i zrasta, jak powinno.
Seks po złamaniu penisa - kiedy można wrócić do aktywności seksualnej?
Podobnie, jak w przypadku okresu rekonwalescencji czas, po jakim można wrócić do aktywności seksualnej po złamaniu penisa, jest bardzo indywidualną kwestią. Przede wszystkim uraz musi się w pełni zagoić, a lekarz musi ocenić stan zdrowia penisa i cewki moczowej. Dopiero gdy wszystko wróci do normy, będzie można wrócić do seksu. Zazwyczaj trzeba odczekać do kilku tygodni oraz w pierwszych zbliżeniach zachować dużą ostrożność.
Jak uniknąć złamania penisa?
Oczywiście można w pewien sposób ograniczyć ryzyko złamania prącia, szczególnie w czasie seksu. Ostrożnością powinni wykazać się mężczyźni, u których uraz miał już miejsce lub też posiadający zakrzywiony penis oraz po urazach i zabiegach urologicznych.
Bezpieczne pozycje seksualne
Aby uniknąć złamania penisa w czasie seksu, zrezygnujcie z pozycji na jeźdźca i na pieska. Jeżeli jednak bardzo je lubicie, to pamiętajcie o zachowaniu ostrożności i unikaniu gwałtownych i nagłych ruchów. Do bezpiecznych pozycji seksualnych z kolei zalicza się tradycyjna pozycja na misjonarza, czy też na łyżeczkę oraz większość tych, w których to mężczyzna jest stroną aktywną.
Szybka interwencja medyczna - co robić w przypadku urazu?
Jeżeli w czasie zbliżenia pojawi się charakterystyczny dźwięk trzasku i duży ból, należy natychmiast przerwać stosunek. Najlepiej jest natychmiast udać się do lekarza specjalisty w celu diagnozy. Nie należy ruszać penisa i go wyginać, aby nie pogłębić urazu.
Mimo że złamanie penisa może wydawać się urazem niemożliwym, to diagnozowane jest ono u mężczyzn w różnym wieku. Z całą pewnością uraz ten nie powinien być bagatelizowany. Szybka reakcja medyczna i zabieg pozwolą uniknąć negatywnych skutków oraz przywrócić pełną sprawność członka.